Vuelta a España 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
kolarstwo szosowe Vuelta a España 2016
2015 2017
ilustracja
Data 20 sierpnia - 11 września 2016
Etapów 21
Dystans 3 315,4 km
Czas zwycięzcy 83h 31' 28"
Zgłoszenia 198 kolarzy
Ukończyło wyścig 159 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Kolumbia Nairo Quintana
Drugie miejsce Wielka Brytania Chris Froome
Trzecie miejsce Kolumbia Esteban Chaves
Pozostałe klasyfikacje
Górska Hiszpania Omar Fraile
Punktowa Włochy Fabio Felline
Kombinowana Kolumbia Nairo Quintana
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Stany Zjednoczone BMC Racing Team
Oficjalna strona WWW

Vuelta a España 2016 – 71. edycja wyścigu kolarskiego, która odbywała się w dniach od 20 sierpnia do 11 września 2016 roku. Liczyła dwadzieścia jeden etapów o łącznym dystansie 3 315,4 km. Wyścig zaliczany był do rankingu światowego UCI World Tour 2016.

Spis treści

Etapy[edytuj]

Etap Data Start – Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
1 20 sierpnia Balneario LaiasCastrelo de Miño 27,8 History.gif TTT Wielka Brytania Team Sky Wielka Brytania Peter Kennaugh
2 21 sierpnia OurenseBaiona 160,8 Plainstage.svg Płaski Belgia Gianni Meersman Polska Michał Kwiatkowski
3 22 sierpnia MarínDumbría 176,4 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Francja Alexandre Geniez Hiszpania Rubén Fernández
4 23 sierpnia BetanzosSan Andrés de Teixido 163,5 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Francja Lilian Calmejane Kolumbia Darwin Atapuma
5 24 sierpnia ViveiroLugo 171,3 Plainstage.svg Płaski Belgia Gianni Meersman Kolumbia Darwin Atapuma
6 25 sierpnia Monforte de LemosNogueira de Ramuín 163,2 Hillystage.svg Pagórkowaty Wielka Brytania Simon Yates Kolumbia Darwin Atapuma
7 26 sierpnia MacedaPuebla de Sanabria 158,5 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Belgia Jonas Van Genechten Kolumbia Darwin Atapuma
8 27 sierpnia VillalpandoSabero 181,5 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Rosja Siergiej Łagutin Kolumbia Nairo Quintana
9 28 sierpnia CistiernaAlto del Naranco 164,5 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Hiszpania David de la Cruz Hiszpania David de la Cruz
10 29 sierpnia LugonesLagos de Covadonga 188,7 Mountainstage.svg Górski Kolumbia Nairo Quintana Kolumbia Nairo Quintana
30 sierpnia Dzień przerwy
11 31 sierpnia ColungaPeña Cabarga 168,6 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Wielka Brytania Chris Froome Kolumbia Nairo Quintana
12 1 września Los Corrales de BuelnaBilbao 193,2 Hillystage.svg Pagórkowaty Belgia Jens Keukeleire Kolumbia Nairo Quintana
13 2 września BilbaoUrdazubi 213,4 Hillystage.svg Pagórkowaty Włochy Valerio Conti Kolumbia Nairo Quintana
14 3 września UrdazubiCol d'Aubisque 196 Mountainstage.svg Górski Holandia Robert Gesink Kolumbia Nairo Quintana
15 4 września SabiñánigoAramon Formigal 118,5 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Włochy Gianluca Brambilla Kolumbia Nairo Quintana
16 5 września AlcañizPeníscola 156,4 Plainstage.svg Płaski Luksemburg Jean-Pierre Drucker Kolumbia Nairo Quintana
6 września Dzień przerwy
17 7 września Castellón de la PlanaCamins del Penyagolosa 177,5 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Szwajcaria Mathias Frank Kolumbia Nairo Quintana
18 8 września RequenaGandia 200,6 Plainstage.svg Płaski Dania Magnus Cort Nielsen Kolumbia Nairo Quintana
19 9 września XàbiaCalpe 37 History.gif ITT Wielka Brytania Chris Froome Kolumbia Nairo Quintana
20 10 września BenidormAlto de Aitana 193,2 Mountainstage.svg Górski Francja Pierre-Roger Latour Kolumbia Nairo Quintana
21 11 września Las RozasMadryt 104,8 Plainstage.svg Płaski Dania Magnus Cort Nielsen Kolumbia Nairo Quintana

Uczestnicy[edytuj]

Na starcie wyścigu stanęły 22 ekipy. Wśród nich osiemnaście ekip UCI World Tour 2016 oraz cztery inne zaproszone przez organizatorów.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-9 MOV Hiszpania Movistar Team
11-19 TNK Rosja Tinkoff
21-29 SKY Wielka Brytania Team Sky
31-39 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
41-49 TLJ Holandia Team LottoNL-Jumbo
51-59 OBE Australia Orica–BikeExchange
61-69 AST Kazachstan Pro Team Astana
71-79 FDJ Francja FDJ
81-89 GIA Niemcy Team Giant-Alpecin
91-99 TRE Stany Zjednoczone Trek-Segafredo
101-109 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
Numery Kod Drużyna
111-119 KAT Rosja Team Katusha
121-129 LTS Belgia Lotto Soudal
131-139 EQS Belgia Etixx-Quick Step
141-149 CDT Stany Zjednoczone Cannondale–Drapac
151-159 DDD Południowa Afryka Team Dimension Data
161-169 IAM Szwajcaria IAM Cycling
171-179 LAM Włochy Lampre-Merida
181-189 COF Francja Cofidis
191-199 BOA Niemcy Bora-Argon 18
201-209 CJR Hiszpania Caja Rural–Seguros RGA
211-219 DEN Francja Direct Énergie

Etap 1 - 20.08 : Balneario Laias – Castrelo de Miño, 27,8 km (TTT)[edytuj]

Wyniki
# Zespół Czas
1 Wielka Brytania Team Sky 30' 37"
2 Hiszpania Movistar Team + 0"
3 Australia Orica–BikeExchange + 6"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Peter Kennaugh Wielka Brytania SKY 30' 37"
2 Włochy Salvatore Puccio Wielka Brytania SKY + 0"
3 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 0"
57 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 57"
178 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 4' 04"

Etap 2 - 21.08 : Ourense – Baiona, 160,8 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Belgia Gianni Meersman Belgia EQS 4h 16' 39"
2 Niemcy Michael Schwarzmann Niemcy BOA + 0"
3 Dania Magnus Cort Nielsen Australia OBE + 0"
4 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 0"
86 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 0"
95 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 0"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY 4h 57' 15"
2 Hiszpania José Joaquín Rojas Hiszpania MOV + 0"
3 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 0"
52 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 57"
162 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 4' 04"

Etap 3 - 22.08 : Marín – Dumbría, 176,4 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Alexandre Geniez Francja FDJ 4h 28' 36"
2 Hiszpania Rubén Fernández Hiszpania MOV + 21"
3 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 26"
26 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 1' 19"
89 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 6' 11"
188 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 18' 29"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Rubén Fernández Hiszpania MOV 9h 16' 07"
2 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 7"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 11"
19 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 2' 01"
77 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 5' 56"
188 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 22' 18"

Etap 4 - 23.08 : Betanzos – San Andrés de Teixido, 163,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Lilian Calmejane Francja DEN 4h 05' 19"
2 Kolumbia Darwin Atapuma Stany Zjednoczone BMC + 15"
3 Stany Zjednoczone Benjamin King Stany Zjednoczone CDT + 15"
59 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 3' 19"
135 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 14' 54"
184 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 19' 03"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Darwin Atapuma Stany Zjednoczone BMC 13h 23' 10"
2 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 29"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 33"
37 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 3' 36"
112 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 23' 15"
182 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 35' 28"

Etap 5 - 24.08 : Viveiro – Lugo, 171,3 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Belgia Gianni Meersman Belgia EQS 4h 16' 42"
2 Włochy Fabio Felline Stany Zjednoczone TRE + 0"
3 Francja Kévin Reza Francja FDJ + 0"
66 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 0"
123 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 3' 58"
128 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 3' 58"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Darwin Atapuma Stany Zjednoczone BMC 17h 39' 52"
2 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 28"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 32"
37 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 3' 35"
104 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 23' 14"
183 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 39' 25"

Etap 6 - 25.08 : Monforte de Lemos – Nogueira de Ramuín, 163,2 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Simon Yates Australia OBE 4h 05' 00"
2 Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST + 20"
3 Włochy Fabio Felline Stany Zjednoczone TRE + 22"
49 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 3' 03"
75 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 14' 04"
76 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 14' 04"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Darwin Atapuma Stany Zjednoczone BMC 21h 45' 21"
2 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 28"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 32"
39 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 6' 09"
92 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 36' 49"
147 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 53' 00"

Etap 7 - 26.08 : Maceda – Puebla de Sanabria, 158,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Belgia Jonas Van Genechten Szwajcaria IAM 3h 55' 44"
2 Włochy Daniele Bennati Rosja TNK + 0"
3 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 0"
76 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 0"
82 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 0"
- Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY DNF
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Darwin Atapuma Stany Zjednoczone BMC 25h 41' 05"
2 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 24"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 32"
37 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 6' 09"
122 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 53' 00"

Etap 8 - 27.08 : Villalpando – Sabero, 181,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Rosja Siergiej Łagutin Rosja KAT 4h 09' 30"
2 Francja Axel Domont Francja ALM + 10"
3 Francja Perrig Quemeneur Francja DEN + 17"
54 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 7' 35"
111 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 14' 29"
Klasyfikacja generalna po 8. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 29h 55' 54"
2 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 19"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 27"
38 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 8' 25"
127 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 1h 02' 10"

Etap 9 - 28.08 : Cistierna – Alto del Naranco, 164,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania David de la Cruz Belgia EQS 3h 47' 56"
2 Belgia Dries Devenyns Szwajcaria IAM + 27"
3 Włochy Moreno Moser Stany Zjednoczone CDT + 33"
7 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 58"
107 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 11' 05"
Klasyfikacja generalna po 9. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania David de la Cruz Belgia EQS 33h 46' 24"
2 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 22"
3 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 41"
34 Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA + 6' 48"
123 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 1h 10' 41"

Etap 10 - 29.08 : Lugones – Lagos de Covadonga, 188,7 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 4h 50' 31"
2 Holandia Robert Gesink Holandia TLJ + 24"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 25"
100 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 16' 21"
- Polska Bartosz Huzarski Niemcy BOA DNF
Klasyfikacja generalna po 10. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 38h 37' 07"
2 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 57"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 58"
117 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 1h 26' 50"

Etap 11 - 31.08 : Colunga – Peña Cabarga, 168,6 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 3h 44' 47"
2 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 0"
3 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 6"
147 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 11' 28"
Klasyfikacja generalna po 11. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 42h 21' 48"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 54"
3 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 1' 05"
120 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 1h 38' 24"

Etap 12 - 01.09 : Los Corrales de Buelna – Bilbao, 193,2 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Belgia Jens Keukeleire Australia OBE 4h 31' 43"
2 Francja Maxime Bouet Belgia EQS + 0"
3 Włochy Fabio Felline Stany Zjednoczone TRE + 0"
101 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 12' 10"
Klasyfikacja generalna po 12. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 46h 53' 31"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 54"
3 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 1' 05"
114 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 1h 50' 34"

Etap 13 - 02.09 : Bilbao – Urdazubi, 213,4 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Valerio Conti Włochy LAM 5h 29' 04"
2 Szwajcaria Danilo Wyss Stany Zjednoczone BMC + 55"
3 Rosja Siergiej Łagutin Rosja KAT + 55"
26 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 33' 54"
Klasyfikacja generalna po 13. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 52h 56' 29"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 54"
3 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV + 1' 05"
117 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 1h 50' 34"

Etap 14 - 03.09 : Urdazubi – Col d'Aubisque, 196 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Robert Gesink Holandia LTJ 5h 43' 24"
2 Francja Kenny Elissonde Francja FDJ + 7"
3 Rosja Jegor Silin Rosja KAT + 9"
128 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 38' 41"
Klasyfikacja generalna po 14. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 58h 41' 40"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 54"
3 Kolumbia Esteban Chaves Australia OBE + 2' 01"
119 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 2h 27' 28"

Etap 15 - 04.09 : Sabiñánigo – Aramon Formigal, 118,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Gianluca Brambilla Belgia EQS 2h 54' 30"
2 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 3"
3 Włochy Fabio Felline Stany Zjednoczone TRE + 25"
144 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 53' 54"
Klasyfikacja generalna po 15. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 61h 36' 07"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 3' 37"
3 Kolumbia Esteban Chaves Australia OBE + 3' 57"
127 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 3h 21' 25"

Etap 16 - 05.09 : Alcañiz – Peníscola, 156,4 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Luksemburg Jean-Pierre Drucker Stany Zjednoczone BMC 3h 21' 18"
2 Niemcy Rüdiger Selig Niemcy BOA + 0"
3 Niemcy Nikias Arndt Niemcy TGA + 0"
101 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 1' 15"
Klasyfikacja generalna po 16. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 64h 57' 27"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 3' 37"
3 Kolumbia Esteban Chaves Australia OBE + 3' 57"
126 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 3h 22' 38"

Etap 17 - 07.09 : Castellón de la Plana – Camins del Penyagolosa, 177,5 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Mathias Frank Szwajcaria IAM 4h 34' 38"
2 Czechy Leopold König Wielka Brytania SKY + 6"
3 Holandia Robert Gesink Holandia LTJ + 11"
52 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 7' 05"
Klasyfikacja generalna po 17. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 69h 35' 32"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 3' 37"
3 Kolumbia Esteban Chaves Australia OBE + 3' 57"
121 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 3h 26' 15"

Etap 18 - 08.09 : Requena – Gandia, 200,6 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Dania Magnus Cort Nielsen Australia OBE 4h 54' 31"
2 Niemcy Nikias Arndt Niemcy TGA + 0"
3 Luksemburg Jean-Pierre Drucker Stany Zjednoczone BMC + 0"
70 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 15"
Klasyfikacja generalna po 18. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 74h 30' 03"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 3' 37"
3 Kolumbia Esteban Chaves Australia OBE + 3' 57"
121 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 3h 26' 30"

Etap 19 - 09.09 : Xàbia – Calpe, 37 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 46' 33"
2 Hiszpania Jonathan Castroviejo Hiszpania MOV + 44"
3 Szwecja Tobias Ludvigsson Niemcy TGA + 1' 24"
47 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 4' 34"
Klasyfikacja generalna po 19. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 75h 18' 52"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 1' 21"
3 Hiszpania Alberto Contador Rosja TNK + 3' 43"
120 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 3h 28' 48"

Etap 20 - 10.09 : Benidorm – Alto de Aitana, 193,2 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Pierre-Roger Latour Francja ALM 5h 19' 41"
2 Kolumbia Darwin Atapuma Stany Zjednoczone BMC + 2"
3 Włochy Fabio Felline Stany Zjednoczone TRE + 17"
68 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 27' 51"
Klasyfikacja generalna po 20. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 80h 42' 36"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 1' 23"
3 Kolumbia Esteban Chaves Australia OBE + 4' 08"
118 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 3h 52' 36"

Etap 21 - 11.09 : Las Rozas – Madryt, 104,8 km[edytuj]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Dania Magnus Cort Nielsen Australia OBE 2h 48' 52"
2 Włochy Daniele Bennati Rosja TKF + 0"
3 Belgia Gianni Meersman Belgia EQS + 0"
74 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 14"
Klasyfikacja generalna po 21. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 83h 31' 28"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 1' 23"
3 Kolumbia Esteban Chaves Australia OBE + 4' 08"
118 Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 3h 52' 50"

Posiadacze koszulek po poszczególnych etapach[edytuj]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja Generalna
Jersey red.svg
Klasyfikacja Punktowa
Jersey green.svg
Klasyfikacja Górska
Jersey blue dot.png
Klasyfikacja Kombinowana
Jersey white.svg
Klasyfikacja Drużynowa
Jersey yellow number.svg
Klasyfikacja Najaktywniejszych
Jersey red number.svg
1 Team Sky Peter Kennaugh - - - Team Sky -
2 Gianni Meersman Michał Kwiatkowski Gianni Meersman Laurent Pichon Laurent Pichon Bryan Nauleau
3 Alexandre Geniez Rubén Fernández Alexandre Geniez Alexandre Geniez Rubén Fernández Movistar Team Simon Pellaud
4 Lilian Calmejane Darwin Atapuma Darwin Atapuma Thomas De Gendt
5 Gianni Meersman Gianni Meersman Tiago Machado
6 Simon Yates Omar Fraile
7 Jonas Van Genechten Luis Ángel Maté
8 Siergiej Łagutin Nairo Quintana Siergiej Łagutin Alejandro Valverde Etixx-Quick Step Jhonatan Restrepo
9 David de la Cruz David de la Cruz Thomas De Gendt David de la Cruz Luis León Sánchez
10 Nairo Quintana Nairo Quintana Alejandro Valverde Omar Fraile Nairo Quintana Movistar Team Luis Ángel Maté
11 Chris Froome Nairo Quintana Tiago Machado
12 Jens Keukeleire David López
13 Valerio Conti Siergiej Łagutin BMC Racing Team Gatis Smukulis
14 Robert Gesink Kenny Elissonde Simon Gerrans
15 Gianluca Brambilla Alberto Contador
16 Jean-Pierre Drucker Luis Ángel Maté
17 Mathias Frank Jaime Roson
18 Magnus Cort Nielsen Fumiyuki Beppu
19 Chris Froome Chris Froome
20 Pierre-Roger Latour Fabio Felline Omar Fraile Luis León Sánchez
21 Magnus Cort Nielsen -
Klasyfikacja końcowa Nairo Quintana Fabio Felline Omar Fraile Nairo Quintana BMC Racing Team Alberto Contador

Klasyfikacje końcowe[edytuj]

Klasyfikacja generalna[edytuj]

Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Nairo Quintana Jersey red.svg Jersey white.svg Movistar Team 83h 31' 28"
2 Wielka Brytania Chris Froome Team Sky + 1' 23"
3 Kolumbia Esteban Chaves Orica-BikeExchange + 4' 08"
4 Hiszpania Alberto Contador Tinkoff + 4' 21"
5 Stany Zjednoczone Andrew Talansky Cannondale-Drapac + 7' 43"
6 Wielka Brytania Simon Yates Orica-BikeExchange + 8' 33"
7 Hiszpania David de la Cruz Etixx-Quick Step + 11' 18"
8 Hiszpania Daniel Moreno Movistar Team + 13' 04"
9 Włochy Davide Formolo Cannondale-Drapac + 13' 17"
10 Nowa Zelandia George Bennett Team LottoNL-Jumbo + 14' 07"
118 Polska Michał Gołaś Team Sky + 3h 52' 50"

Klasyfikacja punktowa[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Włochy Fabio Felline Jersey green.svg Trek-Segafredo 100
2 Kolumbia Nairo Quintana Jersey red.svg Jersey white.svg Movistar Team 97
3 Hiszpania Alejandro Valverde Movistar Team 93
4 Wielka Brytania Chris Froome Team Sky 92
5 Hiszpania Luis León Sánchez Astana Pro Team 75
6 Belgia Gianni Meersman Etixx-Quick Step 73
7 Wielka Brytania Simon Yates Orica-BikeExchange 56
8 Hiszpania Alberto Contador Tinkoff 56
9 Kolumbia Esteban Chaves Orica-BikeExchange 54
10 Włochy Daniele Bennati Tinkoff 54

Klasyfikacja górska[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Hiszpania Omar Fraile Jersey blue dot.png Dimension Data 58
2 Francja Kenny Elissonde FDJ 57
3 Holandia Robert Gesink Team LottoNL-Jumbo 37
4 Francja Alexandre Geniez FDJ 28
5 Kolumbia Nairo Quintana Jersey red.svg Jersey white.svg Movistar Team 27
6 Rosja Jegor Silin Team Katusha 23
7 Rosja Siergiej Łagutin Team Katusha 22
8 Belgia Thomas De Gendt Lotto Soudal 19
9 Włochy Gianluca Brambilla Etixx-Quick Step 18
10 Hiszpania Luis Ángel Maté Cofidis 18

Klasyfikacja kombinowana[edytuj]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Kolumbia Nairo Quintana Jersey white.svg Jersey red.svg Movistar Team 8
2 Wielka Brytania Chris Froome Team Sky 17
3 Francja Kenny Elissonde FDJ 34
4 Hiszpania David de la Cruz Etixx-Quick Step 39
5 Hiszpania Alejandro Valverde Movistar Team 41
6 Włochy Fabio Felline Jersey green.svg Trek-Segafredo 43
7 Wielka Brytania Simon Yates Orica-BikeExchange 46
8 Włochy Gianluca Brambilla Etixx-Quick Step 48
9 Holandia Robert Gesink Team LottoNL-Jumbo 48
10 Rosja Jegor Silin Team Katusha 49

Klasyfikacja drużynowa[edytuj]

Zespół Czas
1 Stany Zjednoczone BMC Racing Team Jersey yellow number.svg 249h 48' 23"
2 Hiszpania Movistar Team + 4' 43"
3 Stany Zjednoczone Cannondale-Drapac + 22' 44"
4 Rosja Team Katusha + 35' 19"
5 Francja Ag2r-La Mondiale + 35' 30"
6 Kazachstan Astana Pro Team + 56' 22"
7 Belgia Etixx-Quick Step + 1h 04' 57"
8 Szwajcaria IAM Cycling + 1h 08' 38"
9 Rosja Tinkoff + 1h 23' 50"
10 Australia Orica-BikeExchange + 1h 33' 00"

Bibliografia[edytuj]