Tour de Romandie 2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
kolarstwo szosowe Tour de Romandie 2015
2014 2016
Data 28 kwietnia3 maja 2015
Etapów 6
Dystans 711,7 km
Czas zwycięzcy 18h 36' 30"
Zgłoszenia 144 kolarzy
Ukończyło wyścig 124 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Rosja Ilnur Zakarin
Drugie miejsce Słowenia Simon Špilak
Trzecie miejsce Wielka Brytania Chris Froome
Pozostałe klasyfikacje
Górska Rosja Maksim Bielkow
Sprinterska Rosja Maksim Bielkow
Młodzieżowa Francja Thibaut Pinot
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Rosja Team Katusha
Oficjalna strona WWW

69. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Romandie odbędzie się w dniach 28 kwietnia-3 maja 2015 roku. Liczyć będzie sześć etapów, o łącznym dystansie 711,7 km. Wyścig zaliczany jest do rankingu światowego UCI World Tour 2015.

Uczestnicy[edytuj]

Na starcie wyścigu stanęło 18 ekip. Wśród nich znalazło się wszystkie siedemnaście ekip UCI World Tour 2015 oraz jedna zaproszona przez organizatorów.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-8 SKY Wielka Brytania Team Sky
11-18 AST Kazachstan Pro Team Astana
21-28 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
31-38 MOV Hiszpania Movistar Team
41-48 IAM Szwajcaria IAM Cycling
51-58 EQS Belgia Etixx-Quick Step
61-68 KAT Rosja Team Katusha
71-78 FDJ Francja FDJ.fr
81-88 OGE Australia Orica GreenEDGE
Numery Kod Drużyna
91-98 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
101-108 LTS Belgia Lotto Soudal
111-118 TRE Stany Zjednoczone Trek Factory Racing
121-128 TTS Rosja Team Tinkoff-Saxo
131-138 LAM Włochy Lampre-Merida
141-148 GIA Niemcy Team Giant-Alpecin
151-158 TCG Stany Zjednoczone Team Cannondale - Garmin
161-168 TLJ Holandia Team LottoNL - Jumbo
171-178 EUC Francja Team Europcar

Etapy[edytuj]

Etap Data Start - Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
1. 28 kwietnia Lac de Joux 19,2 History.gif TTT Wielka Brytania Team Sky Wielka Brytania Geraint Thomas
2. 29 kwietnia Apples - Saint-Imier 166,1 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Szwajcaria Michael Albasini Szwajcaria Michael Albasini
3. 30 kwietnia Moutier - Porrentruy 173,2 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Szwajcaria Michael Albasini Szwajcaria Michael Albasini
4. 1 maja La Neuveville - Fribourg 169,8 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Szwajcaria Stefan Küng Szwajcaria Michael Albasini
5. 2 maja Fribourg - Champex-Lac 166,1 Mountainstage.svg Górski Francja Thibaut Pinot Rosja Ilnur Zakarin
6. 3 maja Lozanna 17,3 History.gif ITT Niemcy Tony Martin Rosja Ilnur Zakarin

Etap 1 - 28.04 : Lac de Joux, 19,2 km[edytuj]

Wyniki
# Zespół Czas
1 Wielka Brytania Team Sky 21' 19"
2 Australia Orica-GreenEDGE + 0"
3 Rosja Team Katusha + 5"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Geraint Thomas Wielka Brytania SKY 21' 19"
2 Włochy Elia Viviani Wielka Brytania SKY + 0"
3 Wielka Brytania Ian Stannard Wielka Brytania SKY + 0"
61 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 41"
83 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 55"
85 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 55"
124 Polska Michał Gołaś Belgia EQS + 2' 07"

Etap 2 - 29.04 : Apples - Saint-Imier, 166,1 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Michael Albasini Australia OGE 4h 21' 43"
2 Kolumbia Jarlinson Pantano Szwajcaria IAM + 0"
3 Francja Julian Alaphilippe Belgia EQS + 0"
14 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 0"
53 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 41"
75 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 4' 12"
- Polska Michał Gołaś Belgia EQS DNS
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Michael Albasini Australia OGE 4h 42' 52"
2 Włochy Ivan Santaromita Australia OGE + 10"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 10"
35 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 05"
52 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2' 32"
74 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 5' 17"

Etap 3 - 30.04 : Moutier - Porrentruy, 173,2 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Michael Albasini Australia OGE 4h 14' 56"
2 Francja Julian Alaphilippe Belgia EQS + 0"
3 Włochy Damiano Caruso Stany Zjednoczone BMC + 0"
22 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 0"
34 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 0"
76 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 0"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Michael Albasini Australia OGE 8h 57' 38"
2 Włochy Ivan Santaromita Australia OGE + 20"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 20"
35 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 15"
51 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2' 42"
66 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 5' 27"

Etap 4 - 01.05 : La Neuveville - Fribourg, 169,8 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Stefan Küng Stany Zjednoczone BMC 4h 35' 10"
2 Belgia Jan Bakelants Francja ALM + 38"
3 Holandia Bert-Jan Lindeman Holandia TLJ + 39"
18 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 52"
20 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 52"
92 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 3' 31"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Michael Albasini Australia OGE 13h 33' 40"
2 Włochy Ivan Santaromita Australia OGE + 20"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 20"
32 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 15"
55 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 5' 21"
56 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 5' 27"

Etap 5 - 02.05 : Fribourg - Champex-Lac, 166,1 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Thibaut Pinot Francja FDJ 4h 38' 54"
2 Rosja Ilnur Zakarin Rosja KAT + 7"
3 Francja Romain Bardet Francja ALM + 20"
6 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 20"
32 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 4' 34"
58 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 12' 46"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Rosja Ilnur Zakarin Rosja KAT 18h 13' 00"
2 Francja Thibaut Pinot Francja FDJ + 6"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 14"
11 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 09"
36 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 9' 35"
52 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 17' 41"

Etap 6 - 03.05 : Lozanna, 17,3 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Niemcy Tony Martin Belgia EQS 23' 18"
2 Słowenia Simon Špilak Rosja KAT + 11"
3 Rosja Ilnur Zakarin Rosja KAT + 13"
9 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 28"
45 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 1' 42"
63 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2' 05"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Rosja Ilnur Zakarin Rosja KAT 18h 36' 30"
2 Słowenia Simon Špilak Rosja KAT + 17"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 35"
7 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 24"
39 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 11' 04"
51 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 19' 33"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja sprinterska
Jersey green.svg
Klasyfikacja górska
Jersey pink.svg
Klasyfikacja młodzieżowa
Jersey white.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
1 Team Sky Geraint Thomas Luke Rowe Team Sky
2 Michael Albasini Michael Albasini Jonathan Fumeaux Maksim Bielkow Simon Yates Orica GreenEDGE
3 Michael Albasini
4 Stefan Küng BMC Racing Team
5 Thibaut Pinot Ilnur Zakarin Maksim Bielkow Thibaut Pinot Team Katusha
6 Tony Martin
Klasyfikacja końcowa Ilnur Zakarin Maksim Bielkow Maksim Bielkow Thibaut Pinot Team Katusha

Klasyfikacje końcowe[edytuj]

Klasyfikacja generalna[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Rosja Ilnur Zakarin Jersey yellow.svg Team Katusha 18h 36' 30"
2 Słowenia Simon Špilak Team Katusha + 17"
3 Wielka Brytania Chris Froome Team Sky + 35"
4 Francja Thibaut Pinot Jersey white.svg FDJ.fr + 49"
5 Kolumbia Rigoberto Urán Etixx-Quick Step + 1' 20"
6 Australia Simon Yates Orica GreenEDGE + 1' 21"
7 Polska Rafał Majka Team Tinkoff-Saxo + 1' 24"
8 Kolumbia Nairo Quintana Movistar Team + 1' 42"
9 Francja Romain Bardet Ag2r-La Mondiale + 1' 43"
10 Włochy Vincenzo Nibali Pro Team Astana + 1' 54"
39 Polska Paweł Poljański Team Tinkoff-Saxo + 11' 04"
51 Polska Przemysław Niemiec Lampre-Merida + 19' 33"

Klasyfikacja górska[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Rosja Maksim Bielkow Jersey pink.svg Jersey green.svg Team Katusha 59
2 Kolumbia Nairo Quintana Movistar Team 22
3 Belgia Jan Bakelants Ag2r-La Mondiale 17
4 Francja Bryan Naulleau Team Europcar 16
5 Rosja Paweł Koczetkow Team Katusha 15
15 Polska Rafał Majka Team Tinkoff-Saxo 8

Klasyfikacja sprinterska[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Rosja Maksim Bielkow Jersey pink.svg Jersey green.svg Team Katusha 15
2 Szwajcaria Jonathan Fumeaux IAM Cycling 12
3 Francja Bryan Naulleau Team Europcar 9
4 Szwajcaria Stefan Küng BMC Racing Team 8
5 Kanada Ryder Hesjedal Team Cannondale - Garmin 6

Klasyfikacja Młodzieżowa[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Thibaut Pinot Jersey white.svg FDJ.fr 18h 37' 19"
2 Australia Simon Yates Orica GreenEDGE + 32"
3 Kolumbia Nairo Quintana Movistar Team + 53"
4 Francja Romain Bardet Ag2r-La Mondiale + 54"
5 Australia Rohan Dennis BMC Racing Team + 9' 51"
6 Polska Paweł Poljański Team Tinkoff-Saxo + 10' 15"

Klasyfikacja drużynowa[edytuj]

Zespół Czas
1 Rosja Team Katusha Jersey yellow number.svg 55h 08′ 54″
2 Kazachstan Pro Team Astana + 4' 21"
3 Rosja Team Tinkoff-Saxo + 7' 56"
4 Szwajcaria IAM Cycling + 8' 41"
5 Hiszpania Movistar Team + 11' 28"

Linki zewnętrzne[edytuj]