Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2015
2014 2016
Ilustracja
Srebrny medalista jazdy drużynowej na czas Michał Kwiatkowski
Data 19–27 września 2015
Gospodarz Stany Zjednoczone Richmond, USA
Organizator UCI
Liczba konkurencji 12
Liczba zawodników 912
(256 kobiet i
656 mężczyzn)
Liczba reprezentacji 75
Strona internetowa

88. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbyły się w dniach 19–27 września 2015 w amerykańskim Richmond. Były to drugie zorganizowane w tym kraju mistrzostwa świata (poprzednio w 1986). Wśród multimedalistów najlepszą okazała się Amerykanka Chloe Dygert, która zdobyła dwa złote medale w kategorii juniorek, w wyścigu ze startu wspólnego i jeździe indywidualnej na czas. Jedynie grupa BMC Racing Team zdołała obronić tytuł mistrza świata w jeździe drużynowej mężczyzn.

Polacy w mistrzostwach zdobyli cztery medale: dwa srebrne (Michał Kwiatkowski w jeździe drużynowej na czas w grupie Etixx-Quick Step i Katarzyna Pawłowska również w jeździe drużynowej na czas w grupie Boels-Dolmans) oraz dwa brązowe (Katarzyna Niewiadoma w jeździe drużynowej na czas w grupie Rabo Liv Women Cycling Team i Agnieszka Skalniak w wyścigu ze startu wspólnego juniorek).


Kalendarium zawodów[edytuj]

Cycling (road) pictogram.svg Kalendarz MŚ w kolarstwie szosowym 2015[1]
Konkurencja (dystans) Data
20.09 21.09 22.09 23.09 24.09 25.09 26.09 27.09
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (261,4 km) 9:00–15:40
Jazda indywidualna na czas (53,5 km) 13:00–15:35
Jazda drużynowa na czas (38,6 km) 13:30–15:35
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego (162,0 km) 12:45–16:50
Jazda indywidualna na czas (29,9 km) 11:30–15:50
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego (129,6 km) 9:00–12:15
Jazda indywidualna na czas (29,9 km) 9:30–13:05
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (129,6 km) 13:00–16:25
Jazda indywidualna na czas (29,9 km) 13:30–16:45
Jazda drużynowa na czas (38,6 km) 11:30–12:55
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego (64,8 km) 10:00–11:50
Jazda indywidualna na czas (15,0 km) 10:00–11:10

Lista uczestniczących reprezentacji[edytuj]

W mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym brało udział 912 osób (256 kobiet i 656 mężczyzn) z 75 reprezentacji[2]. Najliczniejsze reprezentacje wystawiły: Stany Zjednoczone (84 osoby), Belgia (44) i Włochy (44). Obowiązywał specjalny system kwalifikacji ustalony przez UCI dla jazd drużynowych oraz przyznający odpowiednią liczbę miejsc dla danej reprezentacji w pozostałych konkurencjach[3].

Cycling (road) pictogram.svg Reprezentacje biorące udział w MŚ w kolarstwie szosowym 2015
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
1.  Algieria (0 / 7) – 7
2.  Andora (0 / 1) – 1
3.  Argentyna (0 / 6) – 6
4.  Australia (14 / 22) – 36
5.  Austria (2 / 15) – 17
6.  Azerbejdżan (1 / 4) – 5
7.  Belgia (11 / 33) – 44
8.  Bermudy (0 / 1) – 1
9.  Białoruś (1 / 4) – 5
10.  Bośnia i Hercegowina (0 / 1) – 1
11.  Brazylia (0 / 7) – 7
12.  Bułgaria (0 / 1) – 1
13.  Chile (1 / 3) – 4
14.  Chorwacja (0 / 3) – 3
15.  Cypr (0 / 1) – 1
16.  Czechy (3 / 14) – 17
17.  Dania (3 / 18) – 21
18.  Dominikana (0 / 2) – 2
19.  Ekwador (3 / 9) – 12
20.  Erytrea (0 / 5) – 5
21.  Estonia (0 / 10) – 10
22.  Filipiny (0 / 3) – 3
23.  Finlandia (2 / 2) – 4
24.  Francja (11 / 31) – 42
25.  Grecja (0 / 3) – 3
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
26.  Guam (1 / 0) – 1
27.  Gwatemala (0 / 3) – 3
28.  Hiszpania (7 / 18) – 25
29.  Holandia (12 / 26) – 38
30.  Irlandia (4 / 9) – 13
31.  Izrael (1 / 6) – 7
32.  Japonia (2 / 12) – 14
33.  Kanada (14 / 16) – 30
34.  Katar (0 / 1) – 1
35.  Kazachstan (1 / 16) – 17
36.  Kolumbia (5 / 19) – 24
37.  Korea Południowa (0 / 3) – 3
38.  Kostaryka (2 / 4) – 6
39.  Kuba (0 / 1) – 1
40.  Liban (0 / 1) – 1
41.  Litwa (3 / 3) – 6
42.  Luksemburg (2 / 9) – 11
43.  Łotwa (1 / 6) – 7
44.  Macedonia (0 / 2) – 2
45.  Maroko (0 / 3) – 3
46.  Meksyk (3 / 4) – 7
47.  Mołdawia (0 / 4) – 4
48.  Mongolia (1 / 4) – 5
49.  Niemcy (13 / 23) – 36
50.  Norwegia (6 / 18) – 24
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
51.  Nowa Zelandia (7 / 9) – 16
52.  Polska (12 / 15) – 27
53.  Południowa Afryka (3 / 11) – 14
54.  Portoryko (2 / 2) – 4
55.  Portugalia (1 / 13) – 14
56.  Rosja (10 / 20) – 30
57.  Rumunia (0 / 1) – 1
58.  Rwanda (1 / 4) – 5
59.  Saint Kitts i Nevis (1 / 0) – 1
60.  Salwador (1 / 2) – 3
61.  Serbia (1 / 2) – 3
62.  Singapur (0 / 1) – 1
63.  Słowacja (1 / 9) – 10
64.  Słowenia (2 / 14) – 16
65.  Stany Zjednoczone (34 / 50) – 84
66.  Szwajcaria (8 / 17) – 25
67.  Szwecja (7 / 9) – 16
68.  Tajlandia (2 / 2) – 4
69.  Ukraina (4 / 8) – 12
70.  Uzbekistan (0 / 2) – 2
71.  Wenezuela (1 / 0) – 1
72.  Węgry (0 / 2) – 2
73.  Wielka Brytania (11 / 17) – 28
74.  Włochy (15 / 29) – 44
75.  Zimbabwe (2 / 0) – 2

Zawodnicy i zawodniczki polscy[edytuj]

Do mistrzostw świata, Polski Związek Kolarski oraz szefowie grup zawodowych (wyścigi drużynowe) zgłosili 27 osób (15 zawodników i 12 zawodniczek)[4][a].

Srebrna medalistka jazdy drużynowej na czas, Katarzyna Pawłowska
Brązowa medalistka jazdy drużynowej na czas, Katarzyna Niewiadoma
Dwukrotna brązowa medalistka wyścigu juniorek ze startu wspólnego z mistrzostw świata 2014 i 2015, Agnieszka Skalniak
Cycling (road) pictogram.svg Zawodnicy i zawodniczki polscy na MŚ w kolarstwie szosowym 2015[b]
L.p. Zawodnik / Zawodniczka Grupa / Klub Konkurencja
Mężczyźni
1. Adrian Banaszek Kolss-BDC Team start wspólny do lat 23
2. Alan Banaszek BDC NOSIR Nowy Dwór Mazowiecki start wspólny juniorów
3. Norbert Banaszek BDC NOSIR Nowy Dwór Mazowiecki start wspólny juniorów
4. Marcin Białobłocki ONE Pro Cycling ind. jazda na czas
5. Maciej Bodnar Tinkoff-Saxo druż. jazda na czas, ind. jazda na czas, start wspólny
6. Dawid Gieracki KS Ślęża MAT Sobótka start wspólny juniorów
7. Michał Gołaś Etixx-Quick Step start wspólny
8. Jakub Kaczmarek CCC Sprandi Polkowice start wspólny do lat 23
9. Michał Kwiatkowski Etixx-Quick Step druż. jazda na czas, start wspólny
10. Rafał Majka Tinkoff-Saxo start wspólny
11. Tomasz Marczyński Torku Şekerspor start wspólny
12. Michał Paluta CCC Sprandi Polkowice start wspólny do lat 23
13. Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice start wspólny
14. Szymon Sajnok Cartusia Kartuzy ind. jazda na czas juniorów, start wspólny juniorów
15. Damian Sławek LKS POM Strzelce Krajeńskie start wspólny juniorów
Kobiety
1. Monika Brzeźna Pacific Fitness Cycling Team start wspólny
2. Eugenia Bujak BTC City Lublana druż. jazda na czas, ind. jazda na czas, start wspólny
3. Małgorzata Jasińska ALÉ-Cipollini start wspólny
4. Marta Lach UKS Sokół Kęty start wspólny juniorek
5. Katarzyna Niewiadoma Rabo Liv Women Cycling Team druż. jazda na czas, start wspólny
6. Katarzyna Pawłowska Boels-Dolmans druż. jazda na czas, ind. jazda na czas
7. Daria Pikulik BCM Nowatex Ziemia Darłowska ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek
8. Wiktoria Pikulik BCM Nowatex Ziemia Darłowska start wspólny juniorek
9. Anna Plichta Pacific Fitness Cycling Team start wspólny
10. Agnieszka Skalniak Pacific Fitness Cycling Team ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek
11. Katarzyna Wilkos Pacific Fitness Cycling Team start wspólny
12. Monika Żur 4F Scott Racing Team start wspólny

Obrońcy tytułów[edytuj]

Cycling (road) pictogram.svg Broniący tytułów MŚ
Mężczyźni
Konkurencja Mistrz świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Polska Michał Kwiatkowski 8. miejsce
Jazda indywidualna na czas Wielka Brytania Bradley Wiggins nie startował
Jazda drużynowa na czas Stany Zjednoczone BMC Racing Team Gold medal icon.svg miejsce
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego Norwegia Sven Erik Bystrøm[c] nie startował
Jazda indywidualna na czas Australia Campbell Flakemore nie startował
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego Niemcy Jonas Bokeloh nie startował
Jazda indywidualna na czas Niemcy Lennard Kämna[d] nie startował
Kobiety
Konkurencja Mistrzyni świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Francja Pauline Ferrand-Prévot 6. miejsce
Jazda indywidualna na czas Niemcy Lisa Brennauer Bronze medal icon.svg miejsce
Jazda drużynowa na czas Stany Zjednoczone Team Specialized–lululemon nie startował
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego Dania Amalie Dideriksen[e] nie startowała
Jazda indywidualna na czas Australia Macey Stewart[f] nie startowała

Premie[edytuj]

Cycling (road) pictogram.svg Nagrody pieniężne[5][g]
Miejsce Konkurencja
Jazdy drużynowe Jazdy indywidualne na czas Wyścigi ze startu wspólnego
Elita Elita Orlicy (do lat 23) Juniorzy / Juniorki Elita Orlicy (do lat 23) Juniorzy / Juniorki
Gold medal icon.svg 33.333 3.833 € 3.067 € 767 € 7.667 € 3.833 € 1.533 €
Silver medal icon.svg 20.833 € 2.300 € 1.533 € 383 € 5.367 € 2.683 € 1.150 €
Bronze medal icon.svg 16.666 € 1.633 € 767 € 230 € 3.067 € 1.533 € 767 €
4 8.333 €
5 4.166 €

Medaliści[edytuj]

Konkurencja
dystans – (data)
(liczba startujących)
Złoto: Gold medal world centered-2.svg Czas
(prędkość)
Srebro: Silver medal world centered-2.svg Czas Brąz: Bronze medal world centered-2.svg Czas
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[6]
261,4 km – (27 września)
(192 zaw. z 45 rep.)
Słowacja Peter Sagan Jersey rainbow.svg 6:14:37
(41,867 km/h)
Australia Michael Matthews + 0:03 Litwa Ramūnas Navardauskas + 0:03
Jazda indywidualna na czas[7]
53,5 km – (23 września)
(70 zaw. z 42 rep.)
Białoruś Wasil Kiryjenka Jersey rainbow.svg 1:02:29,45
(51,368 km/h)
Włochy Adriano Malori + 9,08 Francja Jérôme Coppel + 26,62
Jazda drużynowa na czas[8]
38,6 km – (20 września)
(27 druż. – 162 zaw. z 31 rep.)
Stany Zjednoczone BMC Racing Team 42:07,97
(54,969 km/h)
Belgia Etixx-Quick Step + 11,35 Hiszpania Movistar Team + 30,11
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego[9]
162,0 km – (25 września)
(170 zaw. z 52 rep.)
Francja Kevin Ledanois Jersey rainbow.svg 3:54:45
(41,406 km/h)
Włochy Simone Consonni + 0:00 Francja Anthony Turgis + 0:02
Jazda indywidualna na czas[10]
29,9 km – (21 września)
(52 zaw. z 35 rep.)
Dania Mads Würtz Schmidt Jersey rainbow.svg 37:10,96
(48,248 km/h)
Niemcy Maximilian Schachmann + 12,20 Niemcy Lennard Kämna + 21,02
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego[11]
129,6 km – (26 września)
(165 zaw. z 51 rep.)
Austria Felix Gall Jersey rainbow.svg 3:11:09
(40,680 km/h)
Francja Clément Bétouigt-Suire + 0:00 Dania Rasmus Pedersen + 0:01
Jazda indywidualna na czas[12]
29,9 km – (22 września)
(57 zaw. z 33 rep.)
Niemcy Leo Appelt Jersey rainbow.svg 37:45,01
(47,523 km/h)
Stany Zjednoczone Adrien Costa + 17,22 Stany Zjednoczone Brandon McNulty + 59,74
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[13]
129,6 km – (26 września)
(135 zaw. z 46 rep.)
Wielka Brytania Elizabeth Armitstead Jersey rainbow.svg 3:23:56
(38,130 km/h)
Holandia Anna van der Breggen + 0:00 Stany Zjednoczone Megan Guarnier + 0:00
Jazda indywidualna na czas[14]
29,9 km – (22 września)
(44 zaw. z 33 rep.)
Nowa Zelandia Linda Villumsen Jersey rainbow.svg 40:29,87
(44,299 km/h)
Holandia Anna van der Breggen + 2,54 Niemcy Lisa Brennauer + 5,26
Jazda drużynowa na czas[15]
38,6 km – (20 września)
(13 druż. – 78 zaw. z 20 rep.)
Niemcy Velocio-SRAM Pro Cycling 47:35,72
(48,660 km/h)
Holandia Boels-Dolmans Cycling Team + 6,66 Holandia Rabo Liv Women Cycling Team + 56,12
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego[16]
64,8 km – (25 września)
(74 zaw. z 28 rep.)
Stany Zjednoczone Chloe Dygert Jersey rainbow.svg 1:42:16
(38,018 km/h)
Stany Zjednoczone Emma White + 1:23 Polska Agnieszka Skalniak + 1:28
Jazda indywidualna na czas[17]
15 km – (21 września)
(37 zaw. z 25 rep.)
Stany Zjednoczone Chloe Dygert Jersey rainbow.svg 20:18,47
(44,318 km/h)
Stany Zjednoczone Emma White + 1:05,53 Australia Anna-Leeza Hull + 1:26,08

Szczegóły[edytuj]

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn[edytuj]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Peter Sagan  Słowacja 6:14:37
Silver medal icon.svg Michael Matthews  Australia + 0:03
Bronze medal icon.svg Ramūnas Navardauskas  Litwa + 0:03
4 Alexander Kristoff  Norwegia + 0:03
5 Alejandro Valverde  Hiszpania + 0:03
6 Simon Gerrans  Australia + 0:03
7 Tony Gallopin  Francja + 0:03
8 Michał Kwiatkowski  Polska + 0:03
9 Rui Costa  Portugalia + 0:03
10 Philippe Gilbert  Belgia + 0:03
39 Tomasz Marczyński  Polska + 0:40
54 Michał Gołaś  Polska + 0:55
59 Maciej Paterski  Polska + 1:10
74 Rafał Majka  Polska + 2:50

Wyścig ze startu wspólnego kobiet[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Elizabeth Armitstead  Wielka Brytania 3:23:56
Silver medal icon.svg Anna van der Breggen  Holandia + 0:00
Bronze medal icon.svg Megan Guarnier  Stany Zjednoczone + 0:00
4 Elisa Longo Borghini  Włochy + 0:00
5 Emma Johansson  Szwecja + 0:00
6 Pauline Ferrand-Prévot  Francja + 0:00
7 Katarzyna Niewiadoma  Polska + 0:00
8 Alena Amialusik  Białoruś + 0:00
9 Jolanda Neff  Szwajcaria + 0:00
10 Eleonora van Dijk  Holandia + 0:09
21 Małgorzata Jasińska  Polska + 0:17
42 Eugenia Bujak  Polska + 0:52
52 Anna Plichta  Polska + 0:52
65 Monika Żur  Polska + 5:41
70 Monika Brzeźna  Polska + 5:41

Indywidualna jazda na czas mężczyzn[edytuj]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Wasil Kiryjenka  Białoruś 1:02:29,45
Silver medal icon.svg Adriano Malori  Włochy + 9,08
Bronze medal icon.svg Jérôme Coppel  Francja + 26,62
4 Jonathan Castroviejo  Hiszpania + 29,36
5 Tom Dumoulin  Holandia + 1:01,51
6 Rohan Dennis  Australia + 1:07,96
7 Tony Martin  Niemcy + 1:16,73
8 Maciej Bodnar  Polska + 1:17,33
9 Marcin Białobłocki  Polska + 1:22,42
10 Moreno Moser  Włochy + 1:31,61

Indywidualna jazda na czas kobiet[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Linda Villumsen  Nowa Zelandia 40:29,87
Silver medal icon.svg Anna van der Breggen  Holandia + 2,54
Bronze medal icon.svg Lisa Brennauer  Niemcy + 5,26
4 Katrin Garfoot  Australia + 9,32
5 Kristin Armstrong  Stany Zjednoczone + 20,58
6 Evelyn Stevens  Stany Zjednoczone + 26,58
7 Eleonora van Dijk  Holandia + 53,98
8 Alena Amialusik  Białoruś + 1:06,03
9 Ann-Sophie Duyck  Belgia + 1:19,20
10 Trixi Worrack  Niemcy + 1:19,41
20 Katarzyna Pawłowska  Polska + 2:23,16
22 Eugenia Bujak  Polska + 2:29,32

Drużynowa jazda na czas mężczyzn[edytuj]

Miejsce Drużyna Zawodnicy Czas
Gold medal icon.svg Stany Zjednoczone BMC Racing Team Australia Rohan Dennis
Szwajcaria Silvan Dillier
Włochy Daniel Oss
Włochy Manuel Quinziato
Szwajcaria Stefan Küng
Stany Zjednoczone Taylor Phinney
42:07,97
Silver medal icon.svg Belgia Etixx-Quick Step Belgia Tom Boonen
Polska Michał Kwiatkowski
Niemcy Tony Martin
Belgia Yves Lampaert
Holandia Niki Terpstra
Kolumbia Rigoberto Urán
+ 11,35
Bronze medal icon.svg Hiszpania Movistar Team Kostaryka Andrey Amador
Hiszpania Jonathan Castroviejo
Wielka Brytania Alex Dowsett
Hiszpania Jon Izagirre
Włochy Adriano Malori
Niemcy Jasha Sütterlin
+ 30,11
4 Australia Orica GreenEDGE Australia Luke Durbridge
Australia Michael Hepburn
Australia Michael Matthews
Nowa Zelandia Sam Bewley
Holandia Jens Mouris
Kanada Svein Tuft
+ 53,73
5 Niemcy Team Giant-Alpecin Niemcy Nikias Arndt
Holandia Tom Dumoulin
Stany Zjednoczone Chad Haga
Szwecja Tobias Ludvigsson
Austria Georg Preidler
Holandia Ramon Sinkeldam
+ 1:03,69
6 Holandia Team LottoNL-Jumbo Holandia Robert Gesink
Holandia Wilco Kelderman
Holandia Thomas Leezer
Holandia Maarten Tjallingii
Holandia Jos van Emden
Belgia Sep Vanmarcke
+ 1:17,03
7 Belgia Lotto Soudal Dania Lars Bak
Belgia Tiesj Benoot
Francja Tony Gallopin
Nowa Zelandia Greg Henderson
Belgia Jürgen Roelandts
Belgia Tim Wellens
+ 1:26,47
8 Kazachstan Astana Pro Team Holandia Lars Boom
Dania Jakob Fuglsang
Ukraina Andrij Hrywko
Estonia Tanel Kangert
Kazachstan Alexéi Lutsenko
Hiszpania Luis León Sánchez
+ 1:37,13
9 Wielka Brytania Team Sky Białoruś Wasil Kiryjenka
Stany Zjednoczone Danny Pate
Włochy Salvatore Puccio
Wielka Brytania Luke Rowe
Wielka Brytania Ian Stannard
Włochy Elia Viviani
+ 1:41,17
10 Stany Zjednoczone Trek Factory Racing Włochy Marco Coledan
Belgia Stijn Devolder
Włochy Fabio Felline
Hiszpania Markel Irizar
Nowa Zelandia Jesse Sergent
Austria Riccardo Zoidl
+ 1:46,60

Drużynowa jazda na czas kobiet[edytuj]

Miejsce Drużyna Zawodniczki Czas
Gold medal icon.svg Niemcy Velocio-SRAM Pro Cycling Białoruś Alena Amialusik
Niemcy Lisa Brennauer
Kanada Karol-Ann Canuel
Włochy Barbara Guarischi
Niemcy Mieke Kröger
Niemcy Trixi Worrack
47:35,72
Silver medal icon.svg Holandia Boels-Dolmans Cycling Team Wielka Brytania Elizabeth Armitstead
Holandia Chantal Blaak
Luksemburg Christine Majerus
Polska Katarzyna Pawłowska
Stany Zjednoczone Evelyn Stevens
Holandia Eleonora van Dijk
+ 6,66
Bronze medal icon.svg Holandia Rabo Liv Women Cycling Team Holandia Lucinda Brand
Holandia Thalita de Jong
Australia Shara Gillow
Holandia Roxane Knetemann
Polska Katarzyna Niewiadoma
Holandia Anna van der Breggen
+ 56,12
4 Wielka Brytania Wiggle-Honda Francja Audrey Cordon
Belgia Jolien D'Hoore
Australia Annette Edmondson
Szwecja Emilia Fahlin
Wielka Brytania Danielle King
Włochy Elisa Longo Borghini
+ 1:10,15
5 Stany Zjednoczone Twenty16 presented by Sho-Air Stany Zjednoczone Allie Dragoo
Stany Zjednoczone Andrea Dvorak
Stany Zjednoczone Lauren Hall
Stany Zjednoczone Alison Jackson
Stany Zjednoczone Lauren Komanski
Stany Zjednoczone Leah Thomas
+ 2:04,88
6 Stany Zjednoczone UnitedHealthcare[h] Kanada Laura Brown
Nowa Zelandia Rushlee Buchanan
Kanada Cari Higgins
Nowa Zelandia Linda Villumsen
Stany Zjednoczone Ruth Winder
+ 2:50,66
7 Australia Orica-AIS Australia Gracie Elvin
Australia Katrin Garfoot
Australia Sarah Roy
Australia Amanda Spratt
Australia Macey Stewart
Australia Lizzie Williams
+ 2:53,71
8 Słowenia BTC City Lublana Słowenia Polona Batagelj
Polska Eugenia Bujak
Niemcy Corinna Lechner
Azerbejdżan Olena Pawlukina
Słowenia Urša Pintar
Austria Martina Ritter
+ 3:02,93
9 Stany Zjednoczone Optum-Kelly Benefit Strategies[h] Stany Zjednoczone Amy Charity
Kanada Jasmin Glaesser
Kanada Leah Kirchmann
Stany Zjednoczone Alison Tetrick
Stany Zjednoczone Brianna Walle
+ 3:20,61
10 Norwegia Team Hitec Products Niemcy Charlotte Becker
Norwegia Miriam Bjørnsrud
Włochy Tatiana Guderzo
Norwegia Cecilie Gotaas Johnsen
Australia Lauren Kitchen
Norwegia Emilie Moberg
+ 3:31,69

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23[edytuj]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Kevin Ledanois  Francja 3:54:45
Silver medal icon.svg Simone Consonni  Włochy + 0:00
Bronze medal icon.svg Anthony Turgis  Francja + 0:02
4 Gianni Moscon  Włochy + 0:02
5 Alexander Kamp Egested  Dania + 0:05
6 Fabian Lienhard  Szwajcaria + 0:05
7 Michal Schlegel  Czechy + 0:05
8 Lucas Gaday Orozco  Argentyna + 0:05
9 Adam De Vos  Kanada + 0:10
10 Lennard Kämna  Niemcy + 0:12
16 Michał Paluta  Polska + 0:13
18 Jakub Kaczmarek  Polska + 0:13
83 Adrian Banaszek  Polska + 3:02

Indywidualna jazda na czas mężczyzn do lat 23[edytuj]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Mads Würtz Schmidt  Dania 37:10,96
Silver medal icon.svg Maximilian Schachmann  Niemcy + 12,20
Bronze medal icon.svg Lennard Kämna  Niemcy + 21,02
4 Truls Engen Korsæäth  Norwegia + 36,10
5 Owain Doull  Wielka Brytania + 36,25
6 James Oram  Nowa Zelandia + 37,48
7 Miles Scotson  Australia + 40,52
8 Théry Schir  Szwajcaria + 41,13
9 Marlen Zmorka  Ukraina + 42,68
10 Daniel Eaton  Stany Zjednoczone + 43,93

Wyścig ze startu wspólnego juniorów[edytuj]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Felix Gall  Austria 3:11:09
Silver medal icon.svg Clément Bétouigt-Suire  Francja + 0:00
Bronze medal icon.svg Rasmus Pedersen  Dania + 0:01
4 Reto Müller  Szwajcaria + 0:10
5 Martin Salomon  Niemcy + 0:10
6 Nicola Conci  Włochy + 0:10
7 Mathias Norsgaard  Dania + 0:13
8 Nathan Draper  Wielka Brytania + 0:13
9 Marc Hirschi  Szwajcaria + 0:13
10 Pit Leyder  Luksemburg + 0:20
59 Alan Banaszek  Polska + 1:40
75 Szymon Sajnok  Polska + 3:34

Wyścig ze startu wspólnego juniorek[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Chloe Dygert  Stany Zjednoczone 1:42:16
Silver medal icon.svg Emma White  Stany Zjednoczone + 1:23
Bronze medal icon.svg Agnieszka Skalniak  Polska + 1:28
4 Yumi Kajihara  Japonia + 1:41
5 Susanne Andersen  Norwegia + 1:41
6 Elisa Balsamo  Włochy + 1:41
7 Grace Garner  Wielka Brytania + 1:41
8 Yara Kastelijn  Holandia + 1:41
9 Jessica Pratt  Australia + 1:41
10 Ida Jansson  Szwecja + 1:41
33 Marta Lach  Polska + 3:46
34 Wiktoria Pikulik  Polska + 3:46

Indywidualna jazda na czas juniorów[edytuj]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Leo Appelt  Niemcy 37:45,01
Silver medal icon.svg Adrien Costa  Stany Zjednoczone + 17,22
Bronze medal icon.svg Brandon McNulty  Stany Zjednoczone + 59,74
4 Keagen Girdlestone  Południowa Afryka + 1:07,73
5 Gino Mäder  Szwajcaria + 1:11,38
6 Jasper Philipsen  Belgia + 1:22,48
7 Niklas Larsen  Dania + 1:34,70
8 Tobias Foss  Norwegia + 1:35,73
9 Ilia Gorbuszin  Kazachstan + 1:52,67
10 Alexys Brunel  Francja + 1:52,82
19 Szymon Sajnok  Polska + 2:20,32

Indywidualna jazda na czas juniorek[edytuj]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Chloe Dygert  Stany Zjednoczone 20:18,47
Silver medal icon.svg Emma White  Stany Zjednoczone + 1:05,53
Bronze medal icon.svg Anna-Leeza Hull  Australia + 1:26,08
4 Pernille Mathiesen  Dania + 1:30,41
5 Juliette Labous  Francja + 1:35,96
6 Aafke Soet  Holandia + 1:40,67
7 Daria Pikulik  Polska + 1:41,06
8 Gillian Ellsay  Kanada + 1:45,17
9 Agnieszka Skalniak  Polska + 1:47,51
10 Emeliah Harvie  Kanada + 1:49,51

Klasyfikacja medalowa i punktowa oraz multimedaliści[edytuj]

Tabela medalowa
Miejsce Reprezentacja Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1.  Stany Zjednoczone 3 3 2 8
2.  Niemcy 2 1 2 5
3.  Francja 1 1 2 4
4.  Dania 1 0 1 2
5.  Austria 1 0 0 1
 Białoruś 1 0 0 1
 Nowa Zelandia 1 0 0 1
 Słowacja 1 0 0 1
 Wielka Brytania 1 0 0 1
10.  Holandia 0 3 1 4
11.  Włochy 0 2 0 2
12.  Australia 0 1 1 2
13.  Belgia 0 1 0 1
14.  Hiszpania 0 0 1 1
 Litwa 0 0 1 1
 Polska 0 0 1 1
Multimedaliści
L.p. Zawodnik / Zawodniczka Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1. Stany Zjednoczone Chloe Dygert 2 0 0 2
2. Wielka Brytania Elizabeth Armitstead 1 1 0 2
3. Niemcy Lisa Brennauer 1 0 1 2
4. Holandia Anna van der Breggen 0 2 1 3
5. Stany Zjednoczone Emma White 0 2 0 2
6. Włochy Adriano Malori 0 1 1 2
Tabela punktowa[18][i]
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Holandia 545
2.  Francja 430
3.  Australia 425
4.  Stany Zjednoczone 424
5.  Włochy 349
6.  Polska 241
7.  Niemcy 230
8.  Wielka Brytania 227
9.  Białoruś 220
10.  Słowacja 200
11.  Norwegia 159
12.  Hiszpania 150
13.  Szwajcaria 144
14.  Litwa 140
 Kanada 140
16.  Szwecja 130
17.  Nowa Zelandia 125
18.  Belgia 105
19.  Portugalia 100
20.  Dania 98
21.  Południowa Afryka 43
22.  Estonia 33
 Rosja 33
24.  Czechy 32
25.  Japonia 31
26.  Luksemburg 26
27.  Austria 20
28.  Argentyna 10
29.  Kazachstan 8
30.  Erytrea 7
31.  Kolumbia 6
32.  Łotwa 5
 Ukraina 5

Uwagi

  1. Składy powołanych do wyścigów indywidualnych podają krajowe związki kolarskie będące członkami UCI, natomiast do wyścigów drużynowych składy podają kolarskie grupy zawodowe zarejestrowane w UCI.
  2. Do oficjalnej reprezentacji Polski, wysyłanej na mistrzostwa z ramienia Polskiego Związku Kolarskiego zalicza się tylko osoby w konkurencjach indywidualnych (→ Skład reprezentacji Polski na szosowe MŚ w Richmond. naszosie.pl).
  3. Norweg Sven Erik Bystrøm przekroczył wiek 23 lat. Z tego względu startował w elicie i nie bronił tytułu mistrza świata w wyścigu indywidualnym do lat 23.
  4. Niemiec Lennard Kämna przekroczył wiek dla juniorów. Z tego względu startował w grupie do lat 23.
  5. Dunka Amalie Dideriksen przekroczyła wiek 18 lat. Z tego względu startowała już w elicie.
  6. Australijka Macey Stewart przekroczyła wiek 18 lat. Z tego względu startowała w elicie i nie broniła tytułu mistrzyni świata w jeździe indywidualnej na czas juniorek.
  7. Wymienione kwoty dotyczą premii wypłacanych przez światową federację UCI. Ponadto w niektórych przypadkach wypłacane są nagrody z krajowych związków kolarskich, nagrody państwowe, nagrody wynikające z kontraktów z grupami zawodowymi czy też ze zleceń reklamodawców.
  8. a b Drużyna wystartowała w pięcioosobowym składzie.
  9. Prowadzona tabela punktowa obejmuje tylko konkurencje indywidualne. Punkty przyznawane są za miejsca od 1 do 25 (→ TECHNICAL GUIDE. UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS 2015. (SPECIAL REGULATIONS (ALL RACES). ARTICLE 10: NATION RANKING). (PDF). uci.ch).

Przypisy

  1. TECHNICAL GUIDE. UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS 2015. (Programme of events). (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-09-28].
  2. UCI Road World Championships. Richmond 2015. (Team Time Trial, Ind. Time Trial, Road Race) – Start List. (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-09-28].
  3. QUALIFICATION SYSTEM AND QUOTAS. UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-09-28].
  4. Arkadiusz Waluga: Skład reprezentacji Polski na szosowe MŚ w Richmond (pol.). naszosie.pl, 2015-08-31. [dostęp 2017-09-28].
  5. TECHNICAL GUIDE. UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS 2015. (SPECIAL REGULATIONS (ALL RACES). ARTICLE 11: PRIZES). (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-09-28].
  6. UCI Road World Championships. Richmond 2015. Men Elite Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-28)].
  7. UCI Road World Championships. Richmond 2015. Men Elite Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-26)].
  8. UCI Road World Championships. Richmond 2015. Men’s Team Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-29)].
  9. UCI Road World Championships. Richmond 2015. Men Under 23 Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-27)].
  10. UCI Road World Championships. Richmond 2015. Men Under 23 Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-25)].
  11. UCI Road World Championships. Richmond 2015. Men Juniors Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-28)].
  12. UCI Road World Championships. Richmond 2015. Men Juniors Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)].
  13. UCI Road World Championships. Richmond 2015. Women Elite Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-28)].
  14. UCI Road World Championships. Richmond 2015. Women Elite Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-14)].
  15. UCI Road World Championships. Richmond 2015. Women’s Team Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-29)].
  16. UCI Road World Championships. Richmond 2015. Women Juniors Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-26)].
  17. UCI Road World Championships. Richmond 2015. Women Juniors Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-14)].
  18. Ranking by Nations (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2015-09-26].

Linki zewnętrzne[edytuj]