Glewiki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Glewiki
Phaeoceros laevis.jpg
Glewik gładki
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Gromada glewiki
Nazwa systematyczna
Anthocerotophyta Rothm. ex Stotl. & Crand.-Stotl.
Bryologist 80: 425. 1977

Glewiki (Anthocerotophyta) – dawniej klasa roślin pod nazwą Anthoceropsida zaliczana do gromady mszaków. Od kiedy poznano parafiletyczny charakter mszaków, glewiki traktowane są jako oddzielna gromada. Najbardziej prymitywna grupa mszaków licząca około 100 gatunków (w Polsce występuje 5).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Charakteryzuje je wiele cech wskazujących na znaczną odmienność zarówno od mchów jak i wielu innych roślin lądowych. Ich specyfika dotyczy głównie budowy i rozwoju sporofitu.

  • Tak jak u mszaków, jest on trwale połączony z gametofitem
  • Przez całe życie pozostaje zielony i zachowuje zdolność wzrostu (tak jak u paprotników).
  • Sporofit nie wykształca sety ("łodyżki" na której osadzona jest puszka) natomiast między stopą a zarodnią nieprzerwanie produkowane są elementy budujące zarodnię, w tym kolumienkę (wewnątrz zarodni) i tkankę zarodnikotwórczą. Skutkiem tego zarodnia zróżnicowana jest na szeregi poziomów dojrzałości zarodników. Pęknięcie jednej części i uwolnienie dojrzałych zarodników nie hamuje procesu produkcyjnego pozostałych mejospor. Zjawisko to jest unikalne wśród wszystkich roślin lądowych.

Glewiki są roślinami pionierskimi – występują na odkrytej, gliniastej glebie, na wilgotnych skarpach, polach, rowach itd. Ich plecha osiąga 0,5-1,5 cm szerokości. W pojedynczej komórce glewika obecny jest jeden, duży chloroplast.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja systematyczna glewików jest wciąż przedmiotem badań i od 1988 ukazało się kilka jej koncepcji. Jedna z ostatnich oparta na analizie cech budowy molekularnej, anatomicznej i morfologicznej pochodzi z roku 2007 i na niej opiera się system niżej podany[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. R. Joel Duff. Progress and challenges toward a phylogeny and classification of the hornworts. „The Bryologist”. 110 (2): 214-243, 2007.