Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 1989

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 1989
1988 1990
Data 23–27 sierpnia 1989
Gospodarz Francja Chambéry, Francja
Organizator UCI
Liczba konkurencji 5

62. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1989 odbyły się we francuskim mieście Chambéry, w dniach 2327 sierpnia 1989 roku. Na mistrzostwach tych Joachim Halupczok wywalczył tytuł mistrza świata w wyścigu amatorów ze startu wspólnego, a polska drużyna w składzie: Zenon Jaskuła, Joachim Halupczok, Marek Leśniewski oraz Andrzej Sypytkowski zdobyła srebrny medal w drużynowej jeździe na czas.

Medaliści[edytuj]

Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
Klasyfikacja mężczyzn
Wyścig zawodowców ze startu wspólnego
259,3 km – (27 sierpnia)
Stany Zjednoczone Greg Lemond 6:45:59 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dmitrij Konyszew + 0:00 Irlandia Sean Kelly + 0:00
Wyścig amatorów ze startu wspólnego
185,2 km – (26 sierpnia)
Polska Joachim Halupczok 4:52:54 Francja Éric Pichon + 2:45 Francja Christophe Manin + 2:58
Drużynowa jazda na czas
100,0 km – (23 sierpnia)
 NRD
Mario Kummer
Maik Landsmann
Jan Schur
Falk Boden
2:02:36  Polska
Zenon Jaskuła
Joachim Halupczok
Marek Leśniewski
Andrzej Sypytkowski
+ 0:43  ZSRR
Jurij Manujłow
Wiktor Klimow
Jewhen Zahrebelny
Ołeh Hałkin
+ 1:01
Klasyfikacja kobiet
Wyścig ze startu wspólnego
74,1 km – (26 sierpnia)
Francja Jeannie Longo 1:56:41 Francja Catherine Marsal + 4:05 Włochy Maria Canins + 4:05
Drużynowa jazda na czas
50,9 km – (23 sierpnia)
 ZSRR
Nadieżda Kibardina
Tamara Polakowa
Laima Zilporytė
Natalja Mielechina
1:08:05  Włochy
Monica Bandini
Roberta Bonanomi
Maria Canins
Francesca Galli
+ 0:00  Francja
Valérie Simonnet
Cécile Odin
Catherine Marsal
Nathalie Cantet
+ 0:30

Szczegóły[edytuj]

Wyścig ze startu wspólnego zawodowców[edytuj]

Medal Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Greg Lemond  Stany Zjednoczone 6:45:59
Silver medal with cup.svg Dmitrij Konyszew  ZSRR + 0:00
Bronze medal with cup.svg Sean Kelly  Irlandia + 0:00
4 Steven Rooks  Holandia + 0:00
5 Thierry Claveyrolat  Francja + 0:03
6 Laurent Fignon  Francja + 0:03
7 Martin Earley  Irlandia + 0:10
8 Gianni Bugno  Włochy + 0:10
9 Rolf Sørensen  Dania + 0:10
10 Claude Criquielion  Belgia + 0:10

Wyścig ze startu wspólnego amatorów[edytuj]

Medal Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Joachim Halupczok  Polska 4:52:54
Silver medal with cup.svg Éric Pichon  Francja + 2:45
Bronze medal with cup.svg Christophe Manin  Francja + 2:58
4 Dominik Krieger  RFN + 3:00
5 Gianluca Bortolami  Włochy + 4:13
6 Robert Matwew  RFN + 4:28
7 Allen Andersson  Szwecja + 4:28
8 Daniel Castro  Argentyna + 4:28
9 Wiktor Klimow  ZSRR + 4:47
10 Oliverio Rincón  Kolumbia + 4:47
45 Zenon Jaskuła  Polska + 7:48
57 Andrzej Maćkowski  Polska + 17:14
66 Zbigniew Piątek  Polska + 19:43

Wyścig ze startu wspólnego kobiet[edytuj]

Medal Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Jeannie Longo  Francja 1:56:41
Silver medal with cup.svg Catherine Marsal  Francja + 4:05
Bronze medal with cup.svg Maria Canins  Włochy + 4:05
4 Inga Thompson  Stany Zjednoczone + 7:29
5 Madonna Harris  Nowa Zelandia + 7:29
6 Eva Orvošová  Czechosłowacja + 7:29
7 Kathleen Shannon  Australia + 7:29
8 Dany Bonnoront  Francja + 7:29
9 Roberta Bonanomi  Włochy + 7:29
10 Donna Gould  Australia + 8:18

Drużynowa jazda na czas amatorów[edytuj]

Medal Zawodnicy Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Mario Kummer
Maik Landsmann
Jan Schur
Falk Boden
 NRD 2:02:36
Silver medal with cup.svg Zenon Jaskuła
Joachim Halupczok
Marek Leśniewski
Andrzej Sypytkowski
 Polska + 0:43
Bronze medal with cup.svg Jurij Manujłow
Wiktor Klimow
Jewhen Zahrebelny
Ołeh Hałkin
 ZSRR + 1:01
4 John Frey
Jim Copeland
Mike McCarthy
John Stenner
 Stany Zjednoczone + 2:18
5 Michael Rich
Rolf Aldag
Rajmund Lehnert
Ernst Christl
 RFN + 3:14
6 Jean-Louis Harel
Sébastien Flicher
Jean-Jacques Henry
Eric Heulot
 Francja + 3:46
7 Beat Meister
Theodor Rinderknecht
Rolf Rutschmann
Michel Ansermet
 Szwajcaria + 6:16
8 Michael Guldhammer
Claus Michael Møller
Peter Meinert Nielsen
Tommy Nielsen
 Dania + 6:18
9 Justin Grindan
Andrew Logan
Bruce Keech
Craig Chapman
 Australia + 6:43
10 Stefano Zanini
Luca Colombo
Paolo Morandi
Roberto Maggioni
 Włochy + 7:07

Drużynowa jazda na czas kobiet[edytuj]

Medal Zawodniczki Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Nadieżda Kibardina
Tamara Polakowa
Laima Zilporytė
Natalja Mielechina
 ZSRR 1:08:05
Silver medal with cup.svg Monica Bandini
Roberta Bonanomi
Maria Canins
Francesca Galli
 Włochy + 0:00
Bronze medal with cup.svg Valérie Simonnet
Cécile Odin
Catherine Marsal
Nathalie Cantet
 Francja + 0:30
4 Monique Knol
Monique de Bruin
Cora Westland
Menny Top
 Holandia + 0:32
5 Elisabeth Davis
Peggy Maass
Linda Brenneman
Maureen Manley
 Stany Zjednoczone + 0:37
6 Viola Paulitz
Jutta Niehaus
Stefanie Halbach
Ruth Schmid
 RFN + 1:45
7 Marion Levin
Helena Normann
Paula Westher
Christina Vosveld
 Szwecja + 1:58
8 Luzia Zberg
Edith Schönenberger
Evelyne Müller
Brigitte Gyr
 Szwajcaria + 2:14
9 Sara Neil
Kelly Ann Way
Alison Sydor
Denise Kelly
 Kanada + 4:01
10 Nele D'Haene
Els Mertens
Heidi Van De Vijver
Sylvie Slos
 Belgia + 4:33

Tabela medalowa[edytuj]

Miejsce Reprezentacja Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1  Francja 1 2 2 5
2  ZSRR 1 1 1 3
3  Polska 1 1 0 2
4  NRD 1 0 0 1
 Stany Zjednoczone 1 0 0 1
6  Włochy 0 1 1 2
7  Irlandia 0 0 1 1

Linki zewnętrzne[edytuj]


ODP | Azja
Najwyższa jakość usług lekarze stomatolodzy radomsko Zawsze pomocni | Najlepszy dentysta na śląsku paradontoza Profesjonalny gabinet dentystyczny