Tour de France 1904

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
kolarstwo szosowe Tour de France 1904
1903 1905
Ilustracja
Trasa Tour de France 1904
Data 2 - 24 lipca 1904
Etapów 6
Dystans 2428 km
Czas zwycięzcy 96h 05' 55" (25,265 km/h)
Zgłoszenia 88 kolarzy
Ukończyło wyścig 15 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Francja Henri Cornet
Drugie miejsce Francja Jean-Baptiste Dortignacq
Trzecie miejsce Belgia Aloïs Catteau
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}

2. Tour de France rozpoczął się 2 lipca w Montgeron, a zakończył 24 lipca 1904 roku w Paryżu. Wystartowało 88 zawodników, ukończyło 15. Zwyciężył reprezentant gospodarzy Henri Cornet.

Pierwotnie wyścig wygrał triumfator 1. Tour de France, Maurice Garin, który zwyciężył też na trasie pierwszego etapu. Jednak pół roku później okazało się, że Francuz oraz trzech innych kolarzy część trasy pokonało pociągiem, za co zostali zdyskwalifikowani[1]. Dzięki temu, zwycięzcą 2. edycji Tour de France został Henri Cornet, który wówczas w klasyfikacji generalnej został sklasyfikowany na 5. miejscu. Henri Cornet miał wtedy tylko 20 lat i zapisał się w historii Wielkiej Pętli jako najmłodszy triumfator.

Podczas tej edycji Touru zawodnicy często oszukiwali, a kibice przeszkadzali kolarzom w rywalizacji, grożono także zawodnikom bronią palną[1]. W połowie wyścigu Garin powiedział: "Jeśli nie zostanę zamordowany zanim dotrzemy do Paryża, to ponownie wygram Tour de France".

Etapy[edytuj]

Etap Data Trasa Dystans Zwycięzca Lider wyścigu
1 2 lipca Montgeron - Lyon Plainstage.svg 467 km Szwajcaria Michel Frédérick Szwajcaria Michel Frédérick
2 9 lipca Lyon - Marsylia Mountainstage.svg 374 km Francja Antoine Fauré Belgia Emile Lombard
3 13 lipca Marsylia - Tuluza Plainstage.svg 424 km Francja Henri Cornet Francja Henri Cornet
4 17 lipca Tuluza - Bordeaux Plainstage.svg 268 km Francja François Beaugendre Francja François Beaugendre
5 20 lipca Bordeaux - Nantes Plainstage.svg 425 km Francja Jean-Baptiste Dortignacq Francja Henri Cornet
6 23 lipca Nantes - Paryż Plainstage.svg 471 km Francja Jean-Baptiste Dortignacq Francja Henri Cornet

Kursywą oznaczono zawodników zdyskwalifikowanych po zakończeniu wyścigu.

Etap I[edytuj]

Klasyfikacja etapu Klasyfikacja generalna
lp Zawodnik Czas lp Zawodnik Czas
DSQ Francja Maurice Garin 17h 07' 06" DSQ Francja Maurice Garin 17h 07' 06"
DSQ Francja Lucien Pothier + 24" DSQ Francja Lucien Pothier + 24"
DSQ Francja Pierre Chevalier + 26' 54" DSQ Francja Pierre Chevalier + 26' 54"
1. Szwajcaria Michel Frédérick + 44' 54" 1. Szwajcaria Michel Frédérick + 44' 54"
2. Włochy Giovanni Gerbi + 50' 29" 2. Włochy Giovanni Gerbi + 50' 29"
DSQ Francja César Garin + 1h 11' 54" DSQ Francja César Garin + 1h 11' 54"
3. Francja François Beaugendre + 1h 11' 54" 3. Francja François Beaugendre + 1h 11' 54"
4. Belgia Emile Lombard + 1h 12' 54" 4. Belgia Emile Lombard + 1h 12' 54"
5. Francja Henri Gauban + 1h 23' 09" 5. Francja Henri Gauban + 1h 23' 09"
6. Francja Alfred Faure + 2h 09' 39" 6. Francja Alfred Faure + 2h 09' 39"

Etap II[edytuj]

Klasyfikacja etapu Klasyfikacja generalna
lp Zawodnik Czas lp Zawodnik Czas
DSQ Francja Hippolite Aucoutourier 15h 00' 00" DSQ Francja Maurice Garin 32h 16' 07"
DSQ Francja César Garin + 0" DSQ Francja Lucien Pothier + 24"
DSQ Francja Lucien Pothier + 1" DSQ Francja César Garin + 1h 11' 53"
DSQ Francja Maurice Garin + 1" 1. Belgia Emile Lombard + 1h 12' 25"
1. Francja Alfred Faure + 2" 2. Francja Alfred Faure + 2h 09' 40"
2. Belgia Emile Lombard + 2" 3. Francja François Beaugendre + 2h 33' 53"
3. Francja Henri Cornet + 3" DSQ Francja Hippolite Aucoutourier + 2h 36' 44"
4. Francja Jean-Baptiste Dortignacq + 3" 4. Francja Henri Cornet + 2h 36' 47"
DSQ Francja Stéphane Chapout + 4" 5. Francja Jean-Baptiste Dortignacq + 3h 28' 47"
5. Francja Alois Catteau + 40' 00" 6. Szwajcaria Michel Frédérick + 3h 42' 53"

Etap III[edytuj]

Klasyfikacja etapu Klasyfikacja generalna
lp Zawodnik Czas lp Zawodnik Czas
DSQ Francja Hippolite Aucoutourier 15h 43' 55" DSQ Francja Maurice Garin 48h 08' 15"
1. Francja Henri Cornet + 0" DSQ Francja Lucien Pothier + 23"
2. Francja François Beaugendre + 8' 11" DSQ Francja César Garin + 1h 55' 20"
DSQ Francja Lucien Pothier + 8' 12" DSQ Francja Hippolite Aucoutourier + 2h 28' 31"
DSQ Francja Maurice Garin + 8' 13" 1. Francja Henri Cornet + 2h 28' 34"
3. Francja Camille Fily + 25' 08" 2. Francja François Beaugendre + 2h 33' 51"
4. Francja Jean-Baptiste Dortignacq + 42' 07" 3. Francja Jean-Baptiste Dortignacq + 4h 02' 41"
5. Francja Alois Catteau + 43' 05" 4. Francja Alfred Faure + 4h 17' 11"
DSQ Francja César Garin + 51' 40" 5. Francja Alois Catteau + 5h 50' 41"
6. Francja Philippe Jousselin + 1h 30' 56" 6. Francja Camille Fily + 7h 17' 44"

Etap IV[edytuj]

Klasyfikacja etapu Klasyfikacja generalna
lp Zawodnik Czas lp Zawodnik Czas
DSQ Francja Lucien Pothier 8h 40' 06" DSQ Francja Maurice Garin 56h 48' 22"
DSQ Francja César Garin + 0" DSQ Francja Lucien Pothier + 22"
1. Francja François Beaugendre + 0" DSQ Francja César Garin + 1h 55' 19"
DSQ Francja Maurice Garin + 1" 1. Francja François Beaugendre + 2h 33' 50"
2. Francja Philippe Jousselin + 15' 56" DSQ Francja Hippolite Aucoutourier + 2h 59' 29"
DSQ Francja Hippolite Aucoutourier + 30' 59" 2. Francja Henri Cornet + 2h 59' 32"
3. Francja Henri Cornet + 30' 59" 3. Francja Jean-Baptiste Dortignacq + 5h 22' 34"
4. Francja Julien Maitron + 40' 24" 4. Francja Alois Catteau + 6h 40' 49"
5. Francja Alois Catteau + 50' 09" 5. Francja Philippe Jousselin + 7h 54' 22"
6. Francja Julien Gabory + 1h 08' 14" 6. Francja Jean Dargassies + 9h 48' 53"

Etap V[edytuj]

Klasyfikacja etapu Klasyfikacja generalna
lp Zawodnik Czas lp Zawodnik Czas
DSQ Francja Hippolite Aucoutourier 16h 49' 50" DSQ Francja Maurice Garin 73h 38' 23"
1. Francja Jean-Baptiste Dortignacq + 4" DSQ Francja Lucien Pothier + 29"
DSQ Francja César Garin + 4" DSQ Francja César Garin + 1h 55' 12"
2. Francja Henri Cornet + 11" DSQ Francja Hippolite Aucoutourier + 2h 59' 18"
DSQ Francja Maurice Garin + 11" 1. Francja Henri Cornet + 2h 59' 32"
DSQ Francja Lucien Pothier + 18" 2. Francja Jean-Baptiste Dortignacq + 5h 22' 27"
3. Francja Philippe Jousselin + 24" 3. Francja Philippe Jousselin + 7h 54' 35"
4. Francja Charles Prevost + 30" 4. Francja Alois Catteau + 9h 48' 18"
5. Francja Julien Gabory + 30" 5. Francja Julien Gabory + 11h 36' 19"
6. Francja Camille Fily + 1h 46' 40" 6. Francja Camille Fily + 11h 40' 08"

Etap VI[edytuj]

Klasyfikacja etapu Klasyfikacja generalna
lp Zawodnik Czas lp Zawodnik Czas
DSQ Francja Hippolite Aucoutourier 19h 28' 00" DSQ Francja Maurice Garin 93h 06' 23"
DSQ Francja Maurice Garin + 0" DSQ Francja Lucien Pothier + 3' 29"
1. Francja Jean-Baptiste Dortignacq + 10" DSQ Francja César Garin + 1h 58' 12"
DSQ Francja Lucien Pothier + 3' 00" DSQ Francja Hippolite Aucoutourier + 2h 59' 18"
DSQ Francja César Garin + 3' 00" 1. Francja Henri Cornet + 3h 11' 22"
2. Francja Louis Colsaet + 4' 00" 2. Francja Jean-Baptiste Dortignacq + 5h 22' 37"
3. Francja Henri Cornet + 11' 50" 3. Francja Philippe Jousselin + 8h 37' 35"
4. Francja Ludo Loos + 19' 00" 4. Francja Alois Catteau + 11h 58' 18"
5. Francja Achille Colas + 20' 00" 5. Francja Camille Fily + 11h 58' 18"
6. Francja Philippe Jousselin + 43' 00" 6. Francja Jean Dargassies + 15h 46' 22"

Klasyfikacja końcowa[edytuj]

lp Zawodnik Kraj Zespół Czas
1. Henri Cornet  Francja Indipendente 96h 05' 55''
2. Jean-Baptiste Dortignacq  Francja Indipendente + 2h 16' 14''
3. Aloïs Catteau  Belgia Indipendente + 9h 01' 25''
4. Jean Dargassies  Francja Gladiator + 13h 04' 30''
5. Julien Maitron  Francja Clement + 19h 06' 15''
6. Auguste Daumain  Francja Indipendente + 22h 44' 36''
7. Louis Coolseat  Belgia Indipendente + 23h 44' 20''
8. Achille Colas  Francja Indipendente + 25h 09' 50''
9. René Saget  Francja Indipendente + 25h 55' 16''
10. Gustave Drioul  Belgia Indipendente + 30h 54' 49''

Bibliografia[edytuj]

Przypisy