Tour de Romandie 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
kolarstwo szosowe Tour de Romandie 2014
2013 2015
Data 294 maja 2014
Etapów 5 + prolog
Dystans 633,37 km
Czas zwycięzcy 16h 18' 46"
Zgłoszenia 152 kolarzy
Ukończyło wyścig 122 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Wielka Brytania Chris Froome
Drugie miejsce Słowenia Simon Špilak
Trzecie miejsce Portugalia Rui Costa
Pozostałe klasyfikacje
Górska Szwajcaria Johann Tschopp
Sprinterska Szwajcaria Martin Kohler
Młodzieżowa Hiszpania Jesús Herrada
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Hiszpania Movistar Team
Oficjalna strona WWW

68. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Romandie odbyła się w dniach 29 kwietnia-4 maja 2014 roku. Liczyła sześć etapów, o łącznym dystansie 633,37 km. Wyścig zaliczany jest do rankingu światowego UCI World Tour 2014.

Etap pierwszy został skrócony z powodu złych warunków atmosferycznych.

Uczestnicy[edytuj]

Na starcie wyścigu stanęło 19 ekip. Wśród nich znalazło się wszystkie osiemnaście ekip UCI World Tour 2014 oraz jedna zaproszona przez organizatorów.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-8 SKY Wielka Brytania Team Sky
11-18 OPQ Belgia Omega Pharma-Quick Step
21-28 MOV Hiszpania Movistar Team
31-38 KAT Rosja Team Katusha
41-48 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
51-58 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
61-68 TTS Rosja Team Tinkoff-Saxo
71-78 TRE Stany Zjednoczone Trek Factory Racing
81-88 OGE Australia Orica-GreenEDGE
91-98 BEL Holandia Belkin
Numery Kod Drużyna
101-108 GRS Stany Zjednoczone Garmin-Sharp
111-118 GIA Holandia Giant-Shimano
121-128 LAM Włochy Lampre-Merida
131-138 CAN Włochy Cannondale
141-148 FDJ Francja FDJ.fr
151-158 LTB Belgia Lotto-Belisol
161-168 AST Kazachstan Pro Team Astana
171-178 EUC Francja Team Europcar
181-188 IAM Szwajcaria IAM Cycling

Etapy[edytuj]

Etap Data Start - Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
prolog 29 kwietnia Ascona - Ascona 5,57 History.gif ITT Polska Michał Kwiatkowski Polska Michał Kwiatkowski
1. 30 kwietnia Ascona - Sion 88,6 Mountainstage.svg Górski Szwajcaria Michael Albasini Polska Michał Kwiatkowski
2. 1 maja Sion - Montreux 166,5 Plainstage.svg Płaski Szwajcaria Michael Albasini Szwajcaria Michael Albasini
3. 2 maja Le Bouveret - Aigle 180,2 Mountainstage.svg Górski Słowenia Simon Špilak Słowenia Simon Špilak
4. 3 maja Fribourg 174 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Szwajcaria Michael Albasini Słowenia Simon Špilak
5. 4 kwietnia Neuchâtel 18,5 History.gif ITT Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania Chris Froome

Prolog - 29.04 : Ascona, 5,57 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ 6' 22"
2 Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone GRS + 4"
3 Niemcy Marcel Kittel Holandia GIA + 4"
55 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 21"
112 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 31"
116 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 32"
Klasyfikacja generalna po prologu
# Zawodnik Zespół Czas
1 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ 6' 22"
2 Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone GRS + 4"
3 Niemcy Marcel Kittel Holandia GIA + 4"
55 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 21"
112 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 31"
116 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 32"

Etap 1 - 30.04 : Ascona - Sion, 88,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Michael Albasini Australia OGE 2h 11' 11"
2 Hiszpania José Herrada Hiszpania MOV + 0"
3 Litwa Ramūnas Navardauskas Stany Zjednoczone GRS + 0"
12 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 0"
19 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 4"
53 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 4"
83 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 57"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ 2h 17' 33"
2 Szwajcaria Michael Albasini Australia OGE + 5"
3 Litwa Ramūnas Navardauskas Stany Zjednoczone GRS + 5"
35 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 25"
46 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 36"
84 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 1' 28"

Etap 2 - 01.05 : Sion - Montreux, 166,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Michael Albasini Australia OGE 4h 12' 22"
2 Francja Tony Hurel Francja EUC + 0"
3 Włochy Giacomo Nizzolo Stany Zjednoczone TRE + 0"
5 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 0"
22 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 0"
36 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 0"
85 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 0"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Michael Albasini Australia OGE 6h 29' 50"
2 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 5"
3 Litwa Ramūnas Navardauskas Stany Zjednoczone GRS + 10"
30 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 30"
45 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 41"
77 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 1' 41"

Etap 3 - 02.05 : Le Bouveret - Aigle, 180,2 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowenia Simon Špilak Rosja KAT 5h 09' 23"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 0"
3 Portugalia Rui Costa Włochy LAM + 57"
13 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 2' 00"
58 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 22' 52"
79 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 30' 45"
80 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 30' 45"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowenia Simon Špilak Rosja KAT 11h 39' 25"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 1"
3 Portugalia Rui Costa Włochy LAM + 1' 02"
12 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 2' 18"
57 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 23' 31"
70 Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ + 30' 38"
78 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 32' 14"

Etap 4 - 03.05 : Fribourg, 174 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Michael Albasini Australia OGE 4h 14' 21"
2 Francja Thomas Voeckler Francja EUC + 0"
3 Belgia Jan Bakelants Belgia OPQ + 0"
36 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 9"
42 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 9"
61 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 9"
- Polska Michał Kwiatkowski Belgia OPQ DNS
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowenia Simon Špilak Rosja KAT 15h 53' 55"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 1"
3 Portugalia Rui Costa Włochy LAM + 1' 02"
12 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 2' 18"
54 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 23' 31"
71 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 32' 14"

Etap 5 - 04.05 : Neuchâtel, 18,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 24' 50"
2 Niemcy Tony Martin Belgia OPQ + 1"
3 Nowa Zelandia Jesse Sergent Stany Zjednoczone TRE + 8"
33 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 15"
84 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 2' 36"
107 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 3' 10"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 16h 18' 46"
2 Słowenia Simon Špilak Rosja KAT + 28"
3 Portugalia Rui Costa Włochy LAM + 1' 32"
13 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 3' 32"
54 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 25' 56"
71 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 35' 23"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja sprinterska
Jersey green.svg
Klasyfikacja górska
Jersey pink.svg
Klasyfikacja młodzieżowa
Jersey white.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
P Michał Kwiatkowski Michał Kwiatkowski Michał Kwiatkowski Omega Pharma-Quick Step
1 Michael Albasini Vincenzo Nibali Johann Tschopp
2 Michael Albasini Michael Albasini Martin Kohler
3 Simon Špilak Simon Špilak Jesús Herrada Movistar Team
4 Michael Albasini
5 Chris Froome Chris Froome
Klasyfikacja końcowa Chris Froome Martin Kohler Johann Tschopp Jesús Herrada Movistar Team

Klasyfikacje końcowe[edytuj]

Klasyfikacja generalna[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Jersey yellow.svg Team Sky 16h 18' 46"
2 Słowenia Simon Špilak Team Katusha + 28"
3 Portugalia Rui Costa Lampre-Merida + 1' 32"
4 Szwajcaria Mathias Frank IAM Cycling + 1' 54"
5 Włochy Vincenzo Nibali Pro Team Astana + 2' 03"
6 Hiszpania Beñat Intxausti Movistar Team + 2' 14"
7 Dania Jakob Fuglsang Pro Team Astana + 2' 16"
8 Hiszpania Jon Izagirre Movistar Team + 2' 31"
9 Hiszpania Jesús Herrada Jersey white.svg Movistar Team + 2' 32"
10 Francja Thibaut Pinot FDJ.fr + 2' 41"
13 Polska Rafał Majka Team Tinkoff-Saxo + 3' 32"
54 Polska Paweł Poljański Team Tinkoff-Saxo + 25' 56"
71 Polska Sylwester Szmyd Movistar Team + 35' 23"

Klasyfikacja górska[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Szwajcaria Johann Tschopp Jersey pink.svg IAM Cycling 30
2 Francja Cyril Gautier Team Europcar 28
3 Wielka Brytania Chris Froome Jersey yellow.svg Team Sky 12
4 Francja Jean-Marc Marino Cannondale 12
5 Szwajcaria Pirmin Lang IAM Cycling 10
27 Polska Paweł Poljański Team Tinkoff-Saxo 1

Klasyfikacja sprinterska[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Szwajcaria Martin Kohler Jersey green.svg BMC Racing Team 12
2 Francja Alexis Vuillermoz Ag2r-La Mondiale 10
3 Włochy Vincenzo Nibali Pro Team Astana 6
4 Belgia Jan Bakelants Omega Pharma-Quick Step 6
5 Francja Cyril Gautier Team Europcar 6

Klasyfikacja Młodzieżowa[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Jesús Herrada Jersey white.svg Movistar Team 16h 21' 01"
2 Francja Thibaut Pinot FDJ.fr + 16"
3 Kolumbia Edward Beltrán Team Tinkoff-Saxo + 10' 50"
4 Austria Georg Preidler Giant-Shimano + 11' 55"
5 Rosja Sergiej Czernetski Team Katusha + 13' 59"
8 Polska Paweł Poljański Team Tinkoff-Saxo + 23' 41"

Klasyfikacja drużynowa[edytuj]

Zespół Czas
1 Hiszpania Movistar Team Jersey yellow number.svg 49h 02′ 34″
2 Szwajcaria IAM Cycling + 2' 48"
3 Kazachstan Pro Team Astana + 7' 13"
4 Rosja Team Katusha + 11' 42"
5 Rosja Team Tinkoff-Saxo + 15' 34"

Linki zewnętrzne[edytuj]