Brama Bolechowicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brama Bolechowicka od strony Bolechowic
Filar Pokutników (zachodni)
Filar wschodni

Brama Bolechowicka – skały zamykające wylot powstałej w wyniku krasowych procesów Doliny Bolechowickiej na Wyżynie Olkuskiej.

Znajdują się na terenie o dużych walorach krajobrazowych, geologicznych i przyrodniczych, wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Skały te znajdują się w miejscowości Karniowice, około 800 metrów na północ od centrum wsi Bolechowice. Brama Bolechowicka tworzona jest przez dwie wapienne skały o wysokości ok. 30 m; po wschodniej stronie jest to Filar Abazego, po zachodniej stronie Filar Pokutników tworzący postrzępioną grań. Nazwy te nadali im wspinacze jeszcze przed II wojną światową. Są stromo podcięte i udostępnione do wspinaczki skałkowej, często też można tu zobaczyć wspinaczy. Wspinać się można tylko wyznaczonymi na nich drogami wspinaczkowymi z użyciem tylko zamontowanych już ringów. Są to drogi często o dużym stopniu trudności. Na wzgórze po wschodniej stronie Filaru Pokutników można podejść bez większych trudności. Roztacza się stąd rozległy widok na Garb Tenczyński, Rów Krzeszowicki i Kraków.

Przed Bramą Bolechowicką i za nią znajduje się nieduże trawiaste rozszerzenie, dnem płynie niewielki potok Bolechówka, który łącząc się z potokiem wypływającym z Doliny Kobylańskiej zasila Rudawę. Skały budujące bramę pochodzą z rafopodobnych wapieni skalistych, które w późnej jurze powstały na dnie płytkiego morza znajdującego się wówczas na tych terenach. W skałach tych znajdują się niewielkie ścięcia tektoniczne powstałe w wyniku trzeciorzędowych ruchów tektonicznych. Brama Bolechowicka znajduje się bowiem w strefie przyuskokowej oddzielającej płytę ojcowską od Rowu Krzeszowickiego. O budowie geologicznej tych terenów informuje umieszczona na łączce przed bramą tablica opracowana przez specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ramach projektu Małopolski Szlak Geoturystyczny.

Brama Bolechowicka objęta jest częściową ochroną, wchodzi w skład rezerwatu przyrody Wąwóz Bolechowicki. Przed bramą, już poza rezerwatem przyrody znajduje się krasowe źródło zasilające potok Bolechówka. Zostało ono uznane za pomnik przyrody.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czarny – czarny z Bolechowic do wylotu Wąwozu Bolechowickiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Dolinki Podkrakowskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-95-3.
  2. Jura. Wąwóz Bolechowicki. [dostęp 10 czerwca 2008].
  3. Opracowana przez AGH w Krakowie tablica informacyjna przy Bramie Bolechowickiej