Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2017

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2017
2016 2018
Ilustracja
Zdobywca dwóch złotych medali, Holender Tom Dumoulin
Data 16–24 września 2017
Gospodarz Norwegia Bergen, Norwegia
Organizator UCI
Liczba konkurencji 12
Liczba zawodników 930
(278 kobiet i
652 mężczyzn)
Liczba reprezentacji 82[a]
Strona internetowa

90. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbyły się w dniach 16–24 września 2017 w miejscowości Bergen, w Norwegii. Były to drugie zorganizowane w tym kraju mistrzostwa świata. Decyzja o wyborze Bergen zapadła 25 września 2014 podczas dwudniowej sesji Komitetu Zarządzającego UCI, która odbyła się podczas 87. Kolarskich Mistrzostw Świata w Ponferradzie[1]. Po raz trzeci z rzędu mistrzem świata w wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego został Słowak, Peter Sagan (jedyny, który obronił tytuł mistrza świata). Wśród multimedalistów najlepszymi okazali się zdobywcy dwóch złotych medali, Holender Tom Dumoulin i juniorka, Włoszka Elena Pirrone.

Polacy w mistrzostwach zdobyli dwa brązowe medale, Michał Kwiatkowski w jeździe drużynowej na czas w grupie Team Sky oraz Filip Maciejuk w jeździe indywidualnej na czas juniorów.

Kalendarium zawodów[edytuj | edytuj kod]

Cycling (road) pictogram.svg Kalendarz MŚ w kolarstwie szosowym 2017
Konkurencja (dystans) Data
16.09 17.09 18.09 19.09 20.09 21.09 22.09 23.09 24.09
Ceremonia otwarcia 17:00–18:30
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (267,5 km) 10:05–16:45
Jazda indywidualna na czas (31,0 km) 13:05–17:25
Jazda drużynowa na czas (42,5 km) 15:35–17:25
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego (191,0 km) 13:15–17:35
Jazda indywidualna na czas (37,2 km) 13:05–17:25
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego (133,8 km) 9:30–12:45
Jazda indywidualna na czas (21,1 km) 11:35–13:15
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (152,8 km) 13:30–17:30
Jazda indywidualna na czas (21,1 km) 15:35–17:15
Jazda drużynowa na czas (42,5 km) 12:05–13:55
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego (76,4 km) 10:05–12:15
Jazda indywidualna na czas (16,1 km) 10:35–11:50
Ceremonia zamknięcia 17:30

Lista uczestniczących reprezentacji[edytuj | edytuj kod]

W mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym brało udział 930 osób (278 kobiet i 652 mężczyzn) z 82 reprezentacji[2]. Najliczniejsze reprezentacje wystawiły: Norwegia (55 osób), Włochy (53) i Holandia (43). Liczba przyznanych miejsc dla danej reprezentacji w wyścigach indywidualnych ze startu wspólnego uzależniona była od jej miejsca w rankingu światowym UCI, ogłoszonym 15 sierpnia 2017[3][4]. Natomiast w jazdach indywidualnych na czas każda reprezentacja mogła zgłosić maksymalnie dwie osoby oraz dodatkowo mógł wystartować aktualny obrońca tytułu i mistrzowie poszczególnych kontynentów[4].

Cycling (road) pictogram.svg Reprezentacje biorące udział w MŚ w kolarstwie szosowym 2017
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
1.  Albania (0 / 2) – 2
2.  Algieria (0 / 9) – 9
3.  Argentyna (3 / 5) – 8
4.  Armenia (0 / 1) – 1
5.  Australia (8 / 20) – 28
6.  Austria (4 / 13) – 17
7.  Azerbejdżan (1 / 6) – 7
8.  Belgia (7 / 28) – 35
9.  Bermudy (1 / 2) – 3
10.  Białoruś (3 / 11) – 14
11.  Brazylia (1 / 1) – 2
12.  Bułgaria (0 / 3) – 3
13.  Chile (2 / 3) – 5
14.  Chińskie Tajpej (1 / 0) – 1
15.  Chorwacja (1 / 1) – 2
16.  Cypr (1 / 2) – 3
17.  Czechy (1 / 15) – 16
18.  Dania (9 / 21) – 30
19.  Erytrea (0 / 8) – 8
20.  Estonia (0 / 10) – 10
21.  Etiopia (4 / 1) – 5
22.  Finlandia (4 / 5) – 9
23.  Francja (13 / 23) – 36
24.  Grecja (2 / 4) – 6
25.  Gruzja (0 / 2) – 2
26.  Gujana (0 / 3) – 3
27.  Hiszpania (10 / 18) – 28
28.  Holandia (20 / 23) – 43
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
29.  Hongkong (3 / 2) – 5
30.  Indonezja (1 / 0) – 1
31.  Irlandia (2 / 16) – 18
32.  Izrael (4 / 4) – 8
33.  Japonia (3 / 9) – 12
34.  Kanada (10 / 14) – 24
35.  Kazachstan (7 / 14) – 21
36.  Kolumbia (4 / 16) – 20
37.  Kostaryka (0 / 3) – 3
38.  Kuba (1 / 0) – 1
39.  Liban (0 / 1) – 1
40.  Litwa (7 / 4) – 11
41.  Luksemburg (5 / 9) – 14
42.  Łotwa (0 / 6) – 6
43.  Macedonia (0 / 1) – 1
44.  Maroko (0 / 8) – 8
45.  Mauritius (1 / 1) – 2
46.  Meksyk (4 / 6) – 10
47.  Monako (0 / 1) – 1
48.  Mongolia (0 / 1) – 1
49.  Namibia (0 / 2) – 2
50.  Niemcy (15 / 22) – 37
51.  Norwegia (13 / 42) – 55
52.  Nowa Zelandia (2 / 9) – 11
53.  Pakistan (0 / 2) – 2
54.  Panama (0 / 1) – 1
55.  Paragwaj (1 / 0) – 1
56.  Polska (11 / 19) – 30
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
57.  Południowa Afryka (4 / 6) – 10
58.  Portoryko (0 / 1) – 1
59.  Portugalia (1 / 13) – 14
60.  Rosja (11 / 17) – 28
61.  Rumunia (1 / 3) – 4
62.  Rwanda (0 / 3) – 3
63.  San Marino (0 / 1) – 1
64.  Serbia (1 / 2) – 3
65.  Seszele (0 / 1) – 1
66.  Singapur (1 / 2) – 3
67.  Słowacja (2 / 11) – 13
68.  Słowenia (4 / 16) – 20
69.  Stany Zjednoczone (13 / 17) – 30
70.  Syria (0 / 3) – 3
71.  Szwajcaria (5 / 17) – 22
72.  Szwecja (7 / 8) – 15
73.  Tajlandia (2 / 3) – 5
74.  Trynidad i Tobago (0 / 1) – 1
75.  Tunezja (0 / 1) – 1
76.  Uganda (0 / 1) – 1
77.  Ukraina (2 / 6) – 8
78.  Urugwaj (0 / 1) – 1
79.  Wenezuela (0 / 1) – 1
80.  Węgry (2 / 7) – 9
81.  Wielka Brytania (13 / 23) – 36
82.  Włochy (19 / 34) – 53

Zawodnicy i zawodniczki polscy[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie ustalonych przez Polski Związek Kolarski oraz szefów grup zawodowych (wyścigi drużynowe) kryteriów do mistrzostw świata zgłoszono 30 osób[2][5][6][b].

Brązowy medalista jazdy drużynowej na czas, Michał Kwiatkowski
Brązowy medalista jazdy indywidualnej na czas juniorów, Filip Maciejuk
Cycling (road) pictogram.svg Zawodnicy i zawodniczki polscy na MŚ w kolarstwie szosowym 2017[c]
L.p. Zawodnik / Zawodniczka Grupa / Klub Konkurencja
Mężczyźni
1. Alan Banaszek CCC Sprandi Polkowice start wspólny do lat 23
2. Marcin Białobłocki CCC Sprandi Polkowice druż. jazda na czas
3. Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe druż. jazda na czas, ind. jazda na czas, start wspólny
4. Piotr Brożyna CCC Sprandi Polkowice ind. jazda na czas do lat 23, start wspólny do lat 23
5. Dawid Burczak LKK Warmia Biskupiec start wspólny juniorów
6. Michał Gołaś Team Sky start wspólny
7. Mikołąj Konieczny KKS Gostyń start wspólny juniorów
8. Adam Kuś MLKS Wieluń start wspólny juniorów
9. Michał Kwiatkowski Team Sky druż. jazda na czas, start wspólny
10. Filip Maciejuk KS Pogoń Mostostal Puławy ind. jazda na czas juniorów, start wspólny juniorów
11. Kamil Małecki CCC Sprandi Polkowice start wspólny do lat 23
12. Łukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice druż. jazda na czas
13. Michał Paluta CCC Sprandi Polkowice start wspólny do lat 23
14. Damian Papierski UKS Koźminianka Koźminek ind. jazda na czas juniorów
15. Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice druż. jazda na czas, start wspólny
16. Paweł Poljański Bora-Hansgrohe start wspólny
17. Szymon Sajnok Attaque Team Gusto ind. jazda na czas do lat 23, start wspólny do lat 23
18. Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice druż. jazda na czas, ind. jazda na czas
19. Łukasz Wiśniowski Team Sky start wspólny
Kobiety
1. Eugenia Bujak BTC City Lublana druż. jazda na czas, start wspólny
2. Joanna Golec UKS Mróz Jedynka Kórnik start wspólny juniorek
3. Małgorzata Jasińska Cylance Pro Cycling start wspólny
4. Marta Jaskulska BCM Nowatex Ziemia Darłowska ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek
5. Karolina Kumięga TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team start wspólny juniorek
6. Marta Lach Mat Atom Deweloper Sobótka start wspólny
7. Oliwia Majewska UKS Copernicus Toruń start wspólny juniorek
8. Aurela Nerlo Mat Atom Deweloper Sobótka ind. jazda na czas
9. Katarzyna Niewiadoma WM3 Pro Cycling start wspólny
10. Anna Plichta WM3 Pro Cycling start wspólny
11. Ewelina Szybiak Mat Atom Deweloper Sobótka start wspólny

Obrońcy tytułów[edytuj | edytuj kod]

Cycling (road) pictogram.svg Broniący tytułów MŚ
Mężczyźni
Konkurencja Mistrz świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Słowacja Peter Sagan Gold medal icon.svg miejsce
Jazda indywidualna na czas Niemcy Tony Martin 9. miejsce
Jazda drużynowa na czas Belgia Etixx-Quick Step 4. miejsce
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego Norwegia Kristoffer Halvorsen 85. miejsce
Jazda indywidualna na czas Niemcy Marco Mathis nie startował
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego Dania Jacob Egholm nie startował
Jazda indywidualna na czas Stany Zjednoczone Brandon McNulty[d] nie startował
Kobiety
Konkurencja Mistrzyni świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Dania Amalie Dideriksen Bronze medal icon.svg miejsce
Jazda indywidualna na czas Stany Zjednoczone Amber Neben 11. miejsce
Jazda drużynowa na czas Holandia Boels-Dolmans Cycling Team Silver medal icon.svg miejsce
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego Włochy Elisa Balsamo[e] nie startowała
Jazda indywidualna na czas Holandia Karlijn Swinkels nie startowała

Premie[edytuj | edytuj kod]

Cycling (road) pictogram.svg Nagrody pieniężne[7][f]
Miejsce Konkurencja
Jazdy drużynowe Jazdy indywidualne na czas Wyścigi ze startu wspólnego
Elita Elita Orlicy (do lat 23) Juniorzy / Juniorki Elita Orlicy (do lat 23) Juniorzy / Juniorki
Gold medal icon.svg 33.333 3.833 € 3.067 € 767 € 7.667 € 3.833 € 1.533 €
Silver medal icon.svg 20.833 € 2.300 € 1.533 € 383 € 5.367 € 2.683 € 1.150 €
Bronze medal icon.svg 16.666 € 1.633 € 767 € 230 € 3.067 € 1.533 € 767 €
4 8.333 €
5 4.166 €

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja
dystans – (data)
(liczba startujących)
Złoto: Gold medal world centered-2.svg Czas
(prędkość)
Srebro: Silver medal world centered-2.svg Czas Brąz: Bronze medal world centered-2.svg Czas
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[8]
267,5 km – (24 września)
(196 zaw. z 44 rep.)
Słowacja Peter Sagan Jersey rainbow.svg 6:28:11
(41,346 km/h)
Norwegia Alexander Kristoff + 0:00 Australia Michael Matthews + 0:00
Jazda indywidualna na czas[9]
31,0 km – (20 września)
(65 zaw. z 41 rep.)
Holandia Tom Dumoulin Jersey rainbow.svg 44:41,00
(41,626 km/h)
Słowenia Primož Roglič + 57,79 Wielka Brytania Chris Froome + 1:21,25
Jazda drużynowa na czas[10]
42,5 km – (17 września)
(17 druż. – 102 zaw. z 27 rep.)
Niemcy Team Sunweb 47:50,42
(53,302 km/h)
Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 8,29 Wielka Brytania Team Sky + 22,35
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego[11]
191,0 km – (22 września)
(178 zaw. z 56 rep.)
Francja Benoît Cosnefroy Jersey rainbow.svg 4:48:23
(39,739 km/h)
Niemcy Lennard Kämna + 0:00 Dania Michael Carbel + 0:03
Jazda indywidualna na czas[12]
37,2 km – (18 września)
(57 zaw. z 38 rep.)
Dania Mikkel Bjerg Jersey rainbow.svg 47:06,48
(47,380 km/h)
Stany Zjednoczone Brandon McNulty + 1:05,92 Francja Corentin Ermenault +1:16,65
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego[13]
133,8 km – (23 września)
(190 zaw. z 63 rep.)
Dania Julius Johansen Jersey rainbow.svg 3:10:48
(42,075 km/h)
Włochy Luca Rastelli + 0:51 Włochy Michele Gazzoli + 0:51
Jazda indywidualna na czas[14]
21,1 km – (19 września)
(78 zaw. z 45 rep.)
Wielka Brytania Thomas Pidcock Jersey rainbow.svg 28:02,15
(45,156 km/h)
Włochy Antonio Puppio + 11,92 Polska Filip Maciejuk + 13,29
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[15]
152,8 km – (23 września)
(153 zaw. z 47 rep.)
Holandia Chantal Blaak Jersey rainbow.svg 4:06:30
(37,193 km/h)
Australia Katrin Garfoot + 0:28 Dania Amalie Dideriksen + 0:28
Jazda indywidualna na czas[16]
21,1 km – (19 września)
(54 zaw. z 34 rep.)
Holandia Annemiek van Vleuten Jersey rainbow.svg 28:50,35
(43,899 km/h)
Holandia Anna van der Breggen + 12,16 Australia Katrin Garfoot + 18,93
Jazda drużynowa na czas[17]
42,5 km – (17 września)
(9 druż. – 54 zaw. z 18 rep.)
Holandia Team Sunweb 55:41,63
(45,786 km/h)
Holandia Boels-Dolmans Cycling Team + 12,43 Niemcy Cervélo-Bigla Pro Cycling Team + 28,03
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego[18]
76,4 km – (22 września)
(92 zaw. z 38 rep.)
Włochy Elena Pirrone Jersey rainbow.svg 2:06:17
(36,299 km/h)
Dania Emma Norsgaard Jørgensen + 0:12 Włochy Letizia Paternoster + 0:12
Jazda indywidualna na czas[19]
16,1 km – (18 września)
(47 zaw. z 29 rep.)
Włochy Elena Pirrone Jersey rainbow.svg 23:19,72
(41,408 km/h)
Włochy Alessia Vigilia + 6,38 Australia Madeleine Fasnacht + 42,32

Szczegóły[edytuj | edytuj kod]

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Peter Sagan  Słowacja 6:28:11
Silver medal icon.svg Alexander Kristoff  Norwegia + 0:00
Bronze medal icon.svg Michael Matthews  Australia + 0:00
4 Matteo Trentin  Włochy + 0:00
5 Ben Swift  Wielka Brytania + 0:00
6 Greg Van Avermaet  Belgia + 0:00
7 Michael Albasini  Szwajcaria + 0:00
8 Fernando Gaviria  Kolumbia + 0:00
9 Aleksiej Łucenko  Kazachstan + 0:00
10 Julian Alaphilippe  Francja + 0:00
11 Michał Kwiatkowski  Polska + 0:00
52 Michał Gołaś  Polska + 2:32
82 Paweł Poljański  Polska + 3:13
96 Łukasz Wiśniowski  Polska + 6:37

Wyścig ze startu wspólnego kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Chantal Blaak  Holandia 4:06:30
Silver medal icon.svg Katrin Garfoot  Australia + 0:28
Bronze medal icon.svg Amalie Dideriksen  Dania + 0:28
4 Annemiek van Vleuten  Holandia + 0:28
5 Katarzyna Niewiadoma  Polska + 0:28
6 Christine Majerus  Luksemburg + 0:28
7 Susanne Andersen  Norwegia + 0:28
8 Anna van der Breggen  Holandia + 0:28
9 Emilia Fahlin  Szwecja + 0:28
10 Elena Cecchini  Włochy + 0:28
34 Eugenia Bujak  Polska + 0:28

Indywidualna jazda na czas mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Tom Dumoulin  Holandia 44:41,00
Silver medal icon.svg Primož Roglič  Słowenia + 57,79
Bronze medal icon.svg Chris Froome  Wielka Brytania + 1:21,25
4 Nelson Oliveira  Portugalia + 1:28,52
5 Wasil Kiryjenka  Białoruś + 1:28,75
6 Gianni Moscon  Włochy + 1:29,49
7 Wilco Kelderman  Holandia + 1:34,33
8 Rohan Dennis  Australia + 1:37,39
9 Tony Martin  Niemcy + 1:39,88
10 Jan Tratnik  Słowenia + 1:43,45
36 Mateusz Taciak  Polska + 3:28,87
50 Maciej Bodnar[g]  Polska + 6:02,24

Indywidualna jazda na czas kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Annemiek van Vleuten  Holandia 28:50,35
Silver medal icon.svg Anna van der Breggen  Holandia + 12,16
Bronze medal icon.svg Katrin Garfoot  Australia + 18,93
4 Chloe Dygert  Stany Zjednoczone + 37,95
5 Ellen van Dijk  Holandia + 52,06
6 Linda Villumsen  Nowa Zelandia + 55,73
7 Ashleigh Moolman-Pasio  Południowa Afryka + 1:18,53
8 Lauren Stephens  Stany Zjednoczone + 1:19,86
9 Hannah Barnes  Wielka Brytania + 1:23,42
10 Cecilie Uttrup Ludwig  Dania + 1:34,09
36 Aurela Nerlo  Polska + 3:50,69

Drużynowa jazda na czas mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Zawodnicy Czas
Gold medal icon.svg Niemcy Team Sunweb Holandia Tom Dumoulin
Niemcy Lennard Kämna
Holandia Wilco Kelderman
Dania Søren Kragh Andersen
Australia Michael Matthews
Holandia Sam Oomen
47:50,42
Silver medal icon.svg Stany Zjednoczone BMC Racing Team Australia Rohan Dennis
Szwajcaria Silvan Dillier
Szwajcaria Stefan Küng
Włochy Daniel Oss
Australia Miles Scotson
Stany Zjednoczone Tejay van Garderen
+ 8,29
Bronze medal icon.svg Wielka Brytania Team Sky Wielka Brytania Owain Doull
Wielka Brytania Chris Froome
Białoruś Wasil Kiryjenka
Polska Michał Kwiatkowski
Włochy Gianni Moscon
Wielka Brytania Geraint Thomas
+ 22,35
4 Belgia Quick-Step Floors Nowa Zelandia Jack Bauer
Belgia Philippe Gilbert
Luksemburg Bob Jungels
Belgia Yves Lampaert
Holandia Niki Terpstra
Belgia Julien Vermote
+ 35,20
5 Australia Orica-Scott Australia Luke Durbridge
Australia Alexander Edmondson
Australia Michael Hepburn
Australia Damien Howson
Południowa Afryka Daryl Impey
Kanada Svein Tuft
+ 1:03,21
6 Hiszpania Movistar Team Kostaryka Andrey Amador
Hiszpania Jonathan Castroviejo
Wielka Brytania Alex Dowsett
Hiszpania Imanol Erviti
Hiszpania Gorka Izagirre
Niemcy Jasha Sütterlin
+ 1:19,23
7 Holandia Team LottoNL-Jumbo Holandia Lars Boom
Belgia Victor Campenaerts
Holandia Stef Clement
Słowenia Primož Roglič
Holandia Jos van Emden
Belgia Gijs Van Hoecke
+ 1:19,58
8 Polska CCC Sprandi Polkowice Polska Marcin Białobłocki
Niemcy Jonas Koch
Polska Łukasz Owsian
Polska Maciej Paterski
Polska Mateusz Taciak
Słowenia Jan Tratnik
+ 1:44,05
9 Szwajcaria Team Katusha-Alpecin Szwajcaria Reto Hollenstein
Norwegia Alexander Kristoff
Portugalia Tiago Machado
Niemcy Tony Martin
Dania Michael Mørkøv
Niemcy Nils Politt
+ 1:45,58
10 Niemcy Bora-Hansgrohe Czechy Jan Bárta
Polska Maciej Bodnar
Niemcy Marcus Burghardt
Austria Patrick Konrad
Austria Lukas Pöstlberger
Łotwa Aleksejs Saramotins
+ 1:55,10

Drużynowa jazda na czas kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Zawodniczki Czas
Gold medal icon.svg Holandia Team Sunweb Holandia Lucinda Brand
Kanada Leah Kirchmann
Holandia Floortje Mackaij
Stany Zjednoczone Coryn Rivera
Holandia Sabrina Stultiens
Holandia Ellen van Dijk
55:41,63
Silver medal icon.svg Holandia Boels-Dolmans Cycling Team Holandia Chantal Blaak
Kanada Karol-Ann Canuel
Stany Zjednoczone Megan Guarnier
Luksemburg Christine Majerus
Holandia Amy Pieters
Holandia Anna van der Breggen
+ 12,43
Bronze medal icon.svg Niemcy Cervélo-Bigla Pro Cycling Team Niemcy Stephanie Gaumnitz
Niemcy Lisa Klein
Niemcy Clara Koppenburg
Finlandia Lotta Lepistö
Dania Cecilie Uttrup Ludwig
Południowa Afryka Ashleigh Moolman-Pasio
+ 28,03
4 Niemcy Canyon-SRAM Racing Wielka Brytania Hannah Barnes
Niemcy Lisa Brennauer
Włochy Elena Cecchini
Niemcy Mieke Kröger
Stany Zjednoczone Alexis Ryan
Niemcy Trixi Worrack
+ 1:04,79
5 Dania Team Virtu Cycling Women Holandia Claudia Koster
Dania Christina Siggaard
Dania Pernille Mathiesen
Stany Zjednoczone Amber Neben
Szwecja Sara Penton
Nowa Zelandia Linda Villumsen
+ 2:51,52
6 Francja FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope Francja Aude Biannic
Francja Coralie Demay
Francja Eugénie Duval
Francja Roxane Fournier
Australia Shara Gillow
Holandia Roxane Knetemann
+ 3:23,04
7 Słowenia BTC City Lublana Słowenia Polona Batagelj
Holandia Maaike Boogaard
Polska Eugenia Bujak
Niemcy Corinna Lechner
Szwecja Hanna Nilsson
Słowenia Ursa Pintar
+ 3:46,58
8 Włochy BePink Cogeas Kanada Alison Jackson
Włochy Francesca Pattaro
Włochy Katia Ragusa
Włochy Ilaria Sanguineti
Włochy Silvia Valsecchi
Rosja Olga Zabielinska
+ 4:07,29
9 Norwegia Hitec Products Niemcy Charlotte Becker
Norwegia Miriam Bjørnsrud
Włochy Simona Frapporti
Norwegia Cecile Gotaas Johnsen
Holandia Nina Kessler
Norwegia Thea Thorsen
+ 4:58,84

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Benoît Cosnefroy  Francja 4:48:23
Silver medal icon.svg Lennard Kämna  Niemcy + 0:00
Bronze medal icon.svg Michael Carbel  Dania + 0:03
4 Olivier Wood  Wielka Brytania + 0:03
5 Vincenzo Albanese  Włochy + 0:03
6 Damien Touzé  Francja + 0:03
7 Max Kanter  Niemcy + 0:03
8 Michał Paluta  Polska + 0:03
9 Mark Downey  Irlandia + 0:03
10 Anders Skaarseth  Norwegia + 0:03
45 Piotr Brożyna  Polska + 1:04
50 Kamil Małecki  Polska + 1:50
90 Alan Banaszek  Polska + 7:34
107 Szymon Sajnok  Polska + 11:07

Indywidualna jazda na czas mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Mikkel Bjerg  Dania 47:06,48
Silver medal icon.svg Brandon McNulty  Stany Zjednoczone + 1:05,92
Bronze medal icon.svg Corentin Ermenault  Francja + 1:16,65
4 Tom Wirtgen  Luksemburg + 1:18,37
5 Callum Scotson  Australia + 1:21,25
6 Senne Leysen  Belgia + 1:21,71
7 Kasper Asgreen  Dania + 1:30,71
8 Edoardo Affini  Włochy + 1:35,23
9 Neilson Powless  Stany Zjednoczone + 1:37,13
10 Scott Davies  Wielka Brytania + 1:43,02
23 Piotr Brożyna  Polska + 2:46,57
24 Szymon Sajnok  Polska + 2:47,26

Wyścig ze startu wspólnego juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Julius Johansen  Dania 3:10:48
Silver medal icon.svg Luca Rastelli  Włochy + 0:51
Bronze medal icon.svg Michele Gazzoli  Włochy + 0:51
4 Niklas Markl  Niemcy + 0:51
5 Jake Stewart  Wielka Brytania + 0:51
6 Florian Kierner  Dania + 0:51
7 Filippo Zana  Włochy + 0:51
8 Olav Hjemsæter  Norwegia + 0:51
9 Jewgienij Fedorow  Kazachstan + 0:51
10 Jacob Hindsgaul Madsen  Dania + 0:51
61 Dawid Burczak  Polska + 6:47
70 Mikołaj Konieczny  Polska + 6:53

Wyścig ze startu wspólnego juniorek[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Elena Pirrone  Włochy 2:06:17
Silver medal icon.svg Emma Norsgaard Jørgensen  Dania + 0:12
Bronze medal icon.svg Letizia Paternoster  Włochy + 0:12
4 Maria Nowołodska  Rosja + 0:12
5 Jade Wiel  Francja + 0:12
6 Pfeiffer Georgi  Wielka Brytania + 0:12
7 Clara Copponi  Francja + 0:12
8 Simone Boilard  Kanada + 0:12
9 Anne-Sophie Harsch  Luksemburg + 0:12
10 Évita Muzic  Francja + 0:12
18 Marta Jaskulska  Polska + 4:12
56 Karolina Kumięga  Polska + 9:59
60 Joanna Golec  Polska + 9:59
78 Oliwia Majewska  Polska + 20:43

Indywidualna jazda na czas juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Thomas Pidcock  Wielka Brytania 28:02,15
Silver medal icon.svg Antonio Puppio  Włochy + 11,92
Bronze medal icon.svg Filip Maciejuk  Polska + 13,29
4 Juri Hollmann  Niemcy + 21,53
5 Igor Chżan  Kazachstan + 23,66
6 Julius Johansen  Dania + 27,61
7 Daan Hoole  Holandia + 29,87
8 Andreas Leknessund  Norwegia + 32,30
9 Nik Čemažar  Słowenia + 35,49
10 Sebastian Berwick  Australia + 35,93
31 Damian Papierski  Polska + 1:37,28

Indywidualna jazda na czas juniorek[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Elena Pirrone  Włochy 23:19,72
Silver medal icon.svg Alessia Vigilia  Włochy + 6,38
Bronze medal icon.svg Madeleine Fasnacht  Australia + 42,32
4 Hannah Ludwig  Niemcy + 45,45
5 Maria Nowołodska  Rosja + 1:09,05
6 Marit Raaijmakers  Holandia + 1:20,94
7 Pfeiffer Georgi  Wielka Brytania + 1:22,59
8 Shari Bossuyt  Belgia + 1:23,46
9 Letizia Paternoster  Włochy + 1:29,61
10 Jade Wiel  Francja + 1:30,63
25 Marta Jaskulska  Polska + 2:20,92

Klasyfikacja medalowa i punktowa oraz multimedaliści[edytuj | edytuj kod]

Tabela medalowa
Miejsce Reprezentacja Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1.  Holandia 4 2 0 6
2.  Włochy 2 3 2 7
3.  Dania 2 1 2 5
4.  Niemcy 1 1 1 3
5.  Wielka Brytania 1 0 2 3
6.  Francja 1 0 1 2
7.  Słowacja 1 0 0 1
8.  Stany Zjednoczone 0 2 0 2
9.  Australia 0 1 3 4
10.  Norwegia 0 1 0 1
 Słowenia 0 1 0 1
12.  Polska 0 0 1 1
Multimedaliści
L.p. Zawodnik / Zawodniczka Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1. Holandia Tom Dumoulin 2 0 0 2
Włochy Elena Pirrone 2 0 0 2
3. Holandia Chantal Blaak 1 1 0 2
Niemcy Lennard Kämna 1 1 0 2
5. Australia Michael Matthews 1 0 1 2
6. Holandia Anna van der Breggen 0 2 0 2
7. Australia Katrin Garfoot 0 1 1 2
8. Wielka Brytania Chris Froome 0 0 2 2
Tabela punktowa[20][h]
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Holandia 1145
2.  Włochy 940
3.  Dania 661
4.  Australia 601
5.  Wielka Brytania 568
6.  Francja 412
7.  Niemcy 391
8.  Stany Zjednoczone 287
9.  Norwegia 269
10.  Słowacja 201
 Słowenia 201
12.  Polska 198
13.  Belgia 174
14.  Luksemburg 158
15.  Rosja 144
16.  Portugalia 109
17.  Kazachstan 106
18.  Białoruś 94
19.  Nowa Zelandia 78
20.  Szwajcaria 76
Miejsce Reprezentacja Punkty
21.  Południowa Afryka 60
22.  Kolumbia 54
23.  Austria 51
24.  Szwecja 44
25.  Kanada 35
26.  Irlandia 25
27.  Hiszpania 21
28.  Czechy 12
29.  Litwa 10
30.  Ukraina 7
31.  Japonia 6
32.  Finlandia 5
33.  Argentyna 3
 Grecja 3
35.  Serbia 1

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pomimo wstępnego zgłoszenia do mistrzostw, reprezentacje Egiptu i Ekwadoru ostatecznie nie wzięły w nich udziału (→ 2017 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS (Team Time Trial, Ind. Time Trial, Road Race) – Entries. (PDF). uci.ch).
  2. Składy powołanych do wyścigów indywidualnych podają krajowe związki kolarskie będące członkami UCI, natomiast do wyścigów drużynowych składy podają kolarskie grupy zawodowe zarejestrowane w UCI.
  3. Do oficjalnej reprezentacji Polski, wysyłanej na mistrzostwa z ramienia Polskiego Związku Kolarskiego zalicza się tylko osoby w konkurencjach indywidualnych (→ SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI NA MISTRZOSTWA ŚWIATA W BERGEN. pzkol.pl).
  4. Amerykanin Brandon McNulty przekroczył granicę wieku dla juniorów. Z tego względu startował w grupie orlików (do lat 23).
  5. Włoszka Elisa Balsamo startowała w elicie. Z tego względu nie broniła tytułu mistrzyni świata juniorek w wyścigu ze startu wspólnego.
  6. Wymienione kwoty dotyczą premii wypłacanych przez światową federację UCI. Ponadto w niektórych przypadkach wypłacane są nagrody z krajowych związków kolarskich, nagrody państwowe, nagrody wynikające z kontraktów z grupami zawodowymi czy też ze zleceń reklamodawców.
  7. Aktualny wicemistrz Europy w jeździe indywidualnej na czas Maciej Bodnar miał na trasie dwa upadki. W tej sytuacji zanotował wielominutową stratę (→ Bergen 2017: Tom Dumoulin mistrzem świata w jeździe indywidualnej na czas! naszosie.pl).
  8. Prowadzona tabela punktowa obejmuje tylko konkurencje indywidualne. Punkty przyznawane są za miejsca od 1 do 25 (→ UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. TECHNICAL GUIDE. Team Time Trials. Individual Time Trials. Road Races. (Special regulation. Article 11 Ranking by nations). (PDF). uci.ch).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UCI Management Committee agrees key decisions (ang.). uci.ch, 2014-09-25. [dostęp 2016-10-18].
  2. a b 2017 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS (Team Time Trial, Ind. Time Trial, Road Race) – Start List. (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-09-07].
  3. QUALIFICATION SYSTEM FOR THE 2017 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. (PDF). uci.ch. [dostęp 2017-09-10].
  4. a b QUOTA ALLOCATION FOR THE BERGEN 2017 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. (PDF) (ang.). uci.ch, 2017-08-27. [dostęp 2017-09-17].
  5. SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI NA MISTRZOSTWA ŚWIATA W BERGEN (pol.). pzkol.pl. [dostęp 2017-09-15].
  6. Kryteria kwalifikacji do Reprezentacji Polski na ME i MŚ 2017 w kolarstwie szosowym. (PDF) (pol.). pzkol.pl. [dostęp 2017-09-07].
  7. UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. TECHNICAL GUIDE. Team Time Trials. Individual Time Trials. Road Races. (Special regulation. Article 12 Prizes). (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-09-16].
  8. 2017 Road World Championships. Final Results Men Elite Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2017-09-24. [dostęp 2017-09-24].
  9. 2017 Road World Championships. Final Results Men Elite Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2017-09-20. [dostęp 2017-09-20].
  10. 2017 Road World Championships. Final Results Men’s Team Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2017-09-17. [dostęp 2017-09-17].
  11. 2017 Road World Championships. Final Results Men Under 23 Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2017-09-22. [dostęp 2017-09-22].
  12. 2017 Road World Championships. Final Results Men Under 23 Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2017-09-18. [dostęp 2017-09-18].
  13. 2017 Road World Championships. Final Results Men Junior Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2017-09-23. [dostęp 2017-09-23].
  14. 2017 Road World Championships. Final Results Men Junior Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2017-09-19. [dostęp 2017-09-19].
  15. 2017 Road World Championships. Final Results Women Elite Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2017-09-23. [dostęp 2017-09-23].
  16. 2017 Road World Championships. Final Results Women Elite Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2017-09-19. [dostęp 2017-09-19].
  17. 2017 Road World Championships. Final Results Women’s Team Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2017-09-17. [dostęp 2017-09-17].
  18. 2017 Road World Championships. Final Results Women Junior Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2017-09-22. [dostęp 2017-09-22].
  19. 2017 Road World Championships. Final Results Women Junior Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2017-09-18. [dostęp 2017-09-18].
  20. 2017 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. Ranking by Nation. (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-09-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]