Vuelta a España 2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
kolarstwo szosowe Vuelta a España 2015
2014 2016
ilustracja
Data 22 sierpnia – 13 września 2015
Etapów 21
Dystans 3 358,1 km
Czas zwycięzcy 85h 36' 13"
Zgłoszenia 198 kolarzy
Ukończyło wyścig 158 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Włochy Fabio Aru
Drugie miejsce Hiszpania Joaquim Rodríguez
Trzecie miejsce Polska Rafał Majka
Pozostałe klasyfikacje
Górska Hiszpania Omar Fraile
Punktowa Hiszpania Alejandro Valverde
Kombinowana Hiszpania Joaquim Rodríguez
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Hiszpania Movistar Team
Oficjalna strona WWW

Vuelta a España 2015 – 70. edycja wyścigu kolarskiego, który odbył się w dniach od 22 sierpnia do 13 września 2015 roku. Liczył dwadzieścia jeden etapów o łącznym dystansie 3 358,1 km. Wyścig był zaliczany do rankingu światowego UCI World Tour 2015.

Spis treści

Etapy[edytuj]

Etap Data Start – Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
1 22 sierpnia Puerto BanúsMarbella 7,4 History.gif TTT Stany Zjednoczone BMC Racing Team Słowacja Peter Velits
2 23 sierpnia Alhaurín de la TorreEl Caminito del Rey 158,7 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Kolumbia Esteban Chaves Kolumbia Esteban Chaves
3 24 sierpnia MijasMalaga 158,4 Plainstage.svg Płaski Słowacja Peter Sagan Kolumbia Esteban Chaves
4 25 sierpnia EsteponaVejer de la Frontera 209,6 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Hiszpania Alejandro Valverde Kolumbia Esteban Chaves
5 26 sierpnia RotaAlcalá de Guadaíra 167,3 Plainstage.svg Płaski Australia Caleb Ewan Holandia Tom Dumoulin
6 27 sierpnia KordobaCazorla 200,3 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Kolumbia Esteban Chaves Kolumbia Esteban Chaves
7 28 sierpnia JódarCapileira 191,1 Mountainstage.svg Górski Holandia Bert-Jan Lindeman Kolumbia Esteban Chaves
8 29 sierpnia Puebla de Don FadriqueMurcja 182,5 Plainstage.svg Płaski Belgia Jasper Stuyven Kolumbia Esteban Chaves
9 30 sierpnia TorreviejaBenitachell 168,3 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Holandia Tom Dumoulin Holandia Tom Dumoulin
10 31 sierpnia WalencjaCastellón de la Plana 146,6 Plainstage.svg Płaski Włochy Kristian Sbaragli Holandia Tom Dumoulin
1 września Dzień przerwy
11 2 września Andora AndoraAndora Encamp 138 Mountainstage.svg Górski Hiszpania Mikel Landa Włochy Fabio Aru
12 3 września Andora Escaldes-EngordanyLleida 173 Plainstage.svg Płaski Holandia Danny van Poppel Włochy Fabio Aru
13 4 września CalatayudTarazona 178 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Portugalia Nelson Oliveira Włochy Fabio Aru
14 5 września VitoriaAlto Campoo 215 Mountainstage.svg Górski Włochy Alessandro De Marchi Włochy Fabio Aru
15 6 września ComillasCabrales 175,8 Mountainstage.svg Górski Hiszpania Joaquim Rodríguez Włochy Fabio Aru
16 7 września LuarcaQuirós 185 Mountainstage.svg Górski Luksemburg Fränk Schleck Hiszpania Joaquim Rodríguez
8 września Dzień przerwy
17 9 września Burgos – Burgos 38,7 History.gif ITT Holandia Tom Dumoulin Holandia Tom Dumoulin
18 10 września RoaRiaza 204 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Irlandia Nicolas Roche Holandia Tom Dumoulin
19 11 września Medina del CampoÁvila 185,8 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Francja Alexis Gougeard Holandia Tom Dumoulin
20 12 września San Lorenzo de El EscorialCercedilla 175,8 Mountainstage.svg Górski Hiszpania Rubén Plaza Włochy Fabio Aru
21 13 września Alcalá de HenaresMadryt 98,8 Plainstage.svg Płaski Niemcy John Degenkolb Włochy Fabio Aru

Uczestnicy[edytuj]

Na starcie wyścigu stanęły 22 ekipy. Wśród nich siedemnaście ekip UCI World Tour 2015 oraz pięć innych zaproszonych przez organizatorów.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-9 SKY Wielka Brytania Team Sky
11-19 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
21-29 AST Kazachstan Astana Pro Team
31-39 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
41-49 CJR Hiszpania Caja Rural-Seguros RGA
51-59 COF Francja Cofidis
61-69 COL Kolumbia Team Colombia
71-79 EQS Belgia Etixx-Quick Step
81-89 FDJ Francja FDJ.fr
91-99 IAM Szwajcaria IAM Cycling
101-111 LAM Włochy Lampre-Merida
Numery Kod Drużyna
111-119 LTS Belgia Lotto Soudal
121-129 MOV Hiszpania Movistar Team
131-139 MTN Południowa Afryka MTN-Qhubeka
141-149 OGE Australia Orica-GreenEDGE
151-159 TCG Stany Zjednoczone Team Cannondale-Garmin
161-169 EUC Francja Team Europcar
171-179 TGA Niemcy Team Giant-Alpecin
181-189 KAT Rosja Team Katusha
191-199 TLJ Holandia Team LottoNL-Jumbo
201-209 TTS Rosja Tinkoff-Saxo
211-219 TRE Stany Zjednoczone Trek Factory Racing

Etap 1 – 22.08 : Puerto Banús – Marbella, 7,4 km (TTT)[edytuj]

Wyniki
# Zespół Czas
1 Stany Zjednoczone BMC Racing Team 8' 10"
2 Rosja Tinkoff-Saxo + 1"
3 Australia Orica GreenEDGE + 1"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowacja Peter Velits Stany Zjednoczone BMC 0' 0"
2 Stany Zjednoczone Joseph Rosskopf Stany Zjednoczone BMC + 0"
3 Włochy Alessandro De Marchi Stany Zjednoczone BMC + 0"
Polska Rafał Majka Rosja TTS + 0"
Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 0"
Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 0"
Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 0"

Etap został zneutralizowany. Czasy osiągnięte na tym etapie wliczane zostały tylko do klasyfikacji drużynowej.

Etap 2 – 23.08 : Alhaurín de la Torre – El Caminito del Rey, 158,7 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Esteban Chaves Australia OGE 3h 57' 25"
2 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA + 1"
3 Irlandia Nicolas Roche Wielka Brytania SKY + 9"
22 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 04"
39 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 2' 07"
100 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 9" 49"
Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM DNF
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Esteban Chaves Australia OGE 3h 57' 15"
2 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA + 5"
3 Irlandia Nicolas Roche Wielka Brytania SKY + 15"
22 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 14"
39 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 2' 17"
100 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 9" 59"

Etap 3 – 24.08: Mijas – Malaga, 158,4 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowacja Peter Sagan Rosja TTS 4h 06' 46"
2 Francja Nacer Bouhanni Francja COF + 0"
3 Niemcy John Degenkolb Niemcy GIA + 0"
22 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 0"
103 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 0"
104 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 0"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Esteban Chaves Australia OGE 8h 04' 01"
2 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA + 5"
3 Irlandia Nicolas Roche Wielka Brytania SKY + 15"
21 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 14"
36 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 2' 17"
94 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 9" 59"

Etap 4 – 25.08: Estepona – Vejer de la Frontera, 209,6 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV 5h 07' 30"
2 Słowacja Peter Sagan Rosja TTS + 0"
3 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT + 0"
8 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 0"
84 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 3' 36"
186 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 8' 16"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Esteban Chaves Australia OGE 13h 11' 31"
2 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA + 5"
3 Irlandia Nicolas Roche Wielka Brytania SKY + 15"
17 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 14"
50 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 5' 53"
116 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 18" 15"

Etap 5 – 26.08: Rota – Alcalá de Guadaíra, 167,3 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Caleb Ewan Australia OGE 3h 57' 28"
2 Niemcy John Degenkolb Niemcy GIA + 0"
3 Słowacja Peter Sagan Rosja TTS + 0"
18 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 2"
126 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 1' 44"
136 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 2' 00"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA 17h 09' 06"
2 Kolumbia Esteban Chaves Australia OGE + 1"
3 Irlandia Nicolas Roche Wielka Brytania SKY + 16"
17 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 09"
53 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 7' 30"
117 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 20" 08"

Etap 6 – 27.08: Kordoba – Cazorla, 200,3 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Esteban Chaves Australia OGE 4h 46' 16"
2 Irlandia Daniel Martin Włochy TCG + 5"
3 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA + 5"
8 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 11"
53 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 1' 36"
112 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 6' 12"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Esteban Chaves Australia OGE 21h 55' 13"
2 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA + 10"
3 Irlandia Nicolas Roche Wielka Brytania SKY + 33"
16 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 29"
46 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 9' 15"
119 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 26" 29"

Etap 7 – 28.08: Jódar – Capileira, 191,1 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Bert-Jan Lindeman Holandia TLJ 5h 10' 24"
2 Białoruś Illa Kaszawy Włochy LAM + 9"
3 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 29"
5 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 36"
172 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 23' 05"
182 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 23' 51"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Esteban Chaves Australia OGE 27h 06' 13"
2 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA + 10"
3 Irlandia Nicolas Roche Wielka Brytania SKY + 36"
13 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 29"
76 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 31' 44"
128 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 49" 44"

Etap 8 – 29.08: Puebla de Don Fadrique – Murcja, 182,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Belgia Jasper Stuyven Stany Zjednoczone TRE 4h 06' 05"
2 Hiszpania Pello Bilbao Hiszpania CJR + 0"
3 Francja Kévin Reza Francja FDJ + 0"
32 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 0"
161 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 13' 43"
176 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 15' 28"
Klasyfikacja generalna po 8. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Esteban Chaves Australia OGE 31h 12' 18"
2 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA + 10"
3 Irlandia Nicolas Roche Wielka Brytania SKY + 36"
13 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 29"
97 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 47' 12"
136 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 1h 03" 27"

Etap 9 – 30.08: Torrevieja – Benitachell, 168,3 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA 4h 09' 55"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 2"
3 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 5"
5 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 18"
42 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 4' 13"
176 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 21' 20"
Klasyfikacja generalna po 9. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA 35h 22' 13"
2 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 57"
3 Kolumbia Esteban Chaves Australia OGE + 59"
9 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 47"
74 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 51' 25"
148 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 1h 24' 47"

Etap 10 – 31.08: Walencja – Castellón de la Plana, 146,6 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Kristian Sbaragli Południowa Afryka MTN 3h 12' 43"
2 Niemcy John Degenkolb Niemcy GIA + 0"
3 Hiszpania José Joaquín Rojas Hiszpania MOV + 0"
20 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 0"
53 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 0"
94 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 10' 05"
Klasyfikacja generalna po 10. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA 38h 34' 56"
2 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 57"
3 Kolumbia Esteban Chaves Australia OGE + 59"
9 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 47"
67 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 51' 25"
148 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 1h 35' 37"

Etap 11 – 02.09: Andora – Encamp, 138 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Mikel Landa Kazachstan AST 4h 34' 54"
2 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 1' 22"
3 Stany Zjednoczone Ian Boswell Wielka Brytania SKY + 1' 40"
6 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 2' 10"
34 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 9' 23"
163 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 31' 57"
Klasyfikacja generalna po 11. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST 43h 12' 19"
2 Hiszpania Joaquin Rodriguez Rosja KAT + 27"
3 Holandia Tom Dumoulin Niemcy TGA + 30"
4 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 28"
51 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 58' 17"
151 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 2h 05' 15"

Etap 12 – 03.09: Escaldes-Engordany – Lleida, 173 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Danny van Poppel Stany Zjednoczone TRE 4h 02' 11"
2 Południowa Afryka Daryl Impey Australia OGE + 0"
3 Belgia Tosh Van der Sande Belgia LTS + 0"
28 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 0"
63 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 0"
137 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 36"
Klasyfikacja generalna po 12. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST 47h 14' 30"
2 Hiszpania Joaquin Rodriguez Rosja KAT + 27"
3 Holandia Tom Dumoulin Niemcy TGA + 30"
4 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 28"
50 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 58' 17"
149 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 2h 05' 51"

Etap 13 – 04.09: Calatayud – Tarazona, 178 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Portugalia Nelson Oliveira Włochy LAM 4h 14' 01"
2 Francja Julien Simon Francja COF + 1' 00"
3 Irlandia Nicolas Roche Wielka Brytania SKY + 1' 00"
12 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 1' 00"
40 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 4' 48"
58 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 4' 48"
Klasyfikacja generalna po 13. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST 51h 33' 19"
2 Hiszpania Joaquin Rodriguez Rosja KAT + 27"
3 Holandia Tom Dumoulin Niemcy TGA + 30"
4 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 28"
45 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 54' 31"
145 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 2h 05' 50"

Etap 14 – 05.09: Vitoria – Alto Campoo, 215 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Alessandro De Marchi Stany Zjednoczone BMC 5h 43' 12"
2 Włochy Salvatore Puccio Wielka Brytania SKY + 21"
3 Hiszpania José Joaquín Rojas Hiszpania MOV + 32"
10 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 3' 44"
48 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 7' 53"
149 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 20' 35"
Klasyfikacja generalna po 14. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST 57h 20' 10"
2 Hiszpania Joaquin Rodriguez Rosja KAT + 26"
3 Holandia Tom Dumoulin Niemcy TGA + 49"
5 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 33"
43 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 58' 45"
143 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 2h 22' 46"

Etap 15 – 06.09: Comillas – Cabrales, 175,8 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquin Rodriguez Rosja KAT 4h 33' 31"
2 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 12"
3 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT + 14"
22 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 2' 18"
129 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 19' 54"
Klasyfikacja generalna po 15. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST 61h 53' 56"
2 Hiszpania Joaquin Rodriguez Rosja KAT + 1"
3 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 24"
37 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 1h 00' 48"
142 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 2h 42' 25"

Etap 16 – 07.09: Luarca – Quirós, 185 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Luksemburg Fränk Schleck Stany Zjednoczone TRE 5h 49' 56"
2 Kolumbia Rodolfo Torres Kolumbia COL + 1' 10"
3 Włochy Moreno Moser Stany Zjednoczone TCG + 1' 48"
11 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 9' 03"
33 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 15' 37"
158 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 32' 29"
Klasyfikacja generalna po 16. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquin Rodriguez Rosja KAT 67h 52' 44"
2 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 1"
3 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 35"
36 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 1h 07' 33"
142 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 3h 06' 02"

Etap 17 – 09.09: Burgos – Burgos, 38,7 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA 46' 01"
2 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 1' 04"
3 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 1' 08"
17 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 2' 38"
86 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 5' 20"
Klasyfikacja generalna po 17. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA 68h 40' 36"
2 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 3"
3 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 1' 15"
4 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 2' 22"
37 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 1h 11' 02"
140 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 3h 05' 15"

Etap 18 – 10.09: Roa – Riaza, 204 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Irlandia Nicolas Roche Wielka Brytania SKY 5h 03' 59"
2 Hiszpania Haimar Zubeldia Stany Zjednoczone TRE + 0"
3 Portugalia José Gonçalves Hiszpania CJR + 18"
12 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 38"
22 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 45"
162 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 24' 09"
Klasyfikacja generalna po 18. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA 73h 45' 13"
2 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 3"
3 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 1' 15"
4 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 2' 22"
35 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 1h 11' 09"
143 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 3h 28' 46"

Etap 19 – 11.09: Medina del Campo – Ávila, 185,8 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Alexis Gougeard Francja ALM 4h 19' 20"
2 Portugalia Nelson Oliveira Włochy LAM + 40"
3 Belgia Maxime Monfort Belgia LTS + 44"
33 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 16' 27"
56 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 18' 03"
150 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 26' 11"
Klasyfikacja generalna po 19. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Tom Dumoulin Niemcy GIA 78h 20' 51"
2 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST + 6"
3 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 1' 24"
4 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 2' 31"
34 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 1h 12' 54"
141 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 3h 38' 39"

Etap 20 – 12.09: San Lorenzo de El Escorial – Cercedilla, 175,8 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Rubén Plaza Włochy LAM 4h 37' 05"
2 Portugalia José Gonçalves Hiszpania CJR + 1' 07"
3 Włochy Alessandro De Marchi Stany Zjednoczone BMC + 1' 08"
12 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 2' 42"
41 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 7' 30"
148 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 23' 02"
Klasyfikacja generalna po 20. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST 83h 01' 40"
2 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 1' 17"
3 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 29"
35 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 1h 16' 40"
140 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 3h 57' 57"

Etap 21 – 13.09: Alcalá de Henares – Madryt, 98,8 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Niemcy John Degenkolb Niemcy TGA 2h 34' 13"
2 Holandia Danny van Poppel Stany Zjednoczone TFR + 0"
3 Luksemburg Jean-Pierre Drucker Stany Zjednoczone BMC + 0"
39 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 0'
53 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 0"
150 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 2' 10"
Klasyfikacja generalna po 21. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Fabio Aru Kazachstan AST 85h 36' 13"
2 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 57"
3 Polska Rafał Majka Rosja TTS + 1' 09"
35 Polska Paweł Poljański Rosja TTS + 1h 16' 20"
140 Polska Maciej Bodnar Rosja TTS + 3h 59' 47"

Posiadacze koszulek po poszczególnych etapach[edytuj]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja Generalna
Jersey red.svg
Klasyfikacja Punktowa
Jersey green.svg
Klasyfikacja Górska
Jersey blue dot.png
Klasyfikacja Kombinowana
Jersey white.svg
Klasyfikacja Drużynowa
Jersey yellow number.svg
Klasyfikacja Najaktywniejszych
Jersey red number.svg
1 BMC Racing Team Peter Velits BMC Racing Team Cameron Meyer
2 Esteban Chaves Esteban Chaves Esteban Chaves Esteban Chaves Esteban Chaves Team Sky José Gonçalves
3 Peter Sagan Omar Fraile Omar Fraile
4 Alejandro Valverde Peter Sagan Markel Irizar
5 Caleb Ewan Tom Dumoulin Iljo Keisse
6 Esteban Chaves Esteban Chaves Miguel Ángel Rubiano
7 Bert-Jan Lindeman Esteban Chaves Amets Txurruka
8 Jasper Stuyven Ángel Madrazo
9 Tom Dumoulin Tom Dumoulin Tom Dumoulin Omar Fraile
10 Kristian Sbaragli Carlos Verona
11 Mikel Landa Fabio Aru Mikel Landa
12 Danny van Poppel Maxime Bouet
13 Nelson Oliveira Paweł Poljański
14 Alessandro De Marchi Carlos Quintero
15 Joaquin Rodriguez Joaquin Rodriguez Joaquin Rodriguez Brayan Ramírez
16 Fränk Schleck Joaquin Rodriguez Rodolfo Torres
17 Tom Dumoulin Tom Dumoulin Tom Dumoulin
18 Nicolas Roche Movistar Team Ángel Madrazo
19 Alexis Gougeard Alexis Gougeard
20 Rubén Plaza Fabio Aru Alexis Gougeard
21 John Degenkolb Alejandro Valverde
Klasyfikacja końcowa Fabio Aru Alejandro Valverde Omar Fraile Joaquin Rodriguez Movistar Team Tom Dumoulin

Klasyfikacje końcowe[edytuj]

Klasyfikacja generalna[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Fabio Aru Jersey red.svg Astana Pro Team 85h 36' 13"
2 Hiszpania Joaquim Rodríguez Jersey white.svg Team Katusha + 57"
3 Polska Rafał Majka Tinkoff-Saxo + 1' 09"
4 Kolumbia Nairo Quintana Movistar Team + 1' 42"
5 Kolumbia Esteban Chaves Orica-GreenEDGE + 3' 10"
6 Holandia Tom Dumoulin Team Giant-Alpecin + 3' 46"
7 Hiszpania Alejandro Valverde Jersey green.svg Movistar Team + 6' 47"
8 Hiszpania Mikel Nieve Team Sky + 7' 06"
9 Hiszpania Daniel Moreno Team Katusha + 7' 12"
10 Południowa Afryka Louis Meintjes MTN-Qhubeka + 10' 26"
35 Polska Paweł Poljański Tinkoff-Saxo + 1h 16' 20"
140 Polska Maciej Bodnar Tinkoff-Saxo + 3h 59' 47"

Klasyfikacja punktowa[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Hiszpania Alejandro Valverde Jersey green.svg Movistar Team 118
2 Hiszpania Joaquim Rodríguez Jersey white.svg Team Katusha 116
3 Kolumbia Esteban Chaves Orica-GreenEDGE 108
4 Holandia Tom Dumoulin Team Giant-Alpecin 105
5 Irlandia Nicolas Roche Team Sky 97
6 Włochy Fabio Aru Jersey red.svg Astana Pro Team 97
7 Niemcy John Degenkolb Team Giant-Alpecin 93
8 Polska Rafał Majka Tinkoff-Saxo 89
9 Kolumbia Nairo Quintana Movistar Team 84
10 Hiszpania José Joaquín Rojas Movistar Team 76
55 Polska Maciej Bodnar Tinkoff-Saxo 15
84 Polska Paweł Poljański Tinkoff-Saxo 4

Klasyfikacja górska[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Hiszpania Omar Fraile Jersey blue dot.png Caja Rural-Seguros RGA 82
2 Hiszpania Rubén Plaza Lampre-Merida 63
3 Luksemburg Fränk Schleck Trek Factory Racing 30
4 Włochy Alessandro De Marchi BMC Racing Team 28
5 Hiszpania Mikel Landa Astana Pro Team 25
6 Portugalia José Gonçalves Caja Rural-Seguros RGA 24
7 Kolumbia Rodolfo Torres Team Colombia 22
8 Francja Pierre Rolland Team Europcar 20
9 Hiszpania José Joaquín Rojas Movistar Team 19
10 Francja Mikaël Cherel Ag2r-La Mondiale 18
27 Polska Rafał Majka Tinkoff-Saxo 8
44 Polska Paweł Poljański Tinkoff-Saxo 3

Klasyfikacja kombinowana[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Hiszpania Joaquim Rodríguez Jersey white.svg Team Katusha 16
2 Włochy Fabio Aru Jersey red.svg Astana Pro Team 23
3 Holandia Tom Dumoulin Team Giant-Alpecin 24
4 Polska Rafał Majka Tinkoff-Saxo 38
5 Kolumbia Esteban Chaves Orica-GreenEDGE 43
6 Irlandia Nicolas Roche Team Sky 46
7 Hiszpania Mikel Landa Astana Pro Team 49
8 Portugalia José Gonçalves Caja Rural-Seguros RGA 52
9 Portugalia Nelson Oliveira Lampre-Merida 57
10 Luksemburg Fränk Schleck Trek Factory Racing 59
41 Polska Paweł Poljański Tinkoff-Saxo 163

Klasyfikacja drużynowa[edytuj]

Zespół Czas
1 Hiszpania Movistar Team Jersey yellow number.svg 256h 44' 38"
2 Wielka Brytania Team Sky + 29' 47"
3 Rosja Team Katusha + 35' 44"
4 Kazachstan Astana Pro Team + 48' 24"
5 Francja Team Europcar + 1h 11' 00"
6 Hiszpania Caja Rural-Seguros RGA + 1h 20' 44"
7 Rosja Tinkoff-Saxo + 1h 40' 58"
8 Belgia Etixx-Quick Step + 1h 43' 44"
9 Belgia Lotto Soudal + 1h 55' 17"
10 Francja Cofidis + 2h 36' 11"

Bibliografia[edytuj]