Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2013
2012 2014
Ilustracja
Gustavo Miño (Paragwaj) na trasie indywidualnej jazdy na czas
Data 22–29 września 2013
Gospodarz Włochy Florencja, Włochy
Organizator UCI
Liczba konkurencji 12
Liczba reprezentacji 76
Strona internetowa

86. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbyły się w dniach 22–29 września 2013 roku we włoskiej Florencji.

Lista reprezentacji uczestniczących w mistrzostwach[edytuj]

W mistrzostwach świata wzięli udział zawodnicy i zawodniczki reprezentujący barwy 76 państw.

L.p. Reprezentacja
1.  Albania
2.  Algieria
3.  Andora
4.  Argentyna
5.  Australia
6.  Austria
7.  Azerbejdżan
8.  Belgia
9.  Białoruś
10.  Brazylia
11.  Bułgaria
12.  Chile
13.  Chorwacja
14.  Czechy
15.  Dania
16.  Ekwador
17.  Erytrea
18.  Estonia
19.  Etiopia
L.p. Reprezentacja
20.  Finlandia
21.  Francja
22.  Grecja
23.  Hiszpania
24.  Holandia
25.  Hongkong
26.  Irlandia
27.  Izrael
28.  Japonia
29.  Jordania
30.  Kanada
31.  Katar
32.  Kazachstan
33.  Kolumbia
34.  Korea Południowa
35.  Kostaryka
36.  Liban
37.  Liechtenstein
38.  Litwa
L.p. Reprezentacja
39.  Luksemburg
40.  Łotwa
41.  Macedonia
42.  Malezja
43.  Maroko
44.  Meksyk
45.  Mołdawia
46.  Monako
47.  Mongolia
48.  Niemcy
49.  Norwegia
50.  Nowa Zelandia
51.  Panama
52.  Paragwaj
53.  Polska
54.  Południowa Afryka
55.  Portugalia
56.  Rosja
57.  Rumunia
L.p. Reprezentacja
58.  Saint Kitts i Nevis
59.  San Marino
60.  Serbia
61.  Słowacja
62.  Słowenia
63.  Stany Zjednoczone
64.  Syria
65.  Szwajcaria
66.  Szwecja
67.  Tajlandia
68.  Tunezja
69.  Turcja
70.  Turkmenistan
71.  Ukraina
72.  Uzbekistan
73.  Wenezuela
74.  Węgry
75.  Wielka Brytania
76.  Włochy

Kalendarz[edytuj]

Medaliści[edytuj]

Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
Klasyfikacja mężczyzn – elite
Wyścig ze startu wspólnego[1] Portugalia Rui Costa 7:25:44 Hiszpania Joaquim Rodríguez + 0:00 Hiszpania Alejandro Valverde + 0:15
Jazda indywidualna na czas[2] Niemcy Tony Martin 1:05:36,65 Wielka Brytania Bradley Wiggins + 46,09 Szwajcaria Fabian Cancellara + 48,34
Jazda drużynowa na czas[3] Belgia Omega Pharma-Quick Step 1:04:16,81 Australia Orica GreenEDGE + 0,81 Wielka Brytania Sky Procycling + 22,55
Klasyfikacja mężczyzn do lat 23
Wyścig ze startu wspólnego[4] Słowenia Matej Mohorič 4:20:18 Południowa Afryka Louis Meintjes + 0:03 Norwegia Sondre Enger + 0:13
Jazda indywidualna na czas[5] Australia Damien Howson 49:49,97 Francja Yoann Paillot + 57,11 Dania Lasse Norman Hansen + 1:10,13
Klasyfikacja juniorów
Wyścig ze startu wspólnego[6] Holandia Mathieu van der Poel 3:33:14 Dania Mads Pedersen + 0:03 Albania Iltjan Nika + 0:03
Jazda indywidualna na czas[7] Belgia Igor Decraene 26:56,83 Dania Mathias Krigbaum + 8,66 Stany Zjednoczone Zeke Mostov + 20,97
Klasyfikacja kobiet – elite
Wyścig ze startu wspólnego[8] Holandia Marianne Vos 3:44:00 Szwecja Emma Johansson + 0:15 Włochy Rossella Ratto + 0:15
Jazda indywidualna na czas[9] Holandia Eleonora van Dijk 27:48,18 Nowa Zelandia Linda Villumsen + 24,10 Stany Zjednoczone Carmen Small + 28,74
Jazda drużynowa na czas[10] Stany Zjednoczone Team Specialized–lululemon 51:10,69 Holandia Rabobank Women Cycling Team + 1:11,09 Australia Orica-AIS + 1:33,83
Klasyfikacja juniorek
Wyścig ze startu wspólnego[11] Dania Amalie Dideriksen 2:32:23 Rosja Anastasija Jakowienko + 0:00 Ukraina Ołena Demydowa + 0:03
Jazda indywidualna na czas[12] Francja Séverine Eraud 22:42,63 Australia Alexandria Nicholls + 2,69 Australia Alexandra Manly + 8,17

Szczegóły[edytuj]

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn[edytuj]

Medal Zawodnik Państwo Czas
Gold medal icon.svg Rui Costa  Portugalia 7:25:44
Silver medal icon.svg Joaquim Rodríguez  Hiszpania + 0:00
Bronze medal icon.svg Alejandro Valverde  Hiszpania + 0:15
4. Vincenzo Nibali  Włochy + 0:15
5. Andrij Hrywko  Ukraina + 0:31
6. Peter Sagan  Słowacja + 0:34
7. Simon Clarke  Australia + 0:34
8. Maksim Iglinski  Kazachstan + 0:34
9. Philippe Gilbert  Belgia + 0:34
10. Fabian Cancellara  Szwajcaria + 0:34
19 Maciej Paterski  Polska + 1:05
33 Michał Gołaś  Polska + 2:01
52 Bartosz Huzarski  Polska + 9:36
58 Rafał Majka  Polska + 12:55

Wyścig ze startu wspólnego kobiet[edytuj]

Medal Zawodniczka Państwo Czas
Gold medal icon.svg Marianne Vos  Holandia 3:44:00
Silver medal icon.svg Emma Johansson  Szwecja + 0:15
Bronze medal icon.svg Rossella Ratto  Włochy + 0:15
4. Anna van der Breggen  Holandia + 0:33
5. Evelyn Stevens  Stany Zjednoczone + 0:46
6. Linda Villumsen  Nowa Zelandia + 0:50
7. Tatiana Guderzo  Włochy + 0:52
8. Elisa Longo Borghini  Włochy + 0:52
9. Tiffany Cromwell  Australia + 1:40
10. Tatjana Antoszyna  Rosja + 1:40
17 Paulina Brzeźna-Bentkowska  Polska + 5:03
18 Maja Włoszczowska  Polska + 5:05
21 Eugenia Bujak  Polska + 5:28

Indywidualna jazda na czas mężczyzn[edytuj]

Medal Zawodnik Państwo Czas
Gold medal icon.svg Tony Martin  Niemcy 1:05:36,65
Silver medal icon.svg Bradley Wiggins  Wielka Brytania + 46,09
Bronze medal icon.svg Fabian Cancellara  Szwajcaria + 48,34
4. Wasil Kiryjenka  Białoruś + 1:26,01
5. Taylor Phinney  Stany Zjednoczone + 2:08,00
6. Rasmus Quaade  Dania + 2:36,33
7. Marco Pinotti  Włochy + 2:41,92
8. Adriano Malori  Włochy + 2:51,07
9. Gustav Larsson  Szwecja + 2:58,47
10. Kanstancin Siucou  Białoruś + 2:59,54
24 Michał Kwiatkowski  Polska + 3:59,07
28 Maciej Bodnar  Polska + 4:18,20

Indywidualna jazda na czas kobiet[edytuj]

Medal Zawodniczka Państwo Czas
Gold medal icon.svg Eleonora van Dijk  Holandia 27:48,18
Silver medal icon.svg Linda Villumsen  Nowa Zelandia + 24,10
Bronze medal icon.svg Carmen Small  Stany Zjednoczone + 28,74
4. Evelyn Stevens  Stany Zjednoczone + 28,78
5. Trixi Worrack  Niemcy + 31,66
6. Annika Langvad  Dania + 39,51
7. Olga Zabielinska  Rosja + 40,30
8. Hanna Sołowej  Ukraina + 42,48
9. Tatjana Antoszyna  Rosja + 42,57
10. Emma Johansson  Szwecja + 52,98
16 Eugenia Bujak  Polska + 1:48,07

Drużynowa jazda na czas mężczyzn[edytuj]

Medal Drużyna Zawodnicy Czas
Gold medal icon.svg Belgia Omega Pharma-Quick Step Francja Sylvain Chavanel
Polska Michał Kwiatkowski
Niemcy Tony Martin
Holandia Niki Terpstra
Belgia Kristof Vandewalle
Słowacja Peter Velits
1:04:16,81
Silver medal icon.svg Australia Orica GreenEDGE Australia Luke Durbridge
Australia Michael Hepburn
Południowa Afryka Daryl Impey
Australia Brett Lancaster
Holandia Jens Mouris
Kanada Svein Tuft
+ 0,81
Bronze medal icon.svg Wielka Brytania Sky Procycling Norwegia Edvald Boasson Hagen
Wielka Brytania Chris Froome
Białoruś Wasil Kiryjenka
Australia Richie Porte
Białoruś Kanstancin Siucou
Wielka Brytania Geraint Thomas
+ 22,55
4. Stany Zjednoczone BMC Racing Team Wielka Brytania Steve Cummings
Włochy Daniel Oss
Stany Zjednoczone Taylor Phinney
Włochy Manuel Quinziato
Szwajcaria Michael Schär
Stany Zjednoczone Tejay van Garderen
+ 1:02,71
5. Luksemburg RadioShack-Leopard Szwajcaria Fabian Cancellara
Hiszpania Markel Irizar
Luksemburg Bob Jungels
Ukraina Jarosław Popowycz
Nowa Zelandia Hayden Roulston
Nowa Zelandia Jesse Sergent
+ 1:17,53
6. Kazachstan Pro Team Astana Słowenia Janez Brajkovič
Dania Jakob Fuglsang
Kazachstan Dmitrij Gruzdiew
Ukraina Andrij Hrywko
Estonia Tanel Kangert
Włochy Alessandro Vanotti
+ 1:21,14
7. Włochy Cannondale Pro Cycling Słowenia Kristjan Koren
Niemcy Michel Koch
Słowacja Peter Sagan
Polska Maciej Bodnar
Dania Brian Vandborg
Włochy Tiziano Dall'Antonia
+ 1:28,74
8. Stany Zjednoczone Garmin-Sharp Stany Zjednoczone Tyler Farrar
Australia Rohan Dennis
Stany Zjednoczone Christian Vande Velde
Stany Zjednoczone David Zabriskie
Wielka Brytania David Millar
Stany Zjednoczone Andrew Talansky
+ 2:01,94
9. Dania Team Saxo-Tinkoff Dania Nicki Sørensen
Dania Michael Mørkøv
Włochy Matteo Tosatto
Irlandia Nicolas Roche
Dania Mads Christiansen
Włochy Manuele Boaro
+ 2:14,17
10. Hiszpania Movistar Team Hiszpania Jonathan Castroviejo
Hiszpania Rubén Plaza
Portugalia Rui Costa
Kostaryka Andrey Amador
Hiszpania Eloy Teruel
Hiszpania Jesús Herrada
+ 2:31,03
21 Polska CCC Polsat Polkowice Polska Mateusz Taciak
Włochy Davide Rebellin
Polska Marek Rutkiewicz
Bułgaria Nikołaj Michajłow
Polska Jarosław Marycz
Polska Tomasz Kiendyś
+ 4:40,49
31. Polska BDC Marc-Pol Team Polska Mateusz Komar
Polska Kamil Gradek
Polska Piotr Kirpsza
Polska Jarosław Kowalczyk
Polska Paweł Bernas
Polska Robert Radosz
+ 6:07,57

Drużynowa jazda na czas kobiet[edytuj]

Medal Drużyna Zawodniczki Czas
Gold medal icon.svg Stany Zjednoczone Team Specialized–lululemon Niemcy Lisa Brennauer
Wielka Brytania Katie Colclough
Stany Zjednoczone Carmen Small
Stany Zjednoczone Evelyn Stevens
Holandia Eleonora van Dijk
Niemcy Trixi Worrack
51:10,69
Silver medal icon.svg Holandia Rabobank Women Cycling Team Holandia Lucinda Brand
Holandia Thalita de Jong
Francja Pauline Ferrand-Prevot
Holandia Roxane Knetemann
Holandia Annemiek van Vleuten
Holandia Marianne Vos
+ 1:11,09
Bronze medal icon.svg Australia Orica-AIS Australia Annette Edmondson
Australia Shara Gillow
Holandia Loes Gunnewijk
Australia Melissa Hoskins
Szwecja Emma Johansson
Australia Amanda Spratt
+ 1:33,83
4. Rosja RusVelo Rosja Alexandra Burczenkowa
Rosja Anastasija Czułkowa
Rosja Oksana Kozonczuk
Rosja Jelena Kuczinska
Rosja Jewgienija Romaniuta
Rosja Olga Zabielinska
+ 2:02,31
5. Włochy MCipollini-Giordana Rosja Tatjana Antoszyna
Włochy Valentina Carretta
Włochy Tatiana Guderzo
Polska Małgorzata Jasińska
Włochy Valentina Scandolara
Włochy Marta Tagliaferro
+ 2:18,83
6. Wielka Brytania Wiggle Honda Niemcy Charlotte Becker
Nowa Zelandia Emily Collins
Wielka Brytania Dani King
Australia Lauren Kitchen
Wielka Brytania Joanna Rowsell
Nowa Zelandia Linda Villumsen
+ 2:33,00
7. Holandia Team Argos-Shimano Niemcy Elke Gebhardt
Holandia Amy Pieters
Holandia Kirsten Wild
Holandia Esra Tromp
Holandia Janneke Busser-Kanis
Holandia Willeke Knol
+ 2:50,51
8. Stany Zjednoczone Optum P/B Kelly Benefit Strategies Stany Zjednoczone Jarel Holcomb
Kanada Leah Kirchnann
Kanada Denise Ramsden
Kanada Joelle Numainville
Stany Zjednoczone Jade Wilcoxson
Stany Zjednoczone Lauren Hall
+ 3:03,44
9. Belgia Sengers Ladies Cycling Team Holandia Vera Koedooder
Holandia Julia Soek
Holandia Anna van den Breggen
Belgia Sofie De Vuyst
Belgia Maaike Pospoel
szóstej zawodniczki nie zgłoszono
+ 3:05,80
10. Holandia Boels Dolmans Cycling Team Holandia Adrie Visser
Wielka Brytania Elizabeth Armitstaed
Belgia Jessie Daams
Niemcy Romy Kasper
Holandia Nina Kessler
Wielka Brytania Emma Trott
+ 3:33,70

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23[edytuj]

Medal Zawodnik Państwo Czas
Gold medal icon.svg Matej Mohorič  Słowenia 4:20:18
Silver medal icon.svg Louis Meintjes  Południowa Afryka + 0:03
Bronze medal icon.svg Sondre Enger  Norwegia + 0:13
4. Caleb Ewan  Australia + 0:13
5. Toms Skujiņš  Łotwa + 0:13
6. Davide Villella  Włochy + 0:13
7. Dylan van Baarle  Holandia + 0:13
8. Silvio Herklotz  Niemcy + 0:13
9. Julian Alaphilippe  Francja + 0:13
10. Patrick Konrad  Austria + 0:13
40 Emanuel Piaskowy  Polska + 2:33
45 Łukasz Wiśniowski  Polska + 2:33
74 Patryk Stosz  Polska + 11:40

Indywidualna jazda na czas mężczyzn do lat 23[edytuj]

Medal Zawodnik Państwo Czas
Gold medal icon.svg Damien Howson  Australia 49:49,97
Silver medal icon.svg Yoann Paillot  Francja + 57,11
Bronze medal icon.svg Lasse Norman Hansen  Dania + 1:10,13
4. Campbell Falkemore  Australia + 1:22,30
5. Lawson Craddock  Stany Zjednoczone + 1:41,38
6. Stefan Küng  Szwajcaria + 1:46,75
7. Ryan Mullen  Irlandia + 1:47,09
8. Victor Campenaerts  Belgia + 1:47,71
9. Danił Fominych  Kazachstan + 2:05,73
10. Eduardo Sepúlveda  Hiszpania + 2:10,55
18 Szymon Rekita  Polska + 2:42,38
24 Łukasz Wiśniowski  Polska + 3:07,38

Wyścig ze startu wspólnego juniorów[edytuj]

Medal Zawodnik Państwo Czas
Gold medal icon.svg Mathieu van der Poel  Holandia 3:33:14
Silver medal icon.svg Mads Pedersen  Dania + 0:03
Bronze medal icon.svg Iltjan Nika  Albania + 0:03
4. Logan Owen  Stany Zjednoczone + 0:03
5. Lorenzo Rota  Włochy + 0:03
6. Lucas Eriksson  Szwecja + 0:03
7. Scott Davies  Wielka Brytania + 0:03
8. Artiom Nycz  Rosja + 0:03
9. Sergiej Szemiakin  Kazachstan + 0:03
10. Benjamin Brkic  Austria + 0:03
12 Gracjan Szeląg  Polska + 0:03
18 Piotr Konwa  Polska + 0:03
85 Michał Paluta  Polska + 10:17
119 Mateusz Kazimierczak  Polska + 13:27

Wyścig ze startu wspólnego juniorek[edytuj]

Medal Zawodniczka Państwo Czas
Gold medal icon.svg Amalie Dideriksen  Dania 2:32:23
Silver medal icon.svg Anastasija Jakowienko  Rosja + 0:00
Bronze medal icon.svg Ołena Demydowa  Ukraina + 0:03
4. Jessenia Meneses  Kolumbia + 0:18
5. Milda Jankauskaitė  Litwa + 0:34
6. Tereza Medveďová  Słowacja + 0:34
7. Séverine Eraud  Francja + 0:34
8. Alexandra Manly  Australia + 0:34
9. Kelly Catlin  Stany Zjednoczone + 0:34
10. Jeanne Korevaar  Holandia + 0:34
27 Bogumiła Dziuba  Polska + 2:50
53 Agata Drozdek  Polska + 11:54

Indywidualna jazda na czas juniorów[edytuj]

Medal Zawodnik Państwo Czas
Gold medal icon.svg Igor Decraene  Belgia 26:56,83
Silver medal icon.svg Mathias Krigbaum  Dania + 8,66
Bronze medal icon.svg Zeke Mostov  Stany Zjednoczone + 20,97
4. Joshua Stritzinger  Niemcy + 23,64
5. Matthew Gibson  Wielka Brytania + 30,16
6. Ole Forfang  Norwegia + 44,21
7. Corentin Ermenault  Francja + 44,40
8. Dmitrij Riwe  Kazachstan + 46,24
9. Nikołaj Czerkasow  Rosja + 49,87
10. Michael Dessau  Stany Zjednoczone + 53,16
15 Michał Paluta  Polska + 1:06,82
16 Piotr Konwa  Polska + 1:09,69

Indywidualna jazda na czas juniorek[edytuj]

Medal Zawodniczka Państwo Czas
Gold medal icon.svg Séverine Eraud  Francja 22:42,63
Silver medal icon.svg Alexandria Nicholls  Australia + 2,69
Bronze medal icon.svg Alexandra Manly  Australia + 8,17
4. Žavinta Titenytė  Litwa + 11,49
5. Anastasija Jakowienko  Rosja + 13,05
6. Demi de Jong  Holandia + 14,11
7. Kelly Catlin  Stany Zjednoczone + 20,72
8. Floortje Mackaij  Holandia + 21,04
9. Kinley Gibson  Kanada + 22,81
10. Luisa Kattinger  Niemcy + 23,47
19 Agata Drozdek  Polska + 46,62
28 Bogumiła Dziuba  Polska + 55,90

Tabela medalowa[edytuj]

Miejsce Reprezentacja
Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1.  Holandia 3 1 0 4
2.  Belgia 2 0 0 2
3.  Australia 1 2 2 5
4.  Dania 1 2 1 4
5.  Francja 1 1 0 2
6.  Stany Zjednoczone 1 0 2 3
7.  Niemcy 1 0 0 1
 Portugalia 1 0 0 1
 Słowenia 1 0 0 1
10.  Hiszpania 0 1 1 2
 Wielka Brytania 0 1 1 2
12.  Nowa Zelandia 0 1 0 1
 Południowa Afryka 0 1 0 1
 Rosja 0 1 0 1
 Szwecja 0 1 0 1
16.  Albania 0 0 1 1
 Norwegia 0 0 1 1
 Szwajcaria 0 0 1 1
 Ukraina 0 0 1 1
 Włochy 0 0 1 1

Przypisy

  1. Road Race Men Elite (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  2. Time Trial Elite Men (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  3. Team Time Trial Men (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  4. Road Race Men Under 23 (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  5. Time Trial U23 Men (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  6. Road Race Men Juniors (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  7. Time Trial Junior Men (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  8. Road Race Women Elite (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  9. Time Trial Elite Women (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  10. Team Time Trial Women (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  11. Road Race Women Juniors (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  12. Time Trial Junior Women (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].

Linki zewnętrzne[edytuj]


ODP | Azja
wczasy nad morzem Łeba noclegi nad morzem | Sylwester 2013 Sylwester w górach Zabawa sylwestrowa | pokoje noclegi Karwia pokoje gościnne urlop nad morzem