Giro d’Italia 2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Giro d'Italia 2015)
Skocz do: nawigacja, szukaj
kolarstwo szosowe Giro d’Italia 2015
2014 2016
ilustracja
Data 9 – 31 maja 2015
Etapów 21
Dystans 3481,8 km
Czas zwycięzcy 88h 22' 25"
Zgłoszenia 198 kolarzy
Ukończyło wyścig 163 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Hiszpania Alberto Contador
Drugie miejsce Włochy Fabio Aru
Trzecie miejsce Hiszpania Mikel Landa
Pozostałe klasyfikacje
Górska Włochy Giovanni Visconti
Punktowa Włochy Giacomo Nizzolo
Młodzieżowa Włochy Fabio Aru
Drużynowa Kazachstan Pro Team Astana
Drużynowa punktowa Kazachstan Pro Team Astana
Oficjalna strona WWW

98. edycja wyścigu kolarskiego Giro d’Italia odbyła się w dniach 9 – 31 maja 2015 roku. Liczyła dwadzieścia jeden etapów o łącznym dystansie 3481,8 km. Wyścig ten zaliczany jest do rankingu światowego UCI World Tour 2015.

Spis treści

Uczestnicy[edytuj]

Na starcie wyścigu stanęły dwadzieścia dwie drużyny. Wśród nich znalazło się siedemnaście ekip UCI World Tour 2015 oraz pięć innych zaproszonych przez organizatorów.

Numery Kod Drużyna
1-9 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
11-19 AND Włochy Androni-Sidermec
21-29 AST Kazachstan Pro Team Astana
31-39 BAR Włochy Bardiani CSF
41-49 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
51-59 CCC Polska CCC Sprandi Polkowice
61-69 EQS Belgia Etixx-Quick Step
71-79 FDJ Francja FDJ.fr
81-89 IAM Szwajcaria IAM Cycling
91-99 LAM Włochy Lampre-Merida
101-109 LTS Belgia Lotto Soudal
Numery Kod Drużyna
111-119 MOV Hiszpania Movistar Team
121-129 NIP Włochy Nippo - Vini Fantini
131-139 OGE Australia Orica-GreenEDGE
141-149 STH Włochy Southeast
151-159 TCG Stany Zjednoczone Team Cannondale-Garmin
161-169 GIA Niemcy Team Giant-Alpecin
171-179 KAT Rosja Team Katusha
181-189 LTJ Holandia Team Lotto NL-Jumbo
191-199 SKY Wielka Brytania Team Sky
201-209 TTS Rosja Team Tinkoff-Saxo
211-219 TRE Stany Zjednoczone Trek Factory Racing

Etapy[edytuj]

[1]

Etap Data Start – Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
1. 9 maja San Lorenzo al MareSan Remo 17,6 History.gif TTT Australia Orica GreenEDGE Australia Simon Gerrans
2. 10 maja AlbengaGenua 177 Plainstage.svg Płaski Włochy Elia Viviani Australia Michael Matthews
3. 11 maja RapalloSestri Levante 136 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Australia Michael Matthews Australia Michael Matthews
4. 12 maja ChiavariLa Spezia 150 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Włochy Davide Formolo Australia Simon Clarke
5. 13 maja La SpeziaAbetone 152 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Słowenia Jan Polanc Hiszpania Alberto Contador
6. 14 maja Montecatini-TermeCastiglione della Pescaia 183 Plainstage.svg Płaski Niemcy André Greipel Hiszpania Alberto Contador
7. 15 maja GrossetoFiuggi 264 Plainstage.svg Płaski Włochy Diego Ulissi Hiszpania Alberto Contador
8. 16 maja FiuggiCampitello Matese 186 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Hiszpania Beñat Intxausti Hiszpania Alberto Contador
9. 17 maja BenewentSan Giorgio del Sannio 224 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Włochy Paolo Tiralongo Hiszpania Alberto Contador
18 maja Dzień przerwy
10. 19 maja Civitanova MarcheForlì 200 Plainstage.svg Płaski Włochy Nicola Boem Hiszpania Alberto Contador
11. 20 maja ForlìImola 153 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Rosja Ilnur Zakarin Hiszpania Alberto Contador
12. 21 maja ImolaVicenza 190 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Belgia Philippe Gilbert Hiszpania Alberto Contador
13. 22 maja Montecchio MaggioreJesolo 147 Plainstage.svg Płaski Włochy Sacha Modolo Włochy Fabio Aru
14. 23 maja TrevisoValdobbiadene 59,4 History.gif ITT Białoruś Wasil Kiryjenka Hiszpania Alberto Contador
15. 24 maja MarosticaMadonna di Campiglio 165 Mountainstage.svg Górski Hiszpania Mikel Landa Hiszpania Alberto Contador
25 maja Dzień przerwy
16. 26 maja PinzoloAprica 174 Mountainstage.svg Górski Hiszpania Mikel Landa Hiszpania Alberto Contador
17. 27 maja TiranoSzwajcaria Lugano 134 Plainstage.svg Płaski Włochy Sacha Modolo Hiszpania Alberto Contador
18. 28 maja Szwajcaria MelideVerbania 170 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Belgia Philippe Gilbert Hiszpania Alberto Contador
19. 29 maja Gravellona ToceCervinia 236 Mountainstage.svg Górski Włochy Fabio Aru Hiszpania Alberto Contador
20. 30 maja Saint-VincentSestriere 196 Mountainstage.svg Górski Włochy Fabio Aru Hiszpania Alberto Contador
21. 31 maja TurynMediolan 185 Plainstage.svg Płaski Belgia Iljo Keisse Hiszpania Alberto Contador

Etap 1 – 09.05 : San Lorenzo al Mare – San Remo – 17,6 km[edytuj]

Wyniki
# Zespół Czas
1. Australia Orica GreenEDGE 19' 26"
2. Rosja Team Tinkoff-Saxo + 7"
3. Kazachstan Pro Team Astana + 13"
15. Polska CCC Sprandi Polkowice + 45"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Simon Gerrans Australia OGE 19' 26"
2. Australia Michael Matthews Australia OGE + 0"
3. Australia Michael Hepburn Australia OGE + 0"
100. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 45"
101. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 45"
104. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 45"
105. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 45"
106. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 45"
147. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 59"
150. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 1' 00"

Etap 2 – 10.05 : Albenga – Genua – 177 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Elia Viviani Wielka Brytania SKY 4h 13' 18"
2. Holandia Moreno Hofland Holandia TLJ + 0"
3. Niemcy Andre Greipel Belgia LTS + 0"
14. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 0"
62. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 0"
67. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 0"
71. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 0"
101. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 1' 09"
104. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 09"
137. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 1' 52"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Michael Matthews Australia OGE 4h 32' 44"
2. Australia Simon Gerrans Australia OGE + 0"
3. Australia Simon Clarke Australia OGE + 0"
59. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 45"
60. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 45"
61. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 45"
78. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 1' 00"
106. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 1' 54"
111. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2' 08"
121. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 2' 38"

Etap 3 – 11.05 : Rapallo – Sestri Levante – 136 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Michael Matthews Australia OGE 3h 33' 53"
2. Włochy Fabio Felline Włochy TRE + 0"
3. Belgia Philippe Gilbert Stany Zjednoczone BMC + 0"
69. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 0"
71. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 0"
82. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 8' 35"
131. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 17' 18"
146. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 22' 19"
148. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 22' 19"
149. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 22' 19"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Michael Matthews Australia OGE 8h 06' 27"
2. Australia Simon Clarke Australia OGE + 6"
3. Australia Simon Gerrans Australia OGE + 10"
43. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 55"
63. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2' 18"
82. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 10' 39"
125. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 20' 06"
141. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 23' 07"
142. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 23' 07"
148. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 23' 22"

Etap 4 – 12.05 : Chiavari – La Spezia – 150 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Davide Formolo Stany Zjednoczone TCG 3h 47' 59"
2. Australia Simon Clarke Australia OGE + 22"
3. Wenezuela Jonathan Monsalve Włochy AND + 22"
29. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2' 56"
52. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 13' 15"
88. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 20' 00"
98. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 20' 00"
106. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 20' 00"
111. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 20' 00"
172. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 21' 15"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Simon Clarke Australia OGE 11h 54' 48"
2. Kolumbia Esteban Chaves Australia OGE + 10"
3. Czechy Roman Kreuziger Rosja TTS + 17"
29. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 4' 52"
67. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 20' 33"
76. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 23' 32"
128. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 39' 44"
140. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 42' 45"
142. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 43' 00"
147. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 44' 00"

Etap 5 – 13.05 : La Spezia – Abetone – 152 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Słowenia Jan Polanc Włochy LAM 4h 09' 18"
2. Francja Sylvain Chavanel Szwajcaria IAM + 1' 31"
3. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 1' 31"
18. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2' 06"
55. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 5' 46"
111. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 17' 51"
113. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 17' 51"
117. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 17' 51"
163. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 19' 34"
165. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 19' 34"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 16h 05' 54"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 2"
3. Australia Richie Porte Wielka Brytania SKY + 20"
28. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 5' 10"
62. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 27' 30"
83. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 36' 36"
129. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 55' 47"
145. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 58' 48"
154. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 1h 00' 46"
159. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 1h 01' 46"

Etap 6 – 14.05 : Montecatini-Terme – Castiglione della Pescaia – 183 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Niemcy André Greipel Belgia LTS 4h 19' 42"
2. Włochy Matteo Pelucchi Szwajcaria IAM + 0"
3. Włochy Sacha Modolo Włochy LAM + 0"
16. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 0"
60. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 0"
62. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 0"
80. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 0"
85. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 0"
92. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 0"
184. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 0"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 20h 25' 36"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 2"
3. Australia Richie Porte Wielka Brytania SKY + 20"
28. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 5' 10"
62. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 27' 30"
78. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 36' 36"
126. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 55' 47"
141. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 58' 48"
148. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 1h 00' 46"
154. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 1h 01' 46"

Etap 7 – 15.05 : Grosseto – Fiuggi – 264 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Diego Ulissi Włochy LAM 7h 22' 21"
2. Hiszpania Juan José Lobato Hiszpania MOV + 0"
3. Australia Simon Gerrans Australia OGE + 0"
52. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 3"
77. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 25"
87. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 43"
128. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 10' 55"
129. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 12' 42"
130. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 12' 42"
133. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 12' 42"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 27h 48' 00"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 2"
3. Australia Richie Porte Wielka Brytania SKY + 20"
27. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 5' 10"
61. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 27' 52"
97. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 49' 15"
117. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 59' 24"
135. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 1h 06' 39"
151. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 1h 13' 25"
156. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 1h 14' 25"

Etap 8 – 16.05 : Fiuggi – Campitello Matese – 186 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Beñat Intxausti Hiszpania MOV 4h 51' 34"
2. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST + 20"
3. Szwajcaria Sébastien Reichenbach Szwajcaria IAM + 31"
33. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 5' 47"
50. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 9' 53"
82. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 17' 19"
85. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 17' 19"
93. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 17' 19"
111. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 19' 48"
132. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 19' 48"
Klasyfikacja generalna po 8. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 32h 40' 07"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 4"
3. Australia Richie Porte Wielka Brytania SKY + 22"
24. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 10' 24"
55. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 37' 12"
94. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 1h 06' 01"
106. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 1h 16' 10"
132. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 1h 25' 54"
143. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 1h 30' 11"
154. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 1h 33' 40"

Etap 9 – 17.05 : Benewent – San Giorgio del Sannio – 224 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Paolo Tiralongo Kazachstan AST 5h 50' 31"
2. Holandia Steven Kruijswijk Holandia TLJ + 21"
3. Niemcy Simon Geschke Niemcy GIA + 23"
36. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 43"
41. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 1' 43"
76. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 9' 23"
110. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 14' 29"
113. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 14' 29"
136. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 17' 53"
178. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 23' 42"
Klasyfikacja generalna po 9. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 38h 31' 35"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 3"
3. Australia Richie Porte Wielka Brytania SKY + 22"
24. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 11' 10"
45. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 37' 58"
99. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 1h 19' 33"
105. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 1h 25' 40"
131. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 1h 39' 26"
146. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 1h 47' 07"
157. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 1h 56' 25"

Etap 10 – 19.05 : Civitanova Marche – Forlì – 200 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Nicola Boem Włochy BAR 4h 26' 16"
2. Włochy Matteo Busato Włochy STH + 0"
3. Włochy Alessandro Malaguti Stany Zjednoczone TCG + 2"
27. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 18"
29. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 18"
60. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 28"
75. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 33"
79. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 33"
100. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 42"
103. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 42"
Klasyfikacja generalna po 10. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 42h 58' 09"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 3"
3. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST + 46"
24. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 11' 25"
44. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 38' 22"
99. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 1h 19' 43"
104. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 1h 25' 55"
130. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 1h 39' 50"
145. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 1h 47' 07"
156. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 1h 56' 25"

Etap 11 – 20.05 : Forlì – Imola – 153 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Rosja Ilnur Zakarin Rosja KAT 3h 55' 08"
2. Kolumbia Carlos Betancur Francja ALM + 53"
3. Włochy Franco Pellizotti Włochy AND + 53"
8. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 58"
73. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 10' 12"
102. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 19' 05"
109. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 19' 05"
113. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 19' 05"
116. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 19' 05"
142. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 19' 05"
Klasyfikacja generalna po 11. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 46h 54' 19"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 3"
3. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST + 46"
33. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 29' 28"
56. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 56' 25"
84. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 1h 19' 39"
102. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 1h 35' 04"
133. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 1h 57' 53"
147. Polska Jarosław Marycz Polska CCC + 2h 05' 10"
158. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 2h 14' 28"

Etap 12 – 21.05 : Imola – Vicenza – 190 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Philippe Gilbert Stany Zjednoczone BMC 4h 22' 50"
2. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 3"
3. Włochy Diego Ulissi Włochy LAM + 3"
66. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 8' 31"
87. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 13' 36"
118. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 17' 21"
127. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 17' 21"
148. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 17' 21"
152. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 17' 21"
- Polska Jarosław Marycz Polska CCC DNF
Klasyfikacja generalna po 12. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 51h 17' 06"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 17"
3. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST + 55"
36. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 43' 07"
67. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 1h 13' 49"
78. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 1h 28' 13"
105. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 1h 52' 28"
135. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 2h 15' 17"
156. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 2h 31' 52"

Etap 13 – 22.05 : Montecchio Maggiore – Jesolo – 147 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Sacha Modolo Włochy LAM 3h 03' 08"
2. Włochy Giacomo Nizzolo Stany Zjednoczone TFR + 0"
3. Włochy Elia Viviani Wielka Brytania SKY + 0"
20. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 4"
24. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 4"
131. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 2' 47"
132. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2' 47"
139. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 2' 47"
157. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 3' 25"
Klasyfikacja generalna po 13. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST 54h 20' 35"
2. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 19"
3. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST + 1' 14"
37. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 45' 33"
68. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 1h 16' 53"
77. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 1h 27' 56"
105. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 1h 54' 54"
137. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 2h 17' 43"
153. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 2h 31' 35"

Etap 14 – 23.05 : Treviso – Valdobbiadene – 59,4 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Białoruś Wasil Kiryjenka Wielka Brytania SKY 1h 17' 52"
2. Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST + 12"
3. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 14"
48. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 4' 09"
69. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 5' 03"
70. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 5' 04"
114. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 7' 29"
145. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 9' 16"
157. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 9' 39"
Klasyfikacja generalna po 14. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 55h 39' 00"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 2' 28"
3. Kostaryka Andrey Amador Hiszpania MOV + 3' 36"
36. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 50' 03"
68. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 1h 25' 59"
73. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 1h 32' 27"
102. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 1h 58' 30"
135. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 2h 24' 39"
151. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 2h 40' 18"

Etap 15 – 24.05 : Marostica – Madonna di Campiglio – 165 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST 4h 22' 35"
2. Rosja Jurij Trofimow Rosja KAT + 2"
3. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 5"
17. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 5' 10"
30. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 7' 50"
68. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 17' 17"
91. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 27' 04"
99. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 27' 04"
129. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 31' 38"
Klasyfikacja generalna po 15. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 60h 01' 34"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 2' 35"
3. Kostaryka Andrey Amador Hiszpania MOV + 4' 19"
33. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 57' 54"
57. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 1h 31' 10"
76. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 1h 59' 32"
93. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 2h 15' 48"
128. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 2h 51' 44"
148. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 3h 11' 57"

Etap 16 – 26.05 : Pinzolo – Aprica – 174 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST 5h 02' 51"
2. Holandia Steven Kruijswijk Holandia TLJ + 38"
3. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS + 38"
28. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 22' 08"
29. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 22' 08"
39. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 22' 08"
75. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 31' 37"
84. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 31' 37"
116. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 37' 54"
Klasyfikacja generalna po 16. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 65h 04' 59"
2. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST + 4' 02"
3. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 4' 52"
31. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1h 19' 28"
49. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 1h 52' 44"
68. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 2h 21' 06"
92. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 2h 46' 51"
123. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 3h 22' 47"
146. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 3h 49' 17"

Etap 17 – 27.05 : Tirano – Lugano – 134 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Sacha Modolo Włochy LAM 3h 07' 51"
2. Włochy Giacomo Nizzolo Stany Zjednoczone TFR + 0"
3. Słowenia Luka Mezgec Niemcy GIA + 0"
71. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 47"
92. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 1' 02"
97. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 1' 02"
103. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 1' 44"
119. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 3' 51"
152. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 7' 31"
Klasyfikacja generalna po 17. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 68h 12' 50"
2. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST + 4' 02"
3. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 4' 52"
31. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1h 20' 15"
51. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 1h 53' 56"
68. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 2h 22' 08"
91. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 2h 48' 35"
125. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 3h 26' 38"
146. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 3h 56' 58"

Etap 18 – 28.05 : Melide – Verbania – 170 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Philippe Gilbert Stany Zjednoczone BMC 4h 04' 14"
2. Włochy Francesco Bongiorno Włochy BAR + 47"
3. Francja Sylvain Chavanel Szwajcaria IAM + 1' 01"
63. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 21' 20"
101. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 21' 57"
102. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 21' 57"
104. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 21' 57"
106. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 21' 57"
122. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 21' 57"
Klasyfikacja generalna po 18. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 72h 23' 09"
2. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST + 5' 15"
3. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 6' 05"
34. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1h 36' 07"
52. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 2h 09' 01"
71. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 2h 38' 00"
91. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 3h 04' 27"
123. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 3h 42' 30"
145. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 4h 12' 50"

Etap 19 – 29.05 : Gravellona Toce – Cervinia – 236 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST 6h 24' 13"
2. Kanada Ryder Hesjedal Stany Zjednoczone TCG + 28"
3. Kolumbia Rigoberto Urán Belgia EQS + 1' 10"
44. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 18' 58"
45. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 22' 46"
94. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 44' 47"
95. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 44' 47"
99. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 44' 47"
126. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 50' 26"
Klasyfikacja generalna po 19. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 78h 48' 40"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 4' 37"
3. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST + 5' 15"
40. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2h 19' 36"
47. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 2h 30' 29"
79. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 3h 21' 29"
80. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 3h 22' 05"
119. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 4h 25' 59"
144. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 5h 01' 58"

Etap 20 – 30.05 : Saint-Vincent – Sestriere – 196 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST 5h 12' 25"
2. Kanada Ryder Hesjedal Stany Zjednoczone TCG + 18"
3. Kolumbia Rigoberto Urán Belgia EQS + 24"
41. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 16' 18"
49. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 19' 43"
97. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 38' 31"
98. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 38' 31"
101. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 38' 31"
102. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 38' 31"
Klasyfikacja generalna po 20. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 84h 03' 30"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 2' 02"
3. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST + 3' 14"
40. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2h 36' 54"
45. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 2h 44' 22"
80. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 3h 57' 35"
81. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 3h 58' 11"
118. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 5h 02' 05"
141. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 5h 38' 04"

Etap 21 – 31.05 : Turyn – Mediolan – 185 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Iljo Keisse Belgia EQS 4h 18' 37"
2. Australia Luke Durbridge Australia OGE + 0"
3. Niemcy Roger Kluge Szwajcaria IAM + 9"
15. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 9"
92. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 57"
108. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 1' 17"
123. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 2' 20"
127. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 2' 44"
128. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2' 44"
Klasyfikacja generalna po 21. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alberto Contador Rosja TTS 88h 22' 25"
2. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 1' 53"
3. Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST + 3' 05"
40. Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2h 39' 20"
45. Polska Sylwester Szmyd Polska CCC + 2h 45' 21"
79. Polska Maciej Paterski Polska CCC + 3h 58' 14"
81. Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 4h 00' 37"
118. Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 5h 04' 07"
140. Polska Bartłomiej Matysiak Polska CCC + 5h 37' 55"

Posiadacze koszulek po poszczególnych etapach[edytuj]

Etap Zwycięzca Generalna
Maglia rosa
Górska
Maglia azzurra
Punktowa
Maglia rossa
Młodzieżowa
Maglia bianca
Trofeo
Fast Team
Trofeo
Super Team
1 Orica GreenEDGE Simon Gerrans Michael Matthews Orica GreenEDGE Orica GreenEDGE
2 Elia Viviani Michael Matthews Bert-Jan Lindeman Elia Viviani
3 Michael Matthews Pawel Koczetkow
4 Davide Formolo Simon Clarke Esteban Chaves Pro Team Astana
5 Jan Polanc Alberto Contador Jan Polanc Fabio Aru
6 André Greipel André Greipel
7 Diego Ulissi Elia Viviani
8 Beñat Intxausti Beñat Intxausti
9 Paolo Tiralongo Simon Geschke Pro Team Astana
10 Nicola Boem Nicola Boem
11 Ilnur Zakarin Beñat Intxausti
12 Philippe Gilbert
13 Sacha Modolo Fabio Aru Elia Viviani
14 Wasil Kiryjenka Alberto Contador
15 Mikel Landa
16 Mikel Landa Steven Kruijswijk
17 Sacha Modolo Giacomo Nizzolo
18 Philippe Gilbert
19 Fabio Aru Giovanni Visconti
20 Fabio Aru
21 Iljo Keisse
Klasyfikacja końcowa Alberto Contador Giovanni Visconti Giacomo Nizzolo Fabio Aru Pro Team Astana Pro Team Astana

Klasyfikacje końcowe[edytuj]

Klasyfikacja generalna[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Alberto Contador Jersey pink.svg Team Tinkoff-Saxo 88h 22' 25"
2 Włochy Fabio Aru Jersey white.svg Pro Team Astana + 1' 53"
3 Hiszpania Mikel Landa Pro Team Astana + 3' 05"
4 Kostaryka Andrey Amador Movistar Team + 8' 10"
5 Kanada Ryder Hesjedal Team Cannondale-Garmin + 9' 52"
6 Czechy Leopold König Team Sky + 10' 41"
7 Holandia Steven Kruijswijk Team Lotto NL-Jumbo + 10' 53"
8 Włochy Damiano Caruso BMC Racing Team + 12' 08"
9 Francja Alexandre Geniez FDJ.fr + 15' 51"
10 Rosja Jurij Trofimow Team Katusha + 16' 14"
40 Polska Przemysław Niemiec Lampre-Merida + 2h 39' 20"
45 Polska Sylwester Szmyd CCC Sprandi Polkowice + 2h 45' 21"
79 Polska Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice + 3h 58' 14"
81 Polska Marek Rutkiewicz CCC Sprandi Polkowice + 4h 00' 37"
118 Polska Łukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice + 5h 04' 07"
140 Polska Bartłomiej Matysiak CCC Sprandi Polkowice + 5h 37' 55"

Klasyfikacja punktowa[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Włochy Giacomo Nizzolo Jersey red.svg Trek Factory Racing 181
2 Belgia Philippe Gilbert BMC Racing Team 148
3 Włochy Sacha Modolo Lampre-Merida 147
4 Włochy Elia Viviani Team Sky 144
5 Włochy Nicola Boem Bardiani CSF 127
6 Belgia Iljo Keisse Etixx-Quick Step 98
7 Hiszpania Alberto Contador Jersey pink.svg Team Tinkoff-Saxo 96
8 Włochy Marco Bandiera Androni-Sidermec 92
9 Włochy Diego Ulissi Lampre-Merida 83
10 Słowenia Luka Mezgec Team Giant-Alpecin 78
35 Polska Marek Rutkiewicz CCC Sprandi Polkowice 29
68 Polska Łukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice 10
93 Polska Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice 3

Klasyfikacja górska[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Włochy Giovanni Visconti Jersey blue.svg Movistar Team 125
2 Hiszpania Mikel Landa Pro Team Astana 122
3 Holandia Steven Kruijswijk Team Lotto NL-Jumbo 115
4 Hiszpania Beñat Intxausti Movistar Team 107
5 Włochy Fabio Aru Jersey white.svg Pro Team Astana 80
6 Kolumbia Carlos Betancur Ag2r-La Mondiale 75
7 Kanada Ryder Hesjedal Team Cannondale-Garmin 70
8 Niemcy Simon Geschke Team Giant-Alpecin 53
9 Rosja Pawel Koczetkow Team Katusha 52
10 Hiszpania Alberto Contador Jersey pink.svg Team Tinkoff-Saxo 51
39 Polska Przemysław Niemiec Lampre-Merida 6
40 Polska Marek Rutkiewicz CCC Sprandi Polkowice 6
56 Polska Łukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice 2
66 Polska Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice 1

Klasyfikacja młodzieżowa[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Fabio Aru Jersey white.svg Pro Team Astana 88h 24' 18"
2 Włochy Davide Formolo Team Cannondale-Garmin + 1h 51' 46"
3 Włochy Fabio Felline Trek Factory Racing + 1h 54' 04"
4 Kolumbia Sebastián Henao Team Sky + 2h 37' 35"
5 Francja Kenny Elissonde FDJ.fr + 2h 45' 04"
6 Szwajcaria Silvan Dillier BMC Racing Team + 2h 51' 11"
7 Słowenia Jan Polanc Lampre-Merida + 2h 53' 15"
8 Kolumbia Esteban Chaves Orica GreenEDGE + 2h 59' 44"
9 Włochy Francesco Bongiorno Bardiani CSF + 3h 10' 43"
10 Hiszpania Rubén Fernández Movistar Team + 3h 16' 23"
28 Polska Łukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice + 5h 02' 14"

Trofeo Fast Team[edytuj]

Zespół Czas
1 Kazachstan Pro Team Astana 264h 42′ 31″
2 Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 43' 16"
3 Wielka Brytania Team Sky + 1h 13' 51"
4 Hiszpania Movistar Team + 1h 20' 16"
5 Stany Zjednoczone Team Cannondale-Garmin + 2h 26' 57"
6 Belgia Lotto Soudal + 3h 02' 42"
7 Rosja Team Tinkoff-Saxo + 3h 14' 36"
8 Rosja Team Katusha + 3h 32' 21"
9 Francja FDJ.fr + 4h 27' 13"
10 Belgia Etixx-Quick Step + 4h 43' 52"
14 Polska CCC Sprandi Polkowice + 6h 28' 13"

Trofeo Super Team[edytuj]

Zespół Punkty
1 Kazachstan Pro Team Astana 640
2 Stany Zjednoczone BMC Racing Team 334
3 Włochy Lampre-Merida 317
4 Wielka Brytania Team Sky 284
5 Hiszpania Movistar Team 272
6 Australia Orica GreenEDGE 251
7 Holandia Team Lotto NL-Jumbo 239
8 Włochy Bardiani CSF 238
9 Rosja Team Tinkoff-Saxo 233
10 Rosja Team Katusha 233
22 Polska CCC Sprandi Polkowice 66

Przypisy

  1. naszosie.pl: Znamy trasę Giro d’Italia 2015! (Profile i Video) (pol.). [dostęp 2014-10-15].

Bibliografia[edytuj]