Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1936

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cycling (road) pictogram.svg

Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1936 w Berlinie rozgrywane było w dniach 6 - 10 sierpnia. Długość wyścigu szosowego wynosiła 100 km. Na igrzyskach tych zmieniono jazdę indywidualną i drużynową na szosie na wyścig ze startu wspólnego. Najlepsze wyniki medalowe uzyskali kolarze francuscy: Robert Charpentier, który wywalczył 3 złota i Guy Lapébie - 2 złota i srebro.

Medaliści[edytuj]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Cycling (road) pictogram.svg kolarstwo szosowe
Wyścig indywidualny ze startu wspólnego Francja Robert Charpentier Francja Guy Lapébie Szwajcaria Ernst Nievergelt
Wyścig drużynowy ze startu wspólnego  Francja
Robert Charpentier
Guy Lapébie
Robert Dorgebray
 Szwajcaria
Ernst Nievergelt
Edgar Buchwalder
Kurt Ott
 Belgia
Auguste Garrebeek
Armand Putzeyse
Jean-François Van Der Motte
Cycling (track) pictogram.svg kolarstwo torowe
Sprint III Rzesza Toni Merkens Holandia Arie van Vliet Francja Louis Chaillot
Tandemy  III Rzesza
Ernst Ihbe, Carl Lorenz
 Holandia
Bernard Leene, Henk Ooms
 Francja
Pierre Georget, Georges Maton
Wyścig drużynowy na dochodzenie  Francja
R. Charpentier, J. Goujon,
G. Lapébie, R. Le Nizerhy
 Włochy
R. Bianchi, M. Gentili,
A. Latini, S. Rigoni
 Wielka Brytania
H. Hill, E. Johnson,
C. King, E. Mills
1 km na czas Holandia Arie van Vliet Francja Pierre Georget III Rzesza Rudolf Karsch

Kolarstwo szosowe[edytuj]

Wyścig ze startu wspólnego - indywidualnie[edytuj]

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1.  Francja Robert Charpentier 2:33:05.0 h
2.  Francja Guy Lapébie 2:33:05.2 h
3.  Szwajcaria Ernst Nievergelt 2:33:05.8 h
4.  Francja Robert Dorgebray 2:33:06.0 h
4.  Wielka Brytania Charles Holland 2:33:06.0 h
4.  III Rzesza Fritz Scheller 2:33:06.0 h
7.  Włochy Pierino Favalli 2:33:06.2 h
8.  Belgia Auguste Garrebeek 2:33:06.6 h
8.  Belgia Armand Putzeyse 2:33:06.6 h
8.  Turcja Talat Tunçalp 2:33:06.6 h

Wyścig ze startu wspólnego - drużynowo[edytuj]

Miejsce Państwo Zawodnik
1.  Francja Robert Charpentier
Guy Lapébie
Robert Dorgebray
2.  Szwajcaria Ernst Nievergelt
Edgar Buchwalder
Kurt Ott
3.  Belgia Auguste Garrebeek
Armand Putzeyse
Jean-François Van Der Motte
4.  Włochy Pierino Favalli
Glauco Servadei
Corrado Ardizzoni
5.  Austria Virgilius Altmann
Hans Höfner
Eugen Schnalek

Rezultaty tej konkurencji ustalono na podstawie sumy czasów trzech najlepszych zawodników z danego kraju w wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego. Sklasyfikowano tylko pięć ekip.

Kolarstwo torowe[edytuj]

Sprint[edytuj]

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1.  III Rzesza Toni Merkens 11,8 s
2.  Holandia Arie van Vliet 11,8 s
3.  Francja Louis Chaillot 12,0 s
4.  Włochy Benedetto Pola
5.  Belgia Henri Collard
5.  Australia Dunc Gray
5.  Dania Karl Magnussen
5.  Szwajcaria Werner Wägelin

Tandemy[edytuj]

Miejsce Państwo Zawodnik
1.  III Rzesza Ernst Ihbe
Carl Lorenz
2.  Holandia Bernard Leene
Henk Ooms
3.  Francja Pierre Georget
Georges Maton
4.  Włochy Carlo Legutti
Bruno Loatti
5.  Belgia Frans Cools
Roger Pirotte
5.  Dania Heino Dissing
Bjørn Stiler
5.  Wielka Brytania Ernest Chambers
Jack Sibbit
5.  Stany Zjednoczone William Logan
Al Sellinger

Drużynowo na dochodzenie[edytuj]

Miejsce Państwo Zawodnik
1.  Francja Robert Charpentier
Guy Lapébie
Roger Le Nizerhy
Jean Goujon
2.  Włochy Bianco Bianchi
Mario Gentili
Armando Latini
Severino Rigoni
3.  Wielka Brytania Harry Hill
Ernest Johnson
Charles King
Ernie Mills
4.  III Rzesza Erich Arndt
Heinz Hasselberg
Heiner Hoffmann
Karl Klöckner
5.  Belgia Jean Alexandre
Frans Cools
Auguste Garrebeek
Armand Putzeyse
6.  Szwajcaria Walter Richli
Ernst Fuhrimann
Albert Kägi
Werner Wägelin
7.  Węgry István Liszkay
Miklós Németh
László Orczán
Ferenc Pelvássy
8.  Dania Karl Magnussen
Erik Friis
Helge Jacobsen
Hans Christian Nielsen

1 km na czas[edytuj]

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1.  Holandia Arie van Vliet 1:12.0 h
2.  Francja Pierre Georget 1:12.8 h
3.  III Rzesza Rudolf Karsch 1:13.2 h
4.  Włochy Benedetto Pola 1:13.6 h
5.  Węgry László Orczán 1:14.0 h
5.  Dania Arne Pedersen 1:14.0 h
7.  Wielka Brytania Ray Hicks 1:14.8 h
8.  Szwajcaria Edy Baumann 1:15.0 h
9.  Nowa Zelandia George Giles 1:15.0 h

Występy Polaków[edytuj]

Kraje uczestniczące[edytuj]

W zawodach wzięło udział 175 kolarzy z 30 krajów:

Klasyfikacja medalowa[edytuj]

# Reprezentacja złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz Razem
1.  Francja 3 2 2 7
2.  III Rzesza 2 0 1 3
3.  Holandia 1 2 0 3
4.  Australia 0 1 1 2
5.  Włochy 0 1 0 1
6.  Belgia 0 0 1 1
 Wielka Brytania 0 0 1 1

Linki zewnętrzne[edytuj]