Dyskusja wikipedysty:Mpn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Odp:Polscy mieszkańcy[edytuj kod]

Odp:Polscy mieszkańcy

Mpn, serio myślisz, że na dwa słowa (i to dokładnie dwa) trzeba mieć autora? Czytałeś w ogóle ten wstęp? Tam jest to tak dziwacznie zrobione, że ekwilibrystyka słowna aż dziwi. --Adam z Czerskiej (dyskusja) 10:40, 2 gru 2017 (CET)

 • Naprawdę mam wątpliwości, czy czytasz to, o czym chcesz dyskutować. "Źródło", które wskazałeś, dotyczy w rzeczywistości innych wydarzeń (w Wąsoszu, nie w Jedwabnem), przy czym zeznania świadków są, jakie są. Chyba więc bardziej wiarygodnym od relacji ludzi w takie mordy być może jakoś zamieszanych, chociaż to w innym czasie i miejscu, źródłem jest IPN. Ale OK, ja się nie upieram, mają być "Polacy", niech będą "Polacy" i użerajcie się ze zgłoszeniami sami, bo to co chwila wypływa. Tłumaczyłem, napisać tak, jak ma IPN i wtedy ktokolwiek miałby wątpliwości, to można by go wtedy odesłać do źródła wprost, a nie wynajdywać cokolwiek, gdzie słowo "Polacy" jest użyte. Zauważ też, proszę, że najpierw jednak próbowałem to ustalić bez ingerencji w hasło, gdzie widzę, co się dzieje, chociaż to według mnie istne kuriozum. --Adam z Czerskiej (dyskusja) 12:32, 2 gru 2017 (CET)
  • Problem w tym, że jak mówiłem, słabo się we wszystko chyba wczytujesz i dlatego nie rozumiesz. IPN (źródło) ma "polscy mieszkańcy", u nas według niektórych "musi" być "Polacy". --Adam z Czerskiej (dyskusja) 12:41, 2 gru 2017 (CET) Dodam jeszcze tyle, że gdyby raz wnioski były zgodne ze źródłem, może nie byłoby więcej takich dyskusji? Przecież temat poważny jest. --Adam z Czerskiej (dyskusja) 12:58, 2 gru 2017 (CET)
   • Wybacz, ale dla większości czytelników również "średnio jasne" jest to, dlaczego kwestionowane jest tutaj znaczenie źródła, co jest wbrew nawet samym tutejszym filarom, nie mówiąc, że lekceważenie źródła i próba zastąpienia go pseudoźródłem to POV. Pisałem już, skoro dla niektórych "musi" być "Polacy", niech będą "Polacy", tylko to świadczy o rzetelności nie tylko tych niektórych. Argumentem nie jest też dla mnie to, że zgłoszeń nie ma setek, bo nie wszyscy są zainteresowani akurat tym artykułem i istnieje też nierównowaga między administratorami i nieadministratorami. --Adam z Czerskiej (dyskusja) 11:31, 3 gru 2017 (CET)
    • Dyskusje w kawiarence są zwykle czasochłonne, a u mnie z czasem krucho. Głównie jednak chodzi mi o to, że najważniejszych zasad raczej się nie dyskutuje, a takimi są NPOV, weryfikowalność i filary w ogóle. Opieramy się na źródłach, taka jest zasada. Jeśli źródła są ewidentnie błędne, ewentualnie wątpliwej jakości, to ich nie uwzględniamy, ale nie możemy nie uwzględnić czegoś, co jest tylko niezgodne z naszą wizją artykułu. Wtedy gdy z kolei są jakieś wątpliwości, źródła muszą być możliwie najlepsze, naukowe, recenzowane i czasami trzeba niektóre rzeczy napisać wprost i tutaj zachodzi taki przypadek. Lepiej by więc było, gdyby te główne zasady dyskutowały osoby, które to kwestionują. --Adam z Czerskiej (dyskusja) 17:13, 3 gru 2017 (CET)
     • Nigdy nie da się określić czasu, jaki jest potrzebny na dyskusję w Kawiarence. Natomiast widzę, że według Ciebie IPN jest źródłem kontrowersyjnym, jeśli dobrze to rozumiem... Tylko co do źródeł wskazanych przez Ciebie, to były nie do końca na temat, a w przypisie mamy ten IPN, nic innego. Czy temat jest "kontrowersyjny"? Nie, nie jest, jest poważny, a nawet jeśli "kontrowersyjny", to jedynie dla tych, którzy tych kontrowersji chcą szukać. Wygląda to dość osobliwie, że IPN jest jako przypis, a nie chociażby jako zwykły cytat, ale cóż, jeszcze raz mówię: skoro dla niektórych "musi" być "Polacy", niech będą "Polacy". Według mnie temat na obecną chwilę jest zamknięty, a jeśli ktoś go otworzy na nowo, choć miejmy nadzieję, że nie, to Ty czy ktoś inny na pewno mu to wytłumaczy. --Adam z Czerskiej (dyskusja) 11:50, 9 gru 2017 (CET)
      • Widzisz... tylko ta Twoja wola jest co najwyżej taka życzeniowa, no ale to mi tutaj zarzucono trolling. IPN mógł użyć dowolnego sformułowania. Użył "polscy mieszkańcy". Jeśli tutaj będzie "polscy mieszkańcy", to wtedy można odsyłać ludzi do historyków IPN. Właściwie też tam mógłbyś się zwrócić, bo mówisz "Polacy" i wskazujesz "źródło", w którym anonim mówi o innej zbrodni, ale to IPN nadal tutaj jest w przypisach. Oceń to może sam, oceń, kto komu tutaj skacze do gardeł i jak już pisałem, miejmy nadzieję, że nikt do tematu nie wróci. Wierzysz w to? Widocznie tak... Zresztą i tak będziesz to Ty i reszta ludzi tak widząca ten artykuł wtedy kwestionującym zapis tłumaczyć. Jeszcze zatem raz, nie, nie przekonasz mnie, że tak jest dobrze, ale już mnie naprawdę przekonałeś, że "tak ma być", więc czy tutaj, czy w Kawiarence, jaka różnica? Szkoda zatem dalszego naszego pisania na ten temat. Zająłem się nim przypadkowo, a wyszło jak wyszło. Zmieniał tego też nie będę, nie ma sensu i przecież najpierw dyskutowałem w ZB, a zmian zero. Dodam jeszcze, że gdyby w IPN było "Polacy", a tutaj "polscy mieszkańcy", wówczas konsekwentnie popierałbym źródło. Mi nie chodzi o to, że ma być tak czy tak, ale żeby było tak, jak jest w źródle. Pozdrawiam. --Adam z Czerskiej (dyskusja) 14:33, 10 gru 2017 (CET)
       • To tak jak mówiłem... przypis do IPN jest, ale tekst inny. IMHO stąd te zgłoszenia. Chciałem pomóc, ale skoro wszyscy inni wiedzą lepiej, to trudno. --Adam z Czerskiej (dyskusja) 14:41, 10 gru 2017 (CET)

[edytuj kod]

Wielkie dzięki za zwrócenie na to uwagi. Czy teraz jest lepiej? Pozdrawiam, Stanisom (dyskusja) 22:22, 6 gru 2017 (CET)

Podziękowanie - Konsensualna koncepcja prawdy[edytuj kod]

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:05, 7 gru 2017 (CET)

:)[edytuj kod]

Hej, a nie napisałbyś panu Futuymie biogramu? Jest takowy w kilku wersjach językowych, u nas nie, chociaż z jego pracy często korzystałeś. W polskich internetach najszybciej jakieś informacje o nim można znaleźć na stronie Wydziału Filozofii UZg, gdzie Jodkowski do spółki z ludźmi od Chojeckiego propaguje kreacjonizm, więc trochę słabo (jak zawsze). Hoa binh (dyskusja) 15:09, 8 gru 2017 (CET)

Podziękowanie - Siateczka sarkoplazmatyczna[edytuj kod]

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:44, 9 gru 2017 (CET)

Podziękowanie - Efekt litery z imienia[edytuj kod]

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 08:05, 10 gru 2017 (CET)

Cetancodontamorpha[edytuj kod]

Błędy w przypisach.Xx236 (dyskusja) 12:39, 11 gru 2017 (CET)

Wyróżnienie[edytuj kod]

Witaj. Artykuł Efekt litery z imienia oczywiście zasługuje na wyróżnienie. Dotyczy interesującej, a szerzej nieznanej eksperymentalnej metody badawczej z pogranicza psychologii i językoznawstwa. Chodzi, jak rozumiem, o pewien aspekt efektu paronomastycznego. Kiedyś zetknąłem się z podobnymi badaniami dotyczącymi słowotwórstwa, a konkretnie rozpoznawania przez użytkowników języka powinowactwa pomiędzy słowami. W zdaniu: "Jeśli imiona występujące w nazwisku spotykane są częściej, to preferencja tych liter może wynikać z efektu czystej ekspozycji" zapewne powinno być: "Jeśli litery/znaki/grafemy...". Nie wiem, czy kategoria: "błędy poznawcze" jest najwłaściwsza. Może raczej "procesy poznawcze" albo "skojarzenia", czy coś w tym rodzaju. Trudno tu mówić o błędzie, raczej o postrzeganiu podprogowym (pisał o tym Roman Jakobson).(Anagram16 (dyskusja) 00:33, 12 gru 2017 (CET))

Jeśli tak jest w definicji, to w porządku. (Anagram16 (dyskusja) 17:04, 12 gru 2017 (CET))

Re: Karbetocyna[edytuj kod]

No to opis na postawie wzoru, tam jeden koniec cząsteczki kwasu masłowego (jego terminalna grupa CH3, po eliminacji wodoru zmieniona w CH2) jest połączona z grupą tiolową cysteiny (która po eliminacji wodoru zamienia się w -S-), natomiast grupa karboksylowa tworzy amid wywodzący się z grupy aminowej metylowej pochodnej tyrozyny - w ten sposób tworzy się mostek. Wiem, że dla mnie to jest "jaki koń jest, każdy widzi", a dla innego to może być OR. Niestety, definicji zgodnej z zaleceniami standardu dot. związków chemicznych nie sposób zrobić na podstawie słów zapisanych w wiarygodnych źródłach, bo nasz standard sugeruje opis cząsteczki, a w źródłach jest po prostu wzór. I wiem, że może to prowadzić do nieścisłości, na przykład w podobnym związku oksytocyna napisano, że spięte są mostkiem disiarczkowym, co niby na pierwszy rzut oka widać ze wzoru, ale przecież każdy chemik, który zna budowę tych aminokwasów widzi, że oba atomy siarki pochodzą od grup tiolowych aminokwasów wchodzących w skład cząsteczki, pomiędzy którymi po eliminacji atomów wodoru utworzyło się wiązanie. Przyznam się, że sam zastanawiam się, czy dobrze zrobiłem. Zdaję sobie sprawę również, że mój opis również nie jest do końca precyzyjny, sugeruje, że mostkiem łączone są "pierwszy" i "ostatni" aminokwas, a to nie prawda, bo jest jeszcze "ogonek". Może powinienem podać, które konkretnie aminokwasy są połączone mostkiem, nie chciałem wydłużać definicji, ale może powinienem? Chętnie wymienię opinie na ten temat. KamilK7 12:04, 12 gru 2017 (CET)

Poprawiłam, ale nie tak rozwlekle, jak tłumacząc tutaj powyżej, bo jednak to definicja i powinna być zwarta. KamilK7 09:44, 13 gru 2017 (CET)

Odp:Me’ir Awizohar[edytuj kod]

Odp:Me’ir Awizohar

Dodałem 1 zapomniany przypis. Andrzei111 (dyskusja) 15:09, 13 gru 2017 (CET)

Odp:Henryk Skrzypek[edytuj kod]

Odp:Henryk Skrzypek

Duże osiągnięcia naukowe. A co do tego, czy są owadopylne, to nie mam zielonego pojęcia. Za dość wiarygodnym źródłem napisałem. Pzdr. MOs810 (dyskusja) 19:40, 15 gru 2017 (CET)

Tak właśnie - chodziło mi o działalność organizatorską, nie naukową. Z hasła wynika jego ponadstandardowy wpływ na rozwój uczelni. Organizacja kilku znaczących jednostek. Nie każdy pracownik naukowy może się poszczycić tak dużym wkładem w rozbudowę bazy lub organizacji naukowej. Co do nicieni, to jak wyżej - merytorycznie nie mam o nich pojęcia. Opieram się na opracowaniu Pani doktor. Pzdr. MOs810 (dyskusja) 13:40, 17 gru 2017 (CET)
Źródło jeszcze mam, ale teraz siedzę w pociągu. Jak wrócę, to zacytuję. Lecz, jeśli dobrze pamiętam, to było dosłownie tak. Pzdr. --MOs810 (dyskusja) 16:06, 17 gru 2017 (CET)
No to brzmi tak: Niewątpliwym osiągnięciem zespołu naukowego tej agendy było opracowanie nowych metod umożliwiających badanie ultrastruktury bezkręgowców, a szczególnie entomopatogenicznych nicieni. Pzdr. MOs810 (dyskusja) 20:06, 17 gru 2017 (CET)

Odp:Polskie Towarzystwo Andrologiczne[edytuj kod]

Dodałam brakujący przypis Offeliaa (dyskusja) 10:23, 16 gru 2017 (CET)

Dreadnoughtus[edytuj kod]

Wyróżniająca była, tyle że bold. Zdecydowanie to nie am być polska nazwa - spolszczanie tak mało znanej gadziny jest wg mnie bez sensu. Nie pamiętam czy nie wiedziałem jak wstawić na raz bold i kursywę, czy po prostu przegapiłem, a może zasugerowałem się wskazówkami naszych typografów, że podwójne wyróżnianie jest błędem. Ale jakie by nie były powody to zmieniłem na italica. Natomiast tytuł hasła chyba technicznie nie może mieć kursywy? Jeśli może to napisz jak wstawić. Pozdrowienia --Piotr967 podyskutujmy 18:51, 16 gru 2017 (CET)

Podziękowanie - Whippomorpha[edytuj kod]

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 08:13, 17 gru 2017 (CET)


ODP | Azja
katlog link1-6.wmtrasnfer.pl | link do strony | Tani i sprawdzony fax internetowy tylko w sieci ExtraVoIP.pl! | konferencyjne | Święta Wielkanocne w górach Wielkanoc w górach Święta Wielkej Nocy