Critérium du Dauphiné 2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
kolarstwo szosowe Critérium du Dauphiné 2013
2012 2014
Data 29 czerwca 2013
Etapów 8
Dystans 1136,5 km
Czas zwycięzcy 29h 28' 46"
Zgłoszenia 176 kolarzy
Ukończyło wyścig 110 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Wielka Brytania Christopher Froome
Drugie miejsce Australia Richie Porte
Trzecie miejsce Hiszpania Daniel Moreno
Pozostałe klasyfikacje
Górska Francja Thomas Damuseau
Punktowa Belgia Gianni Meersman
Młodzieżowa Australia Rohan Dennis
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Wielka Brytania Sky Procycling

64. edycja kolarskiego wyścigu Critérium du Dauphiné odbył się w dniach 2 do 9 czerwca 2013 roku. Trasa tego francuskiego, wieloetapowego wyścigu liczyła osiem etapów, o łącznym dystansie 1136,5 km. Wyścig zaliczany był do rankingu światowego UCI World Tour 2013.

Uczestnicy[edytuj]

Na starcie wyścigu stanęły 22 ekipy. Wśród nich znalazło się osiemnaście ekip UCI World Tour 2013 (bez Ag2r-La Mondiale, które nie bierze udziału z powodu wpadki dopingowej podczas Giro d'Italia 2013) oraz cztery inne zaproszone przez organizatorów.

W wyścigu wystartowało 5 Polaków: Sylwester Szmyd w barwach Movistar Team (75. w klasyfikacji generalnej na mecie), Michał Kwiatkowski z Omega Pharma-Quick Step (nie ukończył ostatniego etapu, a zajmował 14. miejsce po 7. etapie), Maciej Paterski (96.) i Maciej Bodnar (76.) w barwach Cannondale Pro Cycling Team oraz Bartosz Huzarski (nie ukończył) z NetApp-Endura.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu[1]:

Numery Kod Drużyna
1-8 SKY Wielka Brytania Sky Procycling
11-18 TST Dania Team Saxo-Tinkoff
21-28 LTB Belgia Lotto-Belisol
31-38 AST Kazachstan Pro Team Astana
41-48 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
51-58 BLA Holandia Blanco Pro Cycling Team
61-68 RTL Luksemburg RadioShack-Leopard
71-78 OGE Australia Orica-GreenEDGE
81-88 KAT Rosja Team Katusha
91-98 COF Francja Cofidis
101-108 EUS Hiszpania Euskaltel-Euskadi
Numery Kod Drużyna
111-118 GRS Stany Zjednoczone Garmin-Sharp
121-128 LAM Włochy Lampre-Merida
131-138 FDJ Francja FDJ
141-148 EUC Francja Team Europcar
151-158 OPQ Belgia Omega Pharma-Quick Step
161-168 CAN Włochy Cannondale Pro Cycling Team
171-178 MOV Hiszpania Movistar Team
181-188 VCD Holandia Vacansoleil-DCM
191-198 ARG Holandia Argos-Shimano
201-208 BSE Francja Bretagne-Schuller
211-218 TNE Niemcy NetApp-Endura

Etapy[edytuj]

Trasa wyścigu została ogłoszona 15 kwietnia 2013[2].

Etap Data Start - Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
1 2 czerwca Szwajcaria Champéry 121 Mediummountainstage.svg Kanada David Veilleux Kanada David Veilleux
2 3 czerwca Châtel - Oyonnax 191 Plainstage.svg Włochy Elia Viviani Kanada David Veilleux
3 4 czerwca Ambérieu-en-Bugey - Tarare 167 Plainstage.svg Norwegia Edvald Boasson Hagen Kanada David Veilleux
4 5 czerwca Villars-les-Dombes - Parc des Oiseaux 32,5 History.gif Niemcy Tony Martin Australia Rohan Dennis
5 6 czerwca Grésy-sur-Aix - Valmorel 139 Mediummountainstage.svg Wielka Brytania Christopher Froome Wielka Brytania Christopher Froome
6 7 czerwca La Léchère - Grenoble 143 Plainstage.svg Francja Thomas Voeckler Wielka Brytania Christopher Froome
7 8 czerwca Pont-de-Claix - SuperDévoluy 187,5 Mediummountainstage.svg Hiszpania Samuel Sánchez Wielka Brytania Christopher Froome
8 9 czerwca Sisteron - Risoul 155,5 Mediummountainstage.svg Włochy Alessandro De Marchi Wielka Brytania Christopher Froome

Etap 1 - 02.06 : Champéry, 121 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kanada David Veilleux Francja EUC 3h 17' 35"
2 Belgia Gianni Meersman Belgia OPQ + 1' 56"
3 Holandia Tom-Jelte Slagter Holandia BLA + 1' 57"
34 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 1' 57"
36 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 1' 57"
70 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 1' 57"
109 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 10' 40"
161 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 15' 34"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kanada David Veilleux Francja EUC 3h 17' 35"
2 Belgia Gianni Meersman Belgia OPQ + 1' 56"
3 Holandia Tom-Jelte Slagter Holandia BLA + 1' 57"
34 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 1' 57"
36 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 1' 57"
70 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 1' 57"
109 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 10' 40"
161 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 15' 34"

Etap 2 - 03.06 : Châtel - Oyonnax, 191 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Elia Viviani Włochy CAN 4h 39' 15"
2 Belgia Gianni Meersman Belgia OPQ + 0"
3 Francja Tony Gallopin Luksemburg RTL + 0"
20 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 0"
52 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 0"
79 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 2' 07"
127 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 6' 31"
128 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 6' 31"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kanada David Veilleux Francja EUC 7h 56' 50"
2 Belgia Gianni Meersman Belgia OPQ + 1' 56"
3 Francja Tony Gallopin Luksemburg RTL + 1' 57"
36 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 1' 57"
40 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 1' 57"
84 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 8' 28"
100 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 12' 47"
145 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 22' 05"

Etap 3 - 04.06 : Ambérieu-en-Bugey - Tarare, 167 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Norwegia Edvald Boasson Hagen Wielka Brytania SKY 4h 03' 32"
2 Australia Michael Matthews Australia OGE + 0"
3 Belgia Gianni Meersman Belgia OPQ + 0"
43 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 0"
81 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 0"
112 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 0"
152 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 4' 09"
153 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 4' 09"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kanada David Veilleux Francja EUC 12h 00' 22"
2 Belgia Gianni Meersman Belgia OPQ + 1' 56"
3 Francja Tony Gallopin Luksemburg RTL + 1' 57"
33 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 1' 57"
44 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 1' 57"
82 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 8' 28"
116 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 16' 56"
149 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 26' 14"

Etap 4 - 05.06 : Villars-les-Dombes - Parc des Oiseaux, 32,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Niemcy Tony Martin Belgia OPQ 36' 55"
2 Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone GRS + 47"
3 Wielka Brytania Christopher Froome Wielka Brytania SKY + 52"
5 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 1' 13"
69 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 3' 45"
102 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 4' 27"
103 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 4' 27"
162 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 6' 23"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone GRS 12h 40' 00"
2 Wielka Brytania Christopher Froome Wielka Brytania SKY + 5"
3 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 26"
36 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 2' 58"
85 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 10' 11"
123 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 20' 35"
147 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 27' 57"

Etap 5 - 06.06 : Grésy-sur-Aix - Valmorel, 139 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Christopher Froome Wielka Brytania SKY 3h 28' 39"
2 Hiszpania Alberto Contador Dania TST + 4"
3 Stany Zjednoczone Matthew Busche Luksemburg RTL + 4"
19 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 1' 37"
76 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 11' 13"
81 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 12' 19"
131 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 19' 22"
143 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 19' 22"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Christopher Froome Wielka Brytania SKY 16h 08' 44"
2 Australia Richie Porte Wielka Brytania SKY + 52"
3 Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone GRS + 54"
8 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 1' 58"
82 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 21' 19"
84 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 22' 15"
109 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 32' 49"
151 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 47' 14"

Etap 6 - 07.06 : La Léchère - Grenoble, 143 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Thomas Voeckler Francja EUC 3h 24' 13"
2 Hiszpania José Herrada Hiszpania MOV + 0"
3 Belgia Kevin Seeldraeyers Kazachstan AST + 0"
10 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 46"
103 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 12' 13"
109 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 13' 49"
138 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 15' 51"
163 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 15' 51"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Christopher Froome Wielka Brytania SKY 19h 33' 43"
2 Australia Richie Porte Wielka Brytania SKY + 52"
3 Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone GRS + 54"
8 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 1' 58"
88 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 32' 46"
92 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 35' 18"
123 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 47' 54"
152 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 1h 02' 19"

Etap 7 - 08.06 : Pont-de-Claix - SuperDévoluy, 187,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Samuel Sánchez Hiszpania EUS 5h 26' 14"
2 Dania Jakob Fuglsang Kazachstan AST + 0"
3 Australia Richie Porte Wielka Brytania SKY + 15"
19 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 2' 07"
66 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 16' 06"
74 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 16' 06"
84 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 16' 06"
- Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE DNF
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Christopher Froome Wielka Brytania SKY 25h 00' 13"
2 Australia Richie Porte Wielka Brytania SKY + 51"
3 Australia Michael Rogers Dania TST + 1' 37"
14 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 3' 49"
84 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 48' 36"
87 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 51' 08"
127 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 1h 18' 09"

Etap 8 - 09.06 : Sisteron - Risoul, 155,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Alessandro De Marchi Włochy CAN 4h 28' 09"
2 Wielka Brytania Christopher Froome Wielka Brytania SKY + 24"
3 Stany Zjednoczone Andrew Talansky Stany Zjednoczone GRS + 24"
47 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 10' 48"
80 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 19' 12"
88 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 21' 02"
- Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ DNF
Klasyfikacja generalna po 8. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Christopher Froome Wielka Brytania SKY 29h 28' 46"
2 Australia Richie Porte Wielka Brytania SKY + 58"
3 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT + 2' 12"
75 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 1h 09' 14"
76 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 1h 09' 56"
96 Polska Maciej Paterski Włochy CAN + 1h 28' 33"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja górska
Jersey polkadot.svg
Klasyfikacja punktowa
Jersey green.svg
Klasyfikacja młodzieżowa
Jersey white.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
1 David Veilleux David Veilleux David Veilleux David Veilleux Tom-Jelte Slagter Team Europcar
2 Elia Viviani Thomas Damuseau Gianni Meersman Tony Gallopin
3 Edvald Boasson Hagen
4 Tony Martin Rohan Dennis Rohan Dennis Sky Procycling
5 Christopher Froome Christopher Froome
6 Thomas Voeckler
7 Samuel Sánchez
8 Alessandro De Marchi
Klasyfikacja końcowa Christopher Froome Thomas Damuseau Gianni Meersman Rohan Dennis Sky Procycling

Klasyfikacje końcowe[edytuj]

Klasyfikacja generalna[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Jersey yellow.svg Sky Procycling 29h 28′ 46″
2 Australia Richie Porte Sky Procycling + 58"
3 Hiszpania Daniel Moreno Team Katusha + 2' 12"
4 Dania Jakob Fuglsang Pro Team Astana + 2' 18"
5 Hiszpania Daniel Navarro Cofidis + 2' 20"
6 Australia Michael Rogers Team Saxo-Tinkoff + 3' 08"
7 Hiszpania Alejandro Valverde Movistar Team + 3' 12"
8 Australia Rohan Dennis Jersey white.svg Garmin-Sharp + 3' 24"
9 Hiszpania Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 4' 25"
10 Hiszpania Alberto Contador Team Saxo-Tinkoff + 4' 27"

Klasyfikacja punktowa[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Belgia Gianni Meersman Jersey green.svg Omega Pharma-Quick Step 49
2 Wielka Brytania Chris Froome Jersey yellow.svg Sky Procycling 47
3 Australia Richie Porte Sky Procycling 32
4 Norwegia Edvald Boasson Hagen Sky Procycling 26
5 Dania Jakob Fuglsang Pro Team Astana 23

Klasyfikacja górska[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Francja Thomas Damuseau Jersey polkadot.svg Argos-Shimano 109
2 Belgia Kevin Seeldraeyers Pro Team Astana 77
3 Wielka Brytania Chris Froome Jersey yellow.svg Sky Procycling 46
4 Kanada David Veilleux Team Europcar 45
5 Kazachstan Alexéi Lutsenko Pro Team Astana 35

Klasyfikacja młodzieżowa[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Rohan Dennis Jersey white.svg Garmin-Sharp 29h 32′ 10″
2 Francja Alexandre Geniez FDJ + 3' 53"
3 Francja Warren Barguil Argos-Shimano + 8' 48"
4 Niemcy Dominik Nerz BMC Racing Team + 10' 13"
5 Rosja Jegor Silin Pro Team Astana + 11' 52"

Klasyfikacja drużynowa[edytuj]

Zespół Czas
1 Wielka Brytania Sky Procycling 88h 35′ 44″
2 Dania Team Saxo-Tinkoff + 12' 18"
3 Hiszpania Euskaltel-Euskadi + 23' 27"
4 Kazachstan Pro Team Astana + 24' 34"
5 Francja Cofidis + 25' 50"

Przypisy

  1. 2013 Critérium du Dauphiné start list (ang.). www.cyclingnews.com, 29 maja 2013. [dostęp 2013-05-31].
  2. 2013 Critérium du Dauphiné route unveiled (ang.). www.cyclingnews.com, 15 kwietnia 2013. [dostęp 2013-05-31].

Linki zewnętrzne[edytuj]


ODP | Azja
Forum Młodzieżowe Forum Młodzieżowe | gry dla dziewczyn gry dla dziewczyn | zobacz darmowe forum dla ciebie | Po odszkodowania powypadkowe w uk zgłoś się do doświadczonej i profesjonalnej polskiej firmy. | Monety dla Numizmatyka monety sklep numizmatyczny