Bośniacy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy społeczeństwa Bośni i Hercegowiny oraz narodu. Zobacz też: inne znaczenia.
Nie mylić z: Boszniacy.
Bośniacy
Liczebność ogółem ponad 7 000 000
Regiony zamieszkania Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina
Turcja Turcja
Niemcy Niemcy
Australia Australia
Austria Austria
Szwajcaria Szwajcaria
Szwecja Szwecja
Chorwacja Chorwacja
Serbia Serbia
Języki język bośniacki, język chorwacki, język serbski, język serbskochorwacki
Pokrewne grupy etniczne Boszniacy, Chorwaci, Serbowie, Czarnogórcy

Bośniacy (bośn. i chorw.: Bosanci, serb.: Bosanci, Босанци) – termin o wielorakim znaczeniu, określający obywateli Bośni i Hercegowiny; bądź, szerzej, ogólną nazwę społeczeństwa zamieszkującego Bośnię i Hercegowinę lub też z tego państwa pochodzącego i uznającego je za swoją ojczyznę; ale także niezależnie jako określenie narodu (dla zaznaczenia odrębności wobec największych grup etnicznych w kraju). Liczebność Bośniaków szacuje się na około 7–8 milionów, z czego około połowa zamieszkuje Bośnię i Hercegowinę, a największe zagraniczne skupiska występują w Turcji, Australii, Niemczech i Austrii[1].

Obecnie przyjmuje się, że Bośniakiem może być każdy posiadający obywatelstwo Bośni i Hercegowiny, bez względu na pochodzenie etniczne bądź wyznanie. Błędem jest zatem jednoznaczne utożsamianie Bośniaków z Boszniakami lub muzułmanami.

Ponad 95%[2] mieszkańców Bośni i Hercegowiny deklaruje ponadto swoją przynależność do jednej z trzech konstytutywnych grup etnicznychBoszniaków, Serbów i Chorwatów[3]. Do pozostałych osób zamieszkujących Bośnię zalicza się głównie Żydów, Albańczyków, Czarnogórców i Romów oraz część obywateli (głównie dzieci z mieszanych małżeństw), którzy nie deklarują przywiązania do żadnej z grup etnicznych – często podają się oni za przedstawicieli narodowości bośniackiej, ewentualnie narodowości bośniacko-hercegowińskiej, bądź też za Bośniaków – obywateli Bośni i Hercegowiny.

Przypisy

  1. English Wikipedia: Bosnians
  2. Neslužbeni rezultati popisa: U BiH živi 553 tisuće Hrvata!
  3. Nazywanych często, odpowiednio, Bośniackimi muzułmanami, Bośniackimi Serbami i Bośniackimi Chorwatami