Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1983

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa świata
w kolarstwie torowym

Cycling (track) pictogram.svg
198219831984
2328 sierpnia 1983
Szwajcaria Zurych, Szwajcaria

80. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1983 odbyły się w szwajcarskim Zurychu. W programie mistrzostw znalazło się czternaście konkurencji: sprint i wyścig na dochodzenie dla kobiet, a dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców, jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, wyścig tandemów, wyścig na 1000 m, wyścig punktowy amatorów, keirin oraz derny.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
3000 m indywidualnie na dochodzenie Stany Zjednoczone Connie Carpenter Stany Zjednoczone Cynthia Olavarri Francja Jeannie Longo
sprint indywidualny Stany Zjednoczone Connie Paraskevin Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Claudia Lommatzsch Francja Isabelle Nicoloso

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
wyścig punktowy zawodowców Szwajcaria Urs Freuler Włochy Guido Bontempi Australia Gary Sutton
wyścig punktowy amatorów Dania Michael Markussen Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Pohl Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Romanow
wyścig ze startu zatrzymanego zawodowców Włochy Bruno Vicino Holandia René Kos Holandia Martin Havik
wyścig ze startu zatrzymanego amatorów Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Rainer Podlesch Holandia Mattheus Pronk Szwajcaria Walter Baumgartner
indywidualnie na dochodzenie zawodowców Australia Steele Bishop Szwajcaria Robert Dill-Bundi Dania Hans-Henrik Ørsted
indywidualnie na dochodzenie amatorów Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Kupowiec Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Dittert Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dainis Liepiņš
keirin Szwajcaria Urs Freuler Australia Danny Clark Stany Zjednoczone Gilbert Hatton
1 km ze startu zatrzymanego Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Kopyłow Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gerhard Scheller Niemiecka Republika Demokratyczna Lothar Thoms
drużynowo na dochodzenie  RFN
Roland Günther
Gerhard Strittmatter
Rolf Gölz
Michael Marx
 NRD
Carsten Wolf
Mario Hernig
Bernd Dittert
Hans-Joachim Pohl
 Czechosłowacja
Pavel Soukup
Aleš Trčka
František Raboň
Robert Štěrba
tandemy  Francja
Philippe Vernet
Franck Depine
 Czechosłowacja
Ivan Kučírek
Pavel Martínek
DSQ[1]
sprint indywidualny zawodowców Japonia Kōichi Nakano Francja Yavé Cahard Włochy Ottavio Dazzan
sprint indywidualny amatorów Niemiecka Republika Demokratyczna Lutz Hesslich Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Kopyłow Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Hübner
Derny Dania Gert Frank Holandia René Kos Holandia Martin Havik

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  RFN 2 2 0 4
2.  ZSRR 2 1 2 5
3.  Stany Zjednoczone 2 1 1 4
 Szwajcaria 2 1 1 4
5.  Dania 2 0 1 3
6.  NRD 1 3 2 6
7.  Francja 1 1 2 4
8.  Australia 1 1 1 3
 Włochy 1 1 1 3
10.  Japonia 1 0 0 1
11.  Holandia 0 3 2 5
12.  Czechosłowacja 0 1 1 2

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci RFN: Dieter Giebken i Fredy Schmidtke, jednakże zostali zdyskwalifikowani za doping.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]