Ranking FIFA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Najlepsza 20 rankingu
stan na 7 czerwca 2018[1]
Poz. Reprezentacja Punkty Zmiana
1.  Niemcy 1558 Steady2.svg
2.  Brazylia 1431 Steady2.svg
3.  Belgia 1298 Steady2.svg
4.  Portugalia 1274 Steady2.svg
5.  Argentyna 1241 Steady2.svg
6.  Szwajcaria 1199 Steady2.svg
7.  Francja 1198 Steady2.svg
8.  Polska 1183 Increase2.svg 2
9.  Chile 1135 Steady2.svg
10.  Hiszpania 1126 Decrease2.svg 2
11.  Peru 1125 Steady2.svg
12.  Dania 1051 Steady2.svg
12.  Anglia 1051 Increase2.svg 1
14.  Urugwaj 1018 Increase2.svg 3
15.  Meksyk 989 Steady2.svg
16.  Kolumbia 986 Steady2.svg
17.  Holandia 981 Increase2.svg 2
18.  Walia 953 Increase2.svg 3
19.  Włochy 951 Increase2.svg 1
20.  Chorwacja 945 Decrease2.svg 2
Reprezentacja Polski w rankingu
Poz. Reprezentacja Punkty Zmiana
8.  Polska 1183 Increase2.svg 2
Największy awans w rankingu
Poz. Reprezentacja Punkty Awans
105.  Azerbejdżan 321 Increase2.svg 21
Największy spadek w rankingu
Poz. Reprezentacja Punkty Spadek
182.  Gujana 73 Decrease2.svg 18

Ranking FIFA (ang. Coca-Cola Men’s World Ranking) – zestawienie drużyn, reprezentacji narodowych w piłce nożnej zrzeszonych w FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej). Celem rankingu jest jak najwierniejsze odzwierciedlenie układu sił panujących w światowym futbolu. W obecnie obowiązującym systemie punktowane są wszystkie oficjalne mecze pierwszych reprezentacji narodowych, krajów członkowskich FIFA z ostatnich czterech lat. Aktualna metoda przyznawania punktów została zaprezentowana w 2018 roku. Obecnie w rankingu zestawionych jest 211 drużyn z całego świata.

Historia

Pierwsza, częściowa publikacja rankingu, miała miejsce w grudniu 1992. Druga część listy, zawierająca większość członków FIFA, została wprowadzona w sierpniu 1993. Od tamtego momentu ranking ukazuje się cyklicznie raz na miesiąc (z wyjątkiem zestawienia przypadającego na czerwiec w roku rozgrywania , jednak tak nie jest od 2014 roku). W ciągu pierwszych pięciu lat powstawania rankingu wypadały miesiące, w których ranking nie był publikowany. Głównym powodem takiej sytuacji był brak rozgrywania meczów przez reprezentacje narodowe. Od początku ranking ma swojego sponsora. Jest nim firma Coca-Cola. Ranking trzykrotnie przechodził reformę przyznawania punktów. Wszystkie zmiany (1999, 2006, 2018) były odpowiedzią na krytykę pod adresem wiarygodności zestawienia.

Reforma rankingu z 1999 roku

Podstawowe założenia w przyznawaniu punktów do rankingu były proste: 3 punkty za zwycięstwo, 1 za remis, 0 za porażkę. Wszystko opierało się na takim samym systemie, jaki obowiązywał w rozgrywkach ligowych. Rozwiązanie takie budziło jednak wiele kontrowersji i prowadziło do umniejszenia powagi rankingu. Po siedmiu latach od pierwszej publikacji FIFA zdecydowała się na reformę systemu.

 • Zmiana metody przyznawania punktów w zależności od:
  • liczby strzelonych bramek
  • miejsca rozegrania meczu (u siebie i na wyjeździe)
  • ważność meczu
  • poziomu piłkarskiego kontynentu

Jako nowość wprowadzono dwie nagrody:

 • Drużyna Roku
 • Nagroda za największy awans

Zmiany skomplikowały ranking, jednak uczyniły go także bardziej wiarygodnym.

Reforma rankingu z 2006 roku

Sześć lat później 7 grudnia 2005, na kongresie w Lipsku Rada Wykonawcza FIFA podjęła decyzję o kolejnej reformie systemu. Miał on wejść w życie po MŚ 2006 rozgrywanych na boiskach Niemiec.

Główna zmiana polegała na skróceniu czasu, z którego wyniki brane byłyby pod uwagę – z ośmiu do czterech lat[2]. Z rankingu wykreślono zapisy dotyczące przyznawania punktów za strzelone bramki oraz różnic w rozgrywaniu meczów u siebie i na wyjeździe. Pierwszy raz zreformowanego systemu oceniania użyto 12 lipca 2006.

Reforma rankingu z 2013 roku

17 stycznia 2013 roku zmieniono dzień tygodnia ukazywania się rankingu FIFA ze środy na czwartek.

Reforma rankingu z 2014 roku

Począwszy od 2014 roku ranking FIFA ukazuje się także w czerwcu, w roku, w którym odbywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej.

Reforma rankingu z 2018 roku

W czerwcu 2018 roku FIFA ogłosiła zmiany w sposobie liczenia rankingu FIFA. Nowy ranking (SUM) będzie w dużej mierze oparty o ranking Elo. Pierwsze notowanie zostanie ogłoszone po mistrzostwach świata w Rosji.

Dzięki nowej formule nie będzie już liczona średnia roczna punktów, a także nie będzie już ustalania siły rywala na podstawie konfederacji, do której należy. Dodatkowo gospodarze turniejów mistrzowskich w nowej formule nie powinni być już tak bardzo poszkodowani w rankingu[3].

Liderzy rankingu

 Osobny artykuł: Liderzy rankingu FIFA.

Pierwszym liderem rankingu została zwycięska drużyna Mistrzostw Świata 1990, czyli reprezentacja Niemiec. Kolejnym liderem została Brazylia, która w kwalifikacjach do MŚ 1994 wygrała pięć z ośmiu meczów, strzelając przy tym dwadzieścia bramek i tracąc cztery[4]. Włochy, czyli następny po Brazylii lider rankingu, był liderem jeden miesiąc. Potem pierwsze miejsce zajęły Niemcy.

Jednak i hegemonia Niemiec nie trwała długo, gdyż zaledwie po dwóch miesiącach nastało długoletnie panowanie reprezentacji Brazylii. Dominacja Brazylijczyków trwała siedem lat, do czasu, gdy wyprzedziła ich Francja, czyli zespół Mistrzów Świata 1998 i Mistrzów Europy 2000. Sukces z Mistrzostw Świata 2002 przywrócił Brazylię na pierwsze miejsce, gdzie pozostawała ona aż do lutego 2007, gdy na tron po czternastu latach powróciła reprezentacja Mistrzów Świata 2006, czyli Włochy. Miesiąc później na pierwszym miejscu zameldowała się Argentyna, ale i ona zdołała utrzymać się na prowadzeniu tylko miesiąc. Od kwietnia do lipca liderem pozostawały Włochy. Po zwycięstwie w Euro 2008 po raz pierwszy w historii liderem została Hiszpania, natomiast po wygranej w Pucharze Konfederacji na pierwsze miejsce awansowała Brazylia.

W listopadzie 2009 roku na pierwszym miejscu znów znalazła się reprezentacja Hiszpanii. Znów zaczęły się czasy panowania reprezentacji z Europy. Nie trwało to jednak długo, gdyż w maju 2010 roku, czyli tuż przed Mundialem 2010 do władzy doszła ponownie Brazylia. Jednak po nieudanych mistrzostwach dla Brazylii[5] Canarinhos utracili pozycję lidera na rzecz zwycięzcy Mundialu – Hiszpanii, która przez następny rok nie oddała pierwszego miejsca w rankingu. Dopiero Holandia wykorzystała szansę strącenia Hiszpanii z pierwszego miejsca w rankingu FIFA w sierpniu 2011, po przegranej La Furia Roja w meczu z Włochami. Z pierwszego miejsca Holendrzy mogli się cieszyć tylko przez miesiąc, gdyż w kolejnym, wrześniowym wydaniu rankingu, Hiszpania znów przejęła przodownictwo w światowej piłce nożnej mężczyzn, które trwało do Mundialu 2014. Nowym liderem została reprezentacja Mistrzów Świata z 2014 roku – Niemcy, obejmując przodownictwo w światowej piłce nożnej mężczyzn pierwszy raz od 20 lat. W lipcu 2015, pierwszy raz od siedmiu lat, liderem rankingu została Argentyna, zaś w listopadzie 2015 po raz pierwszy na jego czele znalazła się Belgia. W kwietniu 2016 reprezentacja Argentyny powtórnie objęła pozycję lidera. W kwietniu 2017 roku Argentyna utraciła pozycję lidera na rzecz Brazylii, która powróciła na tę lokatę po 7 latach. W lipcu 2017 Brazylia straciła pozycję lidera na rzecz Niemiec, ale w sierpniu ją odzyskała. Od września Niemcy ponownie zajmują 1. miejsce w rankingu.

Aktualne zasady obliczania liczby punktów w rankingu

Punktacja drużyny po rozegraniu meczu obliczana jest według wzoru[6]:

,

gdzie:

 • oznacza liczbę punktów drużyny przed rozegraniem meczu
 • jest wagą rozegranego meczu:
  • – za mecz towarzyski poza terminami FIFA,
  • – za mecz towarzyski w terminie FIFA,
  • – za mecz fazy grupowej Ligi Narodów UEFA,
  • – za mecz fazy play-off lub finału Ligi Narodów UEFA,
  • – za mecz eliminacji mistrzostw kontynentalnych lub Mistrzostw Świata,
  • – za mecz finałów mistrzostw kontynentalnych przed fazą ćwierćfinałową,
  • – za mecz finałów mistrzostw kontynentalnych od fazy ćwierćfinałowej lub za mecz Pucharu Konfederacji,
  • – za mecz finałów Mistrzostw Świata przed fazą ćwierćfinałową,
  • – za mecz finałów Mistrzostw Świata od fazy ćwierćfinałowej;
 • jest wynikiem rozegranego meczu:
  • – za zwycięstwo,
  • – za remis,
  • – za porażkę;
 • jest spodziewanym wynikiem meczu, obliczonym według wzoru , gdzie oznacza różnicę między punktacją drużyny przed meczem a punktacją jej przeciwnika.

Do rankingu drużyny nie wlicza się meczu rozegranego w fazie pucharowej mistrzostw kontynentalnych lub Mistrzostw Świata, jeżeli uwzględnienie tego meczu spowodowałoby obniżenie punktacji danej drużyny.

Krytyka

Metoda obliczania rankingu w pierwszych latach jego istnienia wzbudzała kontrowersje[potrzebny przypis]. Problemem okazał się brak meczów rozgrywanych przez gospodarzy turniejów rangi mistrzowskiej[potrzebny przypis], np. Mistrzostw Świata, Mistrzostwa Europy. Drużyna gospodarzy nie brała udziału w eliminacjach, rozgrywając w tym samym czasie mecze towarzyskie, które nie były jednak tak samo punktowane jak te eliminacyjne. Problem ten został rozwiązany dopiero przed Euro 2016. Gospodarz (Francja) został zapisany do grupy, w której jest najmniej drużyn (tj. 5–zespołowa grupa I, gdzie jeden z zespołów danej grupy w danej kolejce pauzuje i gra z zespołem gospodarzy mecz towarzyski). Były to mecze towarzyskie punktowane tak samo jak mecze eliminacyjne.

Ciągłe skargi[potrzebny przypis] pod adresem rankingu zmusiły FIFA do zmiany systemu gratyfikacji zespołów. Pierwsza zmiana nastąpiła w 1999[potrzebny przypis]. Jednak rozwiązanie to w takim samym stopniu poprawiło i skomplikowało rozumienie rankingu. Kolejna zmiana nastąpiła podczas kongresu w Lipsku 7 lipca 2005. Nowe zasady weszły w życie 12 lipca 2006.

Termin ukazywania

Ranking publikowany jest raz w miesiącu (w czwartek). Ostateczny termin, do którego zaliczane są mecze, upływa w środę dnia poprzedniego[7].

Prezentacje rankingu
w 2018 roku[8]
18 stycznia
15 lutego
15 marca
12 kwietnia
17 maja
7 czerwca
16 sierpnia
20 września
25 października
29 listopada
20 grudnia

Poziom „piłkarskiego kontynentu”

Według FIFA najlepszy poziom piłkarskiego kontynentu prezentuje Europa, potem Ameryka Południowa, Afryka, Azja, Ameryka Północna, najsłabsza natomiast jest Oceania.[potrzebny przypis]

Miejsce Kontynent Najwyższe miejsce w roku
1 Europa 1 (Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Belgia)
2 Ameryka Południowa 1 (Brazylia, Argentyna)
3 Afryka 4 (Kamerun, WKS)
4 Azja 8 (Korea Płd., Japonia)
5 Ameryka Północna 8 (Meksyk, USA)
6 Oceania 47 (Nowa Zelandia)

Zobacz też

Przypisy

 1. The FIFA/Coca-Cola World Ranking - Ranking Table - FIFA.com
 2. Wprowadzone zmiany (ang.).
 3. Zmiany w rankingu FIFA (pol.)
 4. FIFA World Cup: Results, South American Zone (ang.). W: 1994 FIFA World Cup – Preliminaries [on-line]. FIFA. [dostęp 2012-08-10].
 5. Brazylia odpadła w ćwierćfinale po meczu z Holandią.
 6. (ang.) Nowa formuła obliczania rankingu FIFA
 7. (ang.) http://www.fifa.com/fifa-world-ranking/procedure/men.html.
 8. (ang.) http://www.fifa.com/fifa-world-ranking/

Linki zewnętrzne