Goła Skała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Goła Skała DK6.jpg

Goła Skała lub Gołaostaniec wierzchowinowy wchodzący w skład grupy skał zwanych Ostańcami Jerzmanowickimi. Znajduje się w najwyższych partiach Wyżyny Olkuskiej, w miejscowości Jerzmanowice, w odległości ok. 600 m na południowy zachód od drogi krajowej nr 94[1]. Wznosi się samotnie wśród pól uprawnych. Obok jest jeszcze jeden mniejszy i nie posiadający własnej nazwy ostaniec[2].

Goła, jak wszystkie Ostańce Jerzmanowickie zbudowana jest ze skał wapiennych. Znajduje się na terenie prywatnym. Jej południowa ściana ma wysokość 10 m i w wielu miejscach porastają ją kępy traw. Wspinacze skalni przeszli w niej 5 dróg wspinaczkowych o stopniu trudności III-V+ w skali krakowskiej. Ściana północna ma wysokość 11 m, przecina ją depresja i jest trochę bardziej pionowa. Jest w niej 5 dróg wspinaczkowych o trudności IV+ – VI+. Grań Gołej jest ostra i zakończona filarkiem[3].

Jest jednym z 41 pomników przyrody gminy Jerzmanowice-Przeginia (figuruje w rejestrze wojewódzkim pomników przyrody pod nr 10/22[4]). Tereny te ze względu na piękno krajobrazu i walory przyrodnicze włączone zostały w obszar Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dolinki Podkrakowskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-95-3.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].
  3. Tomasz Ślusarczyk: Ostańce Jerzmanowickie i Dolina Szklarki. Przewodnik wspinaczkowy. Kraków: Wspinanie.pl, 2006. ISBN 978-83-917726-4-5.
  4. Rejestr pomników przyrody Gminy Jerzmanowice-Przeginia

ODP | Azja
Forum Młodzieżowe Forum Młodzieżowe | gry dla dziewczyn gry dla dziewczyn | zobacz darmowe forum dla ciebie | Po odszkodowania powypadkowe w uk zgłoś się do doświadczonej i profesjonalnej polskiej firmy. | Monety dla Numizmatyka monety sklep numizmatyczny