Tour de Suisse 2011

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
kolarstwo szosowe Tour de Suisse 2011
2010 2012
ilustracja
Data 1119 czerwca 2011
Etapów 9
Dystans 1245 km
Czas zwycięzcy 31h 45' 02" (39,254 km/h)
Zgłoszenia 160 kolarzy
Ukończyło wyścig 139 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Stany Zjednoczone Levi Leipheimer
Drugie miejsce Włochy Damiano Cunego
Trzecie miejsce Holandia Steven Kruijswijk
Pozostałe klasyfikacje
Górska Luksemburg Andy Schleck
Punktowa Słowacja Peter Sagan
Sprinterska Francja Lloyd Mondory
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Luksemburg Leopard Trek
Oficjalna strona WWW

75. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Suisse odbyła się od 11 czerwca do 19 czerwca 2011 roku. Trasa tego wieloetapowego wyścigu liczyła dziewięć etapów, o łącznym dystansie 1245 km. Wyścig zaliczany był do rankingu światowego UCI World Tour 2011.

Zwyciężył kolarz amerykański startujący w ekipie Team RadioShack Levi Leipheimer, drugi był Włoch Damiano Cunego, a trzeci Holender Steven Kruijswijk.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Na starcie wyścigu stanęło 20 ekip. Wśród nich były wszystkie osiemnaście ekip UCI World Tour 2011 oraz dwie inne zaproszone przez organizatorów.

W wyścigu startowało trzech polskich kolarzy: z nr startowym 26. Jarosław Marycz z Saxo Bank Sungard (zajął 116. miejsce), ze 122. Maciej Bodnar z Liquigas-Cannondale (108. na mecie) i z nr 195. Bartosz Huzarski z Team NetApp (67. w końcowej klasyfikacji).

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-8 LEO Luksemburg Team Leopard-Trek
11-18 THR Stany Zjednoczone HTC - Highroad
21-28 SBS Dania Saxo Bank Sungard
31-38 RSH Stany Zjednoczone Team RadioShack
41-48 OLO Belgia Omega Pharma-Lotto
51-58 LAM Włochy Lampre ISD
61-68 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
71-78 RAB Holandia Rabobank
81-88 GRM Stany Zjednoczone Garmin-Cervelo
91-98 KAT Rosja Team Katusha
Numery Kod Drużyna
101-108 SKY Wielka Brytania Sky Procycling
111-118 MOV Hiszpania Team Movistar
121-128 LIQ Włochy Liquigas-Cannondale
131-138 AST Kazachstan Pro Team Astana
141-148 EUS Hiszpania Euskaltel-Euskadi
151-158 QST Belgia Quick Step Cicling Team
161-168 ALM Francja AG2R-La Mondiale
171-178 VCD Holandia Vacansoleil-DCM
181-188 TT1 Stany Zjednoczone Team Type 1
191-198 APP Niemcy Team NetApp

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Etap Data Start - Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
1 11 czerwca Lugano 7,3 ITT Jazda indywidualna na czas Szwajcaria Fabian Cancellara Szwajcaria Fabian Cancellara
2. 12 czerwca Airolo - Crans-Montana 147,8 Mountainstage.svg Górski Kolumbia Mauricio Soler Kolumbia Mauricio Soler
3. 13 czerwca Brig-Glis - Grindelwald 107,6 Mountainstage.svg Górski Słowacja Peter Sagan Włochy Damiano Cunego
4. 14 czerwca Grindelwald - Huttwil 198,4 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Norwegia Thor Hushovd Włochy Damiano Cunego
5. 15 czerwca Huttwil - Tobel-Tägerschen 204,2 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Słowenia Borut Božič Włochy Damiano Cunego
6. 16 czerwca Tobel-Tägerschen - Liechtenstein Triesenberg 157,7 Mountainstage.svg Górski Holandia Steven Kruijswijk Włochy Damiano Cunego
7. 17 czerwca Liechtenstein Vaduz - Austria Serfaus 222,8 Mountainstage.svg Górski Belgia Thomas De Gendt Włochy Damiano Cunego
8. 18 czerwca Tübach - Schaffhausen 167,3 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Słowacja Peter Sagan Włochy Damiano Cunego
9. 19 czerwca Schaffhausen 32,1 ITT Jazda indywidualna na czas Szwajcaria Fabian Cancellara Stany Zjednoczone Levi Leipheimer

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj | edytuj kod]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja górska
Jersey green.svg
Klasyfikacja punktowa
MaillotAzul.PNG
Klasyfikacja sprinterska
Jersey blue.svg
Klasyfikacja górska
Jersey yellow number.svg
1 Fabian Cancellara Fabian Cancellara Fabian Cancellara Leopard Trek
2 Mauricio Soler Mauricio Soler Matti Breschel Tejay van Garderen Lloyd Mondory Rabobank
3 Peter Sagan Damiano Cunego Laurens ten Dam Peter Sagan
4 Thor Hushovd
5 Borut Božič
6 Steven Kruijswijk
7 Thomas De Gendt Andy Schleck Leopard Trek
8 Peter Sagan
9 Fabian Cancellara Levi Leipheimer
Klasyfikacja końcowa Levi Leipheimer Andy Schleck Peter Sagan Lloyd Mondory Leopard Trek

Końcowa klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

M-ce Imię i nazwisko Drużyna Czas
1. Stany Zjednoczone Levi Leipheimer Stany Zjednoczone Team RadioShack 31h 45' 02"
2. Włochy Damiano Cunego Włochy Lampre ISD + 4"
3. Holandia Steven Kruijswijk Holandia Rabobank + 1' 02"
4. Dania Jakob Fuglsang Luksemburg Team Leopard-Trek + 1' 10"
5. Holandia Bauke Mollema Holandia Rabobank + 2' 05"
6. Szwajcaria Mathias Frank Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 2' 24"
7. Luksemburg Fränk Schleck Luksemburg Team Leopard-Trek + 2' 35"
8. Holandia Laurens ten Dam Holandia Rabobank + 4' 14"
9. Stany Zjednoczone Tom Danielson Stany Zjednoczone Garmin-Cervelo + 4' 22"
10. Belgia Maxime Monfort Luksemburg Team Leopard-Trek + 4' 31"


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]