Obywatelski Dolny Śląsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obywatelski Dolny Śląsk
Państwo  Polska
Siedziba ul. Legnicka 21,
53-671 Wrocław
Data założenia 26 stycznia 2008
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Profil działalności samorządowy, polityczny
Zasięg województwo dolnośląskie
Prezes Zarządu Rafał Dutkiewicz
Członkowie 350 (luty 2011)
Nr KRS 0000301776
Data rejestracji 2 kwietnia 2008
Powiązania Ruch Obywatelski „Polska XXI” (2008–2010), Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu (2011)
brak współrzędnych

Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ) – centroprawicowe stowarzyszenie o charakterze politycznym działające na terenie województwa dolnośląskiego, założone 26 stycznia 2008 (zarejestrowane 2 kwietnia 2008). Do 5 lutego 2011 działało jako Dolny Śląsk XXI. Młodzieżówką organizacji jest Młody Dolny Śląsk.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie „Dolny Śląsk XXI” zostało założone przez posła Kazimierza Michała Ujazdowskiego i radnego sejmiku dolnośląskiego Pawła Wróblewskiego, którzy w grudniu 2007 opuścili Prawo i Sprawiedliwość. Prezesem DŚ XXI został Paweł Wróblewski. W szeregach stowarzyszenia znaleźli się początkowo głównie byli działacze PiS i samorządowcy związani z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, który sam do stowarzyszenia przystąpił w połowie marca 2008, zostając szefem rady programowej. Do DŚ XXI wstąpili także m.in. naukowcy: Tadeusz Luty i Adolf Juzwenko[1]. Dolny Śląsk XXI powstał jako pierwsze z regionalnych stowarzyszeń, które 27 września 2008 współtworzyły ogólnopolski Ruch Obywatelski „Polska XXI” (któremu do 13 czerwca 2009 przewodził Rafał Dutkiewicz).

30 kwietnia 2009 w sejmiku województwa dolnośląskiego powstał (z przekształcenia klubu Obywatelska Platforma Samorządowa) klub DŚ XXI[2], w którym znaleźli się radni wybrani z list PiS i Platformy Obywatelskiej. Znalazł się on w opozycji wobec koalicji PO-PSL. Jego szefem został Patryk Wild. Pod koniec kadencji klub liczył 6 członków (oprócz szefów klubu i stowarzyszenia byli nimi: Andrzej Łoś – na początku kadencji będący marszałkiem województwa, a także Ewa Rzewuska, Dariusz Stasiak i Jerzy Zieliński).

W styczniu 2010 ruch Polska XXI przekształcił się w partię Polska Plus, w której jednak spośród liderów Dolnego Śląska XXI znalazł się jedynie Kazimierz Michał Ujazdowski. Pełnomocnikiem wojewódzkim Polski Plus był działacz DŚ XXI Tomasz Kołodziej[3]. We wrześniu tego samego roku partia się rozwiązała, a będący szefem jej koła poselskiego Kazimierz Michał Ujazdowski wraz z większością działaczy przystąpił ponownie do PiS, wycofując się z działalności w stowarzyszeniu.

W wyborach samorządowych w 2010 Dolny Śląsk XXI wystartował m.in. do sejmiku jako Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Dutkiewicza. W wyborach do sejmiku województwa zajął on 2. miejsce za PO, uzyskując 9 z 36 mandatów. Zdobyli je: Marek Laryś, Andrzej Łoś, Janusz Marszałek, Tymoteusz Myrda, Marek Obrębalski, Ewa Rzewuska, Dariusz Stasiak, Paweł Wróblewski (który został wiceprzewodniczącym sejmiku) i Patryk Wild (który ponownie został szefem klubu DŚ XXI)[4]. Klub DŚ XXI ponownie znalazł się w opozycji (do koalicji PO-SLD-PSL). Rafał Dutkiewicz uzyskał reelekcję w wyborach na prezydenta Wrocławia w I turze, zdobywając 71,63% głosów[5]. Ponadto spośród działaczy DŚ XXI prezydentami miast zostali (startując z własnych komitetów) Robert Raczyński (Lubin) i Piotr Roman (Bolesławiec). Ponadto prezydentem Świdnicy z poparciem stowarzyszenia został Wojciech Murdzek (który także do niego dołączył). Komitet Rafała Dutkiewicza zdobył większość mandatów w radzie Wrocławia[5]. Komitety związane z DŚ XXI startowały także w poszczególnych powiatach.

5 lutego 2011 doszło do przekształcenia stowarzyszenia. Przyjęło ono nazwę „Obywatelski Dolny Śląsk”, a jego prezesem został Rafał Dutkiewicz. Liczyło ono wówczas ok. 350 członków zrzeszonych w 19 kołach[6].

Na wybory parlamentarne w 2011 Rafał Dutkiewicz powołał ogólnopolski ruch Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu. Kandydaci ODŚ w liczbie 7 startowali w jego ramach z ramienia KWW Rafał Dutkiewicz – byli nimi Tadeusz Luty, Jerzy Makarczyk, Tomasz Misiak, Adam Myrda, Jarosław Obremski, Jerzy Zieliński i Patryk Wild[7]. Do Senatu (jako jedyny kandydat związany z OdS) został wybrany Jarosław Obremski[8], który zasiadł w Kole Senatorów Niezależnych.

12 lutego 2014 ODŚ dołączył do koalicji rządzącej w sejmiku dolnośląskim (pozostawiając w opozycji jedynie PiS)[9]. Wicemarszałkiem województwa z ramienia ODŚ został dotychczasowy radny Wrocławia Jerzy Michalak[10].

Na wybory samorządowe w 2014 Rafał Dutkiewicz zawarł porozumienie z Platformą Obywatelską. W wyborach do sejmiku kandydaci z nim związani (w tym on sam) wystartowali z list PO, zaś w wyborach miejskich we Wrocławiu wspólny komitet przyjął nazwę „Rafał Dutkiewicz z Platformą” (uzyskując w radzie miasta większość mandatów). Rafał Dutkiewicz zwyciężył wybory na prezydenta Wrocławia w II turze. Startujący z poparciem PO (z własnego komitetu) Wojciech Murdzek przegrał natomiast w II turze wybory na prezydenta Świdnicy. W sejmiku z list PO (która zdobyła 16 miejsc) mandaty spośród przedstawicieli ODŚ uzyskali: Rafał Dutkiewicz (który nie objął go jednak, pozostając prezydentem Wrocławia), Janusz Marszałek, Jerzy Michalak, Marek Obrębalski, Ewa Rzewuska i Paweł Wróblewski[11]. Działalność stowarzyszenia wówczas zamarła, jednak formalnie nie zostało rozwiązane. Jego aktywiści kontynuowali działalność pod innymi szyldami.

Bezpartyjni Samorządowcy[edytuj | edytuj kod]

Część działaczy Obywatelskiego Dolnego Śląska, która sprzeciwiła się porozumieniu Rafała Dutkiewicza z PO, powołała na wybory w 2014 komitet pod nazwą Bezpartyjni Samorządowcy. Zdobył on 4 mandaty w sejmiku województwa, które otrzymali: Paweł Kukiz, Robert Raczyński, Aldona Wiktorska-Święcka i Patryk Wild[12]. Robert Raczyński został jednak ponownie wybrany na prezydenta Lubina (startując z własnego komitetu), a mandat po nim przypadł Tymoteuszowi Myrdzie. Radni z list BS pozostali w sejmiku niezrzeszeni. Komitet BS wystawił dwoje kandydatów na prezydentów miast (Aldonę Wiktorską-Święcką we Wrocławiu oraz Wiesława Gierusa w Jeleniej Górze), jednak nie weszli oni do II tury. Oprócz Roberta Raczyńskiego prezydentem miasta spośród kandydatów związanych z BS pozostał także startujący z własnego komitetu Piotr Roman w Bolesławcu. W radzie Wrocławia jedyny mandat dla BS otrzymał Sebastian Lorenc[13].

Paweł Kukiz wystartował w wyborach prezydenckich w 2015, zajmując 3. miejsce z wynikiem 20,8% głosów. Zainicjował następnie ruch mający startować w wyborach parlamentarnych w tym samym roku (przyjął on nazwę Kukiz’15). W połowie lipca środowisko BS zakończyło jednak współpracę z Pawłem Kukizem i wraz z bezpartyjnymi działaczami samorządowymi z innych regionów oraz Ruchem Obywatelskim na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (także wspierającym wcześniej Pawła Kukiza) powołało komitet JOW Bezpartyjni, który zarejestrował kandydatów jedynie w kilku okręgach wyborczych (wśród sygnatariuszy deklaracji programowej inicjatywy znaleźli się przedstawiciele BS: Robert Raczyński, Piotr Roman, Patryk Wild i Tymoteusz Myrda[14]). Związany z tym środowiskiem senator Jarosław Obremski powołał natomiast własny komitet, skutecznie ubiegając się o reelekcję (poparły go m.in. PiS i Polska Razem). Ponownie zasiadł w Kole Senatorów Niezależnych, jednak w maju 2016 przeszedł do klubu PiS. W wyniku zdobycia mandatu poselskiego przez Pawła Kukiza, jego miejsce w sejmiku zajęła Ewa Zdrojewska.

Ponowne zjednoczenie ruchu i przejęcie władzy w regionie[edytuj | edytuj kod]

31 marca 2016 związani z Rafałem Dutkiewiczem radni ODŚ (Janusz Marszałek, Jerzy Michalak, Marek Obrębalski, Ewa Rzewuska i przewodniczący sejmiku Paweł Wróblewski) odeszli z klubu Platformy Obywatelskiej. Ponadto PO opuścili inni radni tej partii – Michał Bobowiec, wiceprzewodniczący sejmiku Julian Golak, Czesław Kręcichwost, Ryszard Lech i marszałek województwa Cezary Przybylski. Wraz z trójką radnych wybranych z list BS (Tymoteuszem Myrdą, Patrykiem Wildem i Ewą Zdrojewską), a także innym radnym niezrzeszonym Kazimierzem Janikiem (wybranym z listy SLD Lewica Razem), powołali oni klub Bezpartyjnych Samorządowców, który stał się największym klubem w sejmiku i w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym przejął władzę w województwie, odsuwając od niej PO. Tymoteusz Myrda zastąpił przedstawiciela tej partii na stanowisku wicemarszałka województwa. Szefem klubu został Patryk Wild. Do klubu BS nie przystąpiła wybrana z ich listy Aldona Wiktorska-Święcka[15][16].

Ponowny rozłam[edytuj | edytuj kod]

27 czerwca 2016 doszło do poszerzenia koalicji rządzącej województwem, do której dołączyły Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej (znajdujące się od pewnego czasu we wspólnym klubie radnych z PSL)[17]. Z klubu BS odeszli następnie radni wybrani z list BS (odwołany z funkcji wicemarszałka województwa Tymoteusz Myrda, Patryk Wild i Ewa Zdrojewska), którzy stali się niezrzeszeni, a wkrótce powołali Klub Radnych Bezpartyjnych wraz z byłą radną PSL Grażyną Cal i Aldoną Wiktorską Święcką, która została przewodniczącą klubu. W marcu 2017 środowisko to współtworzyło ogólnopolski Ruch Samorządowy „Bezpartyjni”[18][19].

Dolnośląski Ruch Samorządowy[edytuj | edytuj kod]

14 lipca 2016 dotychczasowy klub radnych Bezpartyjni Samorządowcy (liczący 11 członków) przyjął nazwę Dolnośląski Ruch Samorządowy, a jego szefem został Michał Bobowiec. Należący do klubu marszałek województwa Cezary Przybylski zapowiedział start DRS pod tym szyldem w wyborach samorządowych[20].

11 października tego samego roku działacze DRS powołali stowarzyszenie (o charakterze ponadpartyjnym)[21], zarejestrowane 11 dni później. Jego przewodniczącym został Cezary Przybylski, wiceprzewodniczącymi Michał Bobowiec i Piotr Lech, sekretarzem Piotr Koszarek, a skarbnikiem Irena Krzyszkiewicz. W zarządzie zasiedli także Jakub Bronowicki, Dariusz Chmura, Rafał Gronicz i Roman Potocki[22]. Przewodniczącym rady programowej DRS został Rafał Dutkiewicz (prezydent Wrocławia)[23]. Do stowarzyszenia przystąpili także m.in. Stanisław Huskowski (poseł UED, były prezydent Wrocławia), Piotr Kruczkowski (były prezydent Wałbrzycha), Rafael Rokaszewicz (prezydent Głogowa z SLD), Tomasz Smolarz (były poseł i były wojewoda dolnośląski z PO), Szymon Pacyniak (były wicemarszałek województwa oraz były starosta powiatu zgorzeleckiego) i Tadeusz Krzakowski (prezydent Legnicy z SLD). W styczniu 2017 do DRS należało ponad 120 członków, w tym liczni włodarze[24].

W październiku 2017 DRS ogłosił kandydaturę Jerzego Michalaka na prezydenta Wrocławia w wyborach w 2018[25]. Nie uzyskała ona jednak poparcia Rafała Dutkiewicza[26].

Zarząd ODŚ[edytuj | edytuj kod]

Prezes:

Wiceprezesi:

Sekretarz:

Skarbnik:

Pozostała członkini:

 • Magdalena Sosna

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jan Dziadul: Partia nie-partia. polityka.pl, 26 stycznia 2008.
 2. Magdalena Kozioł: Obywatelska Platforma Samorządowa przekształci się dziś w klub Dolny Śląsk XXI. polskatimes.pl, 30 kwietnia 2009.
 3. Michał Kokot: Na Dolnym Śląsku nie ma tłoku w kolejce do Polski Plus. gazeta.pl, 12 stycznia 2010.
 4. Serwis PKW – Wybory 2010
 5. a b Serwis PKW – Wybory 2010
 6. Dolny Śląsk XXI zmienia nazwę. portalsamorzadowy.pl, 6 lutego 2011.
 7. Serwis PKW – Wybory 2011
 8. Serwis PKW – Wybory 2011
 9. Wrocław: Koalicja między Dutkiewiczem a Protasiewiczem podpisana. gazetawroclawska.pl, 12 lutego 2014.
 10. Radny miejski Jerzy Michalak kandydatem Obywatelskiego Dolnego Śląska na wicemarszałka województwa. wdolnymslasku.pl, 11 lutego 2014.
 11. Łukasz Wolski: Dolnośląski sejmik po wyborach: PO i PSL nadal rządzą, SLD w odstawce, PiS nie będzie samo w opozycji. wdolnymslasku.pl, 24 listopada 2014.
 12. Jarosław Ratajczak: Wybory do Sejmiku Dolnośląskiego 2014. wroclaw.pl, 24 listopada 2014.
 13. Cztery komitety w Radzie Miejskiej Wrocławia. Zwycięzcą koalicja Dutkiewicza z Platformą. wp.pl, 19 listopada 2014.
 14. Poznaj nas – inicjatorzy deklaracji programowej. jowbezpartyjni.pl.
 15. Paweł Wilk: Przewrót w sejmiku. tvp.pl, 31 marca 2016.
 16. Kluby radnych. umwd.dolnyslask.pl.
 17. Malwina Gadawa: Marszałek Cezary Przybylski zostaje. PO znów w koalicji rządzącej Dolnym Śląskiem. gazetawroclawska.pl, 28 czerwca 2016.
 18. Ruch Samorządowy „Bezpartyjni” chce być alternatywą dla partii politycznych. portalsamorzadowy.pl, 14 marca 2017.
 19. Poznaj Nas. bezpartyjni.org.
 20. Przemysław Gałecki: Dolnośląski Ruch Samorządowy rozbije polityczny bank?. radiowroclaw.pl, 14 lipca 2016.
 21. Dolnośląski Ruch Samorządowy: Cezary Przybylski i Rafał Dutkiewicz szykują się do wyborów. portalsamorzadowy.pl, 11 października 2016.
 22. Informacje w wyszukiwarce podmiotów KRS.
 23. Rada programowa. ruchsamorzadowy.pl.
 24. Malwina Gadawa: Tych ludzi Dutkiewicz wystawi w wyborach. polskatimes.pl, 12 stycznia 2017.
 25. Malwina Gadawa: Michalak kandydatem na prezydenta Wrocławia. Chce zbudować wielkie miasto wielkich ludzi. gazetawroclawska.pl, 28 października 2017.
 26. Jacek Harłukowicz: Jerzy Michalak nie dostanie poparcia Dutkiewicza. Czy Dolnośląski Ruch Samorządowy też wycofa rekomendację?. wyborcza.pl, 5 marca 2018.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


ODP | Azja
Najwyższa jakość usług lekarze stomatolodzy radomsko Zawsze pomocni | Najlepszy dentysta na śląsku paradontoza Profesjonalny gabinet dentystyczny