Tour de France 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tour de France 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Tour de France 2016 Champdor (4).JPG
Wyrażenia ogólne
Wyścig 103. Tour de France
Konkurencja UCI World Tour 2016 2.UWT
Etapów 21
Daty 2 – 24 lipca 2016
Dystans 3529 km
Państwy FRA Francja
ESP Hiszpania
AND Andora
SUI Szwajcaria
Odejście Mont-Saint-Michel
Przyjazd Paryż
Zespoły 22
Zgłoszenia 198
Ukończyło wyścig 174
Średnia prędkość 39,616 km/h
Podium
Pierwsze miejsce GBR Chris Froome (Sky)
Drugie miejsce FRA Romain Bardet (AG2R La Mondiale)
Trzecie miejsce COL Nairo Quintana (Movistar)
Punktowa SVK Peter Sagan (Tinkoff)
Górska POL Rafał Majka (Tinkoff)
Młodzieżowa GBR Adam Yates (Orica-BikeExchange)
Najaktywniejszych SVK Peter Sagan (Tinkoff)
Drużynowa ESP Movistar
Route of the 2016 Tour de France.png
2015 2017
Dokumentacja Wikidata-logo S.svg

103. edycja wyścigu kolarskiego Tour de France odbyła się w dniach 2 – 24 lipca 2016 roku. Liczyła dwadzieścia jeden etapów o łącznym dystansie 3529 km. Wyścig ten zaliczany jest do rankingu światowego UCI World Tour 2016.

Spis treści

Etapy[edytuj]

[1]

Wikidata-logo S.svgEtap Data Start – Meta type Dystans (km) Zwycięzca etapu Lider
1  2 lipca Mont-Saint-MichelPlaża Utah
płaski
188 GBR Mark Cavendish GBR Mark Cavendish
2  3 lipca Saint-LôCherbourg-en-Cotentin
Hillystage.svg
183 SVK Peter Sagan SVK Peter Sagan
3  4 lipca GranvilleAngers
płaski
223,5 GBR Mark Cavendish SVK Peter Sagan
4  5 lipca SaumurLimoges
płaski
237,5 GER Marcel Kittel SVK Peter Sagan
5  6 lipca Limoges – Le Lioran
pagórkowaty
216 BEL Greg Van Avermaet BEL Greg Van Avermaet
6  7 lipca Arpajon-sur-CèreMontauban
płaski
190,5 GBR Mark Cavendish BEL Greg Van Avermaet
7  8 lipca L'Isle-Jourdain – Lac de Payolle
górski
162,5 GBR Steve Cummings BEL Greg Van Avermaet
8  9 lipca PauBagnères-de-Luchon
górski
184 GBR Chris Froome GBR Chris Froome
9  10 lipca Vielha e Mijaran – Ordino-Arcalís
górski
184,5 NED Tom Dumoulin GBR Chris Froome
10  12 lipca Escaldes-EngordanyRevel
pagórkowaty
197 AUS Michael Matthews GBR Chris Froome
11  13 lipca CarcassonneMontpellier
płaski
162,5 SVK Peter Sagan GBR Chris Froome
12  14 lipca Montpellier – Chalet Reynard
górski
178 BEL Thomas De Gendt GBR Chris Froome
13  15 lipca Bourg-Saint-Andéol – Caverne du Pont-d'Arc
jazda indywidualna na czas
37,5 NED Tom Dumoulin GBR Chris Froome
14  16 lipca MontélimarVillars-les-Dombes
płaski
208,5 GBR Mark Cavendish GBR Chris Froome
15  17 lipca Bourg-en-BresseCuloz
górski
160 COL Jarlinson Pantano GBR Chris Froome
16  18 lipca Moirans-en-MontagneBerno
Hillystage.svg
209 SVK Peter Sagan GBR Chris Froome
17  20 lipca Berno – Finhaut
górski
184,5 RUS Ilnur Zakarin GBR Chris Froome
18  21 lipca SallanchesMegève
jazda indywidualna na czas
17 GBR Chris Froome GBR Chris Froome
19  22 lipca AlbertvilleSaint-Gervais-les-Bains
górski
146 FRA Romain Bardet GBR Chris Froome
20  23 lipca MegèveMorzine
górski
146,5 ESP Jon Izagirre GBR Chris Froome
21  24 lipca ChantillyParyż
płaski
113 GER André Greipel GBR Chris Froome

Uczestnicy[edytuj]

Na starcie tego wieloetapowego wyścigu stanęły 22 zawodowe ekipy, 18 drużyn jeżdżących w UCI World Tour 2016 i 4 profesjonalne zespoły zaproszone przez organizatorów z tzw. „dziką kartą”.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-9 SKY Wielka Brytania Team Sky
11-19 MOV Hiszpania Movistar Team
21-29 AST Kazachstan Pro Team Astana
31-39 TNK Rosja Tinkoff
41-49 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
51-59 TLJ Holandia Team LottoNL-Jumbo
61-69 TFS Stany Zjednoczone Trek-Segafredo
71-79 IAM Szwajcaria IAM Cycling
81-89 CDT Stany Zjednoczone Cannondale–Drapac
91-99 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
101-109 DDD Południowa Afryka Team Dimension Data
Numery Kod Drużyna
111-119 GIA Niemcy Team Giant-Alpecin
121-129 FDJ Francja FDJ
131-139 BOA Niemcy Bora-Argon 18
141-149 KAT Rosja Team Katusha
151-159 LAM Włochy Lampre-Merida
161-169 LTS Belgia Lotto Soudal
171-179 DEN Francja Direct Énergie
181-189 EQS Belgia Etixx-Quick Step
191-199 COF Francja Cofidis
201-209 OBE Australia Orica–BikeExchange
211-219 FVC Francja Fortuneo-Vital Concept

Wyniki etapów[edytuj]

Etap 1 – 02.07: Mont-Saint-Michel > Plaża Utah, 188 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Mark Cavendish Południowa Afryka DDD 4h 14' 05"
2. Niemcy Marcel Kittel Belgia EQS + 0"
3. Słowacja Peter Sagan Rosja TNK + 0"
97. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 0"
124. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 0"
190. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 2' 48"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Mark Cavendish Południowa Afryka DDD 4h 13' 55"
2. Niemcy Marcel Kittel Belgia EQS + 4"
3. Słowacja Peter Sagan Rosja TNK + 6"
97. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 10"
124. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 10"
192. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 2' 58"

Etap 2 – 03.07: Saint-Lô > Cherbourg-en-Cotentin, 183 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Słowacja Peter Sagan Rosja TNK 4h 20' 51"
2. Francja Julian Alaphilippe Belgia EQS + 0"
3. Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 0"
161. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 6' 51"
165. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 6' 51"
167. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 6' 51"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Słowacja Peter Sagan Rosja TNK 8h 34' 42"
2. Francja Julian Alaphilippe Belgia EQS + 8"
3. Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 10"
150. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 7' 05"
154. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 7' 05"
188. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 9' 53"

Etap 3 – 04.07: Granville – Angers, 223,5 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Mark Cavendish Południowa Afryka DDD 5h 59' 54"
2. Niemcy André Greipel Belgia LTS + 0"
3. Francja Bryan Coquard Francja DEN + 0"
94. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 0"
138. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 31"
171. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 1' 26"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Słowacja Peter Sagan Rosja TNK 14h 34' 36"
2. Francja Julian Alaphilippe Belgia EQS + 8"
3. Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 10"
140. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 7' 05"
147. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 7' 36"
189. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 11' 19"

Etap 4 – 05.07: Saumur – Limoges, 237,5 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Niemcy Marcel Kittel Belgia EQS 5h 28' 30"
2. Francja Bryan Coquard Francja DEN + 0"
3. Słowacja Peter Sagan Rosja TNK + 0"
106. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 0"
181. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 6' 28"
182. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 6' 28"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Słowacja Peter Sagan Rosja TNK 20h 03' 02"
2. Francja Julian Alaphilippe Belgia EQS + 12"
3. Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 14"
129. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 7' 40"
173. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 13' 37"
194. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 17' 51"

Etap 5 – 06.07: Limoges – Le Lioran, 216 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Greg Van Avermaet Stany Zjednoczone BMC 5h 31' 36"
2. Belgia Thomas De Gendt Belgia LTS + 2' 34"
3. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 5' 04"
6. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 5' 07"
158. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 25' 14"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Greg Van Avermaet Stany Zjednoczone BMC 25h 34' 46"
2. Francja Julian Alaphilippe Belgia EQS + 5' 11"
3. Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 5' 13"
44. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 12' 39"
73. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 22' 43"
178. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 38' 43"

Etap 6 – 07.07: Arpajon-sur-Cère – Montauban, 190,5 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Mark Cavendish Południowa Afryka DDD 4h 43' 48"
2. Niemcy Marcel Kittel Belgia EQS + 0"
3. Wielka Brytania Daniel McLay Francja FVC + 0"
164. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 57"
178. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 1' 25"
186. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 1' 38"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Greg Van Avermaet Stany Zjednoczone BMC 30h 18' 38"
2. Francja Julian Alaphilippe Belgia EQS + 5' 11"
3. Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 5' 13"
46. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 13' 32"
78. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 24' 17"
176. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 40' 04"

Etap 7 – 08.07: L'Isle-Jourdain – Lac de Payolle, 162,5 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Steve Cummings Południowa Afryka DDD 3h 48' 09"
2. Południowa Afryka Daryl Impey Australia OBE + 1' 04"
3. Hiszpania Daniel Navarro Francja COF + 1' 04"
53. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 4' 58"
137. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 17' 25"
193. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 20' 09"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Greg Van Avermaet Stany Zjednoczone BMC 34h 09' 44"
2. Wielka Brytania Adam Yates Australia OBE + 5' 50"
3. Francja Julian Alaphilippe Belgia EQS + 5' 51"
65. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 26' 18"
67. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 28' 06"
188. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 57' 16"

Etap 8 – 09.07: Pau – Bagnères-de-Luchon, 184 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 4h 57' 33"
2. Irlandia Daniel Martin Belgia EQS + 13"
3. Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 13"
37. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 11' 26"
42. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 13' 25"
123. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 34' 43"
Klasyfikacja generalna po 8. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 39h 13' 04"
2. Wielka Brytania Adam Yates Australia OBE + 16"
3. Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 16"
50. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 31' 57"
57. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 35' 58"
181. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 1h 26' 12"

Etap 9 – 10.07: Vielha e Mijaran – Ordino-Arcalís, 184,5 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA 5h 16' 24"
2. Portugalia Rui Costa Włochy LAM + 38"
3. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 38"
51. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 15' 55"
151. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 35' 26"
Klasyfikacja generalna po 9. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 44h 36' 03"
2. Wielka Brytania Adam Yates Australia OBE + 16"
3. Irlandia Daniel Martin Belgia EQS + 19"
32. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 25' 56"
52. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 44' 58"
180. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 1h 55' 03"

Etap 10 – 12.07: Escaldes-Engordany – Revel, 197 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Michael Matthews Australia OBE 4h 22' 38"
2. Słowacja Peter Sagan Rosja TNK + 0"
3. Norwegia Edvald Boasson Hagen Południowa Afryka DDD + 0"
94. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 9' 39"
150. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 9' 39"
151. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 9' 39"
Klasyfikacja generalna po 10. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 49h 08' 20"
2. Wielka Brytania Adam Yates Australia OBE + 16"
3. Irlandia Daniel Martin Belgia EQS + 19"
32. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 25' 56"
53. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 44' 58"
178. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 1h 55' 03"

Etap 11 – 13.07: Carcassonne – Montpellier, 162,5 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Słowacja Peter Sagan Rosja TNK 3h 26' 23"
2. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 0"
3. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 0"
45. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 20"
161. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 5' 39"
Klasyfikacja generalna po 11. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 52h 34' 37"
2. Wielka Brytania Adam Yates Australia OBE + 28"
3. Irlandia Daniel Martin Belgia EQS + 31"
34. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 31' 41"
49. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 45' 24"
169. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 1h 55' 05"

Etap 12 – 14.07: Montpellier – Chalet Reynard, 178,0 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Thomas De Gendt Belgia LTS 4h 31' 51"
2. Belgia Serge Pauwels Południowa Afryka DDD + 2"
3. Hiszpania Daniel Navarro Francja COF + 14"
52. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 14' 33"
101. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 25' 25"
170. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 28' 24"
Klasyfikacja generalna po 12. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 57h 11' 33"
2. Wielka Brytania Adam Yates Australia OBE + 47"
3. Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 54"
41. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 52' 01"
45. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 54' 52"
173. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 2h 18' 24"

Etap 13 – 15.07: Bourg-Saint-Andéol – Caverne du Pont-d'Arc, 37,5 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA 50' 15"
2. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 1' 03"
3. Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 1' 31"
12. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 2' 32"
102. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 7' 09"
121. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 7' 33"
Klasyfikacja generalna po 13. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 58h 02' 51"
2. Holandia Bauke Mollema Stany Zjednoczone TFS + 1' 47"
3. Wielka Brytania Adam Yates Australia OBE + 2' 45"
42. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 58' 31"
46. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 1h 00' 58"
151. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 2h 19' 53"

Etap 14 – 16.07: Montélimar – Villars-les-Dombes, 208,5 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Mark Cavendish Południowa Afryka DDD 5h 43' 49"
2. Norwegia Alexander Kristoff Rosja KAT + 0"
3. Słowacja Peter Sagan Rosja TNK + 0"
61. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 0"
132. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 30"
172. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 2' 38"
Klasyfikacja generalna po 14. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 63h 46' 40"
2. Holandia Bauke Mollema Stany Zjednoczone TFS + 1' 47"
3. Wielka Brytania Adam Yates Australia OBE + 2' 45"
41. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 1h 00' 58"
42. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 1h 01' 09"
152. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 2h 20' 23"

Etap 15 – 17.07: Bourg-en-Bresse – Culoz, 160 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Kolumbia Jarlinson Pantano Szwajcaria IAM 4h 24' 49"
2. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 0"
3. Francja Alexis Vuillermoz Francja ALM + 6"
12. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 2' 10"
133. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 28' 07"
Klasyfikacja generalna po 15. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 68h 14' 36"
2. Holandia Bauke Mollema Stany Zjednoczone TFS + 1' 47"
3. Wielka Brytania Adam Yates Australia OBE + 2' 45"
33. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 57' 56"
35. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 1h 00' 01"
151. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 2h 45' 23"

Etap 16 – 18.07: Onoz – Berno, 209 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Słowacja Peter Sagan Rosja TNK 4h 26' 02"
2. Norwegia Alexander Kristoff Rosja KAT + 0"
3. Norwegia Sondre Holst Enger Szwajcaria IAM + 0"
65. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 59"
137. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 3' 53"
173. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 8' 18"
Klasyfikacja generalna po 16. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 72h 40' 38"
2. Holandia Bauke Mollema Stany Zjednoczone TFS + 1' 47"
3. Wielka Brytania Adam Yates Australia OBE + 2' 45"
33. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 1h 01' 00"
34. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 1h 01' 49"
161. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 2h 53' 41"

Etap 17 – 20.07: Lyss – Finhaut, 184,5 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Rosja Ilnur Zakarin Rosja KAT 4h 36' 33"
2. Kolumbia Jarlinson Pantano Szwajcaria IAM + 55"
3. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 1' 26"
60. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 26' 15"
155. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 39' 51"
Klasyfikacja generalna po 17. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 77h 25' 10"
2. Holandia Bauke Mollema Stany Zjednoczone TFS + 2' 27"
3. Wielka Brytania Adam Yates Australia OBE + 2' 53"
29. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 55' 12"
39. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 1h 19' 16"
161. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 3h 25' 33"

Etap 18 – 21.07: Sallanches – Megève, 17 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 30' 43"
2. Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA + 21"
3. Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 33"
67. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 3' 23"
82. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 3' 37"
108. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 4' 18"
Klasyfikacja generalna po 18. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 77h 55' 53"
2. Holandia Bauke Mollema Stany Zjednoczone TFS + 3' 52"
3. Wielka Brytania Adam Yates Australia OBE + 4' 16"
29. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 58' 49"
39. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 1h 23' 34"
156. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 3h 28' 56"

Etap 19 – 22.07: Albertville – Saint-Gervais-les-Bains, 146 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Romain Bardet Francja ALM 4h 14' 08"
2. Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 23"
3. Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 23"
27. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 6' 13"
89. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 27' 38"
162. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 31' 28"
Klasyfikacja generalna po 19. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 82h 10' 37"
2. Francja Romain Bardet Francja ALM + 4' 11"
3. Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 4' 27"
28. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 1h 04' 26"
42. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 1h 50' 36"
154. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 3h 59' 48"

Etap 20 – 23.07: Megève – Morzine, 146,5 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Jon Izagirre Hiszpania MOV 4h 06' 45"
2. Kolumbia Jarlinson Pantano Szwajcaria IAM + 19"
3. Włochy Vincenzo Nibali Kazachstan AST + 42"
15. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 4' 17"
35. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 9' 10"
172. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 35' 00"
Klasyfikacja generalna po 20. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 86h 21' 40"
2. Francja Romain Bardet Francja ALM + 4' 05"
3. Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 4' 21"
27. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 1h 04' 25"
39. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 1h 55' 28"
160. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 4h 30' 30"

Etap 21 – 24.07: Chantilly – Paryż, 113 km[edytuj]

Wyniki
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Niemcy André Greipel Belgia LTS 2h 43' 08"
2. Słowacja Peter Sagan Rosja TNK + 0"
3. Norwegia Alexander Kristoff Rosja KAT + 0"
39. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 0"
94. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 0"
101. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 0"
Klasyfikacja generalna po 21. etapie
Poz. Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 89h 04' 48"
2. Francja Romain Bardet Francja ALM + 4' 05"
3. Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 4' 21"
27. Polska Rafał Majka Rosja TNK + 1h 04' 25"
39. Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 1h 55' 28"
159. Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 4h 30' 30"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja punktowa
Jersey green.svg
Klasyfikacja górska
Jersey polkadot.svg
Klasyfikacja młodzieżowa
Jersey white.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
Najaktywniejszy kolarz etapu
Jersey red number.svg
1 Mark Cavendish Mark Cavendish Mark Cavendish Paul Voss Edward Theuns Lotto Soudal Anthony Delaplace
2 Peter Sagan Peter Sagan Peter Sagan Jasper Stuyven Julian Alaphilippe Orica–BikeExchange Jasper Stuyven
3 Mark Cavendish Mark Cavendish Thomas Voeckler
4 Marcel Kittel Peter Sagan Oliver Naesen
5 Greg Van Avermaet Greg Van Avermaet Thomas De Gendt BMC Racing Team Thomas De Gendt
6 Mark Cavendish Mark Cavendish Yukiya Arashiro
7 Steve Cummings Adam Yates Vincenzo Nibali
8 Chris Froome Chris Froome Rafał Majka Thibaut Pinot
9 Tom Dumoulin Thibaut Pinot Movistar Team Tom Dumoulin
10 Michael Matthews Peter Sagan BMC Racing Team Peter Sagan
11 Peter Sagan Arthur Vichot
12 Thomas De Gendt Thomas De Gendt Thomas De Gendt
13 Tom Dumoulin
14 Mark Cavendish Jérémy Roy
15 Jarlinson Pantano Rafał Majka Movistar Team Rafał Majka
16 Peter Sagan Julian Alaphilippe
17 Ilnur Zakarin Jarlinson Pantano
18 Chris Froome
19 Romain Bardet Rui Costa
20 Jon Izagirre Jarlinson Pantano
21 André Greipel
Klasyfikacja końcowa Chris Froome Peter Sagan Rafał Majka Adam Yates Movistar Team Peter Sagan

Klasyfikacje końcowe[edytuj]

Klasyfikacja generalna[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Jersey yellow.svg Team Sky 89h 04' 48"
2 Francja Romain Bardet Ag2r-La Mondiale + 4' 05"
3 Kolumbia Nairo Quintana Movistar Team + 4' 21"
4 Wielka Brytania Adam Yates Jersey white.svg Orica–BikeExchange + 4' 42"
5 Australia Richie Porte BMC Racing Team + 5' 17"
6 Hiszpania Alejandro Valverde Movistar Team + 6' 16"
7 Hiszpania Joaquim Rodríguez Team Katusha + 6' 58"
8 Południowa Afryka Louis Meintjes Lampre-Merida + 6' 58"
9 Irlandia Daniel Martin Etixx-Quick Step + 7' 04"
10 Czechy Roman Kreuziger Tinkoff + 7' 11"
28 Polska Rafał Majka Jersey polkadot.svg Tinkoff + 1h 04' 25"
39 Polska Bartosz Huzarski Bora-Argon 18 + 1h 55' 28"
159 Polska Maciej Bodnar Tinkoff + 4h 30' 30"

Klasyfikacja punktowa[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Słowacja Peter Sagan Jersey green.svg Jersey red number.svg Team Tinkoff-Saxo 470
2 Niemcy Marcel Kittel Etixx-Quick Step 228
3 Australia Michael Matthews Orica–BikeExchange 199
4 Niemcy André Greipel Lotto Soudal 178
5 Norwegia Alexander Kristoff Team Katusha 172
6 Francja Bryan Coquard Direct Énergie 156
7 Belgia Thomas De Gendt Lotto Soudal 154
8 Belgia Greg Van Avermaet BMC Racing Team 136
9 Wielka Brytania Chris Froome Jersey yellow.svg Team Sky 131
10 Polska Rafał Majka Jersey polkadot.svg Tinkoff 120
46 Polska Bartosz Huzarski Bora-Argon 18 37
71 Polska Maciej Bodnar Tinkoff 24

Klasyfikacja górska[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Polska Rafał Majka Jersey polkadot.svg Tinkoff 209
2 Belgia Thomas De Gendt Lotto Soudal 130
3 Kolumbia Jarlinson Pantano IAM Cycling 121
4 Rosja Ilnur Zakarin Team Katusha 84
5 Portugalia Rui Costa Lampre-Merida 76
6 Belgia Serge Pauwels Team Dimension Data 62
7 Holandia Stef Clement IAM Cycling 53
8 Włochy Vincenzo Nibali Pro Team Astana 36
9 Chorwacja Kristijan Đurasek Lampre-Merida 36
10 Francja Thomas Voeckler Direct Énergie 33
54 Polska Bartosz Huzarski Bora-Argon 18 4

Klasyfikacja młodzieżowa[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Adam Yates Jersey white.svg Orica–BikeExchange 89h 09' 30"
2 Południowa Afryka Louis Meintjes Lampre-Merida + 2' 16"
3 Niemcy Emanuel Buchmann Bora-Argon 18 + 42' 58"
4 Francja Warren Barguil Team Giant-Alpecin + 47' 32"
5 Holandia Wilco Kelderman Team Lotto NL-Jumbo + 1h 19' 56"
6 Francja Julian Alaphilippe Etixx-Quick Step + 1h 55' 27"
7 Słowenia Jan Polanc Lampre-Merida + 2h 13' 42"
8 Argentyna Eduardo Sepúlveda Fortuneo-Vital Concept + 2h 23' 45"
9 Kazachstan Aleksiej Łucenko Pro Team Astana + 2h 37' 10"
10 Austria Patrick Konrad Bora-Argon 18 + 2h 41' 50"

Klasyfikacja drużynowa[edytuj]

Zespół Czas
1 Hiszpania Movistar Team Jersey yellow number.svg 267h 20' 45"
2 Wielka Brytania Team Sky + 8' 14"
3 Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 48' 11"
4 Francja Ag2r-La Mondiale + 56' 50"
5 Kazachstan Pro Team Astana + 1h 16' 58"
6 Rosja Tinkoff + 1h 52' 23"
7 Stany Zjednoczone Trek-Segafredo + 2h 00' 16"
8 Szwajcaria IAM Cycling + 2h 10' 03"
9 Rosja Team Katusha + 2h 29' 13"
10 Włochy Lampre-Merida + 2h 35' 18"

Przypisy

  1. Znamy trasę Tour de France 2016! (pol.). naszosie.pl. [dostęp 2016-07-27].

Bibliografia[edytuj]