Hip-hop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hip-hopmiejska kultura[1], powstała w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku[2].

 Zobacz też: Hip-hop (muzyka)

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

DJ Afrika Bambaataa wprowadził pojęcie czterech filarów hip-hopu, którymi są rap, DJ-ing, b-boying i graffiti[3][4][5]. Część środowiska hip-hopowego dodaje jeszcze piąty filar – wiedzę, gdyż jej brak wywołuje nieprawdziwy, stereotypowy wizerunek tej kultury[6]. Innym, ważnym elementem, jest beatbox.

Od momentu powstania w południowym Bronksie, kultura hip-hopu rozprzestrzeniła się na cały świat[7]. Muzyka hip-hop powstała, gdy DJ-e zaczęli tworzyć bity za pomocą zapętlania zapisów partii solowych, granych oryginalnie na perkusji na dwóch gramofonach, robiąc tak zwany sampling. Do tego doszedł rap, czyli rodzaj ekspresji wokalnej, polegający na rytmicznym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu, oraz beatbox – technika wokalna, polegająca głównie na naśladowaniu dźwięków i różnych efektów technicznych, stosowanych przez DJ-ów. Oryginalny taniec i styl ubierania się, stworzony przez fanów nowej muzyki, spowodował rozbudowę i udoskonalenie się wciąż powstającej kultury.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa hip-hop jest kombinacją dwóch slangowych określeń – „hip” (znaczącego „teraźniejszy”, „obecny”, "świadomy", "dobrze poinformowany", "modny", "popularny"[8]; dosłownie też "biodro") i „hop” oznaczającego specyficzny styl poruszania się, podskoki, taniec.

Keith „Cowboy” Wiggins, członek Grandmaster Flash and the Furious Five, wymyślił termin hip-hop w 1978 podczas przedrzeźniania kolegi, który dołączył do amerykańskiej armii, scatując słowa „hip/hop/hip/hop” w sposób, który przedrzeźniał rytm marszu żołnierzy[9]. Później Cowboy wprowadził to wyrażenie do własnych występów[10]. Pierwotnie termin „hip hoppers” miał pejoratywny wydźwięk, ale niedługo zaczął być identyfikowany z powstająca kulturą.

W 1979 roku grupa The Sugarhill Gang wydała utwór uznawany za jeden z pierwszych kawałków rapowych – Rapper's Delight. Rozpoczyna się on słowami „I said a hip hop. The hippie, the hippie. To the hip hop. And you don't stop”, co przyjęto później za jeden ze źródłosłowów terminu hip-hop[11].

Inne źródła podają, że nazwa wzięła się od hasła wykrzykiwanego przez ulicznych tancerzy: „Hip Hop, Don't Stop!”, które było zarazem tytułem utworu Mana Parrisha[12][13].

Słów hip-hop używał MC Lovebug Starski w przerwach między nagraniami, aby podtrzymać rytm.

Główne filary[edytuj | edytuj kod]

DJ-ing[edytuj | edytuj kod]

Turntablizm to sztuka prezentowana przez osoby zwane DJ-ami, polegająca na posługiwaniu się gramofonem poprzez tworzenie scratchy czy beat jugglingów na płycie winylowej. Jednym z pierwszych DJ-ów jest DJ Kool Herc, który wydzielił tak zwane „breaki” (części utworów, skupiające się na samym bicie) jako oddzielne formy muzyki hip-hop. Wraz z rozwojem technik muzycznych, DJ-e Grandmaster Flowers, Grandmaster Flash, Grand Wizard Theodore i Grandmaster Caz poczynili dalsze innowacje, m.in. poprzez wprowadzenie skreczy.

Zgodnie z tradycją, DJ używa równocześnie dwóch płyt i miksuje pomiędzy nimi. Są one połączone z mikserem, wzmacniaczem, głośnikami i innym elektronicznym sprzętem muzycznym, w tym mikrofonem i efektem gitarowym. DJ miksuje dwie aktualnie grające płyty i/lub wykonuje „scratching”, poruszając jedną z płyt i manipulując równocześnie crossfaderem na mikserze. W efekcie miksowania dwóch płyt powstaje unikalny dźwięk wytworzony przez pozornie połączone brzmienie dwóch utworów w jeden.

Role DJ-a i producenta muzycznego są różne, choć w pewnym stopniu się pokrywają[14]. DJ przybliża rzadkie utwory i nowych artystów klubowej publiczności poprzez wprowadzanie ich do obiegu.

W początkach hip-hopu DJ-e byli gwiazdami, ponieważ tworzyli nową muzykę i bity ze swoich płyt. Pod koniec lat 70. za sprawą twórczych raperów takich jak Kurtis Blow, Melle Mel z Grandmaster Flash czy Furious Five, czołową rolę przejęli MCs.

Rap[edytuj | edytuj kod]

Rapowanie (znane też jako emceeing[15], MCing[15] lub po prostu rymowanie[16]) to „wypowiadanie lub rytmiczne recytowanie rymujących się słów przy mocnym akompaniamencie”[17].

Graffiti[edytuj | edytuj kod]

Graffiti w Vitorii

Graffiti jest uznawane za ekspresję wizualną tej muzyki, tak jak B-boying. Jego powszechne tworzenie wywodzi się z lat sześćdziesiątych XX w., kiedy to gangi, takie jak Savage Skulls, La Familia czy Savage Nomads, stosowały go do oznaczania swojego terytorium.

B-boying[edytuj | edytuj kod]

B-boying to rodzaj tańca, wymyślony przez członków kultury hip-hop, wymagający dobrych predyspozycji fizycznych, kondycji oraz dobrego poczucia rytmu. Osoba tańcząca breakdance to b-boy/biboj (mężczyzna) lub b-girl/bigerl (kobieta). Jest to skrót od słowa break-boy/breakdance-boy. Występują w nim tak zwane „bitwy” (ang. battles, w slangu polskim batelki) polegające na publicznym prezentowaniu swoich zdolności tanecznych w celu ukazania swojej wyższości nad przeciwnikiem.

Kultura hip-hopowa w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

 • 1984 - w programie telewizyjnym Jarmark zaprezentowano teledysk Street Dance nowojorskiego zespołu Break Machine. Utwór był też nadawany w telewizyjnych Przebojach Dwójki. W programie Jarmark wymyślono wtedy polską nazwę taniec połamaniec jako odpowiednik Break Dance. Franek Kimono użył tej nazwy w swojej piosence Breakdance.
 • 1984/5 - przywiezione do Polski z USA pierwsze filmy na kasetach VHS - Beat Street ( (wyd. lipiec 1984 USA), Wild Style (wyd. 1983 USA), Style Wars, Breakin - przedstawiające taniec break dance, graffiti, bitwy taneczne i ogólnie kulturę hiphopową, opowiadające historie ludzi związanych z kulturą hip-hop, stały się źródłem wiedzy i elementarzem kultury Hip-Hop przede wszystkim dla tancerzy
 • 1984 - emisja w programie II TVP teledysku Rocksteady Crew - Uprock. Wraz z emisją tych teledysków w Polsce zaczęła się "moda na breakdance"[18]
 • 1985 - w Kielcach - Mistrzostwa Polski w tańcu disco, rap i break dance
 • 1985 - ogólnopolski turniej breakdance w Piotrkowie Trybunalskim
 • lata 90. - rozwój muzyki Rap, DJing i Graffiti
 • 1993-97 - Audycje radiowe Bogny Świątkowskiej, określanej „matką chrzestną polskiego hip-hopu”[19]. Od 1993 wraz z Sebastianem Imbierowiczem (znanym później jako DJ 600V) prowadziła w radiu Kolor, a później w innych stacjach stałą audycję Kolorszok” poświęconą kulturze hip-hopowej[20]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Hip Hop (pol.). W: Encyklopedia muzyki PWN [on-line]. RMF Classic. [dostęp 2012-11-25].
 2. Jeff Chang: Can't Stop Won't Stop: A History of the Hip-Hop Generation. Macmillan, 2005. ISBN 0-312-30143-X.
 3. Johan Kugelberg: Born in the Bronx. Nowy Jork: Oxford University Press, 2007, s. 17. ISBN 978-0-7893-1540-3.
 4. Lauren Brown. Hip to the Game – Dance World vs. Music Industry, The Battle for Hip Hop’s Legacy. , 18 lutego 2009. Movmnt Magazine. [dostęp 2009-07-30]. 
 5. Jeff Chang: Can't Stop Won't Stop: A History of the Hip Hop Generation. Nowy Jork: St. Martin's Press, 2005, s. 90. ISBN 0-312-30143-X.
 6. ZULUNATION POLAND [48ZULU]: Kultura Hip Hop (pol.). 15 grudzień 2007. [dostęp 2011-03-02].
 7. Jody Rosen. A Rolling Shout-Out to Hip-Hop History. „The New York Times”, s. 32, 2006-02-12. [dostęp 2009-03-10]. 
 8. Marta Żmuda, "Dla jednych trutką, a dla innych karmą” – kontestacja w tekstach polskiego hip-hopu, „Konteksty Kultury”, 11 (4), 2014, s. 436.
 9. „JET, April 2007”, Johnson Publishing Company, s.36–37.
 10. Keith Cowboy – The Real Mc Coy
 11. Jeff Chang, How Hip-Hop Got Its Name, Cuepoint, 10 października 2014 [dostęp 2018-12-17].
 12. Patrycja Bilińska, Raperki i raperzy – różnice w kreowaniu rzeczywistości, Warszawa 2012, s. 19.
 13. Krzysztof Sawicki, Młodzieżowa kultura hip-hop jako tekst wielokulturowy, „Ars Inter Culturas” (2), 2013, s. 97.
 14. Co robi DJ od strony technicznej?, INFOMUSIC.PL [dostęp 2018-12-18] (pol.).
 15. a b Edwards, Paul, 2009, How to Rap: The Art & Science of the Hip-Hop MC, Chicago Review Press, p. xii.
 16. Edwards, Paul, 2009, How to Rap: The Art & Science of the Hip-Hop MC, Chicago Review Press, p. 81.
 17. „Rapping” definition, 2009, The American Heritage Dictionary of the English Language, Fourth Edition, Company, http://dictionary.reference.com/browse/Rapping.
 18. Igor Wiśniewski: Wywiad: Grędziu moja przygoda z tańcem (pol.). RapDuma, 05 sierpnia 2017. [dostęp 2018-02-15].
 19. Bogna Świątkowska – Narodziny Polskiego Hip Hopu. glamrap.pl, 07 lipca 2011.
 20. Łukasz Szełemej: Historia polskiego hip hopu cz. 4 miasta nad Wisłą, i Odrą (pol.). Radio Szczecin, 2011-12-12. [dostęp 2018-02-15].

ODP | Azja
wczasy nad morzem Łeba noclegi nad morzem | Sylwester 2013 Sylwester w górach Zabawa sylwestrowa | pokoje noclegi Karwia pokoje gościnne urlop nad morzem