Volta Ciclista a Catalunya 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
kolarstwo szosowe Volta Ciclista a Catalunya 2014
2013 2015
Data 2430 marca 2014
Etapów 7
Dystans 1 177,9 km
Czas zwycięzcy 29h 41' 34"
Zgłoszenia 176 kolarzy
Ukończyło wyścig 101 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Hiszpania Joaquim Rodríguez
Drugie miejsce Hiszpania Alberto Contador
Trzecie miejsce Stany Zjednoczone Tejay van Garderen
Pozostałe klasyfikacje
Górska Holandia Stef Clement
Sprinterska Niemcy Michel Koch
Najaktywniejszych Niemcy Michel Koch
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Stany Zjednoczone Garmin-Sharp
Oficjalna strona WWW

94. edycja wyścigu kolarskiego Volta Ciclista a Catalunya odbyła się od 24 do 30 marca 2014 roku. Liczyła siedem etapów, o łącznym dystansie 1180,1 km. Wyścig zaliczany był do rankingu światowego UCI World Tour 2014.

Uczestnicy[edytuj]

Na starcie tego wieloetapowego wyścigu stanęły 22 zawodowe grupy kolarskie.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-8 GRS Stany Zjednoczone Garmin-Sharp
11-18 KAT Rosja Team Katusha
21-28 MOV Hiszpania Movistar Team
31-38 TTS Rosja Team Tinkoff-Saxo
41-48 OPQ Belgia Omega Pharma-Quick Step
51-58 SKY Wielka Brytania Team Sky
61-68 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
71-78 AST Kazachstan Pro Team Astana
81-88 BEL Holandia Belkin
91-98 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
101-108 CAN Włochy Cannondale
Numery Kod Drużyna
111-118 FDJ Francja FDJ.fr
121-128 LAM Włochy Lampre-Merida
131-138 LTB Belgia Lotto-Belisol
141-148 OGE Australia Orica-GreenEDGE
151-158 EUC Francja Team Europcar
161-168 GIA Holandia Giant-Shimano
171-178 TRE Stany Zjednoczone Trek Factory Racing
181-188 CJR Hiszpania Caja Rural-Seguros RGA
191-198 CCC Polska CCC Polsat Polkowice
201-208 COF Francja Cofidis
211-218 WGG Belgia Wanty-Groupe Gobert

Etapy[edytuj]

Etap Data Start - Meta Dystans Typ Zwycięzca etapu Lider
1. 24 marca Calella 169,7 km Mediummountainstage.svg Słowenia Luka Mezgec Słowenia Luka Mezgec
2. 25 marca Mataró - Girona 168 km Plainstage.svg Słowenia Luka Mezgec Słowenia Luka Mezgec
3. 26 marca Banyoles - La Molina 162,9 km Mountainstage.svg Hiszpania Joaquim Rodríguez Hiszpania Joaquim Rodríguez
4. 27 marca AlpVallter 2000 166,4 km Mountainstage.svg Stany Zjednoczone Tejay van Garderen Hiszpania Joaquim Rodríguez
5. 28 marca Llanars - Valls 218,2 km Plainstage.svg Słowenia Luka Mezgec Hiszpania Joaquim Rodríguez
6. 29 marca El Vendrell - Vilanova i la Geltrú 172 km Plainstage.svg Holandia Stef Clement Hiszpania Joaquim Rodríguez
7. 30 marca Barcelona 120,7 km Hillystage.svg Holandia Lieuwe Westra Hiszpania Joaquim Rodríguez

Etap 1 - 24.03 : Calella > Calella, 169,7 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowenia Luka Mezgec Holandia GIA 4h 09' 13"
2 Australia Leigh Howard Australia OGE + 0"
3 Francja Julian Alaphilippe Belgia OPQ + 0"
43 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 0"
62 Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 0"
76 Polska Paweł Poljański Dania TTS + 0"
89 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 0"
98 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 0"
126 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 0"
148 Polska Tomasz Marczyński Polska CCC + 0"
153 Polska Mateusz Taciak Polska CCC + 0"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowenia Luka Mezgec Holandia GIA 4h 09' 03"
2 Włochy Roberto Ferrari Włochy LAM + 4"
3 Włochy Daniele Ratto Włochy CAN + 6"
44 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 10"
63 Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 10"
77 Polska Paweł Poljański Dania TTS + 10"
90 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 10"
99 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 10"
127 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 10"
149 Polska Tomasz Marczyński Polska CCC + 10"
153 Polska Mateusz Taciak Polska CCC + 10"

Etap 2 - 25.03 : Mataró > Girona, 168 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowenia Luka Mezgec Holandia GIA 3h 57' 49"
2 Włochy Roberto Ferrari Włochy LAM + 0"
3 Australia Leigh Howard Australia OGE + 0"
10 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 3"
58 Polska Paweł Poljański Dania TTS + 3"
66 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 3"
86 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 3"
92 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 3"
132 Polska Tomasz Marczyński Polska CCC + 3"
147 Polska Mateusz Taciak Polska CCC + 36"
162 Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 2' 29"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowenia Luka Mezgec Holandia GIA 8h 06' 42"
2 Australia Leigh Howard Australia OGE + 14"
3 Francja Julian Alaphilippe Belgia OPQ + 14"
23 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 23"
61 Polska Paweł Poljański Dania TTS + 23"
86 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 23"
89 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 23"
94 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 23"
140 Polska Tomasz Marczyński Polska CCC + 23"
147 Polska Mateusz Taciak Polska CCC + 56"
153 Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 2' 48"

Etap 3 - 26.03 : Banyoles > La Molina, 162,9 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT 4h 50' 55"
2 Hiszpania Alberto Contador Dania TTS + 5"
3 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 9"
10 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 20"
72 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 2' 29"
88 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 6' 05"
99 Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 7' 18"
100 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 7' 18"
105 Polska Tomasz Marczyński Polska CCC + 7' 18"
113 Polska Mateusz Taciak Polska CCC + 7' 18"
116 Polska Paweł Poljański Dania TTS + 7' 18"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT 12h 58' 00"
2 Hiszpania Alberto Contador Dania TTS + 5"
3 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 9"
10 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 20"
70 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 2' 29"
87 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 6' 05"
104 Polska Paweł Poljański Dania TTS + 7' 18"
105 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 7' 18"
113 Polska Tomasz Marczyński Polska CCC + 7' 18"
115 Polska Mateusz Taciak Polska CCC + 7' 51"
122 Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 9' 43"

Etap 4 - 27.03 : Alp > Vallter 2000, 166,4 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Stany Zjednoczone Tejay van Garderen Stany Zjednoczone BMC 4h 49' 30"
2 Francja Romain Bardet Francja ALM + 0"
3 Hiszpania Alberto Contador Dania TTS + 3"
84 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 17' 33"
98 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 23' 48"
101 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 24' 11"
107 Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 25' 01"
117 Polska Tomasz Marczyński Polska CCC + 25' 01"
126 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 25' 01"
138 Polska Mateusz Taciak Polska CCC + 25' 01"
147 Polska Paweł Poljański Dania TTS + 26' 03"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT 17h 47' 34"
2 Hiszpania Alberto Contador Dania TTS + 4"
3 Stany Zjednoczone Tejay van Garderen Stany Zjednoczone BMC + 7"
83 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 23' 34"
90 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 25' 17"
93 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 26' 36"
107 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 31' 02"
115 Polska Tomasz Marczyński Polska CCC + 32' 15"
118 Polska Mateusz Taciak Polska CCC + 32' 48"
120 Polska Paweł Poljański Dania TTS + 33' 17"
125 Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 34' 40"

Etap 5 - 28.03 : Llanars > Valls, 218,2 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowenia Luka Mezgec Holandia GIA 5h 16' 00"
2 Francja Julian Alaphilippe Belgia OPQ + 0"
3 Francja Samuel Dumoulin Francja ALM + 0"
19 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 0"
76 Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 15"
82 Polska Tomasz Marczyński Polska CCC + 15"
85 Polska Mateusz Taciak Polska CCC + 15"
108 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 1' 36"
114 Polska Paweł Poljański Dania TTS + 1' 36"
124 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 5' 35"
- Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM DNS
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT 23h 03' 34"
2 Hiszpania Alberto Contador Dania TTS + 4"
3 Stany Zjednoczone Tejay van Garderen Stany Zjednoczone BMC + 7"
82 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 25' 10"
86 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 26' 36"
103 Polska Tomasz Marczyński Polska CCC + 32' 30"
106 Polska Mateusz Taciak Polska CCC + 33' 03"
115 Polska Paweł Poljański Dania TTS + 34' 53"
116 Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 34' 55"
122 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 36' 37"

Etap 6 - 29.03 : El Vendrell > Vilanova i la Geltrú, 172 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Stef Clement Holandia BEL 3h 58' 44"
2 Francja Rudy Molard Francja COF + 3"
3 Belgia Pieter Serry Belgia OPQ + 3"
5 Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 3"
38 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 55"
70 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 55"
73 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 55"
83 Polska Mateusz Taciak Polska CCC + 55"
- Polska Paweł Poljański Dania TTS DNS
- Polska Tomasz Marczyński Polska CCC DNS
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT 27h 03' 13"
2 Hiszpania Alberto Contador Dania TTS + 4"
3 Stany Zjednoczone Tejay van Garderen Stany Zjednoczone BMC + 7"
77 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 25' 10"
83 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 26' 36"
97 Polska Mateusz Taciak Polska CCC + 33' 03"
101 Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC + 34' 01"
114 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 36' 37"

Etap 7 - 30.03 : Barcelona, 120,7 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Lieuwe Westra Kazachstan AST 2h 36' 14"
2 Niemcy Marcus Burghardt Stany Zjednoczone BMC + 1' 22"
3 Francja Thomas Voeckler Francja EUC + 1' 22"
4 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 1' 26"
79 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 7' 38"
99 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 11' 57"
- Polska Marek Rutkiewicz Polska CCC DNF
- Polska Mateusz Taciak Polska CCC DNF
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT 29h 41' 34"
2 Hiszpania Alberto Contador Dania TTS + 4"
3 Stany Zjednoczone Tejay van Garderen Stany Zjednoczone BMC + 7"
57 Polska Maciej Paterski Polska CCC + 25' 55"
72 Polska Adrian Honkisz Polska CCC + 35' 00"
90 Polska Łukasz Owsian Polska CCC + 42' 08"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
MaillotVolta.png
Klasyfikacja górska
Red jersey
Klasyfikacja sprinterska
Blue jersey
Klasyfikacja najaktywniejszych
Jersey pink.svg
Klasyfikacja drużynowa
1 Luka Mezgec Luka Mezgec Romain Lemarchand Boris Vallée Romain Lemarchand Omega Pharma-Quick Step
2 Luka Mezgec Michel Koch Lotto-Belisol
3 Joaquim Rodríguez Joaquim Rodríguez Jack Bobridge Michel Koch Ag2r-La Mondiale
4 Tejay van Garderen Stef Clement Garmin-Sharp
5 Luka Mezgec
6 Stef Clement
7 Lieuwe Westra
Klasyfikacja końcowa Joaquim Rodríguez Stef Clement Michel Koch Michel Koch Garmin-Sharp

Klasyfikacje końcowe[edytuj]

Klasyfikacja generalna[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquim Rodríguez MaillotVolta.png Team Katusha 29h 41' 34"
2 Hiszpania Alberto Contador Team Tinkoff-Saxo + 4"
3 Stany Zjednoczone Tejay van Garderen BMC Racing Team + 7"
4 Francja Romain Bardet Ag2r-La Mondiale + 10"
5 Kolumbia Nairo Quintana Movistar Team + 10"
6 Wielka Brytania Chris Froome Team Sky + 17"
7 Stany Zjednoczone Andrew Talansky Garmin-Sharp + 18"
8 Włochy Domenico Pozzovivo Ag2r-La Mondiale + 26"
9 Francja Warren Barguil Giant-Shimano + 42"
10 Chorwacja Robert Kišerlovski Trek Factory Racing + 48"
57 Polska Maciej Paterski CCC Polsat Polkowice + 25' 55"
72 Polska Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice + 35' 00"
90 Polska Łukasz Owsian CCC Polsat Polkowice + 42' 08"

Klasyfikacja górska[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Holandia Stef Clement Red jersey Belkin 82
2 Hiszpania Joaquim Rodríguez MaillotVolta.png Team Katusha 40
3 Stany Zjednoczone Tejay van Garderen BMC Racing Team 39
4 Hiszpania Alberto Contador Team Tinkoff-Saxo 38
5 Hiszpania Rubén Plaza Movistar Team 35

Klasyfikacja sprinterska[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Niemcy Michel Koch Blue jersey Jersey pink.svg Cannondale 13
2 Belgia Boris Vallée Lotto-Belisol 9
3 Niemcy Marcus Burghardt BMC Racing Team 8
4 Holandia Stef Clement Red jersey Belkin 5
5 Francja Rudy Mollard Cofidis 4
9 Polska Maciej Paterski CCC Polsat Polkowice 2

Klasyfikacja najaktywniejszych[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Niemcy Michel Koch Blue jersey Jersey pink.svg Cannondale 7
2 Francja Yoann Bagot Cofidis 3
3 Hiszpania Mikel Landa Pro Team Astana 2
4 Niemcy Marcus Burghardt BMC Racing Team 2
5 Hiszpania Rubén Plaza Movistar Team 2

Klasyfikacja drużynowa[edytuj]

Zespół Czas
1 Stany Zjednoczone Garmin-Sharp 89h 08′ 15″
2 Francja Ag2r-La Mondiale + 21"
3 Kazachstan Pro Team Astana + 1' 40"
4 Francja Cofidis + 2' 44"
5 Wielka Brytania Team Sky + 4' 59"
19 Polska CCC Polsat Polkowice + 48' 23"

Linki zewnętrzne[edytuj]