Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Cycling (road) pictogram.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016
Rio de Janeiro
Miejsce Olympic BMX Center, Rio Olympic Velodrome, Flamengo Park, Olympic Mountain Bike Park
Data 6 - 21.08.2016
Liczba konkurencji 18

Kolarstwo na XXXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro rozegrane zostanie w dniach:

Kwalifikacje[edytuj]

Zasady kwalifikacji[1][2][3][4]
  • Kolarstwo szosowe
    • Wyścig ze startu wspólnego - mężczyźni
      • Brazylia - 2 miejsca
      • Ranking UCI: miejsca 1-5.: 5 kolarzy, miejsca 6-15.: 4 kolarzy
      • Ranking afrykański: miejsce 1.: 3 kolarzy, miejsca 2-4.: 2 kolarzy
        Ranking amerykański: miejsca 1-3.: 3 kolarzy, miejsca 4-5.: 2 kolarzy
        Ranking azjatycki: miejscenz 1.: 3 kolarzy, miejsca 2-4.: 2 kolarzy
        Ranking europejski: miejsca 1-6.: 3 kolarzy, miejsca 7-16.: 2 kolarzy
        Ranking Oceanii: miejsce 1.: 2 kolarzy
      • Mistrzostwa Afryki - 2 miejsca, mistrzostwa Azji - 2 miejsca, mistrzostwa panamerykańskie - 2 miejsca
    • Wyścig ze startu wspólnego - kobiety
      • Brazylia - 2 miejsca
      • Ranking UCI: miejsca 1-5.: 4 kolarki, miejsca 6-13.: 3 kolarki, miejsca 14-22.: 2 kolarki
      • mistrzynie Afryki, Ameryki i Azji
    • Indywidualna jazda na czas - mężczyźni
      • 15 najlepszych zawodników rankingu UCI
      • 2 zawodników z rankingu afrykańskiego, 4 zawodników z rankingu amerykańskiego, 2 zawodników z rankingu azjatyckiego, 6 zawodników z rankingu europejskiego, 1 zawodnik z rankingu Oceanii
      • 10 najlepszych zawodników mistrzostw świata
    • Indywidualna jazda na czas - kobiety
      • 15 najlepszych zawodniczek z rankingu UCI
      • 10 najlepszych zawodniczek mistrzostw świata
  • Kolarstwo torowe
    • Sprint drużynowy - mężczyźni i kobiety
      • 9 najlepszych zespołów rankingu olimpijskiego
    • Sprint - mężczyźni i kobiety
      • 9 najlepszych kolarzy rankingu olimpijskiego
      • po 1 zawodniku z każdego zespołu zakwalifikowanego do sprintu drużynowego
    • Keirin - mężczyźni i kobiety
      • 9 najlepszych kolarzy rankingu olimpijskiego
      • po 1 zawodniku z każdego zespołu zakwalifikowanego do sprintu drużynowego
    • Wyścig drużynowy na dochodzenie - mężczyźni i kobiety
      • 9 najlepszych zespołów rankingu olimpijskiego
    • Omnium - mężczyźni i kobiety
      • 18 najlepszych kolarzy rankingu olimpijskiego
  • Kolarstwo górskie
    • Mężczyźni
      • Ranking olimpijski: miejsca 1-5.: 3 kolarzy, miejsca 6-13.: 2 kolarzy, miejsca 14-23[3].: 1 kolarz
      • Po dwóch kolarzy z mistrzostw Afryki, Ameryki, Azji i Oceanii
    • Kobiety
      • Ranking olimpijski: miejsca 1-8.: 2 kolarki, miejsca 9-17.: 1 kolarka
      • Po jednej kolarce z mistrzostw Afryki, Ameryki, Azji i Oceanii
      • Brazylia - 1 miejsce
  • BMX
    • Mężczyźni
      • Brazylia - 1 miejsce
      • Ranking olimpijski: miejsca 1-4.: 3 kolarzy, miejsca 5-7.: 2 kolarzy, miejsca 8-13.: 1 kolarz
      • Indywidualny ranking BMX: 4 kolarzy
      • mistrzostwa świata BMX: 3 kolarzy
    • Kobiety
      • Brazylia - 1 miejsce
      • Ranking olimpijski: miejsca 1-3.: 2 kolarki, miejsca 4-7.: 1 kolarka
      • Indywidualny ranking BMX: 3 kolarki
      • mistrzostwa świata BMX: 2 kolarki
Państwo Kolarstwo szosowe Kolarstwo torowe Kolarstwo górskie BMX
Mężczyźni Kobiety Mężczyźni Kobiety Mężczyźni Kobiety Mężczyźni Kobiety
SW TT SW TT SD KE SP DD OM SD KE SP DD OM
 Algieria 2 1
 Argentyna 3 1 1 1 1
 Australia 4 2 4 2 X 2 2 X X X 2 2 X X 2 1 3 2
 Austria 2 1 1 1
 Azerbejdżan 1 1 1 1
 Białoruś 2 2 1 1 X
 Belgia 5 2 3 2 X X 2 1 1
 Boliwia 1
 Brazylia 2 2 X 2 1 1 1
 Bułgaria 1
 Kanada 3 1 3 2 1 X 2 2 X X 2 2 1
 Chile 1 1
 Chiny 1 X X 2 2 X X 1 1
 Kolumbia 5 1 1 1 1 X 1 1 1 2 1
 Kostaryka 1 1
 Chorwacja 2
 Kuba 1 1 1 X
 Cypr 1
 Czechy 4 2 1 2 3 1
 Dania 3 1 X X X 1 1 1 1
 Dominikana 1
 Ekwador 1 1
 Egipt 1
 Erytrea 1
 Estonia 2
 Etiopia 1
 Finlandia 1
 Francja 4 2 2 1 X 2 2 X X 2 2 X 3 2 3 1
 Niemcy 4 2 4 2 X 2 2 X X X 2 2 X X 2 2 1 1
 Wielka Brytania 5 1 3 1 X 2 2 X X 1 2 X X 1 2
 Grecja 1 1 1
 Guam 1
 Gwatemala 1
 Hongkong 1 X 1 1 X 1
 Węgry 1
 Indonezja 1
 Iran 3 1
 Irlandia 2 1
 Izrael 1 1
 Włochy 5 2 4 1 1 X X 3 1
 Japonia 2 1 1 1 1 X X 1 1
 Kazachstan 2 1 X
 Kosowo 1
 Łotwa 2 2
 Lesotho 1
 Litwa 2 1 1 1
 Luksemburg 1 2 1
 Malezja 1 1
 Mauritius 1
 Meksyk 1 1 X 1
 Maroko 3 1
 Namibia 1 1 1
 Holandia 4 2 4 2 X 2 2 X X X 2 2 X 1 3 2
 Nowa Zelandia 2 1 1 1 X 2 2 X X X 2 2 X X 1 1
 Norwegia 4 1 1 1 1
 Polska 4 2 3 1 X 2 2 X X 2
 Portugalia 4 1 2
 Portoryko 1
 Rumunia 1
 Rosja 3 1 1 1 1 2 X X 2 2 1 1 1 1
 Rwanda 1 1
 Serbia 1 1
 Słowacja 1 1
 Słowenia 4 1 1 2
 Południowa Afryka 2 2 1 2 1
 Korea Południowa 2 1 X 2 2 X 1
 Hiszpania 5 2 1 1 X 2 2 3
 Szwecja 3 2 1
 Szwajcaria 3 1 1 X X 3 2 1
 Chińskie Tajpej 1 X
 Tajlandia 1 1
 Timor Wschodni 1
 Trynidad i Tobago 1
 Tunezja 1
 Turcja 2 1
 Ukraina 3 1 1 1 1 2
 Zjednoczone Emiraty Arabskie 1
 Stany Zjednoczone 2 2 4 2 1 X X X 1 2 3 2
 Wenezuela 2 1 1 X 2 2 X 1 1
Suma: 79 państw 143 40 67 25 9 27 27 9 18 9 27 27 9 18 50 30 32 16
Legenda
  • SD – Sprint drużynowy
  • KE – Keirin
  • SP – Sprint
  • DD – Wyścig drużynowy na dochodzenie
  • OM – Omnium
  • SW – Wyścig ze startu wspólnego
  • TT – Indywidualna jazda na czas
  • Q – Kwoty startowe
  • Z – Zawodnicy

Rezultaty[edytuj]

Cycling (road) pictogram.svg Kolarstwo szosowe[edytuj]

Kobiety[edytuj]

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Jazda indywidualna na czas
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Kristin Armstrong 0:44:26.42 Rosja Olga Zabielinska 0:44:31.97 Holandia Anna van der Breggen 0:44:37.80
Wyścig ze startu wspólnego
(szczegóły)
Holandia Anna van der Breggen 3:51:27 Szwecja Emma Johansson 3:51:27 Włochy Elisa Longo Borghini 3:51:27

Mężczyźni[edytuj]

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Jazda indywidualna na czas
(szczegóły)
Szwajcaria Fabian Cancellara 1:12:15 Holandia Tom Dumoulin 1:13:02 Wielka Brytania Christopher Froome 1:13:17
Wyścig ze startu wspólnego
(szczegóły)
Belgia Greg Van Avermaet 6:10:05 Dania Jakob Fuglsang 6:10:05 Polska Rafał Majka 6:10:10

Cycling (track) pictogram.svg Kolarstwo torowe[edytuj]

Kobiety[edytuj]

Konkurencja Złoto Rezultat Srebro Rezultat Brąz Rezultat
Sprint
(szczegóły)
Niemcy Kristina Vogel Wielka Brytania Becky James Wielka Brytania Katy Marchant
Keirin
(szczegóły)
Holandia Elis Ligtlee Wielka Brytania Becky James Australia Anna Meares
Omnium
(szczegóły)
Wielka Brytania Laura Trott 230 pkt Stany Zjednoczone Sarah Hammer 206 pkt Belgia Jolien D'Hoore 199 pkt
Sprint drużynowy
(szczegóły)
 Chiny
Zhong T., Gong J.
32,10 s  Rosja
D. Szmielowa, A. Wojnowa
32,40 s  Niemcy
K. Vogel, M. Welte
32,63 s
Wyścig drużynowy na 3000 m na dochodzenie
(szczegóły)
 Wielka Brytania
J. Rowsell, L. Trott, K. Archibald, E. Barker, C. Hore
4:10,23 WR  Stany Zjednoczone
S. Hammer, C. Dygert, R. Winder, K. Catlin, J. Valente
4:12,45  Kanada
G. Simmerling, J. Glaesser, K. Lay, A. Beveridge, L. Brown
4:14,62

Mężczyźni[edytuj]

Konkurencja Złoto Rezultat Srebro Rezultat Brąz Rezultat
Sprint
(szczegóły)
Wielka Brytania Jason Kenny Wielka Brytania Callum Skinner Rosja Dienis Dmitrijew
Keirin
(szczegóły)
Wielka Brytania Jason Kenny Holandia Matthijs Büchli Malezja Azizulhasni Awang
Omnium
(szczegóły)
Włochy Elia Viviani 207 pkt Wielka Brytania Mark Cavendish 194 pkt Dania Lasse Norman Hansen 192 pkt
Sprint drużynowy
(szczegóły)
 Wielka Brytania
P. Hindes, J. Kenny, C. Skinner
42,44 OR  Nowa Zelandia
E. Dawkins, E. Mitchell, S. Webster
42,54  Francja
G. Baugé, M. D’Almeida, F. Pervis
43,14
Wyścig drużynowy na 4000 m na dochodzenie
(szczegóły)
 Wielka Brytania
B. Wiggins, M. Cavendish, E. Clancy, O. Doull, S. Burke
3:50,26 WR  Australia
J. Bobridge, M. Hepburn, A. Edmondson, S. Welsford, C. Scotson
3:51,00  Dania
L. Norman Hansen, C. von Folsach, C. Pedersen, N. Larsen, F. Madsen, R. Quaade
3:53,78

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Kolarstwo górskie[edytuj]

Kobiety[edytuj]

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Cross-country
(szczegóły)
Szwecja Jenny Rissveds 1:30:15 Polska Maja Włoszczowska 1:30:52 Kanada Catharine Pendrel 1:31:41

Mężczyźni[edytuj]

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Cross-country
(szczegóły)
Szwajcaria Nino Schurter 1:33:28 Czechy Jaroslav Kulhavý 1:34:18 Hiszpania Carlos Coloma 1:35:51

Cycling (BMX) pictogram.svg Kolarstwo BMX[edytuj]

Kobiety[edytuj]

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
BMX
(szczegóły)
Kolumbia Mariana Pajón 34,09 Stany Zjednoczone Alise Post 34,44 Wenezuela Stefany Hernandez 34,76

Mężczyźni[edytuj]

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
BMX
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Connor Fields 34,64 Holandia Jelle van Gorkom 35,32 Kolumbia Carlos Ramirez 35,52

Tabela medalowa[edytuj]

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1  Wielka Brytania 6 4 2 12
2  Holandia 2 3 1 6
3  Stany Zjednoczone 2 3 0 5
4  Szwajcaria 2 0 0 2
5  Szwecja 1 1 0 2
6  Belgia 1 0 1 2
 Niemcy 1 0 1 2
 Włochy 1 0 1 2
 Kolumbia 1 0 1 2
10  Chiny 1 0 0 1
11  Rosja 0 2 1 3
12  Dania 0 1 2 3
13  Australia 0 1 1 2
 Polska 0 1 1 2
15  Nowa Zelandia 0 1 0 1
 Czechy 0 1 0 1
16  Kanada 0 0 2 2
17  Francja 0 0 1 1
 Hiszpania 0 0 1 1
 Malezja 0 0 1 1
 Wenezuela 0 0 1 1

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy