Medaliści igrzysk olimpijskich w kolarstwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kompletna lista medalistów igrzysk olimpijskich w kolarstwie.

Konkurencje obecnie rozgrywane[edytuj | edytuj kod]

Kolarstwo szosowe[edytuj | edytuj kod]

Wyścig ze startu wspólnego[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Ateny 1896 Grecja Aristidis Konstandinidis Cesarstwo Niemieckie August von Gödrich Wielka Brytania Edward Battell
Sztokholm 1912 Związek Południowej Afryki Rudolph Lewis Wielka Brytania Frederick Grubb Stany Zjednoczone Carl Schutte
Antwerpia 1920 Szwecja Harry Stenqvist Związek Południowej Afryki Henry Kaltenbrunn Francja Fernand Canteloube
Paryż 1924 Francja Armand Blanchonnet Belgia Henri Hoevenaers Francja René Hamel
Amsterdam 1928 Dania Henry Hansen Wielka Brytania Frank Southall Szwecja Gösta Carlsson
Los Angeles 1932 Włochy Attilio Pavesi Włochy Guglielmo Segato Szwecja Bernhard Britz
Berlin 1936 Francja Robert Charpentier Francja Guy Lapébie Szwajcaria Ernst Nievergelt
Londyn 1948 Francja José Beyaert Holandia Gerrit Voorting Belgia Lode Wouters
Helsinki 1952 Belgia André Noyelle Belgia Robert Grondelaers Wspólna Reprezentacja Niemiec Edi Ziegler
Melbourne 1956 Włochy Ercole Baldini Francja Arnaud Geyre Wielka Brytania Alan Jackson
Rzym 1960 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Kapitonow Włochy Livio Trapè Belgia Willy Vanden Berghen
Tokio 1964 Włochy Mario Zanin Dania Kjell Rodian Belgia Walter Godefroot
Meksyk 1968 Włochy Pierfranco Vianelli Dania Leif Mortensen Szwecja Gösta Pettersson
Monachium 1972 Holandia Hennie Kuiper Australia Clyde Sefton -
Montreal 1976 Szwecja Bernt Johansson Włochy Giuseppe Martinelli Polska Mieczysław Nowicki
Moskwa 1980 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow Polska Czesław Lang Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Barinow
Los Angeles 1984 Stany Zjednoczone Alexi Grewal Kanada Steve Bauer Norwegia Dag Otto Lauritzen
Seul 1988 Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Bernd Gröne Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Christian Henn
Barcelona 1992 Włochy Fabio Casartelli Holandia Erik Dekker Łotwa Dainis Ozols
Atlanta 1996 Szwajcaria Pascal Richard Dania Rolf Sørensen Wielka Brytania Maximilian Sciandri
Sydney 2000 Niemcy Jan Ullrich Kazachstan Aleksandr Winokurow Niemcy Andreas Klöden
Ateny 2004 Włochy Paolo Bettini Portugalia Sérgio Paulinho Belgia Axel Merckx
Pekin 2008 Hiszpania Samuel Sánchez Szwajcaria Fabian Cancellara Rosja Aleksandr Kołobniew
Londyn 2012 Kazachstan Aleksandr Winokurow Kolumbia Rigoberto Urán Norwegia Alexander Kristoff
Rio de Janeiro 2016 Belgia Greg Van Avermaet Dania Jakob Fuglsang Polska Rafał Majka

Jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Atlanta 1996 Hiszpania Miguel Indurain Hiszpania Abraham Olano Wielka Brytania Chris Boardman
Sydney 2000 Rosja Wiaczesław Jekimow Niemcy Jan Ullrich Stany Zjednoczone Lance Armstrong
Ateny 2004 Rosja Wiaczesław Jekimow Stany Zjednoczone Bobby Julich Australia Michael Rogers
Pekin 2008 Szwajcaria Fabian Cancellara Szwecja Gustav Erik Larsson Stany Zjednoczone Levi Leipheimer
Londyn 2012 Wielka Brytania Bradley Wiggins Niemcy Tony Martin Wielka Brytania Chris Froome
Rio de Janeiro 2016 Szwajcaria Fabian Cancellara Holandia Tom Dumoulin Wielka Brytania Chris Froome

Kolarstwo torowe[edytuj | edytuj kod]

Keirin[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Sydney 2000 Francja Florian Rousseau Australia Gary Neiwand Niemcy Jens Fiedler
Ateny 2004 Australia Ryan Bayley Hiszpania José Antonio Escuredo Australia Shane Kelly
Pekin 2008 Wielka Brytania Chris Hoy Wielka Brytania Ross Edgar Japonia Kiyofumi Nagai
Londyn 2012 Wielka Brytania Chris Hoy Niemcy Maximilian Levy Nowa Zelandia Simon van Velthooven
Holandia Teun Mulder

Omnium[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Londyn 2012 Dania Lasse Norman Hansen Francja Bryan Coquard Wielka Brytania Edward Clancy

Drużynowy wyścig na dochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Londyn 1908  Wielka Brytania
Benjamin Jones
Clarence Kingsbury
Leon Meredith
Ernest Payne
 Cesarstwo Niemieckie
Max Götze
Richard Katzer
Hermann Martens
Karl Neumer
 Kanada
William Anderson
Walter Andrews
Frederick McCarthy
William Morton
Antwerpia 1920  Włochy
Arnaldo Carli
Ruggero Ferrario
Franco Giorgetti
Primo Magnani
 Wielka Brytania
Cyril Alden
Thomas Johnson
Jock Stewart
Albert White
 Związek Południowej Afryki
Sammy Goosen
Henry Kaltenbrunn
William Smith
James Walker
Paryż 1924  Włochy
Angelo De Martini
Alfredo Dinale
Aurelio Menegazzi
Francesco Zucchetti
 Polska
Józef Lange
Jan Łazarski
Tomasz Stankiewicz
Franciszek Szymczyk
 Belgia
Jean van den Bosch
Léonard Daghelinckx
Henri Hoevenaers
Fernand Saivé
Amsterdam 1928  Włochy
Giacomo Gaioni
Cesare Facciani
Mario Lusiani
Luigi Tasselli
 Holandia
Janus Braspennincx
Piet van der Horst
Jan Maas
Jan Pijnenburg
 Wielka Brytania
Monty Southall
Harry Wyld
Lew Wyld
Percy Wyld
Los Angeles 1932  Włochy
Nino Borsari
Marco Cimatti
Alberto Ghilardi
Paolo Pedretti
 Francja
Paul Chocque
Amédée Fournier
René Le Grevès
Henri Mouillefarine
 Wielka Brytania
William Harvell
Charles Holland
Ernest Johnson
Frank Southall
Berlin 1936  Francja
Robert Charpentier
Jean Goujon
Guy Lapébie
Roger Le Nizerhy
 Włochy
Bianco Bianchi
Mario Gentili
Armando Latini
Severino Rigoni
 Wielka Brytania
Harry Hill
Ernest Johnson
Charles King
Ernie Mills
Londyn 1948  Francja
Pierre Adam
Serge Blusson
Charles Coste
Fernand Decanali
 Włochy
Arnaldo Benfenati
Guido Bernardi
Anselmo Citterio
Rino Pucci
 Wielka Brytania
Alan Geldard
Tommy Godwin
David Ricketts
Wilf Waters
Helsinki 1952  Włochy
Loris Campana
Mino De Rossi
Guido Messina
Marino Morettini
 Związek Południowej Afryki
George Estman
Bobby Fowler
Tommy Shardelow
Jimmy Swift
 Wielka Brytania
Don Burgess
George Newberry
Alan Newton
Ron Stretton
Melbourne 1956  Włochy
Antonio Domenicali
Leandro Faggin
Franco Gandini
Valentino Gasparella
 Francja
René Bianchi
Jean Graczyk
Jean-Claude Lecante
Michel Vermeulin
 Wielka Brytania
Don Burgess
Mike Gambrill
John Geddes
Tom Simpson
Rzym 1960  Włochy
Luigi Arienti
Franco Testa
Mario Vallotto
Marino Vigna
Wspólna Reprezentacja Niemiec Niemcy
Bernd Barleben
Peter Gröning
Manfred Klieme
Siegfried Köhler
 ZSRR
Arnold Belgardt
Łeonid Kołumbet
Stanisław Moskwin
Wiktor Romanow
Tokio 1964 Wspólna Reprezentacja Niemiec Niemcy
Lothar Claesges
Karl-Heinz Henrichs
Karl Link
Ernst Streng
 Włochy
Cencio Mantovani
Carlo Rancati
Luigi Roncaglia
Franco Testa
 Holandia
Henk Cornelisse
Gerard Koel
Jacob Oudkerk
Cor Schuuring
Meksyk 1968  Dania
Gunnar Asmussen
Mogens Frey
Per Lyngemark
Reno Olsen
Wspólna Reprezentacja Niemiec Niemcy
Udo Hempel
Karl-Heinz Henrichs
Jürgen Kissner
Karl Link
 Włochy
Lorenzo Bosisio
Cipriano Chemello
Giorgio Morbiato
Luigi Roncaglia
Monachium 1972  RFN
Günther Schumacher
Jürgen Colombo
Günter Haritz
Udo Hempel
 NRD
Uwe Unterwalder
Thomas Huschke
Heinz Richter
Herbert Richter
 Wielka Brytania
William Moore
Mick Bennett
Ian Hallam
Ron Keeble
Montreal 1976  RFN
Peter Vonhof
Gregor Braun
Hans Lutz
Günther Schumacher
 ZSRR
Wiktor Sokołow
Władimir Osokin
Aleksandr Pierow
Witalij Pietrakow
 Wielka Brytania
Ian Hallam
Ian Banbury
Mick Bennett
Robin Croker
Moskwa 1980  ZSRR
Wiktor Manakow
Walerij Mowczan
Władimir Osokin
Witalij Pietrakow
 NRD
Gerald Mortag
Uwe Unterwalder
Matthias Wiegand
Volker Winkler
 Czechosłowacja
Teodor Černý
Martin Penc
Jiří Pokorný
Igor Sláma
Los Angeles 1984  Australia
Michael Grenda
Kevin Nichols
Michael Turtur
Dean Woods
 Stany Zjednoczone
Dave Grylls
Steve Hegg
Pat McDonough
Leonard Nitz
 RFN
Reinhard Alber
Rolf Gölz
Roland Günther
Michael Marx
Seul 1988  ZSRR
Wiaczesław Jekimow
Artūras Kasputis
Dmitrij Nielubin
Gintautas Umaras
 NRD
Carsten Wolf
Steffen Blochwitz
Roland Hennig
Dirk Meier
 Australia
Scott McGrory
Dean Woods
Brett Dutton
Wayne McCarney
Stephen McGlede
Barcelona 1992  Niemcy
Stefan Steinweg
Andreas Walzer
Guido Fulst
Michael Glöckner
Jens Lehmann
 Australia
Stuart O’Grady
Brett Aitken
Stephen McGlede
Shaun O’Brien
 Dania
Jan Bo Petersen
Michael Sandstød
Ken Frost
Jimmi Madsen
Klaus Kynde Nielsen
Atlanta 1996  Francja
Christophe Capelle
Philippe Ermenault
Jean-Michel Monin
Francis Moreau
 Rosja
Eduard Gricun
Nikołaj Kuzniecow
Aleksiej Markow
Anton Szantyr
 Australia
Brett Aitken
Stuart O’Grady
Tim O’Shannessey
Dean Woods
Sydney 2000  Niemcy
Guido Fulst
Robert Bartko
Daniel Becke
Jens Lehmann
 Ukraina
Serhij Czerniawski
Serhij Matwiejew
Ołeksandr Symonenko
Ołeksandr Fedenko
 Wielka Brytania
Paul Manning
Chris Newton
Bryan Steel
Bradley Wiggins
Ateny 2004  Australia
Graeme Brown
Brett Lancaster
Bradley McGee
Luke Roberts
 Wielka Brytania
Steve Cummings
Robert Hayles
Paul Manning
Bradley Wiggins
 Hiszpania
Carlos Castaño
Sergi Escobar
Asier Maeztu
Carlos Torrent
Pekin 2008  Wielka Brytania
Ed Clancy
Paul Manning
Geraint Thomas
Bradley Wiggins
 Dania
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
Michael Færk Christensen
 Nowa Zelandia
Sam Bewley
Hayden Roulston
Marc Ryan
Jesse Sergent
Westley Gough
Londyn 2012  Wielka Brytania
Ed Clancy
Peter Kennaugh
Geraint Thomas
Steven Burke
 Australia
Jack Bobridge
Glenn O’Shea
Rohan Dennis
Michael Hepburn
 Nowa Zelandia
Sam Bewley
Marc Ryan
Jesse Sergent
Westley Gough

Sprint[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Ateny 1896 Francja Paul Masson Grecja Stamatios Nikolopulos Francja Léon Flameng
Paryż 1900 Francja Georges Taillandier Francja Fernand Sanz Stany Zjednoczone John Henry Lake
Londyn 1908
Medale nie zostały rozdane z powodu przekroczenia przez zawodników limitu czasu
Antwerpia 1920 Holandia Maurice Peeters Wielka Brytania Thomas Johnson Wielka Brytania Harry Ryan
Paryż 1924 Francja Lucien Michard Holandia Jaap Meijer Francja Jean Cugnot
Amsterdam 1928 Francja Roger Beaufrand Holandia Antoine Mazairac Dania Willy Falck Hansen
Los Angeles 1932 Holandia Jacobus van Egmond Francja Louis Chaillot Zjednoczone Królestwo Włoch Bruno Pellizzari
Berlin 1936 III Rzesza Toni Merkens Holandia Arie van Vliet Francja Louis Chaillot
Londyn 1948 Włochy Mario Ghella Wielka Brytania Reg Harris Dania Axel Schandorff
Helsinki 1952 Włochy Enzo Sacchi Australia Lionel Cox Wspólna Reprezentacja Niemiec Werner Potzernheim
Melbourne 1956 Francja Michel Rousseau Włochy Guglielmo Pesenti Australia Dick Ploog
Rzym 1960 Włochy Sante Gaiardoni Belgia Leo Sterckx Włochy Valentino Gasparella
Tokio 1964 Włochy Giovanni Pettenella Włochy Sergio Bianchetto Francja Daniel Morelon
Meksyk 1968 Francja Daniel Morelon Włochy Giordano Turrini Francja Pierre Trentin
Monachium 1972 Francja Daniel Morelon Australia John Nicholson Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Omar Pchakadze
Montreal 1976 Czechosłowacja Anton Tkáč Francja Daniel Morelon Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Jürgen Geschke
Moskwa 1980 Niemiecka Republika Demokratyczna Lutz Heßlich Międzynarodowy Komitet Olimpijski Yavé Cahard (FRA) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Kopyłow
Los Angeles 1984 Stany Zjednoczone Mark Gorski Stany Zjednoczone Nelson Vails Japonia Tsutomu Sakamoto
Seul 1988 Niemiecka Republika Demokratyczna Lutz Heßlich Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Kowsz Australia Gary Neiwand
Barcelona 1992 Niemcy Jens Fiedler Australia Gary Neiwand Kanada Curt Harnett
Atlanta 1996 Niemcy Jens Fiedler Stany Zjednoczone Marty Nothstein Kanada Curt Harnett
Sydney 2000 Stany Zjednoczone Marty Nothstein Francja Florian Rousseau Niemcy Jens Fiedler
Ateny 2004 Australia Ryan Bayley Holandia Theo Bos Niemcy René Wolff
Pekin 2008 Wielka Brytania Chris Hoy Wielka Brytania Jason Kenny Francja Mickaël Bourgain
Londyn 2012 Wielka Brytania Jason Kenny Francja Grégory Baugé Australia Shane Perkins

Sprint drużynowy[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Sydney 2000  Francja
Florian Rousseau
Arnaud Tournant
Laurent Gané
 Wielka Brytania
Chris Hoy
Craig MacLean
Jason Queally
 Australia
Gary Neiwand
Sean Eadie
Darryn Hill
Ateny 2004  Niemcy
Jens Fiedler
Stefan Nimke
René Wolff
 Japonia
Toshiaki Fushimi
Masaki Inoue
Tomohiro Nagatsuka
 Francja
Mickaël Bourgain
Laurent Gané
Arnaud Tournant
Pekin 2008  Wielka Brytania
Chris Hoy
Jason Kenny
Jamie Staff
 Francja
Grégory Baugé
Kévin Sireau
Arnaud Tournant
 Niemcy
René Enders
Maximilian Levy
Stefan Nimke
Londyn 2012  Wielka Brytania
Chris Hoy
Jason Kenny
Philip Hindes
 Francja
Grégory Baugé
Kévin Sireau
Michaël D’Almeida
 Niemcy
René Enders
Maximilian Levy
Robert Förstemann

Kolarstwo górskie[edytuj | edytuj kod]

Cross-country[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Atlanta 1996 Holandia Bart Brentjens Szwajcaria Thomas Frischknecht Francja Miguel Martinez
Sydney 2000 Francja Miguel Martinez Belgia Filip Meirhaeghe Szwajcaria Christoph Sauser
Ateny 2004 Francja Julien Absalon Hiszpania José Antonio Hermida Holandia Bart Brentjens
Pekin 2008 Francja Julien Absalon Francja Jean-Christophe Péraud Szwajcaria Nino Schurter
Londyn 2012 Czechy Jaroslav Kulhavý Szwajcaria Nino Schurter Włochy Marco Aurelio Fontana

Kolarstwo BMX[edytuj | edytuj kod]

Motocross[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Pekin 2008 Łotwa Māris Štrombergs Stany Zjednoczone Mike Day Stany Zjednoczone Donny Robinson
Londyn 2012 Łotwa Māris Štrombergs Australia Sam Willoughby Kolumbia Carlos Oquendo

Konkurencje już nie rozgrywane[edytuj | edytuj kod]

Kolarstwo szosowe[edytuj | edytuj kod]

Drużynowy wyścig ze startu wspólnego[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Sztokholm 1912  Szwecja
Erik Friborg
Ragnar Malm
Axel Persson
Algot Lönn
 Wielka Brytania
Frederick Grubb
Leon Meredith
Charles Moss
William Hammond
 Stany Zjednoczone
Carl Schutte
Alvin Loftes
Albert Kruschel
Walden Martin
Antwerpia 1920  Francja
Achille Souchard
Fernand Canteloube
Georges Detreille
Marcel Gobillot
 Szwecja
Harry Stenqvist
Sigfrid Lundberg
Ragnar Malm
Axel Persson
 Belgia
Albert Wyckmans
Albert De Bunné
Jean Janssens
André Vercruysse
Paryż 1924  Francja
Armand Blanchonnet
René Hamel
Georges Wambst
 Belgia
Henri Hoevenaers
Alphonse Parfondry
Jean van den Bosch
 Szwecja
Gunnar Sköld
Erik Bohlin
Ragnar Malm
Amsterdam 1928  Dania
Henry Hansen
Orla Jørgensen
Leo Nielsen
 Wielka Brytania
Jack Lauterwasser
John Middleton
Frank Southall
 Szwecja
Gösta Carlsson
Erik Jansson
Georg Johnsson
Los Angeles 1932  Włochy
Giuseppe Olmo
Attilio Pavesi
Guglielmo Segato
 Dania
Henry Hansen
Leo Nielsen
Frode Sørensen
 Szwecja
Arne Berg
Bernhard Britz
Sven Höglund
Berlin 1936  Francja
Robert Charpentier
Robert Dorgebray
Guy Lapébie
 Szwajcaria
Edgar Buchwalder
Ernst Nievergelt
Kurt Ott
 Belgia
Auguste Garrebeek
Armand Putzeyse
Jean-François Van Der Motte
Londyn 1948  Belgia
Leon De Lathouwer
Eugène Van Roosbroeck
Lode Wouters
 Wielka Brytania
Bob Maitland
Ian Scott
Gordon Thomas
 Francja
José Beyaert
Jacques Dupont
Alain Moineau
Helsinki 1952  Belgia
Robert Grondelaers
André Noyelle
Lucien Victor
 Włochy
Dino Bruni
Gianni Ghidini
Vincenzo Zucconelli
 Francja
Jacques Anquetil
Claude Rouer
Alfred Tonello
Melbourne 1956  Francja
Arnaud Geyre
Maurice Moucheraud
Michel Vermeulin
 Wielka Brytania
Stan Brittain
Bill Holmes
Alan Jackson
Wspólna Reprezentacja Niemiec Niemcy
Reinhold Pommer
Gustaw-Adolf Schur
Horst Tüller

Jazda drużynowa na czas[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Rzym 1960  Włochy
Livio Trapè
Antonio Bailetti
Ottavio Cogliati
Giacomo Fornoni
Wspólna Reprezentacja Niemiec Niemcy
Gustaw-Adolf Schur
Egon Adler
Erich Hagen
Günter Lörke
 ZSRR
Aleksiej Pietrow
Wiktor Kapitonow
Jewgienij Klewcow
Jurij Mielichow
Tokio 1964  Holandia
Bart Zoet
Evert Dolman
Gerben Karstens
Jan Pieterse
 Włochy
Ferruccio Manza
Severino Andreoli
Luciano Dalla Bona
Pietro Guerra
 Szwecja
Sture Pettersson
Sven Hamrin
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
Meksyk 1968  Holandia
Joop Zoetemelk
Fedor den Hertog
Jan Krekels
René Pijnen
 Szwecja
Sture Pettersson
Tomas Pettersson
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
 Włochy
Pierfranco Vianelli
Giovanni Bramucci
Vittorio Marcelli
Mauro Simonetti
Monachium 1972  ZSRR
Walerij Jardy
Wiktor Sokołow
Walerij Lichaczow
Boris Szuchow
 Polska
Ryszard Szurkowski
Edward Barcik
Lucjan Lis
Stanisław Szozda
-
Montreal 1976  ZSRR
Aavo Pikkuus
Walerij Czapłygin
Anatolij Czukanow
Władimir Kaminski
 Polska
Ryszard Szurkowski
Tadeusz Mytnik
Mieczysław Nowicki
Stanisław Szozda
 Dania
Jørn Lund
Verner Blaudzun
Gert Frank
Jørgen Emil Hansen
Moskwa 1980  ZSRR
Jurij Kaszyrin
Oleg Łogwin
Siergiej Szełpakow
Anatolij Jarkin
 NRD
Falk Boden
Bernd Drogan
Olaf Ludwig
Hans-Joachim Hartnick
 Czechosłowacja
Michal Klasa
Vlastibor Konečný
Alipi Kostadinov
Jiří Škoda
Los Angeles 1984  Włochy
Marcello Bartalini
Marco Giovannetti
Eros Poli
Claudio Vandelli
 Szwajcaria
Alfred Achermann
Richard Trinkler
Laurent Vial
Benno Wiss
 Stany Zjednoczone
Ron Kiefel
Roy Knickman
Davis Phinney
Andrew Weaver
Seul 1988  NRD
Jan Schur
Uwe Ampler
Mario Kummer
Maik Landsmann
 Polska
Andrzej Sypytkowski
Joachim Halupczok
Zenon Jaskuła
Marek Leśniewski
 Szwecja
Michel Lafis
Anders Jarl
Björn Johansson
Jan Karlsson
Barcelona 1992  Niemcy
Michael Rich
Bernd Dittert
Christian Meyer
Uwe Peschel
 Włochy
Andrea Peron
Flavio Anastasia
Luca Colombo
Gianfranco Contri
 Francja
Jean-Louis Harel
Hervé Boussard
Didier Faivre-Pierret
Philippe Gaumont

Kolarstwo torowe[edytuj | edytuj kod]

Wczesne igrzyska (1896-1908)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe konkurencje zostały rozegrane na igrzyskach tylko raz.

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Ateny 1896
(⅓ km time trial)
Francja Paul Masson Grecja Stamatios Nikolopulos Cesarstwo Austrii Adolf Schmal
Ateny 1896
(10 km)
Francja Paul Masson Francja Léon Flameng Cesarstwo Austrii Adolf Schmal
Ateny 1896
(Wyścig 12 h)
Cesarstwo Austrii Adolf Schmal Wielka Brytania Frank Keeping -
Paryż 1900
(25 km)
Francja Louis Bastien Wielka Brytania Lloyd Hildebrand Francja Auguste Daumain
St. Louis 1904
(¼ mili)
Stany Zjednoczone Marcus Hurley Stany Zjednoczone Burton Downing Stany Zjednoczone Teddy Billington
St. Louis 1904
(⅓ mili)
Stany Zjednoczone Marcus Hurley Stany Zjednoczone Burton Downing Stany Zjednoczone Teddy Billington
St. Louis 1904
(½ mili)
Stany Zjednoczone Marcus Hurley Stany Zjednoczone Teddy Billington Stany Zjednoczone Burton Downing
St. Louis 1904
(1 mila)
Stany Zjednoczone Marcus Hurley Stany Zjednoczone Burton Downing Stany Zjednoczone Teddy Billington
St. Louis 1904
(2 mile)
Stany Zjednoczone Burton Downing Stany Zjednoczone Oscar Goerke Stany Zjednoczone Marcus Hurley
St. Louis 1904
(5 mil)
Stany Zjednoczone Charles Schlee Stany Zjednoczone George Wiley Stany Zjednoczone Arthur Andrews
St. Louis 1904
(25 mil)
Stany Zjednoczone Burton Downing Stany Zjednoczone Arthur Andrews Stany Zjednoczone George Wiley
Londyn 1908
(660 jardów)
Wielka Brytania Victor Johnson Francja Émile Demangel Cesarstwo Niemieckie Karl Neumer
Londyn 1908
(5 km)
Wielka Brytania Benjamin Jones Francja Maurice Schilles Francja André Auffray
Londyn 1908
(20 km)
Wielka Brytania Clarence Kingsbury Wielka Brytania Benjamin Jones Belgia Joseph Werbrouck

50 km[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Antwerpia 1920 Belgia Henry George Wielka Brytania Cyril Alden Holandia Piet Ikelaar
Paryż 1924 Holandia Ko Willems Wielka Brytania Cyril Alden Wielka Brytania Harry Wyld

100 km[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Ateny 1896 Francja Léon Flameng Grecja Jeorjos Koletis -
Londyn 1908 Wielka Brytania Charles Bartlett Wielka Brytania Charles Denny Francja Octave Lapize

Madison[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Sydney 2000  Australia
Brett Aitken
Scott McGrory
 Belgia
Etienne De Wilde
Matthew Gilmore
 Włochy
Silvio Martinello
Marco Villa
Ateny 2004  Australia
Graeme Brown
Stuart O’Grady
 Szwajcaria
Franco Marvulli
Bruno Risi
 Wielka Brytania
Robert Hayles
Bradley Wiggins
Pekin 2008  Argentyna
Juan Curuchet
Walter Pérez
 Hiszpania
Joan Llaneras
Antonio Tauler
 Rosja
Michaił Ignatjew
Aleksiej Markow

Wyścig punktowy[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Los Angeles 1984 Belgia Roger Ilegems Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Uwe Messerschmidt Meksyk Manuel Youshimatz
Seul 1988 Dania Dan Frost Holandia Leo Peelen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Marat Ganiejew
Barcelona 1992 Włochy Giovanni Lombardi Holandia Léon van Bon Belgia Cédric Mathy
Atlanta 1996 Włochy Silvio Martinello Kanada Brian Walton Australia Stuart O’Grady
Sydney 2000 Hiszpania Joan Llaneras Urugwaj Milton Wynants Rosja Aleksiej Markow
Ateny 2004 Rosja Michaił Ignatjew Hiszpania Joan Llaneras Niemcy Guido Fulst
Pekin 2008 Hiszpania Joan Llaneras Niemcy Roger Kluge Wielka Brytania Chris Newton

Tandem[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Londyn 1908  Francja
André Auffray
Maurice Schilles
 Wielka Brytania
Frederick Hamlin
Thomas Johnson
 Wielka Brytania
Colin Brooks
William Isaacs
Antwerpia 1920  Wielka Brytania
Thomas Lance
Harry Ryan
 Związek Południowej Afryki
William Smith
James Walker
 Holandia
Frans de Vreng
Piet Ikelaar
Paryż 1924  Francja
Lucien Choury
Jean Cugnot
 Dania
Edmund Hansen
Willy Falck Hansen
 Holandia
Gerard Bosch van Drakestein
Maurice Peeters
Amsterdam 1928  Holandia
Bernard Leene
Daan van Dijk
 Wielka Brytania
Ernest Chambers
Jack Sibbit
 Rzesza Niemiecka
Hans Bernhardt
Karl Köther
Los Angeles 1932  Francja
Louis Chaillot
Maurice Perrin
 Wielka Brytania
Ernest Chambers
Stanley Chambers
 Dania
Harald Christensen
Willy Gervin
Berlin 1936  III Rzesza
Ernst Ihbe
Carl Lorenz
 Holandia
Bernard Leene
Henk Ooms
 Francja
Pierre Georget
Georges Maton
Londyn 1948  Włochy
Renato Perona
Ferdinando Terruzzi
 Wielka Brytania
Alan Bannister
Reg Harris
 Francja
Gaston Dron
René Faye
Helsinki 1952  Australia
Lionel Cox
Russell Mockridge
 Związek Południowej Afryki
Raymond Robinson
Tommy Shardelow
 Włochy
Antonio Maspes
Cesare Pinarello
Melbourne 1956  Australia
Ian Browne
Tony Marchant
 Czechosłowacja
Ladislav Fouček
Václav Machek
 Włochy
Giuseppe Ogna
Cesare Pinarello
Rzym 1960  Włochy
Giuseppe Beghetto
Sergio Bianchetto
Wspólna Reprezentacja Niemiec Niemcy
Jürgen Simon
Lothar Stäber
 ZSRR
Władimir Leonow
Boris Wasiljew
Tokio 1964  Włochy
Sergio Bianchetto
Angelo Damiano
 ZSRR
Imants Bodnieks
Wiktor Łogunow
Wspólna Reprezentacja Niemiec Niemcy
Willi Fuggerer
Klaus Kobusch
Meksyk 1968  Francja
Daniel Morelon
Pierre Trentin
 Holandia
Leijn Loevesijn
Jan Janssen
 Belgia
Daniel Goens
Robert Van Lancker
Monachium 1972  ZSRR
Władimir Siemieniec
Ihor Cełowalnykow
 NRD
Hans-Jürgen Geschke
Werner Otto
 Polska
Andrzej Bek
Benedykt Kocot

1000 m na czas[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Amsterdam 1928 Dania Willy Falck Hansen Holandia Gerard Bosch van Drakestein Australia Dunc Gray
Los Angeles 1932 Australia Dunc Gray Holandia Jacobus van Egmond Francja Charles Rampelberg
Berlin 1936 Holandia Arie van Vliet Francja Pierre Georget III Rzesza Rudolf Karsch
Londyn 1948 Francja Jacques Dupont Belgia Pierre Nihant Wielka Brytania Tommy Godwin
Helsinki 1952 Australia Russell Mockridge Włochy Marino Morettini Związek Południowej Afryki Raymond Robinson
Melbourne 1956 Włochy Leandro Faggin Czechosłowacja Ladislav Fouček Związek Południowej Afryki Jimmy Swift
Rzym 1960 Włochy Sante Gaiardoni Wspólna Reprezentacja Niemiec Dieter Gieseler Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Rostisław Wargaszkin
Tokio 1964 Belgia Patrick Sercu Włochy Giovanni Pettenella Francja Pierre Trentin
Meksyk 1968 Francja Pierre Trentin Dania Niels Fredborg Polska Janusz Kierzkowski
Monachium 1972 Dania Niels Fredborg Australia Danny Clark Niemiecka Republika Demokratyczna Jürgen Schütze
Montreal 1976 Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus-Jürgen Grünke Belgia Michel Vaarten Dania Niels Fredborg
Moskwa 1980 Niemiecka Republika Demokratyczna Lothar Thoms Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Panfiłow Jamajka David Weller
Los Angeles 1984 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Fredy Schmidtke Kanada Curt Harnett Francja Fabrice Colas
Seul 1988 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Kiriczenko Australia Martin Vinnicombe Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Robert Lechner
Barcelona 1992 Hiszpania José Manuel Moreno Australia Shane Kelly Stany Zjednoczone Erin Hartwell
Atlanta 1996 Francja Florian Rousseau Stany Zjednoczone Erin Hartwell Japonia Takanobu Jūmonji
Sydney 2000 Wielka Brytania Jason Queally Niemcy Stefan Nimke Australia Shane Kelly
Ateny 2004 Wielka Brytania Chris Hoy Francja Arnaud Tournant Niemcy Stefan Nimke

Wyścig na dochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Złoto Srebro Brąz
Tokio 1964 Czechosłowacja Jiří Daler Włochy Giorgio Ursi Dania Preben Isaksson
Meksyk 1968 Francja Daniel Rébillard Dania Mogens Frey Szwajcaria Xaver Kurmann
Monachium 1972 Norwegia Knut Knudsen Szwajcaria Xaver Kurmann Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans Lutz
Montreal 1976 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gregor Braun Holandia Herman Ponsteen Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Huschke
Moskwa 1980 Międzynarodowy Komitet Olimpijski Robert Dill-Bundi (SUI) Międzynarodowy Komitet Olimpijski Alain Bondue (FRA) Międzynarodowy Komitet Olimpijski Hans-Henrik Ørsted (DEN)
Los Angeles 1984 Stany Zjednoczone Steve Hegg Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Rolf Gölz Stany Zjednoczone Leonard Nitz
Seul 1988 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Gintautas Umaras Australia Dean Woods Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Dittert
Barcelona 1992 Wielka Brytania Chris Boardman Niemcy Jens Lehmann Nowa Zelandia Gary Anderson
Atlanta 1996 Włochy Andrea Collinelli Francja Philippe Ermenault Australia Bradley McGee
Sydney 2000 Niemcy Robert Bartko Niemcy Jens Lehmann Australia Bradley McGee
Ateny 2004 Wielka Brytania Bradley Wiggins Australia Bradley McGee Hiszpania Sergi Escobar
Pekin 2008 Wielka Brytania Bradley Wiggins Nowa Zelandia Hayden Roulston Wielka Brytania Steven Burke

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]