Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1966

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mistrzostwa świata
w kolarstwie torowym

Cycling (track) pictogram.svg
196519661967
27 sierpnia9 września 1966
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Frankfurt, RFN

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1966 – 63. edycja mistrzostw świata w kolarstwie torowym, która odbyła się w zachodnioniemieckim Frankfurcie. W programie mistrzostw zostały wszystkie dotychczasowe konkurencje: sprint i wyścig na dochodzenie dla kobiet oraz sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów, a także wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców dla mężczyzn. Ponadto wprowadzono dwie nowe konkurencje: wyścig tandemów oraz wyścig na 1000 m mężczyzn.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
Sprint indywidualny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Irina Kiriczenko Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walentina Sawina Niemiecka Republika Demokratyczna Heidi Blobner
Wyścig indywidualny na dochodzenie Wielka Brytania Beryl Burton Belgia Yvonne Reynders Niemiecka Republika Demokratyczna Hannelore Mattig

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
Sprint indywidualny amatorów Francja Daniel Morelon Francja Pierre Trentin Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Omar Pchakadze
Wyścig indywidualny na dochodzenie amatorów Holandia Tiemen Groen Czechosłowacja Jiří Daler Włochy Giorgio Ursi
Wyścig ze startu zatrzymanego amatorów Holandia Piet de Wit Holandia Bert Romijn Francja Christian Giscos
Sprint indywidualny zawodowców Włochy Giuseppe Beghetto Australia Ron Baensch Włochy Sante Gaiardoni
Wyścig indywidualny na dochodzenie zawodowców Włochy Leandro Faggin Belgia Ferdinand Bracke Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Dieter Kemper
Wyścig ze startu zatrzymanego zawodowców Belgia Romain De Loof Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Ehrenfried Rudolph Belgia Leo Proost
Wyścig drużynowy na dochodzenie  Włochy
Cipriano Chemello
Antonio Castello
Luigi Roncaglia
Gino Pancino
 RFN
Karl-Heinz Henrichs
Herbert Honz
Jürgen Kissner
Karl Link
 ZSRR
Wiktor Bykow
Michaił Koljuszow
Stanisław Moskwin
Leonid Wukołow
Wyścig na 1000 m Francja Pierre Trentin Belgia Paul Seye Holandia Frans Van Den Ruit
Tandemy  Francja
Daniel Morelon
Pierre Trentin
 RFN
Klaus Kobusch
Martin Stenzel
 Włochy
Walter Gorini
Giordano Turrini

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  Francja 3 1 1 5
2.  Włochy 3 0 3 6
3.  Holandia 2 1 1 4
4.  Belgia 1 3 1 5
5.  ZSRR 1 1 2 4
6.  Wielka Brytania 1 0 0 1
7.  RFN 0 3 1 4
8.  Australia 0 1 0 1
 Czechosłowacja 0 1 0 1
10.  NRD 0 0 2 2

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]