Psiklatka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok z Grodziska (Wzgórza 502)
Lewa część Psiklatki
Prawa część Psiklatki

Psiklatkaostaniec wchodzący w skład grupy skał zwanych Ostańcami Jerzmanowickimi. Znajduje się na wierzchowinie Wyżyny Olkuskiej, w miejscowości Jerzmanowice, w odległości ok. 150 m na południowy zachód od drogi krajowej nr 94 i około 50 m od drogi, która od tej szosy prowadzi do Jaskini Nietoperzowej[1][2].

Psiklatka to skalisty grzbiet niewielkiego wzniesienia[1]. Na południowo-wschodnią stronę opada z niej mur skalny, który jest jednym z obiektów wspinaczki skalnej. Znajduje się na terenie prywatnym i wspinaczka dozwolona jest tylko w niektórych częściach tego muru i przy zachowaniu ustalonych reguł (opisuje je przewodnik T. Ślusarczyka „Ostańce Jerzmanowickie i Dolina Szklarki”). Wspinacze skalni wyróżniają w Psiklatce następujące formacje skalne[3]:

  • Psi Płot. Lewa część muru o wysokości 18 m. Składa się z połogich ścianek oraz filarów i pocięta jest rysami. 14 dróg wspinaczkowych o stopniu trudności III – VI+ w skali krakowskiej[3].
  • Psi Filar. Szeroki filar o dwu wierzchołkach, północny sąsiaduje z Psim Płotem. Od Psiego Filaru odbiega krótka grań z trzema ścianami; zachodnią, południową i południowo-wschodnią. Zachodnia ściana jest w dolnej części przewieszona i są w niej liczne dziuple. U jej podnóża jest otwór wlotowy do jaskini. Na południe Psi Filar opada połogą ścianą, która ostrym kantem przechodzi w Psią Ściankę. 7 dróg wspinaczkowych (II+ – VI.1)[3].
  • Psia Ścianka. Z lewej strony jest to szeroka i połoga płyta, z prawej zacięcie, w dolnej części ze skośnym przewieszeniem. Wspinanie niedozwolone[3].
  • Mniszek. Niewielka turniczka mająca dwie interesujące dla wspinaczy ścianki: południowo-zachodnią i południową. W gładkiej ścianie południowej najtrudniejsza z wszystkich dróg w Psiklatce (VI.2). Wspinanie obecnie niedozwolone[3].

Psiklatka jest jednym z 41 pomników przyrody gminy Jerzmanowice-Przeginia (w rejestrze ma nr 10/40)[4] i znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].
  2. Dolinki Podkrakowskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-95-3.
  3. a b c d e Tomasz Ślusarczyk: Ostańce Jerzmanowickie i Dolina Szklarki. Przewodnik wspinaczkowy. Kraków: Wspinanie.pl, 2006. ISBN 978-83-917726-4-5.
  4. Rejestr pomników przyrody Gminy Jerzmanowice-Przeginia

ODP | Azja
Najwyższa jakość usług lekarze stomatolodzy radomsko Zawsze pomocni | Najlepszy dentysta na śląsku paradontoza Profesjonalny gabinet dentystyczny