Dorota Gawryluk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dorota Gawryluk
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1972
Limanowa
Zawód, zajęcie dziennikarka

Dorota Gawryluk, z domu Zelek (ur. 4 marca 1972 w Limanowej) – polska dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz prezenterka telewizyjna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dorota Zelek dzieciństwo spędziła w Kamionce Małej (wówczas województwo nowosądeckie, obecnie małopolskie), gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej. W 1987 roku wyjechała do Warszawy, gdzie ukończyła XXVI Liceum Ogólnokształcące im. H. Jankowskiego Kuby. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. W telewizji Polsat pracowała od początku lat 90. Po ślubie w 1993 z Jerzym Gawrylukiem przyjęła jego nazwisko. W tym samym roku urodził się syn Nikon. 2 lutego 2011 roku urodziła córkę Marię.

W telewizji Polsat pracowała najpierw jako reporterka, następnie prowadząca, a w roku 2001 zastępca szefa programu Informacje oraz Polityczne graffiti. Później była szefową publicystyki i opiekunką merytoryczną programu Interwencja.

Od 6 grudnia 2004 do 27 lutego 2007 r. była prowadzącą Wiadomości w TVP1. Była też gospodynią programu publicystycznego Forum. Po usunięciu ze stanowiska prezesa TVP Bronisława Wildsteina i odejściu z Wiadomości reporterów politycznych Dominiki Długosz i Jacka Karnowskiego, odeszła z TVP na miesięczny urlop. 27 kwietnia 2007 poinformowała, że nie wróci do TVP.

Wkrótce potem prasa poinformowała, że przyjęła propozycję pracy od właściciela Polsatu Zygmunta Solorz-Żaka i rozpoczęła pracę w TV Biznes, gdzie prowadziła program publicystyczny Sam na sam.

W sierpniu 2006 roku odeszła z radia Tok FM, gdzie prowadziła Poranek radia Tok FM. Od września 2006 roku pracowała w Polskim Radiu. W soboty przeprowadzała wywiady z politykami (audycja Sygnały dnia w radiowej Jedynce).

Była gospodynią programu publicystycznego Dorota Gawryluk – Konfrontacje, który nadawany był od czerwca 2008 do marca 2009 w Polsacie. Od lutego 2009 prowadzi Wydarzenia w Polsacie, a od marca do końca grudnia 2016 była też szefową tego programu. W Polsat News prowadziła programy Gość Wydarzeń oraz Prezydenci i premierzy, od marca 2017 prowadzi program #DorotaGawrylukZaprasza.

W marcu 2018 została dyrektorem pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat.

Pisała felietony dla tygodnika Uważam Rze oraz dzienników Rzeczpospolita i Fakt.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Film i seriale[edytuj | edytuj kod]

Dorota Gawryluk wystąpiła również w produkcjach polsatowych:

  • 2000 – odcinku "Klątwa Tutenchama" sitcomu Świat według Kiepskich, jako prezenterka telewizyjna
  • 2000–2001 – telenoweli Adam i Ewa, jako prowadząca Informacje w telewizji Polsat
  • 2001 – serialu Zostać miss, jako dziennikarka Polsatu
  • 2003 – serialu Zostać miss 2, jako dziennikarka Polsatu
  • 2010 – serialu Ludzie Chudego, jako prowadząca Wydarzenia w telewizji Polsat
  • 2018 – serialu W rytmie serca, jako prowadząca Wydarzenia w telewizji Polsat

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]