Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mistrzostwa świata
w kolarstwie torowym

Cycling (track) pictogram.svg
2008 - 20092010
25 - 29 marca 2009
Polska Pruszków, Polska
Tor BGŻ Arena

106. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2009 odbyły się w hali BGŻ Arena w Pruszkowie w dniach 25 - 29 marca 2009. Były to pierwsze mistrzostwa świata rozgrywane w Polsce. W programie znalazło się dziewięć konkurencji dla kobiet: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch keirin, wyścig drużynowy na dochodzenie i omnium oraz dziesięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin, scratch i omnium.

Uczestnicy MŚ wyłonieni zostali na podstawie list rankingowych Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Kwalifikacje uzyskało ok. 400 zawodniczek i zawodników z 46 krajów, ale na listach zgłoszeń było 287 uczestników z 38 krajów, z których wielu startowało kilkakrotnie. Wśród pięciu krajów, które mieli prawo wystawić swych reprezentantów we wszystkich konkurencjach, była ekipa gospodarzy, choć w kilku specjalnościach Polacy prawo startu uzyskali dzięki tzw. dzikim kartom. Reprezentacja Polski liczyła 16 zawodników (5 kobiet i 11 mężczyzn).

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Data Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
500 m ze startu zatrzymanego 25 marca 2009 Litwa Simona Krupeckaitė Australia Anna Meares Wielka Brytania Victoria Pendleton
3000 m indywidualnie na dochodzenie 25 marca 2009 Nowa Zelandia Alison Shanks Wielka Brytania Wendy Houvenaghel Litwa Vilija Sereikaitė
sprint drużynowy 26 marca 2009  Australia
Kaarle McCulloch
Anna Meares
 Wielka Brytania
Shanaze Reade
Victoria Pendleton
 Litwa
Gintarė Gaivenytė
Simona Krupeckaitė
3 km drużynowo na dochodzenie 26 marca 2009  Wielka Brytania
Elizabeth Armitstead
Wendy Houvenaghel
Joanna Rowsell
 Nowa Zelandia
Lauren Ellis
Jaime Nielsen
Alison Shanks
 Australia
Ashlee Ankudinoff
Sarah Kent
Josephine Tomic
scratch (10 km) 27 marca 2009 Kuba Yumari González Wielka Brytania Elizabeth Armitstead Australia Belinda Goss
omnium 28 marca 2009 Australia Josephine Tomic Kanada Tara Whitten Holandia Yvonne Hijgenaar
sprint indywidualny 28 marca 2009 Wielka Brytania Victoria Pendleton Holandia Willy Kanis Litwa Simona Krupeckaitė
wyścig punktowy (25 km) 29 marca 2009 Włochy Giorgia Bronzini Kuba Yumari González Wielka Brytania Elizabeth Armitstead
keirin 29 marca 2009 Chińska Republika Ludowa Guo Shuang Francja Clara Sanchez Holandia Willy Kanis

mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Data Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
wyścig punktowy (40 km) 25 marca 2009 Australia Cameron Meyer Dania Daniel Kreutzfeldt Wielka Brytania Chris Newton
sprint drużynowy 25 marca 2009  Francja
Grégory Baugé
Mickaël Bourgain
Kévin Sireau
 Wielka Brytania
Matthew Crampton
Jason Kenny
Jamie Staff
 Niemcy
René Enders
Robert Förstemann
Stefan Nimke
scratch (15 km) 26 marca 2009 Francja Morgan Kneisky Argentyna Ángel Darío Colla Austria Andreas Müller
4 km indywidualnie na dochodzenie 26 marca 2009 Stany Zjednoczone Taylor Phinney Australia Jack Bobridge Belgia Dominique Cornu
keirin 26 marca 2009 Niemcy Maximilian Levy Francja François Pervis Holandia Teun Mulder
1 km ze startu zatrzymanego 27 marca 2009 Niemcy Stefan Nimke Stany Zjednoczone Taylor Phinney Malezja Mohd Rizal Tisin
4 km drużynowo na dochodzenie 27 marca 2009  Dania
Michael Færk Christensen
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Alex Rasmussen
Michael Morkov[1]
 Australia
Jack Bobridge
Rohan Dennis
Leigh Howard
Cameron Meyer
 Nowa Zelandia
Westley Gough
Peter Latham
Marc Ryan
Jesse Sergent
madison (50 km) 28 marca 2009  Dania
Michael Morkov
Alex Rasmussen
 Australia
Leigh Howard
Cameron Meyer
 Czechy
Martin Bláha
Jiří Hochmann
omnium (1 km) 29 marca 2009 Australia Leigh Howard Kanada Zachary Bell Holandia Tim Veldt
sprint indywidualny 29 marca 2009 Francja Grégory Baugé Malezja Azizul Hasni Awang Francja Kévin Sireau

Skład i wyniki reprezentantów Polski[edytuj | edytuj kod]

kobiety[edytuj | edytuj kod]

  • Renata Dąbrowska (PTC Pruszków) – odpadła w repasażu po 1r (keirin), 8. (omnium), 24. (sprint), 9. (sprint druż.)
  • Aleksandra Drejgier (PTC Pruszków) – 21. (500 m ze startu zatrzymanego), 9. (sprint druż.)
  • Edyta Jasińska (EMDEK Bydgoszcz) – 19. (3 km na dochodzenie ind.), 13. (3 km na dochodzenie druż.)
  • Dominika Mączka (Kross Ziemia Darłowska Darłowo) – 13. (3 km na dochodzenie druż.)
  • Małgorzata Wojtyra (Elektro-Bud BOGO Szczecin) – 13. (3 km na dochodzenie druż.), 16. (scratch), nie ukończyła (wyścig punktowy)

mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  Australia 4 4 2 10
2.  Francja 3 2 1 6
3.  Wielka Brytania 2 4 3 9
4.  Dania 2 1 0 3
5.  Niemcy 2 0 1 3
6.  Nowa Zelandia 1 1 1 3
7.  Kuba 1 1 0 2
 Stany Zjednoczone 1 1 0 2
9.  Litwa 1 0 3 4
10.  Chiny 1 0 0 1
 Włochy 1 0 0 1
12.  Kanada 0 2 0 2
13.  Holandia 0 1 4 5
14.  Malezja 0 1 1 2
15.  Argentyna 0 1 0 1
16.  Austria 0 0 1 1
 Belgia 0 0 1 1
 Czechy 0 0 1 1

Przypisy

  1. Startował tylko w eliminacjach.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]