Wyżyna Turgajska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyżyna Turgajska (kaz. Торғай үстірті - Torgaj üstyrty, ros. Тургайское плато - Turgajskoje płato) – wyżyna w Azji Centralnej, w północno-zachodnim Kazachstanie.

Wyżyna Turgajska rozciąga się między południowym krańcem gór Ural i stanowiącym jego przedłużenie pasmem górskim Mugodżary a Pogórzem Kazachskim. Na północy przechodzi w Nizinę Zachodniosyberyjską, na południu - w Nizinę Turańską. Rozciągłość równoleżnikowa regionu wynosi około 600 km, rozciągłość południkowa - około 300 km, przeciętna wysokość n.p.m. - 200-300 m, maksymalne wzniesienie - 310 m n.p.m. Wyżyna jest w połowie przedzielona Bramą Turgajską - obniżeniem o południkowym przebiegu. Na południu wyżyna rozczłonkowuje się we wzniesienia o płaskich wierzchowinach.

Wyżyna Turgajska składa się z piasków i glin pochodzących z osadów morskich i rzecznych. Na jej obszarze znajdują się złoża magnetytu, limonitu, boksytów i węgla.

Północną część Wyżyny Turgajskiej zajmuje step, stanowiący część Wielkiego Stepu eurazjatyckiego. Na południu step przechodzi w półpustynię. Licznie występują słone jeziora.


ODP | Azja
Forum Młodzieżowe Forum Młodzieżowe | gry dla dziewczyn gry dla dziewczyn | zobacz darmowe forum dla ciebie | Po odszkodowania powypadkowe w uk zgłoś się do doświadczonej i profesjonalnej polskiej firmy. | Monety dla Numizmatyka monety sklep numizmatyczny