Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2014
2013 2015
Ilustracja
Medaliści wyścigu ze startu wspólnego mężczyzn na podium: Simon Gerrans, Michał Kwiatkowski i Alejandro Valverde
Data 20–28 września 2014
Gospodarz Hiszpania Ponferrada, Hiszpania
Organizator UCI
Liczba konkurencji 12
Liczba zawodników 1008
(273 kobiety i
735 mężczyzn)
Liczba reprezentacji 70
Strona internetowa

87. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbyły się w dniach 20–28 września 2014 w hiszpańskim mieście Ponferrada. Były to siódme zorganizowane w tym kraju mistrzostwa świata (poprzednio w: 1965, 1973, 1984, 1992, 1997 i 2005). Jedynie amerykańska, kobieca grupa Team Specialized–lululemon oraz Dunka Amalie Dideriksen w wyścigu wspólnym juniorek zdołali obronić tytuły mistrzyń świata. Wśród multimedalistów najlepszą okazała się Niemka Lisa Brennauer, która zdobyła trzy medale: dwa złote w indywidualnej i drużynowej jeździe na czas oraz srebrny w wyścigu ze startu wspólnego.

Polacy w mistrzostwach zdobyli trzy medale: złoty Michał Kwiatkowski, zostając mistrzem świata w wyścigu ze startu wspólnego i brązowy w jeździe drużynowej na czas startując w grupie Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team oraz brązowy Agnieszka Skalniak w wyścigu ze startu wspólnego juniorek.

Kalendarium zawodów[edytuj]

Cycling (road) pictogram.svg Kalendarz MŚ w kolarstwie szosowym 2014[1]
Konkurencja (dystans) Data
21.09 22.09 23.09 24.09 25.09 26.09 27.09 28.09
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (254,8 km) 10:00–16:35
Jazda indywidualna na czas (47,1 km) 13:30–17:00
Jazda drużynowa na czas (57,1 km) 14:00–17:05
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego (182,0 km) 13:00–17:40
Jazda indywidualna na czas (36,15 km) 14:00–16:35
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego (127,4 km) 9:00–12:15
Jazda indywidualna na czas (29,5 km) 10:00–12:40
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (127,4 km) 14:00–17:20
Jazda indywidualna na czas (29,5 km) 14:30–16:45
Jazda drużynowa na czas (36,15 km) 10:00–11:25
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego (72,8 km) 9:00–11:10
Jazda indywidualna na czas (13,9 km) 10:00–11:30

Lista uczestniczących reprezentacji[edytuj]

W mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym brało udział 1008 osób (273 kobiety i 735 mężczyzn) z 70 reprezentacji[2]. Najliczniejsze reprezentacje wystawiły: Belgia (55 osób), Włochy (53) i Francja (52). Obowiązywał specjalny system kwalifikacji ustalony przez UCI dla jazd drużynowych oraz przyznający odpowiednią liczbę miejsc dla danej reprezentacji w pozostałych konkurencjach.

Cycling (road) pictogram.svg Reprezentacje biorące udział w MŚ w kolarstwie szosowym 2014
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
1.  Albania (0 / 4) – 4
2.  Algieria (0 / 7) – 7
3.  Argentyna (0 / 7) – 7
4.  Australia (14 / 24) – 38
5.  Austria (4 / 14) – 18
6.  Azerbejdżan (0 / 6) – 6
7.  Belgia (15 / 40) – 55
8.  Białoruś (2 / 10) – 12
9.  Brazylia (5 / 7) – 12
10.  Bułgaria (0 / 1) – 1
11.  Chile (0 / 4) – 4
12.  Chorwacja (2 / 6) – 8
13.  Czechy (3 / 4) – 7
14.  Dania (3 / 21) – 24
15.  Egipt (2 / 2) – 4
16.  Ekwador (0 / 2) – 2
17.  Erytrea (0 / 7) – 7
18.  Estonia (3 / 7) – 10
19.  Finlandia (2 / 4) – 6
20.  Francja (11 / 41) – 52
21.  Grecja (1 / 2) – 3
22.  Hiszpania (9 / 33) – 42
23.  Holandia (18 / 33) – 51
24.  Honduras (0 / 1) – 1
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
25.  Irlandia (1 / 12) – 13
26.  Izrael (2 / 3) – 5
27.  Japonia (4 / 7) – 11
28.  Kanada (10 / 8) – 18
29.  Katar (0 / 1) – 1
30.  Kazachstan (4 / 18) – 22
31.  Kolumbia (4 / 20) – 24
32.  Kostaryka (0 / 3) – 3
33.  Liechtenstein (0 / 1) – 1
34.  Litwa (6 / 3) – 9
35.  Luksemburg (1 / 7) – 8
36.  Łotwa (3 / 7) – 10
37.  Macedonia (0 / 3) – 3
38.  Maroko (0 / 12) – 12
39.  Mauritius (1 / 0) – 1
40.  Meksyk (5 / 6) – 11
41.  Mołdawia (0 / 2) – 2
42.  Namibia (0 / 1) – 1
43.  Niemcy (14 / 30) – 44
44.  Norwegia (5 / 18) – 23
45.  Nowa Zelandia (5 / 6) – 11
46.  Paragwaj (0 / 1) – 1
47.  Polska (12 / 30) – 42
48.  Południowa Afryka (6 / 10) – 16
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
49.  Portugalia (1 / 14) – 15
50.  Rosja (11 / 30) – 41
51.  Rumunia (2 / 7) – 9
52.  Rwanda (0 / 3) – 3
53.  Saint Kitts i Nevis (1 / 0) – 1
54.  Salwador (0 / 1) – 1
55.  Serbia (1 / 3) – 4
56.  Singapur (0 / 1) – 1
57.  Słowacja (1 / 11) – 12
58.  Słowenia (4 / 22) – 26
59.  Stany Zjednoczone (21 / 20) – 41
60.  Szwajcaria (10 / 15) – 25
61.  Szwecja (9 / 8) – 17
62.  Turcja (3 / 8) – 11
63.  Ukraina (2 / 15) – 17
64.  Urugwaj (0 / 1) – 1
65.  Uzbekistan (1 / 5) – 6
66.  Wenezuela (0 / 11) – 11
67.  Węgry (2 / 5) – 7
68.  Wielka Brytania (11 / 22) – 33
69.  Wietnam (0 / 1) – 1
70.  Włochy (16 / 37) – 53

Zawodnicy i zawodniczki polscy[edytuj]

Do mistrzostw świata, Polski Związek Kolarski oraz szefowie grup zawodowych (wyścigi drużynowe) zgłosili 42 osoby (30 zawodników i 12 zawodniczek)[3][a].

Agnieszka Skalniak, brązowa medalistka wyścigu juniorek ze startu wspólnego
Cycling (road) pictogram.svg Zawodnicy i zawodniczki polscy na MŚ w kolarstwie szosowym 2014[b]
L.p. Zawodnik / Zawodniczka Grupa / Klub Konkurencja
Mężczyźni
1. Dawid Adamczyk WLKS Krakus BBC Czaja Kraków start wspólny juniorów
2. Paweł Bernas BDC-MarcPol druż. jazda na czas
3. Maciej Bodnar Cannondale Pro Cycling druż. jazda na czas, ind. jazda na czas, start wspólny
4. Piotr Brożyna Telkom Gimex start wspólny do lat 23
5. Karol Domagalski Caja Rural druż. jazda na czas
6. Michał Gołaś Omega Pharma-Quick Step start wspólny
7. Kamil Gradek BDC-MarcPol druż. jazda na czas
8. Mikołaj Gutek KK Tarnovia Tarnowo Podgórne ind. jazda na czas juniorów
9. Bartosz Huzarski Team NetApp-Endura start wspólny
10. Błażej Janiaczyk BDC-MarcPol druż. jazda na czas
11. Przemysław Kasperkiewicz Bauknecht-Author ind. jazda na czas do lat 23, start wspólny do lat 23
12. Tomasz Kiendyś CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas
13. Piotr Kirpsza BDC-MarcPol druż. jazda na czas
14. Karosław Kowalczyk BDC-MarcPol druż. jazda na czas
15. Michał Kwiatkowski Omega Pharma-Quick Step druż. jazda na czas, start wspólny
16. Eryk Latoń BDC-MarcPol start wspólny do lat 23
17. Jarosław Marycz CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas
18. Bartłomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice start wspólny
19. Przemysław Niemiec Lampre-Merida start wspólny
20. Arkadiusz Owsian ActiveJet Team start wspólny do lat 23
21. Maciej Paterski CCC Polsat Polkowice start wspólny
22. Michał Podlaski ActiveJet Team start wspólny
23. Paweł Poljański Tinkoff-Saxo start wspólny
24. Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas
25. Szymon Sajnok Cartusia Kartuzy ind. jazda na czas juniorów
26. Damian Sławek LKS POM Strzelce Krajeńskie start wspólny juniorów
27. Patryk Soliński GKK Opty Mazowsze Grodzisk Mazowiecki start wspólny juniorów
28. Adam Stachowiak BDC-MarcPol druż. jazda na czas
29. Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas, ind. jazda na czas
30. Bartosz Warchoł TKK Pacific Toruń start wspólny do lat 23
Kobiety
1. Paulina Brzeźna-Bentkowska TKK Pacific Toruń start wspólny
2. Eugenia Bujak BTC City Lublana druż. jazda na czas, ind. jazda na czas, start wspólny
3. Małgorzata Jasińska ALÉ-Cipollini start wspólny
4. Marta Lach UKS Sokół Kęty start wspólny juniorek
5. Katarzyna Niewiadoma Rabo Liv Women Cycling Team start wspólny
6. Katarzyna Pawłowska Boels-Dolmans druż. jazda na czas, ind. jazda na czas
7. Daria Pikulik BCM Nowatex Ziemia Darłowska ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek
8. Anna Plichta TKK Pacific Toruń start wspólny
9. Nikol Płosaj UKS Jedynka Limaro Kórnik start wspólny juniorek
10. Natalia Radzicka UKS Jedynka Limaro Kórnik ind. jazda na czas juniorek
11. Agnieszka Skalniak Tramwajarz Łódź start wspólny juniorek
12. Ewelina Szybiak Vaiano Fondriest start wspólny

Obrońcy tytułów[edytuj]

Cycling (road) pictogram.svg Broniący tytułów MŚ
Mężczyźni
Konkurencja Mistrz świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Portugalia Rui Costa 23. miejsce
Jazda indywidualna na czas Niemcy Tony Martin Silver medal icon.svg miejsce
Jazda drużynowa na czas Belgia Omega Pharma-Quick Step Bronze medal icon.svg miejsce
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego Słowenia Matej Mohorič[c] nie startował
Jazda indywidualna na czas Australia Damien Howson[d] nie startował
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego Holandia Mathieu van der Poel[e] nie startował
Jazda indywidualna na czas Belgia Igor Decraene nie startował
Kobiety
Konkurencja Mistrzyni świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Holandia Marianne Vos 10. miejsce
Jazda indywidualna na czas Holandia Eleonora van Dijk 7. miejsce
Jazda drużynowa na czas Stany Zjednoczone Team Specialized–lululemon Gold medal icon.svg miejsce
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego Dania Amalie Dideriksen Gold medal icon.svg miejsce
Jazda indywidualna na czas Francja Séverine Eraud nie startowała

Premie[edytuj]

Cycling (road) pictogram.svg Nagrody pieniężne[4][f]
Miejsce Konkurencja
Jazdy drużynowe Jazdy indywidualne na czas Wyścigi ze startu wspólnego
Elita Elita Orlicy (do lat 23) Juniorzy / Juniorki Elita Orlicy (do lat 23) Juniorzy / Juniorki
Gold medal icon.svg 33.333 3.833 € 3.067 € 767 € 7.667 € 3.833 € 1.533 €
Silver medal icon.svg 20.833 € 2.300 € 1.533 € 383 € 5.367 € 2.683 € 1.150 €
Bronze medal icon.svg 16.666 € 1.633 € 767 € 230 € 3.067 € 1.533 € 767 €
4 8.333 €
5 4.166 €

Medaliści[edytuj]

Konkurencja
dystans – (data)
(liczba startujących)
Złoto: Gold medal world centered-2.svg Czas
(prędkość)
Srebro: Silver medal world centered-2.svg Czas Brąz: Bronze medal world centered-2.svg Czas
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego
254,8 km – (28 września)
(204 zaw. z 44 rep.)
[5]
Polska Michał Kwiatkowski Jersey rainbow.svg 6:29:07
(39,288 km/h)
Australia Simon Gerrans + 0:01 Hiszpania Alejandro Valverde + 0:01
Jazda indywidualna na czas
47,1 km – (24 września)
(64 zaw. z 38 rep.)
[6]
Wielka Brytania Bradley Wiggins Jersey rainbow.svg 56:25,52
(50,083 km/h)
Niemcy Tony Martin + 26,23 Holandia Tom Dumoulin + 40,64
Jazda drużynowa na czas
57,1 km – (21 września)
(29 druż. – 174 zaw. z 36 rep.)
[7]
Stany Zjednoczone BMC Racing Team 1:03:29,85
(53,954 km/h)
Australia Orica GreenEDGE + 31,84 Belgia Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team + 35,22
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego
182,0 km – (26 września)
(162 zaw. z 42 rep.)
[8]
Norwegia Sven Erik Bystrøm Jersey rainbow.svg 4:32:39
(40,051 km/h)
Australia Caleb Ewan + 0:07 Norwegia Kristoffer Skjerping + 0:07
Jazda indywidualna na czas
36,15 km – (22 września)
(63 zaw. z 40 rep.)
[9]
Australia Campbell Flakemore Jersey rainbow.svg 43:49,94
(49,484 km/h)
Irlandia Ryan Mullen + 0,48 Szwajcaria Stefan Küng + 9,22
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego
127,4 km – (27 września)
(187 zaw. z 55 rep.)
Niemcy Jonas Bokeloh Jersey rainbow.svg 3:07:00
(40,624 km/h)
Rosja Aleksandr Kulikowski + 0:00 Holandia Peter Lenderink + 0:00
Jazda indywidualna na czas
29,5 km – (23 września)
(69 zaw. z 40 rep.)
[10]
Niemcy Lennard Kämna Jersey rainbow.svg 36:13,49
(48,861 km/h)
Stany Zjednoczone Adrien Costa + 44,66 Australia Michael Storer + 58,11
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego
127,4 km – (27 września)
(134 zaw. z 40 rep.)
[11]
Francja Pauline Ferrand-Prévot Jersey rainbow.svg 3:29:21
(36,513 km/h)
Niemcy Lisa Brennauer + 0:00 Szwecja Emma Johansson + 0:00
Jazda indywidualna na czas
29,5 km – (23 września)
(49 zaw. z 30 rep.)
[12]
Niemcy Lisa Brennauer Jersey rainbow.svg 38:48,16
(45,615 km/h)
Ukraina Hanna Sołowej + 18,68 Stany Zjednoczone Evelyn Stevens + 21,25
Jazda drużynowa na czas
36,15 km – (21 września)
(14 druż. – 84 zaw. z 22 rep.)
[13]
Stany Zjednoczone Team Specialized–lululemon 43:33,35
(49,798 km/h)
Australia Orica-AIS + 1:17,56 Włochy Astana BePink + 2:19,64
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego
72,8 km – (26 września)
(93 zaw. z 35 rep.)
[14]
Dania Amalie Dideriksen Jersey rainbow.svg 2:02:59
(35,517 km/h)
Włochy Sofia Bertizzolo + 0:00 Polska Agnieszka Skalniak + 0:00
Jazda indywidualna na czas
13,9 km – (22 września)
(49 zaw. z 29 rep.)
[15]
Australia Macey Stewart Jersey rainbow.svg 20:08,39
(41,410 km/h)
Dania Pernille Mathiesen + 10,79 Australia Anna-Leeza Hull + 13,31

Szczegóły[edytuj]

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn[edytuj]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Michał Kwiatkowski  Polska 6:29:07
Silver medal icon.svg Simon Gerrans  Australia + 0:01
Bronze medal icon.svg Alejandro Valverde  Hiszpania + 0:01
4 Matti Breschel  Dania + 0:01
5 Greg van Avermaet  Belgia + 0:01
6 Tony Gallopin  Francja + 0:01
7 Philippe Gilbert  Belgia + 0:04
8 Alexander Kristoff  Norwegia + 0:07
9 John Degenkolb  Niemcy + 0:07
10 Nacer Bouhanni  Francja + 0:07
17 Maciej Paterski  Polska + 0:07
58 Michał Gołaś  Polska + 2:31

Wyścig ze startu wspólnego kobiet[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Pauline Ferrand-Prévot  Francja 3:29:21
Silver medal icon.svg Lisa Brennauer  Niemcy + 0:00
Bronze medal icon.svg Emma Johansson  Szwecja + 0:00
4 Giorgia Bronzini  Włochy + 0:00
5 Tiffany Cromwell  Australia + 0:00
6 Shelley Olds  Stany Zjednoczone + 0:00
7 Elizabeth Armitstead  Wielka Brytania + 0:00
8 Linda Villumsen  Nowa Zelandia + 0:00
9 Hanna Sołowej  Ukraina + 0:00
10 Marianne Vos  Holandia + 0:00
11 Katarzyna Niewiadoma  Polska + 0:00
18 Paulina Brzeźna-Bentkowska  Polska + 0:41
19 Małgorzata Jasińska  Polska + 0:41

Indywidualna jazda na czas mężczyzn[edytuj]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Bradley Wiggins  Wielka Brytania 56:25,52
Silver medal icon.svg Tony Martin  Niemcy + 26,23
Bronze medal icon.svg Tom Dumoulin  Holandia + 40,64
4 Wasil Kiryjenka  Białoruś + 47,92
5 Rohan Dennis  Australia + 57,74
6 Adriano Malori  Włochy + 1:11,62
7 Nelson Oliveira  Portugalia + 1:21,63
8 Anton Worobjow  Rosja + 1:29,66
9 Jan Bárta  Czechy + 1:43,41
10 Jonathan Castroviejo  Hiszpania + 1:44,20
16 Maciej Bodnar  Polska + 2:22,28
32 Mateusz Taciak  Polska + 3:31,78

Indywidualna jazda na czas kobiet[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Lisa Brennauer  Niemcy 38:48,16
Silver medal icon.svg Hanna Sołowej  Ukraina + 18,68
Bronze medal icon.svg Evelyn Stevens  Stany Zjednoczone + 21,25
4 Mieke Kröger  Niemcy + 38,29
5 Ann-Sophie Duyck  Belgia + 45,31
6 Karol-Ann Canuel  Kanada + 51,26
7 Eleonora van Dijk  Holandia + 1:11,64
8 Alison Powers  Stany Zjednoczone + 1:14,17
9 Linda Villumsen  Nowa Zelandia + 1:14,28
10 Trixi Worrack  Niemcy + 1:15,25
19 Eugenia Bujak  Polska + 2:33,04
42 Katarzyna Pawłowska  Polska + 5:14,67

Drużynowa jazda na czas mężczyzn[edytuj]

Miejsce Drużyna Zawodnicy Czas
Gold medal icon.svg Stany Zjednoczone BMC Racing Team Australia Rohan Dennis
Szwajcaria Silvan Dillier
Włochy Daniel Oss
Włochy Manuel Quinziato
Stany Zjednoczone Tejay van Garderen
Słowacja Peter Velits
1:03:29,85
Silver medal icon.svg Australia Orica GreenEDGE Australia Luke Durbridge
Australia Michael Hepburn
Australia Damien Howson
Australia Brett Lancaster
Holandia Jens Mouris
Kanada Svein Tuft
+ 31,84
Bronze medal icon.svg Belgia Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team Belgia Tom Boonen
Polska Michał Kwiatkowski
Niemcy Tony Martin
Belgia Pieter Serry
Holandia Niki Terpstra
Belgia Julien Vermote
+ 35,22
4. Wielka Brytania Team Sky Włochy Dario Cataldo
Białoruś Wasil Kiryjenka
Włochy Salvatore Puccio
Białoruś Kanstancin Siucou
Wielka Brytania Geraint Thomas
Wielka Brytania Bradley Wiggins
+ 37,29
5. Rosja Tinkoff-Saxo Włochy Daniele Bennati
Włochy Manuele Boaro
Dania Christopher Juul-Jensen
Irlandia Nicolas Roche
Australia Michael Rogers
Dania Michael Valgren
+ 46,59
6. Hiszpania Movistar Team Kostaryka Andrey Amador
Wielka Brytania Alex Dowsett
Hiszpania Imanol Erviti
Hiszpania Jon Izagirre
Włochy Adriano Malori
Niemcy Jasha Sütterlin
+ 51,37
7. Stany Zjednoczone Trek Factory Racing Szwajcaria Fabian Cancellara
Hiszpania Markel Irizar
Ukraina Jarosław Popowycz
Nowa Zelandia Jesse Sergent
Belgia Jasper Stuyven
Belgia Kristof Vandewalle
+ 1:01,47
8. Holandia Team Giant-Shimano Niemcy Nikias Arndt
Holandia Tom Dumoulin
Stany Zjednoczone Chad Haga
Niemcy Marcel Kittel
Szwecja Tobias Ludvigsson
Austria Georg Preidler
+ 1:26,60
9. Włochy Cannondale Polska Maciej Bodnar
Włochy Alessandro De Marchi
Niemcy Michel Koch
Słowenia Kristijan Koren
Włochy Alan Marangoni
Słowacja Peter Sagan
+ 1:28,56
10. Stany Zjednoczone Garmin-Sharp Nowa Zelandia Jack Bauer
Stany Zjednoczone Tyler Farrar
Holandia Sebastian Langeveld
Litwa Ramūnas Navardauskas
Stany Zjednoczone Andrew Talansky
Holandia Dylan van Baarle
+ 1:44,80
18 Polska CCC Polsat Polkowice Polska Tomasz Kiendyś
Polska Jarosław Marycz
Bułgaria Nikołaj Michajłow
Polska Marek Rutkiewicz
Białoruś Branisłau Samojłau
Polska Mateusz Taciak
+ 3:36,90
28. Polska BDC Marc-Pol Polska Paweł Bernas
Polska Kamil Gradek
Polska Błażej Janiaczyk
Polska Piotr Kirpsza
Polska Jarosław Kowalczyk
Polska Adam Stachowiak
+ 6:51,56

Drużynowa jazda na czas kobiet[edytuj]

Miejsce Drużyna Zawodniczki Czas
Gold medal icon.svg Stany Zjednoczone Team Specialized–lululemon Holandia Chantal Blaak
Niemcy Lisa Brennauer
Kanada Karol-Ann Canuel
Stany Zjednoczone Carmen Small
Stany Zjednoczone Evelyn Stevens
Niemcy Trixi Worrack
43:33,35
Silver medal icon.svg Australia Orica-AIS Australia Annette Edmondson
Australia Melissa Hoskins
Szwecja Emma Johansson
Australia Jessie MacLean
Włochy Valentina Scandolara
Australia Amanda Spratt
+ 1:17,56
Bronze medal icon.svg Włochy Astana BePink Białoruś Alena Amialusik
Włochy Simona Frapporti
Szwajcaria Doris Schweizer
Stany Zjednoczone Alison Tetrick
Włochy Silvia Valsecchi
Włochy Susanna Zorzi
+ 2:19,64
4. Stany Zjednoczone Optum P/B Kelly Benefit Strategies Kanada Annie Ewart
Stany Zjednoczone Lauren Hall
Stany Zjednoczone Janel Holcomb
Kanada Leah Kirchmann
Stany Zjednoczone Brianna Walle
Stany Zjednoczone Jade Wilcoxson
+ 2:25,75
5. Holandia Boels Dolmans Cycling Team Wielka Brytania Elizabeth Armitstead
Belgia Jessie Daams
Niemcy Romy Kasper
Luksemburg Christine Majerus
Polska Katarzyna Pawłowska
Holandia Eleonora van Dijk
+ 3:33,70
6. Stany Zjednoczone UnitedHealthcare Nowa Zelandia Rushlee Buchanan
Kanada Cari Higgins
Wielka Brytania Sharon Laws
Stany Zjednoczone Alison Powers
Stany Zjednoczone Lauren Tamayo
Stany Zjednoczone Ruth Winder
+ 2:43,80
7. Szwajcaria Bigla Cycling Team Niemcy Elke Gebhardt
Austria Jacqueline Hahn
Szwajcaria Nicole Hanselmann
Australia Taryn Heather
Holandia Vera Koedooder
Finlandia Lotta Lepistö
+ 2:55,54
8. Holandia Team Giant-Shimano Holandia Marijn de Vries
Niemcy Claudia Lichtenberg
Holandia Floortje Mackaij
Szwecja Sara Mustonen
Holandia Amy Pieters
Belgia Maaike Polspoelo
+ 3:45,05
9. Norwegia Hitec Products Norwegia Miriam Bjørnsrud
Norwegia Vita Heine
Norwegia Cecilie Gotaas Johnsen
Dania Julie Leth
Norwegia Emilie Moberg
Szwecja Sara Olsson
+ 4:01,38
10. Rosja RusVelo Rosja Tatjana Antoszyna
Rosja Aleksandra Burczenkowa
Rosja Anastasija Czułkowa
Rosja Oksana Kozonczuk
Rosja Jelena Kuczinska
Rosja Marija Sawicka
+ 4:07,66

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23[edytuj]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Sven Erik Bystrøm  Norwegia 4:32:39
Silver medal icon.svg Caleb Ewan  Australia + 0:07
Bronze medal icon.svg Kristoffer Skjerping  Norwegia + 0:07
4 Tiesj Benoot  Belgia + 0:07
5 Sondre Holst Enger  Norwegia + 0:07
6 Iuri Filosi  Włochy + 0:07
7 Hernando Bohórquez  Kolumbia + 0:07
8 Ilja Dawidienok  Kazachstan + 0:07
9 Silvio Herklotz  Niemcy + 0:07
10 Mathieu van der Poel  Holandia + 0:07
85 Arkadiusz Owsian  Polska + 10:34
92 Bartosz Warchoł  Polska + 11:48
100 Przemysław Kasperkiewicz  Polska + 11:48

Indywidualna jazda na czas mężczyzn do lat 23[edytuj]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Campbell Flakemore  Australia 43:49,94
Silver medal icon.svg Ryan Mullen  Irlandia + 0,48
Bronze medal icon.svg Stefan Küng  Szwajcaria + 9,22
4 Rafael Reis  Portugalia + 19,32
5 Maximilian Schachmann  Niemcy + 37,84
6 Jon Dibben  Wielka Brytania + 38,28
7 Andreas Vangstad  Norwegia + 44,88
8 Louis Meintjes  Południowa Afryka + 48,36
9 Frederik Frison  Belgia + 1:07,22
10 James Oram  Nowa Zelandia + 1:09,57
37 Przemysław Kasperkiewicz  Polska + 2:37,62

Wyścig ze startu wspólnego juniorów[edytuj]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Jonas Bokeloh  Niemcy 3:07:00
Silver medal icon.svg Aleksandr Kulikowski  Rosja + 0:00
Bronze medal icon.svg Peter Lenderink  Holandia + 0:00
4 Edoardo Affini  Włochy + 0:00
5 Magnus Klaris  Dania + 0:00
6 Izidor Penko  Słowenia + 0:00
7 Lukas Eriksson  Szwecja + 0:00
8 Lorenzo Fortunato  Włochy + 0:00
9 Leo Danes  Francja + 0:00
10 Sjoerd Bax  Holandia + 0:00
97 Patryk Soliński  Polska + 12:09

Wyścig ze startu wspólnego juniorek[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Amalie Dideriksen  Dania 2:02:59
Silver medal icon.svg Sofia Bertizzolo  Włochy + 0:00
Bronze medal icon.svg Agnieszka Skalniak  Polska + 0:00
4 Nikola Nosková  Czechy + 0:00
5 Lisa Klein  Niemcy + 0:00
6 Gréta Richioud  Francja + 0:00
7 Jeanne Korevaar  Holandia + 0:00
8 Jelena Erić  Serbia + 0:00
9 Saartje Vandenbroucke  Belgia + 0:00
10 Mathilde Cartal  Francja + 0:00
12 Daria Pikulik  Polska + 0:00
34 Nikol Płosaj  Polska + 0:15
58 Marta Lach  Polska + 9:43

Indywidualna jazda na czas juniorów[edytuj]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Lennard Kämna  Niemcy 20:08,39
Silver medal icon.svg Adrien Costa  Stany Zjednoczone + 10,79
Bronze medal icon.svg Michael Storer  Australia + 13,31
4 Filippo Ganna  Włochy + 13,81
5 Zeke Mostov  Stany Zjednoczone + 26,47
6 Tom Wirtgen  Luksemburg + 26,63
7 Sven Reutter  Niemcy + 27,69
8 Michael O'Loughlin  Irlandia + 28,23
9 Jaime Restrepo  Kolumbia + 38,91
10 Matthew Gibson  Wielka Brytania + 44,73
13 Mikołaj Gutek  Polska + 1:58,45
17 Szymon Sajnok  Polska + 2:17,32

Indywidualna jazda na czas juniorek[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Macey Stewart  Australia 20:08,39
Silver medal icon.svg Pernille Mathiesen  Dania + 10,79
Bronze medal icon.svg Anna-Leeza Hull  Australia + 13,31
4 Alexandra Manly  Australia + 13,81
5 Emma White  Stany Zjednoczone + 26,47
6 Greta Richioud  Francja + 26,63
7 Melissa Lowther  Wielka Brytania + 27,69
8 Aafke Soet  Holandia + 28,23
9 Daria Pikulik  Polska + 38,91
10 Darja Jegorowa  Rosja + 44,73
18 Natalia Radzicka  Polska + 1:08,78

Tabela medalowa oraz multimedaliści[edytuj]

Tabela medalowa
Miejsce Reprezentacja Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1.  Niemcy 3 2 0 5
2.  Australia 2 4 2 8
3.  Stany Zjednoczone 2 1 1 4
4.  Dania 1 1 0 2
5.  Norwegia 1 0 1 2
 Polska 1 0 1 2
7.  Francja 1 0 0 1
 Wielka Brytania 1 0 0 1
9.  Włochy 0 1 1 2
10.  Irlandia 0 1 0 1
 Rosja 0 1 0 1
 Ukraina 0 1 0 1
13.  Holandia 0 0 2 2
14.  Belgia 0 0 1 1
 Hiszpania 0 0 1 1
 Szwajcaria 0 0 1 1
 Szwecja 0 0 1 1
Multimedaliści
L.p. Zawodnik / Zawodniczka Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1. Niemcy Lisa Brennauer 2 1 0 3
2. Polska Michał Kwiatkowski 1 0 1 2
Stany Zjednoczone Evelyn Stevens 1 0 1 2
4. Szwecja Emma Johansson 0 1 1 2
Niemcy Tony Martin 0 1 1 2
Multimedalistka, Niemka Lisa Brennauer

Uwagi

  1. Składy powołanych do wyścigów indywidualnych podają krajowe związki kolarskie będące członkami UCI, natomiast do wyścigów drużynowych składy podają kolarskie grupy zawodowe zarejestrowane w UCI.
  2. Do oficjalnej reprezentacji Polski, wysyłanej na mistrzostwa z ramienia Polskiego Związku Kolarskiego zalicza się tylko osoby w konkurencjach indywidualnych (→ Skład reprezentacji Polski na szosowe MŚ w Ponferradzie. archiwum.pzkol.pl).
  3. Słoweniec Matej Mohorič startował tylko w jeździe indywidualnej na czas elity i nie bronił tytułu mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego do lat 23.
  4. Australijczyk Damien Howson startował tylko w jeździe drużynowej w grupie Orica GreenEDGE. Nie bronił więc tytułu mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas do lat 23.
  5. Holender Mathieu van der Poel przekroczył wiek dla juniorów. Z tego względu startował w grupie do lat 23.
  6. Wymienione kwoty dotyczą premii wypłacanych przez światową federację UCI. Ponadto w niektórych przypadkach wypłacane są nagrody z krajowych związków kolarskich, nagrody państwowe, nagrody wynikające z kontraktów z grupami zawodowymi czy też ze zleceń reklamodawców.

Przypisy

  1. UCI ROAD WZORLD CHAMPIONSHIPS PONFERRADA 2014. COMPETITION GUIDE. (Sport competition schedule). (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-10-02].
  2. UCI Road World Championships. Ponferrada – Spain. (Team Time Trial, Individual Time Trial, Road Race) – Start List. (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-10-02].
  3. Skład reprezentacji Polski na szosowe MŚ w Ponferradzie (pol.). archiwum.pzkol.pl, 2014-09-15. [dostęp 2017-10-02].
  4. UCI ROAD WZORLD CHAMPIONSHIPS PONFERRADA 2014. COMPETITION GUIDE. (Team Time Trial, Individual Time Trial, Road Race: PRIZES). (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-10-02].
  5. Road Race Men Elite (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  6. Time Trial Elite Men (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  7. Team Time Trial Men (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  8. Road Race Men Under 23 (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  9. Time Trial U23 Men (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  10. Time Trial Junior Men (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  11. Road Race Women Elite (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  12. Time Trial Elite Women (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  13. Team Time Trial Women (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  14. Road Race Women Juniors (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].
  15. Time Trial Juniors Woman (results) (PDF) (ang.). Cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09].

Linki zewnętrzne[edytuj]


ODP | Azja
Najwyższa jakość usług lekarze stomatolodzy radomsko Zawsze pomocni | Najlepszy dentysta na śląsku paradontoza Profesjonalny gabinet dentystyczny