Critérium du Dauphiné 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
kolarstwo szosowe Critérium du Dauphiné 2014
2013 2015
Data 815 czerwca 2014
Etapów 8
Dystans 1 187,4 km
Czas zwycięzcy 31h 08' 08"
Zgłoszenia 168 kolarzy
Ukończyło wyścig 128 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Stany Zjednoczone Andrew Talansky
Drugie miejsce Hiszpania Alberto Contador
Trzecie miejsce Belgia Jurgen Van Den Broeck
Pozostałe klasyfikacje
Górska Włochy Alessandro De Marchi
Punktowa Wielka Brytania Chris Froome
Młodzieżowa Holandia Wilco Kelderman
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Kazachstan Astana Pro Team

65. edycja kolarskiego wyścigu Critérium du Dauphiné odbywa się w dniach 8 do 15 czerwca 2014 roku. Trasa tego francuskiego, wieloetapowego wyścigu liczy osiem etapów, o łącznym dystansie 1176 km. Wyścig zaliczany jest do rankingu światowego UCI World Tour 2014.

Uczestnicy[edytuj]

Na starcie wyścigu stanęło 21 ekip. Wśród nich znalazło się osiemnaście ekip UCI World Tour 2014 oraz trzy inne zaproszone przez organizatorów.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-8 SKY Wielka Brytania Team Sky
11-18 AST Kazachstan Astana Pro Team
21-28 TTS Rosja Team Tinkoff-Saxo
31-38 COF Francja Cofidis
41-48 OGE Australia Orica GreenEDGE
51-58 MOV Hiszpania Movistar Team
61-68 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
71-78 EUC Francja Team Europcar
81-88 LTB Belgia Lotto-Belisol
91-98 IAM Szwajcaria IAM Cycling
101-108 CAN Włochy Cannondale
Numery Kod Drużyna
111-118 TRE Stany Zjednoczone Trek Factory Racing
121-128 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
131-138 KAT Rosja Team Katusha
141-148 OPQ Belgia Omega Pharma-Quick Step
151-158 FDJ Francja FDJ.fr
161-168 GRS Stany Zjednoczone Garmin-Sharp
171-178 GIA Holandia Giant-Shimano
181-188 LAM Włochy Lampre-Merida
191-198 BEL Holandia Belkin
201-208 TNE Niemcy Team NetApp-Endura

Etapy[edytuj]

Etap Data Start - Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
1 8 czerwca Lyon 10,4 History.gif ITT Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania Chris Froome
2 9 czerwca Tarare - Pays d'Olliergues 158,5 Mountainstage.svg Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania Chris Froome
3 10 czerwca Ambert - Le Teil 194 Hillystage.svg Niemcy Nikias Arndt Wielka Brytania Chris Froome
4 11 czerwca Montélimar - Gap 169,5 Hillystage.svg Rosja Jurij Trofimow Wielka Brytania Chris Froome
5 12 czerwca Sisteron - La Mure 189,5 Mediummountainstage.svg Słowenia Simon Špilak Wielka Brytania Chris Froome
6 13 czerwca Grenoble - Poisy 178,5 Plainstage.svg Belgia Jan Bakelants Wielka Brytania Chris Froome
7 14 czerwca Ville-la-Grand - Szwajcaria Finhaut-Emosson 160 Mountainstage.svg Holandia Lieuwe Westra Hiszpania Alberto Contador
8 15 czerwca Megève - Courchevel 131,5 Mediummountainstage.svg Hiszpania Mikel Nieve Stany Zjednoczone Andrew Talansky

Etap 1 - 08.06 : Lyon, 10,4 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 13' 13"
2 Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 8"
3 Luksemburg Bob Jungels Stany Zjednoczone TRE + 9"
12 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 13"
20 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 16"
43 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 30"
103 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 54"
120 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 1' 02"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 13' 13"
2 Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 8"
3 Luksemburg Bob Jungels Stany Zjednoczone TRE + 9"
12 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 13"
20 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 16"
43 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 30"
103 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 54"
120 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 1' 02"

Etap 2 - 09.06 : Tarare - Pays d'Olliergues, 158,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 4h 24' 41"
2 Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 0"
3 Holandia Wilco Kelderman Holandia BEL + 4"
23 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 2' 11"
35 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 2' 57"
86 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 11' 14"
106 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 12' 18"
136 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 18' 41"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 4h 37' 44"
2 Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 12"
3 Holandia Wilco Kelderman Holandia BEL + 21"
20 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 2' 37"
33 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 3' 37"
85 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 12' 18"
104 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 13' 30"
121 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 19' 04"

Etap 3 - 10.06 : Ambert - Le Teil, 194 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Niemcy Nikias Arndt Holandia GIA 5h 30' 03"
2 Belgia Kris Boeckmans Belgia LTB + 0"
3 Południowa Afryka Reinardt Janse van Rensburg Holandia GIA + 0"
35 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 0"
63 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 0"
85 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 0"
90 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 0"
161 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 16' 48"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 10h 07' 47"
2 Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 12"
3 Holandia Wilco Kelderman Holandia BEL + 21"
20 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 2' 37"
33 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 3' 37"
99 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 13' 30"
115 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 19' 04"
159 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 29' 06"

Etap 4 - 11.06 : Montélimar - Gap, 169,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Rosja Jurij Trofimow Rosja KAT 3h 59' 22"
2 Szwecja Gustav Larsson Szwajcaria IAM + 23"
3 Holandia Pim Ligthart Belgia LTB + 25"
49 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 2' 10"
64 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 2' 29"
86 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 8' 41"
125 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 12' 38"
155 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 20' 23"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 14h 09' 19"
2 Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 12"
3 Holandia Wilco Kelderman Holandia BEL + 21"
23 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 2' 37"
35 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 3' 56"
87 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 20' 01"
117 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 29' 32"
157 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 47' 19"

Etap 5 - 12.06 : Sisteron - La Mure, 189,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowenia Simon Špilak Rosja KAT 4h 51' 24"
2 Holandia Wilco Kelderman Holandia BEL + 14"
3 Australia Adam Yates Australia OGE + 14"
25 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 17"
34 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 4' 25"
37 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 4' 25"
90 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 10' 45"
143 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 34' 13"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 19h 01' 00"
2 Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 12"
3 Holandia Wilco Kelderman Holandia BEL + 12"
21 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 3' 56"
30 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 6' 45"
75 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 24' 09"
102 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 40' 00"
151 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 1h 21' 15"

Etap 6 - 13.06 : Grenoble - Poisy, 178,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Belgia Jan Bakelants Belgia OPQ 4h 07' 20"
2 Holandia Lieuwe Westra Kazachstan AST + 0"
3 Czechy Zdeněk Štybar Belgia OPQ + 24"
7 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 24"
54 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 3' 55"
127 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 8' 28"
128 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 8' 28"
147 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 15' 29"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 23h 12' 15"
2 Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 12"
3 Holandia Wilco Kelderman Holandia BEL + 12"
22 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 3' 56"
44 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 11' 18"
84 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 28' 42"
97 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 36' 29"
148 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 1h 32' 49"

Etap 7 - 14.06 : Ville-la-Grand - Szwajcaria Finhaut-Emosson, 160 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Lieuwe Westra Kazachstan AST 4h 32' 51"
2 Rosja Jurij Trofimow Rosja KAT + 7"
3 Rosja Jegor Silin Rosja KAT + 16"
49 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 10' 41"
70 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 19' 06"
124 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 33' 45"
- Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV DNF
- Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ DNS
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 27h 46' 51"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 8"
3 Stany Zjednoczone Andrew Talansky Stany Zjednoczone GRS + 39"
33 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 12' 52"
71 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 46' 03"
102 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 1h 08' 29"

Etap 8 - 15.06 : Megève - Courchevel, 131,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Mikel Nieve Wielka Brytania SKY 3h 20' 29"
2 Francja Romain Bardet Francja ALM + 3"
3 Australia Adam Yates Australia OGE + 5"
28 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 8' 46"
87 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 27' 11"
106 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 27' 11"
Klasyfikacja generalna po 8. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Stany Zjednoczone Andrew Talansky Stany Zjednoczone GRS 31h 08' 08"
2 Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 27"
3 Belgia Jurgen Van Den Broeck Belgia LTB + 35"
23 Polska Bartosz Huzarski Niemcy TNE + 20' 50"
70 Polska Michał Gołaś Belgia OPQ + 1h 12' 26"
95 Polska Maciej Bodnar Włochy CAN + 1h 34' 52"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja górska
Jersey polkadot.svg
Klasyfikacja punktowa
Jersey green.svg
Klasyfikacja młodzieżowa
Jersey white.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
1 Chris Froome Chris Froome Vincenzo Nibali Chris Froome Bob Jungels Team Sky
2 Chris Froome Kévin Reza Wilco Kelderman Astana Pro Team
3 Nikias Arndt
4 Jurij Trofimow
5 Simon Špilak Alessandro De Marchi
6 Jan Bakelants
7 Lieuwe Westra Alberto Contador
8 Mikel Nieve Andrew Talansky
Klasyfikacja końcowa Andrew Talansky Alessandro De Marchi Chris Froome Wilco Kelderman Astana Pro Team

Klasyfikacje końcowe[edytuj]

Klasyfikacja generalna[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Stany Zjednoczone Andrew Talansky Jersey yellow.svg Garmin-Sharp 31h 08' 08"
2 Hiszpania Alberto Contador Team Tinkoff-Saxo + 27"
3 Belgia Jurgen Van Den Broeck Lotto-Belisol + 35"
4 Holandia Wilco Kelderman Jersey white.svg Belkin Pro Cycling Team + 43"
5 Francja Romain Bardet Ag2r-La Mondiale + 1' 20"
6 Australia Adam Yates Orica GreenEDGE + 2' 05"
7 Włochy Vincenzo Nibali Astana Pro Team + 2' 12"
8 Hiszpania Mikel Nieve Team Sky + 2' 59"
9 Hiszpania Daniel Navarro Cofidis + 3' 04"
10 Dania Jakob Fuglsang Astana Pro Team + 3' 17"
23 Polska Bartosz Huzarski Team NetApp-Endura + 20' 50"
70 Polska Michał Gołaś Omega Pharma-Quick Step + 1h 12' 26"
95 Polska Maciej Bodnar Cannondale Pro Cycling + 1h 34' 52"

Klasyfikacja punktowa[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Wielka Brytania Chris Froome Jersey green.svg Team Sky 34
2 Hiszpania Alberto Contador Team Tinkoff-Saxo 33
3 Holandia Wilco Kelderman Jersey white.svg Belkin Pro Cycling Team 32
4 Belgia Jan Bakelants Omega Pharma-Quick Step 29
5 Stany Zjednoczone Andrew Talansky Jersey yellow.svg Garmin-Sharp 28
39 Polska Maciej Bodnar Cannondale Pro Cycling 4
45 Polska Bartosz Huzarski Team NetApp-Endura 3

Klasyfikacja górska[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Włochy Alessandro De Marchi Jersey polkadot.svg Cannondale Pro Cycling 102
2 Rosja Jegor Silin Team Katusha 64
3 Holandia Lieuwe Westra Astana Pro Team 61
4 Rosja Jurij Trofimow Team Katusha 58
5 Stany Zjednoczone Andrew Talansky Jersey yellow.svg Garmin-Sharp 48
51 Polska Bartosz Huzarski Team NetApp-Endura 2

Klasyfikacja młodzieżowa[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Wilco Kelderman Jersey white.svg Belkin Pro Cycling Team 31h 08′ 51″
2 Francja Romain Bardet Ag2r-La Mondiale + 37"
3 Australia Adam Yates Orica GreenEDGE + 1' 22"
4 Szwajcaria Sébastien Reichenbach IAM Cycling + 5' 48"
5 Francja Kenny Elissonde FDJ.fr + 35' 32"

Klasyfikacja drużynowa[edytuj]

Zespół Czas
1 Kazachstan Astana Pro Team 93h 29′ 36″
2 Wielka Brytania Team Sky + 18' 26"
3 Francja Ag2r-La Mondiale + 32' 50"
4 Rosja Team Katusha + 36' 59"
5 Francja Cofidis + 38' 05"

Linki zewnętrzne[edytuj]