Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1932

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cycling (road) pictogram.svg

Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1932 w Los Angeles rozgrywane było w dniach 1–3 sierpnia 1932 r. Konkurencje torowe odbyły się na drewnianym torze zbudowanym na stadionie Rose Bowl w Pasadenie. Program zawodów był taki sam jak na rozgrywanych cztery lata wcześniej igrzyskach w Amsterdamie. Długość wyścigu szosowego wynosiła 100 km. Polacy nie wystartowali w żadnej konkurencji kolarskiej.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Cycling (road) pictogram.svg kolarstwo szosowe
indywidualna jazda na czas Zjednoczone Królestwo Włoch Attilio Pavesi Zjednoczone Królestwo Włoch Guglielmo Segato Szwecja Bernhard Britz
drużynowa jazda na czas  Włochy
Attilio Pavesi
Guglielmo Segato
Giuseppe Olmo
 Dania
Frode Sørensen
Leo Nielsen
Henry Hansen
 Szwecja
Bernhard Britz
Sven Höglund
Arne Berg
Cycling (track) pictogram.svg kolarstwo torowe
Sprint Holandia Jacobus van Egmond Francja Louis Chaillot Zjednoczone Królestwo Włoch Bruno Pellizzari
Tandemy  Francja
Maurice Perrin, Louis Chaillot
 Wielka Brytania
Ernest Chambers, Stanley Chambers
 Dania
Harald Christensen, Willy Gervin
Wyścig drużynowy na dochodzenie  Włochy
M. Cimatti, P. Pedretti,
A. Ghilardi, N. Borsari
 Francja
A. Fournier, R. Le Grevès,
H. Mouillefarine, P. Chocque
 Wielka Brytania
E. Johnson, W. Harvell,
F. Southall, C. Holland
1 km na czas Australia Dunc Gray Holandia Jacobus van Egmond Francja Charles Rampelberg

Kolarstwo szosowe[edytuj | edytuj kod]

Wyścig na czas - indywidualnie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1.  Włochy Attilio Pavesi 2:28:05.6 h
2.  Włochy Guglielmo Segato 2:29:21.4 h
3.  Szwecja Bernhard Britz 2:29:45.2 h
4.  Włochy Giuseppe Olmo 2:29:48.2 h
5.  Dania Frode Sørensen 2:30:11.2 h
6.  Wielka Brytania Frank Southall 2:30:16.2 h
7.  Włochy Giovanni Cazzulani 2:31:07.2 h
8.  Szwecja Sven Höglund 2:31:29.4 h

Wyścig na czas - drużynowo[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Zawodnik
1.  Włochy Attilio Pavesi
Guglielmo Segato
Giuseppe Olmo
2.  Dania Frode Sørensen
Leo Nielsen
Henry Hansen
3.  Szwecja Bernhard Britz
Sven Höglund
Arne Berg
4.  Wielka Brytania Frank Southall
Charles Holland
Stanley Butler
5.  Francja Paul Chocque
Amédée Fournier
Henri Mouillefarine
6.  Stany Zjednoczone Henry O'Brien
Frank Connell
Otto Luedeke
7.  Kanada Glen Robbins
James Jackson
Frank Elliott
8.  Rzesza Niemiecka Werner Lange-Wittich
Julius Maus
Hubert Ebner

Rezultaty tej konkurencji ustalono na podstawie sumy czasów trzech najlepszych zawodników z danego kraju w wyścigu indywidualnym na czas.

Kolarstwo torowe[edytuj | edytuj kod]

Sprint[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Zawodnk Czas
1.  Holandia Jacobus van Egmond
2.  Francja Louis Chaillot
3.  Włochy Bruno Pellizzari
4.  Australia Dunc Gray
5.  Wielka Brytania Ernest Chambers
5.  Dania Willy Gervin
5.  Kanada Leo Marchiori
5.  Stany Zjednoczone Bobby Thomas

Tandemy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Zawodnik
1.  Francja Maurice Perrin
Louis Chaillot
2.  Wielka Brytania Stanley Chambers
Ernest Chambers
3.  Dania Harald Christensen
Willy Gervin
4.  Holandia Bernard Leene
Jacobus van Egmond
5.  Stany Zjednoczone Frank Testa
Buck Ingham

W tej konkurencji wystartowało tylko pięć ekip.

Drużynowo na dochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Zawodnik
1.  Włochy Marco Cimatti
Paolo Pedretti
Alberto Ghilardi
Nino Borsari
2.  Francja Amédée Fournier
René Le Grevès
Henri Mouillefarine
Paul Chocque
3.  Wielka Brytania Ernest Johnson
William Harvell
Frank Southall
Charles Holland
4.  Kanada Lew Rush
Glen Robbins
Russ Hunt
Frank Elliott
5.  Stany Zjednoczone Eddie Testa
Red Berti
Harold Ade
Russell Allen

W tej konkurencji wystartowało tylko pięć ekip.

1 km na czas[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Zawodnk Czas
1.  Australia Dunc Gray 1:13.0 h
2.  Holandia Jacobus van Egmond 1:13.3 h
3.  Francja Charles Rampelberg 1:13.4 h
4.  Wielka Brytania William Harvell 1:14.7 h
4.  Włochy Luigi Consonni 1:14.7 h
6.  Kanada Lew Rush 1:15.6 h
7.  Dania Harald Christensen 1:16.0 h
8.  Stany Zjednoczone Bernard Mammes 1:18.0 h

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz Razem
1.  Włochy 3 1 1 5
2.  Francja 1 2 1 4
3.  Holandia 1 1 0 2
4.  Australia 1 0 0 1
5.  Dania 0 1 1 2
 Wielka Brytania 0 1 1 2
7.  Szwecja 0 0 2 2

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]