Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cycling (road) pictogram.svg

Kolarstwo na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich rozgrywane były od 9 do 23 sierpnia 2008 roku. Zawody odbyły się na Pekińskiej Trasie Kolarskiego Wyścigu Szosowego (kolarstwo szosowe), Pekińskiej Trasie Kolarskiego Wyścigu MTB Laoshan (kolarstwo górskie), Pekińskim Welodromie Laoshan (kolarstwo torowe), Laoshan Bicycle Moto Cross (kolarstwo BMX).

Konkurencje[edytuj | edytuj kod]

Zostały rozegrane 4 różne rodzaje kolarstwa: Zostało rozegranych 18 konkurencji w czterech odmianach kolarstwa: szosowym, górskim, torowym oraz, debiutującej na tych igrzyskach - BMX. Zarówno dla kobiet jak i mężczyzn rozegrano wyścig ze startu wspólnego i jazdę indywidualna na czas na szosie, wyścig cross-country w kolarstwie górskim oraz wyścigi BMX. Różnice pojawiły się tylko w kolarstwie torowym: kobiety rywalizowały w sprincie, wyścigu na dochodzenie oraz wyścigu punktowym, natomiast mężczyźni w sprincie i wyścigu na dochodzenie indywidualnym i drużynowym, wyścigu punktowym, keirinie i madisonie. W porównaniu z poprzednimi igrzyskami z programu olimpijskiego wypadły torowe wyścigi na 1000 m (mężczyźni) oraz 500 m (kobiety), które zostały zastąpione przez BMX.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Klasyfikacja kobiet
Cycling (road) pictogram.svg kolarstwo szosowe
Wyścig indywidualny ze startu wspólnego Wielka Brytania Nicole Cooke Szwecja Emma Johansson Włochy Tatiana Guderzo
Indywidualna jazda na czas Stany Zjednoczone Kristin Armstrong Wielka Brytania Emma Pooley Szwajcaria Karin Thürig
Cycling (track) pictogram.svg kolarstwo torowe
Sprint Wielka Brytania Victoria Pendleton Australia Anna Meares Chińska Republika Ludowa Guo Shuang
Wyścig indywidualny na dochodzenie Wielka Brytania Rebecca Romero Wielka Brytania Wendy Houvenaghel Ukraina Łesia Kałytowśka
Wyścig punktowy Holandia Marianne Vos Kuba Yoanka González Hiszpania Leire Olaberria
Cycling (mountain biking) pictogram.svg kolarstwo górskie
Cross-Country Niemcy Sabine Spitz Polska Maja Włoszczowska Rosja Irina Kalentjewa
Cycling (BMX) pictogram.svg kolarstwo BMX
BMX Francja Anne-Caroline Chausson Francja Laëtitia Le Corguillé Stany Zjednoczone Jill Kintner
Klasyfikacja mężczyzn
Cycling (road) pictogram.svg kolarstwo szosowe
Wyścig indywidualny ze startu wspólnego Hiszpania Samuel Sánchez Szwajcaria Fabian Cancellara Rosja Aleksandr Kołobniew
Indywidualna jazda na czas Szwajcaria Fabian Cancellara Szwecja Gustav Larsson Stany Zjednoczone Levi Leipheimer
Cycling (track) pictogram.svg kolarstwo torowe
Sprint Wielka Brytania Chris Hoy Wielka Brytania Jason Kenny Francja Mickaël Bourgain
Sprint drużynowy  Wielka Brytania
Chris Hoy
Jason Kenny
Jamie Staff
 Francja
Grégory Baugé
Kévin Sireau
Arnaud Tournant
 Niemcy
René Enders
Maximilian Levy
Stefan Nimke
Wyścig indywidualny na dochodzenie Wielka Brytania Bradley Wiggins Nowa Zelandia Hayden Roulston Wielka Brytania Steven Burke
Wyścig drużynowy na dochodzenie  Wielka Brytania
Ed Clancy
Paul Manning
Geraint Thomas
Bradley Wiggins
 Dania
Michael Mørkøv
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Alex Rasmussen
 Nowa Zelandia
Sam Bewley
Hayden Roulston
Marc Ryan
Jesse Sergent
Wyścig punktowy Hiszpania Joan Llaneras Niemcy Roger Kluge Wielka Brytania Chris Newton
Keirin Wielka Brytania Chris Hoy Wielka Brytania Ross Edgar Japonia Kiyofumi Nagai
Madison  Argentyna
Juan Curuchet
Walter Pérez
 Hiszpania
Joan Llaneras
Antonio Tauler
 Rosja
Michaił Ignatjew
Aleksiej Markow
Cycling (mountain biking) pictogram.svg kolarstwo górskie
Cross-Country Francja Julien Absalon Francja Jean-Christophe Péraud Szwajcaria Nino Schurter
Cycling (BMX) pictogram.svg kolarstwo BMX
BMX Łotwa Māris Štrombergs Stany Zjednoczone Mike Day Stany Zjednoczone Donny Robinson


Kolarstwo szosowe[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

wyścig ze startu wspólnego[edytuj | edytuj kod]
Miejsce Państwo Zawodniczka Czas
1.  Wielka Brytania Nicole Cooke 3:32:24 h
2.  Szwecja Emma Johansson +0:00
3.  Włochy Tatiana Guderzo +0:00
4.  Austria Christiane Soeder +0:04
5.  Dania Linda Villumsen +0:09
6.  Holandia Marianne Vos +0:21
7.  Szwajcaria Priska Doppmann +0:21
8.  Polska Paulina Brzeźna +0:21



jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]
Miejsce Państwo Zawodniczka Czas
1.  Stany Zjednoczone Kristin Armstrong 34.51,72
2.  Wielka Brytania Emma Pooley + 24,29
3.  Szwajcaria Karin Thürig + 59,27
4.  Francja Jeannie Longo-Ciprelli + 1.00,90
5.  Stany Zjednoczone Christine Thorburn + 1.02,44
6.  Niemcy Judith Arndt + 1.08,05
7.  Austria Christiane Soeder + 1.36,07
8.  Szwajcaria Priska Doppmann + 1.36,07



Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

wyścig ze startu wspólnego[edytuj | edytuj kod]
Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1.  Hiszpania Samuel Sánchez 6:23:49 h
2.  Szwajcaria Fabian Cancellara[1] +0:00
3.  Rosja Aleksandr Kołobniew +0:00
4.  Luksemburg Andy Schleck +0:00
5.  Australia Michael Rogers +0:00
6.  Kolumbia Santiago Botero +0:12
7.  Belgia Mario Aerts +0:12
8.  Kanada Michael Barry +0:16
- - - -
15.  Polska Przemysław Niemiec +0:22
54.  Polska Jacek Morajko +10:37
83.  Polska Tomasz Marczyński +26:10



jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]
Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1.  Szwajcaria Fabian Cancellara 1:02:11,43 h
2.  Szwecja Gustav Larsson + 33,36
3.  Stany Zjednoczone Levi Leipheimer + 1:09,68
4.  Hiszpania Alberto Contador + 1:18,08
5.  Australia Cadel Evans + 1:23,54
6.  Hiszpania Samuel Sánchez + 2:25,81
7.  Kanada Svein Tuft + 2:28,01
8.  Australia Michael Rogers + 2:35,42
- - - -
16.  Polska Przemysław Niemiec + 6:32,00



Kolarstwo górskie[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

cross-country[edytuj | edytuj kod]


Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

cross-country[edytuj | edytuj kod]




 

Kolarstwo torowe[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

sprint[edytuj | edytuj kod]



wyścig na dochodzenie[edytuj | edytuj kod]



wyścig punktowy[edytuj | edytuj kod]



Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

sprint[edytuj | edytuj kod]



sprint drużynowo[edytuj | edytuj kod]



wyścig na dochodzenie[edytuj | edytuj kod]



Wyścig na dochodzenie drużynowo[edytuj | edytuj kod]



Wyścig punktowy[edytuj | edytuj kod]



Keirin[edytuj | edytuj kod]



Madison[edytuj | edytuj kod]



Kolarstwo BMX[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

BMX[edytuj | edytuj kod]



Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

BMX[edytuj | edytuj kod]



Polacy[edytuj | edytuj kod]

Wśród 212 kolarzy szosowych (67 kobiet, 145 mężczyzn) znaleźli się również reprezentanci Polski.

Kobiety

Mężczyźni

Wśród 80 kolarzy górskich (30 kobiet, 50 mężczyzn) znaleźli się również reprezentanci Polski.

Kobiety

Mężczyźni

Wśród 188 kolarzy torowych (35 kobiet, 153 mężczyzn) znaleźli się również reprezentanci Polski.

Mężczyźni

Natomiast wśród 48 kolarzy BMX (16 kobiet, 32 mężczyzn) nie znaleźli się reprezentanci Polski.

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz Razem
1.  Wielka Brytania 8 4 2 14
2.  Francja 2 3 1 6
3.  Hiszpania 2 1 1 4
4.  Stany Zjednoczone 1 1 3 5
5.  Szwajcaria 1 1 2 4
6.  Niemcy 1 1 1 3
7.  Argentyna 1 0 0 1
 Holandia 1 0 0 1
 Łotwa 1 0 0 1
10.  Szwecja 0 2 0 2
11.  Nowa Zelandia 0 1 1 2
12.  Australia 0 1 0 1
 Dania 0 1 0 1
 Kuba 0 1 0 1
 Polska 0 1 0 1
16.  Rosja 0 0 3 3
17.  Chiny 0 0 1 1
 Japonia 0 0 1 1
 Ukraina 0 0 1 1
 Włochy 0 0 1 1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Początkowo srebrny medal zdobył Włoch Davide Rebellin, jednakże po wykryciu w jego organizmie erytropoetyny został zdyskwalifikowany.

ODP | Azja
katlog link1-6.wmtrasnfer.pl | link do strony | Tani i sprawdzony fax internetowy tylko w sieci ExtraVoIP.pl! | konferencyjne | Święta Wielkanocne w górach Wielkanoc w górach Święta Wielkej Nocy