Wyścig Pokoju 1976

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
kolarstwo szosowe Wyścig Pokoju 1976
1975 1977
Data 8-24 maja 1976
Etapów 14 + prolog
Dystans 1974 km
Czas zwycięzcy 47h 07’11’’ (41,893 km/h)
Zgłoszenia 113 kolarzy
Ukończyło wyścig 77 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Harntick
Drugie miejsce Polska Stanisław Szozda
Trzecie miejsce Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke
Pozostałe klasyfikacje
Górska Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Morozow
Najaktywniejszych Ludowa Republika Bułgarii Michaił Tanew
Drużynowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR

XXIX Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Praga - Warszawa - Berlin w dniach 8-24 maja 1976 roku. Do 14-etapowego wyścigu (plus prolog), którego trasa wynosiła 1974 km, wystartowało 113 zawodników z 19 drużyn.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Polska POLSKA Szwajcaria SZWAJCARIA
1 Janusz Kowalski 4 Mieczysław Nowicki 61 Iwan Schmid 64 Albert Knobel
2 Wojciech Matusiak 5 Stanisław Szozda 62 Robert Thalmann 65 Jürg Stalder
3 Tadeusz Mytnik 6 Tadeusz Zawada 63 Michael Kühn 66 Gotfried Schmutz
Ludowa Republika Bułgarii BUŁGARIA Włochy WŁOCHY
7 Michaił Tanew 10 Emil Łozow 67 Walter Polini 70 Antonio Bonino
8 Dymitar Trajkow 11 Andon Petrow 68 Amilcare Sgalbazzi 71 Livio Mazzola
9 Jordan Jordanow 12 Jordan Penczew 69 Francesco Passarin 72 Ernesto Bisacchi
Finlandia FINLANDIA Francja FRANCJA
13 Harry Hannus 16 Hannu Honkonen 73 Jacques Bossis 76 Jacques Osmont
14 Mauno Uusivirta 17 Bo-Göran Wiik 74 Gérard Simonnot 77 Jacques Michaud
15 Jukka Sorjonen 18 Jorma Pohjonen 75 Christian Muselet 78 Jean-Raymond Toso
Czechosłowacja CZECHOSŁOWACJA Norwegia NORWEGIA
19 Antonín Bartoníček 22 František Kališ 79 Stein Bråthen 82 Arne Klavenes
20 Miloš Hrazdíra 23 Jiři Konečný 80 Geir Digerud 83 Magne Orre
21 Milan Garstka 24 Pavel Galik 81 Pål Henning Hansen 84 Jostein Wilmann
Rumunia w epoce komunizmu RUMUNIA Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR
25 Mircea Romaşcanu 28 Ion Cojocaru 85 Nikołaj Gorełow 88 Siergiej Morozow
26 Teodor Vasile 29 Eugen Dulgheru 86 Aleksander Gusjatnikow 89 Michaił Pierwiejew
27 Valentin Ilie 30 Teodor Dragan 87 Borys Isajew 90 Aleksander Tichonow
Wielka Brytania WIELKA BRYTANIA Węgry WĘGRY
31 Michael Wishart 34 Dave Pittman 91 Janos Sipos 94 Tamas Csatho
32 Roy Taylor 35 Anthony Gornall 92 Zoltan Peszleg 95 György Szuromi
33 Kenneth Platts 36 David Broadbent 93 Istvan Krasznavölgyi 96 Dezsö Szemethi
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC Kuba KUBA
37 Peter Becker 40 Andreas Troche 97 Jorge Perez 100 Oscar Echevarria
38 Herbert Schneider 41 Rainer Podlesch 98 Elio Martinez 101 Edilberto Rodriguez
39 Anton Vochezer 42 Gernot Gieger 99 Pedro Garcia
Holandia HOLANDIA Belgia BELGIA
43 Cornelis Schuurman 46 Wilhelm van Helvoirt 103 Martin Balcaen 106 Geert Matheussen
44 Frits Schuer 47 Jan Damen 104 John Deblaere 107 Willy Sprangers
45 Jo Maas 48 Jacobus Schuitemaker 105 Rudy de Bie 108 Jos van Ransbeeck
Szwecja SZWECJA Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii JUGOSŁAWIA
49 Ronnie Carlsson 52 Sven-Åke Nilsson 109 Milenko Janjić 112 Ivan Kastelić
50 Tord Filipsson 53 Tommy Prim 110 Milovan Gazdić 113 Eugen Pleško
51 Leif Hansson 54 Alf Segersäll 111 Miro Rakuš 114 Vlastimir Matić
Niemiecka Republika Demokratyczna NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA
55 Karl-Dietrich Diers 58 Andreas Petermann
56 Hans-Joachim Hartnick 59 Bernd Drogan
57 Gerhard Lauke 60 Michael Schiffner

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Prolog, (8 maja 1976), Praga (7 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Stanisław Szozda 12,07
2. Czechosłowacja Jiři Konečný +0,02
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +0,07
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Morozow +0,08
5. Szwecja Tord Filipsson +0,12
6. Polska Tadeusz Mytnik +0,13
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick +0,19
8. Czechosłowacja Miloš Hrazdíra +0,22
9. Szwecja Tommy Prim +0,24
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,24

I etap, (9 maja 1976), Praga - Pardubice (143 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Czechosłowacja Antonín Bartoníček 3:42,33
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +0,00
3. Czechosłowacja František Kališ +0,00
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,00
5. Holandia Wilhelm van Helvoirt +0,00
6. Czechosłowacja Pavel Galik +0,00
7. Polska Janusz Kowalski +0,00
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Karl-Dietrich Diers +0,00
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +0,00
10. Polska Mieczysław Nowicki +0,00

II etap, (10 maja 1976), Litomyšl - Gottwaldov (165 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Stanisław Szozda 3:57,33
2. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,00
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +0,00
4. Czechosłowacja Pavel Galik +0,00
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +0,00
6. Rumunia w epoce komunizmu Teodor Vasile +0,00
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Pierwiejew +0,00
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Tichonow +0,00
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +0,00
10. Holandia Wilhelm van Helvoirt +0,00

III etap, (11 maja 1976), Vizovice - Bańska Bystrzyca (170 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow 4:15,04
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Morozow +0,00
3. Czechosłowacja František Kališ +1,14
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Pierwiejew +1,14
5. Czechosłowacja Milan Garstka +1,14
6. Holandia Wilhelm van Helvoirt +1,14
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +1,14
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +1,14
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +1,14
10. Szwajcaria Iwan Schmid +1,14

IV etap, (12 maja 1976), Bańska Bystrzyca - Poprad (141 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Borys Isajew 3:26,41
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Gusjatnikow +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +1,11
4. Holandia Wilhelm van Helvoirt +1,11
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Morozow +1,11
6. Szwecja Tommy Prim +1,11
7. Norwegia Jostein Wilmann +1,11
8. Włochy Amilcare Sgalbazzi +1,11
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick +1,11
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Tichonow +1,11

V etap, (14 maja 1976), Tatrzańska Łomnica - Kraków (151 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Czechosłowacja Pavel Galik 3:50,35
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick +0,00
3. Polska Stanisław Szozda +0,00
4. Ludowa Republika Bułgarii Dymitar Trajkow +0,00
5. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +1,17
6. Polska Janusz Kowalski +1,17
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +1,17
8. Szwajcaria Iwan Schmid +1,17
9. Ludowa Republika Bułgarii Jordan Jordanow +1,17
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +1,17

VI etap, (15 maja 1976), Kraków - Kielce (118 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Stanisław Szozda 2:41,49
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +0,00
3. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,00
4. Czechosłowacja Pavel Galik +0,00
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,00
6. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romaşcanu -0,02[1]
7. Ludowa Republika Bułgarii Michaił Tanew +0,00
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Tichonow +0,00
9. Rumunia w epoce komunizmu Teodor Vasile +0,00
10. Polska Janusz Kowalski +0,00

VII etap, (16 maja 1976), Warszawa (11 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Tadeusz Mytnik 14,25
2. Polska Stanisław Szozda +0,05
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick +0,05
4. Czechosłowacja Pavel Galik +0,06
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Drogan +0,09
6. Czechosłowacja Miloš Hrazdíra +0,10
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,11
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +0,15
9. Polska Janusz Kowalski +0,18
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +0,19

VIII etap, (17 maja 1976), PłońskToruń, (148 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Czechosłowacja Antonín Bartoníček 3:27,17
2. Ludowa Republika Bułgarii Michaił Tanew +0,00
3. Szwajcaria Iwan Schmid +0,00
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,00
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Borys Isajew +0,00
6. Rumunia w epoce komunizmu Valentin Ilie +0,00
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +0,00
8. Kuba Jorge Perez +0,00
9. Holandia Jacobus Schuitemaker +0,00
10. Francja Gérard Simonnot +0,00

IX etap, (18 maja 1976), Toruń - Poznań (150 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Stanisław Szozda 3:13,18
2. Czechosłowacja Pavel Galik +0,00
3. Szwajcaria Iwan Schmid +0,00
4. Polska Janusz Kowalski +0,00
5. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,00
6. Francja Gérard Simonnot +0,00
7. Holandia Frits Schuer +0,00
8. Holandia Wilhelm van Helvoirt +0,00
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +0,00
10. Włochy Ernesto Bisacchi +0,00

X etap, (20 maja 1976), PniewyFrankfurt nad Odrą (139 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Holandia Frits Schuer 3:01,28
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +2,07
4. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +2,09
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Drogan +2,11
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Borys Isajew +2,13
7. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gernot Gieger +2,13
8. Polska Wojciech Matusiak +2,13
9. Rumunia w epoce komunizmu Valentin Ilie +2,13
10. Czechosłowacja Pavel Galik +2,13

XI etap, część A, (21 maja 1976), Frankfurt nad Odrą - Forst (113 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romaşcanu 2:35,03
2. Polska Stanisław Szozda +0,13
3. Szwajcaria Iwan Schmid +0,13
4. reszta peletonu +0,13

XI etap, część B, (21 maja 1976), Forst - Chociebuż (24 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow 32,01
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick +0,19
3. Polska Tadeusz Mytnik +0,43
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Drogan +0,44
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,45
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +0,51
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +0,55
8. Czechosłowacja Jiři Konečný +1,02
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Gusjatnikow +1,10
10. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romaşcanu +1,12

XII etap, (22 maja 1976), Chociebuż - Lipsk (170 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Czechosłowacja Antonín Bartoníček 4:05,04
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,00
3. Szwajcaria Iwan Schmid +0,00
4. Polska Stanisław Szozda +0,00
5. Rumunia w epoce komunizmu Teodor Vasile +0,00
6. Holandia Wilhelm van Helvoirt +0,00
7. Kuba Jorge Perez +0,00
8. Wielka Brytania David Broadbent +0,00
9. Ludowa Republika Bułgarii Michaił Tanew +0,00
10. Francja Gérard Simonnot +0,00

XIII etap, (23 maja 1976), Lipsk – Magdeburg (161 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Holandia Frits Schuer 3:49,41
2. Polska Stanisław Szozda +0,12
3. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,12
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +0,12
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +0,12
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Pierwiejew +0,12
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick +0,12
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +0,12
9. Ludowa Republika Bułgarii Dymitar Trajkow +0,12
10. Polska Mieczysław Nowicki +0,12

XIV etap, (24 maja 1976), Magdeburg - Berlin (163 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick 3:58,54
2. Polska Janusz Kowalski +0,00
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Tichonow +0,00
4. Włochy Ernesto Bisacchi +0,00
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Gusjatnikow +0,00
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Pierwiejew +0,05
7. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,05
8. Czechosłowacja Pavel Galik +0,05
9. Węgry Tamas Csatho +0,05
10. Polska Stanisław Szozda +0,05

Klasyfikacja indywidualna[edytuj | edytuj kod]

Koszulka żółta

L.p. Zawodnik Czas/strata L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick 47:07,11 40. Wielka Brytania David Broadbent +1:00,25
2. Polska Stanisław Szozda +1,37 41. Rumunia w epoce komunizmu Eugen Dulgheru +1:00,27
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +4,04 42. Włochy Livio Mazzola +1:01,34
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Borys Isajew +4,46 43. Czechosłowacja Jiři Konečný +1:03,28
5. Polska Tadeusz Mytnik +4,52 44. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gernot Gieger +1:08,26
6. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +6,00 45. Ludowa Republika Bułgarii Emil Łozow +1:08,36
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +7,08 46. Szwajcaria Robert Thalmann +1:11,07
8. Polska Mieczysław Nowicki +7,43 47. Włochy Walter Polini +1:14,21
9. Czechosłowacja Pavel Galik +11,09 48. Belgia John Deblaere +1:15,13
10. Czechosłowacja Miloš Hrazdíra +11,51 49. Norwegia Stein Bråthen +1:15,31
11. Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Drogan +12,06 50. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Ivan Kastelić +1:16,17
12. Holandia Wilhelm van Helvoirt +13,43 51. Wielka Brytania Anthony Gornall +1:17,34
13. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +14,03 52. Węgry Tamas Csatho +1:18,09
14. Polska Janusz Kowalski +15,43 53. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Herbert Schneider +1:22,26
15. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Pierwiejew +15,49 54. Rumunia w epoce komunizmu Ion Cojocaru +1:24,30
16. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romaşcanu +16,09 55. Wielka Brytania Michael Wishart +1:25,15
17. Ludowa Republika Bułgarii Dymitar Trajkow +19,04 56. Holandia Jacobus Schuitemaker +1:27,52
18. Szwajcaria Iwan Schmid +22,42 57. Francja Jacques Michaud +1:30,11
19. Ludowa Republika Bułgarii Michaił Tanew +24,04 58. Norwegia Arne Klavenes +1:32,55
20. Ludowa Republika Bułgarii Jordan Jordanow +24,51 59. Szwajcaria Gotfried Schmutz +1:35,04
21. Norwegia Pål Henning Hansen 25,56 60. Włochy Ernesto Bisacchi +1:36,26
22. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Morozow +27,28 61. Węgry Dezsö Szemethi +1:38,35
23. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Gusjatnikow +27,32 62. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Milenko Janjić +1:40,53
24. Szwecja Tord Filipsson +29,19 63. Szwajcaria Albert Knobel +1:41,39
25. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +30,40 64. Szwajcaria Jürg Stalder +1:44,29
26. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Tichonow +30,56 65. Węgry György Szuromi +1:46,51
27. Kuba Jorge Perez +32,49 66. Wielka Brytania Dave Pittman +1:51,48
28. Holandia Frits Schuer +34,35 67. Francja Gérard Simonnot +1:59,01
29. Niemiecka Republika Demokratyczna Karl-Dietrich Diers +36,43 68. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Miro Rakuš +2:06,27
30. Rumunia w epoce komunizmu Teodor Vasile +37,15 69. Kuba Edilberto Rodriguez +2:09,42
31. Ludowa Republika Bułgarii Jordan Penczew +40,36 70. Finlandia Hannu Honkonen +2:13,03
32. Szwecja Leif Hansson +42,34 71. Belgia Jos van Ransbeeck +2:14,47
33. Polska Tadeusz Zawada +42,45 72. Rumunia w epoce komunizmu Valentin Ilie +2:16,33
34. Polska Wojciech Matusiak +44,21 73. Rumunia w epoce komunizmu Teodor Dragan +2:21,19
35. Włochy Amilcare Sgalbazzi +44,40 74. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Rainer Podlesch +2:26,35
36. Węgry Janos Sipos +44,44 75. Finlandia Bo-Göran Wiik +2:46,04
37. Norwegia Jostein Wilmann +48,31 76. Kuba Elio Martinez +3:03,14
38. Holandia Jo Maas +53,51 77. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Milovan Gazdić +2:31,08
39. Ludowa Republika Bułgarii Andon Petrow +1:00,09

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów - bez bonifikat - trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.

L.p. Drużyna Czas/strata L.p. Drużyna Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 141:27,17 11. Węgry Węgry +2:20,55
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Niemiecka Republika Demokratyczna +3,16 12. Wielka Brytania Wielka Brytania +2:39,39
3. Polska Polska +6,22 13. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Republika Federalna Niemiec +4:36,51
4. Czechosłowacja Czechosłowacja +19,02 14. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia +4:49,10
5. Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria +47,33 15. Kuba Kuba +5:22,03
6. Rumunia w epoce komunizmu Rumunia +1:06,40 Belgia Belgia zdekompletowana
7. Szwajcaria Szwajcaria +1:23,18 Finlandia Finlandia zdekompletowana
8. Holandia Holandia +1:25,44 Francja Francja zdekompletowana
9. Norwegia Norwegia +1:35,30 Szwecja Szwecja zdekompletowana
10. Włochy Włochy +2:13,51

Klasyfikacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Górska[edytuj | edytuj kod]

Koszulka zielona. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Morozow 59
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick 58
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow 42
4. Polska Stanisław Szozda 32
5. Ludowa Republika Bułgarii Andon Petrow 12
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Gusjatnikow 11
7. Szwecja Tord Filipsson 10
8. Czechosłowacja Miloš Hrazdíra 8
9. Włochy Amilcare Sgalbazzi 8
10. Polska Janusz Kowalski 5

Najaktywniejszych[edytuj | edytuj kod]

Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Ludowa Republika Bułgarii Michaił Tanew 40
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner 39
3. Holandia Frits Schuer 20
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow 14
5. Polska Wojciech Matusiak 13
6. Polska Janusz Kowalski 11
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann 10
8. Ludowa Republika Bułgarii Dymitar Trajkow 10

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. czas mierzony przy wjeździe na stadion był lepszy od zwycięzcy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 384-395.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)