Artur Miłański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Artur Tadeusz Miłański
Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej
Artur Tadeusz Miłański
Qui sine peccato est vestrum, primus in illam lapidem
Kto jest bez winy, pierwszy niech rzuci
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 15 stycznia 1972
Wąpielsk
Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej
Okres sprawowania 9 września 2017
Wyznanie starokatolickie
Kościół Kościół Starokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej
Diakonat 19 marca 2016, Milicz
Prezbiterat 13 kwietnia 2017, Łódź
Nominacja biskupia 9 września 2017, Wojcieszów
Strona internetowa

Artur Miłański (ur. 15 stycznia 1972 w Wąpielsku) – polski duchowny starokatolicki, biskup elekt i zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w RP[1].

Życiorys[edytuj]

W 1991 roku ukończył Liceum Ekonomiczne w Rypinie, a następnie podjął studia na Uniwersytecie Gdańskim, uzyskując w roku 1998 stopień magistra politologii. Następnie w roku 2013 uzyskał stopień magistra teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie pracy pt. „Przygotowanie kandydatów do diakonatu stałego na przykładzie Ośrodka Formacyjnego w Przysieku koło Torunia”. 19 marca 2016 roku przyjął diakonat z rąk zwierzchnika Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce ks. bpa Adama Rośka. 13 kwietnia 2017 roku przyjął święcenia kapłańskie, stając się prezbiterem Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Był między innymi rektorem Seminarium Duchownego Kościoła Starokatolickiego w RP[1], a także konsultorem opracowania Prawa Kanonicznego Kościoła uchwalonego przez VI Nadzwyczajny Synod Kościoła Starokatolickiego w RP[2].

W trakcie III sesji VI Synodu Kościoła, we wrześniu 2017 roku, ksiądz Artur Miłański został wybrany na biskupa i zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP[1][3]. Wybór związany był z naruszeniem kan. 1302 Prawa Kanonicznego Kościoła Starokatolickiego w RP przez poprzedniego zwierzchnika Kościoła abp Artura Wiecińskiego[3]. Urząd pełni od 9 września 2017 roku i zgodnie z Prawem Kościoła przysługuje mu tytuł arcybiskupa – jednakże elekt odstąpił od posługiwania się tymże tytułem[1].

Prywatnie bp e. Artur Miłański, jest mężem i ojcem trojki dzieci. Z zamiłowania, poświęca się: teologii, duchowości, monastycyzmowi i sztukom walki[4].

Przypisy

  1. a b c d Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. kosciolstarokatolicki.pl. [dostęp 2017-09-12].
  2. Prawo Kaononiczne Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Imprimatur Wojcieszów, dnia 22 lipca A.D. 2017; wydanie pierwsze s. 2).
  3. a b Komunikat w sprawie wyboru nowego Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. kosciolstarokatolicki.pl. [dostęp 2017-09-12].
  4. Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, www.kosciolstarokatolicki.pl [dostęp 2017-09-14].